Skip links

Yüz Küçültme Estetiği

Kozmetik
Doktora Sorun?

    Huzurlu Uykular ve Yüz Küçültme Estetiği

    Mandibula da denilen alt çenemizi kapatmamıza yarayan iki temel kas vardır. Bunlardan biri başımızı iki elimizin arasına aldığımızda avuçlarımızın altında kalan, şakak bölgesindeki temporal kas, diğeri ise çene köşemize bağlı olan masetter kasıdır. Her iki kas, özellikle güçlü olan masseter kası çene eklemi üzerinde etkisi güçlü bir kastır. Kimi zaman anatomik özellik olarak ( ailesel özelliğimiz), kimi zaman da aşırı sakız çiğneme gibi çok kullanmaya bağlı bu kas güçlenir. Öyle ya, vücut çalışırken de hangi kası daha çok kullanırsanız o gelişmiyor mu? Bazen de strese bağlı olarak gece diş sıkmalarına ve diş gıcırdatmalarına eşlik edecek şekilde stres ile ilişkili olarak bu kas aşırı güçlenebilir ve hacmini arttırabilir. Masseterin güçlenmesi çene eklemindeki kıkırdağın baskı altında kalmasına neden olur. Bu kıkırdak dizimizdeki menisküslere benzer ve baskıya maruz kalması ile aşınır ve çene eklem ağrılarına neden olur. Eğer masseter kasının güçlenmesi erken yaş dönemlerinde başladı ise bağlı olduğu çene köşesini bile dışa doğru çekerek çene kemiğinin (mandibula) genişliğini bile arttırabilir. Mandibulanın enlemesine büyümesi demek yüzümüzün alt kısmının genişlemesi demektir.

    Toparlamak gerekir ise masseter kası fonksiyonel anlamında çene eklemi ile, görsel anlamda da alt yüz segmentimizin geniş görünmesi ile ilişkilidir. Peki bu kası durdurmak mümkün mü? Bu olumsuz etkileri geri çevirmek mümkün mü?

    Massetter kası ve kasın dışarı doğru çekerek genişlettiği mandibula (çene kemiği) cerrahi olarak ta zayıflatılabilmektedir. Fakat cerrahi öncesi elde edilmesi beklenen sonuçların güvenli ve geri dönüşü olan yöntemle sınanıp test edilmesi de ayrıca bir avantajdır.

    Bu uygulama beş dakika gibi kısa sürede gerçekleştirilip gündelik yaşantınıza hemen dönebilirsiniz. Sıklıkla 10. Gün ve altıncı haftada hastaların kontrolü uygun olmaktadır.