Skip links

Fue Saç Ekimi

Fue Saç Ekimi
Doktora Sorun?

  FUE Saç Ekimi Nedir?

  Saç kaybı yaşayan kişilerde sorunlu bölge için kendi saçları kullanılarak yeniden saç elde edilmesi işlemine fue saç ekimi denir. Donör bölgesi olarak seçilen alandan greftlerin / foliküler birimlerin mikromotor kullanarak tek tek toplanması işlemidir. Dünyada yaygın olarak kullanılan Fue saç ekim yöntemi esnasında kafa derisi üzerinde kesi ve delme yapılmaz.

  Uygulama esnasında donör saha olarak seçilen bölgeden saç kökleri toplanarak, hiç saç olmayan ya da seyrek saçların olduğu bölgelere transferi gerçekleştirilir. Oldukça pratik olan bu yöntem ile ihtiyaç dahilinde saç kökü tansferi yapılmaktadır.

  Diğer saç ekim yöntemleri ile karşılaştırıldığında, Micro Fue yöntemi sırasında, 4.500-5.000 ve daha fazla sayıda greft toplanarak, daha geniş alanda saç kaybı yaşayanlara saç ekim operasyonu yapılmaktadır.

  Kelliğe kalıcı çözüm sunan en etkili yöntem olması nedeni ile günümüzde çok tercih edilmektedir. Kişinin saç kaybı olan bölgesine, yine kendi saç kökleri kullanılarak transfer yapılan bir tekniktir. Aynı seans işlemi sırasında, binlerce saç grefti transfer edilebilmektedir. Bu nedenle, kellik oranı çok olan kişiler için kalıcı ve başarı oranı yüksek sonuçlar elde edilmektedir.

  Zamanla dökülen saçların insanlarda özgüven eksikliği ve farklı psikolojik sonuçlar ortaya çıkardığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Modern çağın getirdiği yaşam koşulları, stres ve beslenme düzeni sonrası saç dökülmeleri 20’li yaşlara kadar inmektedir. Her ne kadar dökülmeyi önleyici gelişmiş tekniklere başvurulsa da genetik faktörler bunun önüne geçmektedir.  Böylesi durumlarda devreye saç ekim işlemi girerek kişilerin doğal saç görünümüne kavuşması sağlanmaktadır.

  Kel olmanın kader olmaktan çıktığı saç ekim teknikleri arasında yer alan fue saç ekimi alanında uzman saç ekim merkezi ve plastik cerrahi uzmanı tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde bu kadar etkili bir teknik için başarı grafiği beklenenin altında olabilir.

  Fue Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

  Kesi ve dikiş söz konusu olmayan Fue Saç Ekimi uygulaması lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hastalar ağrı hissetmezler. Öncelikle operasyon için ön görüşme yapılıp tüm tetkikler değerlendirilir ve planlama yapılır. Daha sonra  işlem sırasına göre hareket edilir.

  KÖKLERİN TOPLANMASI

  • Donör alan olarak belirlenen bölge lokal anestezi ile uyuşturulur.
  • Öncelikle donör bölgeden saç kökleri mikromotor aracılığı ile teker teker toplanır.
  • Toplanan bu kökler özel solüsyon içerisinde gruplandırılarak beklemeye alınır.
  • Planlama dahilinde yeterli kök toplanması ile birlikte ikinci aşamaya geçilir

  KANALLARIN AÇILMASI

  • Ekim yapılacak alan lokal anestezi ile uyuşturulur
  • Anestezinin ardından, kişinin saç yönü doğrultusunda kanal açılır. Kanal açma işlemi profesyonellik gerektiren bir iş olup, sıklık ve doğal görünüm için önemlidir.
  • Saç çizgisi şekli belirlenerek saç yönüne uygun hale getirilir

  SAÇLARIN EKİLMESİ

  • Açılan kanallara toplanan saç kökleri özel pensetler yardımı ile yerleştirilir
  • Saç ekimi tamamlanmasının ardından hastanın nabız, tansiyon gibi sağlık değerleri kontrol edilir.
  • Hasta dinlenmeye alınarak meyve suyu verilir
  • Operasyonun ardından gerekli bilgilendirmeler yapılır
  • İlaçları ve bilgilendirme kılavuzu verilir
  ozan saç ekimi

  Fue Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

  Dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesi için yapılan saç ekiminde, farklı teknikler uygulanmaktadır. Kaybedilen saçlar için hangi tekniğin uygulanması gerektiğine plastik cerrahi doktorunuz tarafından karar verilmelidir.

  Hastanın genel durumu, ihtiyaç duyulan saç miktarı ve donör alanın müsait olması ile birlikte karar verilen teknik uygulanacaktır.

  FUE saç ekimi tekniklerini inceleyecek olursak:

  Safir FUE Saç Ekimi

  Safir uçlara sahip ekipmanlar aracılığı ile deride mikro odacıklar açılarak, yapılan saç ekim işlemidir. Daha hızlı iyileşme sağlaması ve daha sağlıklı olması bilinen en belirgin özellikleri arasındadır.

  Mikro FUE Saç Ekim Tekniği

  Mikro uçlara sahip ekipmanlar ile saç köklerinin toplandığı yöntemdir. Mikromotor kullanılan bu teknikte 0.9 mm lik delikler açılarak saç ekimi gerçekleştirilir.

  Soft FUE Saç Ekimi

  Saç ekim operasyonunda sedasyon odaklı ilaçlar ile desteklenerek uygulanan tekniktir. Hastanın bilinç kaybı yaşamadan acısız saç ekimi yaptırması olarak da ifade edilmektedir.

  FUE Saç Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

  Bir çok yeniliği ve avantajı bir arada sunan ile son zamanlarda yaygın  olarak tercih edilmektedir. Kafa derisine kesik atılmıyor olması ve hızlı iyileşme özelliği bu konuda en belirleyici unsurdur.  Safir saç ekimi uygulaması saç dökülmesi erkek tipi olarak teşhis edilen tüm hastalar için uygulanabilir.

  Saç sökülmeleri, erkeklik hormonunun saçları üretmekle görevli hücreleri öldürmesi ile ortaya çıkar. Saçlar öncelikle incelir ve zamanla uzaması durur. Daha sonra da dökülmeye başlar. Bu gibi durumlarda saç ektirmek en kalıcı ve etkili çözümdür.

  FUE Saç Ekimi İşlem Süresi Ne Kadardır?

  Greftler olarak adlandırılan saç köklerinin 4000-4500 civarında olması durumunda işlem için gerekli süre 6-7 saat olmaktadır. Yine greftlerin sayısına bağlı olarak, işlem süresi 9  saate kadar uzamaktadır. Greftlerin alımı 2-4 saat sürüp, alındıktan sonra kısa ara verilmektedir. Kısaca ifade edecek olursak; işlemin süresi kişisel ihtiyaçlara göre farklılık göstermektedir.

  FUE saç ekimi süresini belirleyen etkenler

  • Saç ekimi yapılacak alanın büyüklüğü
  • Alana göre toplanacak greft sayısı
  • İşlemi gerçekleştirecek cerrahın tecrübesi
  • İşlem için belirlenen seans sayısı ve süresi
  • Saç derisinin işleme uygunluğu

  Saç ekim cerrahisi tarafından gerçekleştirilmesi ile günübirlik bir işlemdir. Lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen bu uygulamada, hastanede kalmak gerekmez. Saç ekim işleminin tamamlanmasının ardından doktor tarafından gerekli kontroller sağlandıktan sonra, aynı gün içerisinde taburcu edilir.

  Fue Saç Ekimi Operasyonu Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

  Her cerrahi işlem öncesinde olduğu gibi öncesinde de dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Saç ekim süresinin sorunsuz şekilde ilerlemesi ve tamamlanması için bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hususları sıralayacak olursak:

  • Donör bölgedeki saçlar 1mm olarak kısaltılır
  • Saç ekimi öncesi saçlar temiz ve yağlanma söz konusu olmamalıdır
  • Saçlarda köpük ve jöle gibi kimyasal maddeler yer almamalıdır
  • Operasyon öncesi alkol alınmamalıdır
  • Bir hafta öncesinde sigara kullanımı terk edilmelidir
  • Operasyona 1 hafta kala vücut çok yorulmamalıdır
  • Operasyon günü kahvaltı yeterli şekilde yapılmalı, öğlen yemeğinde hafif besinler alınmalı. Operasyon esnasında tok olunması gerekmektedir.
  • Operasyon sırasında rahat kıyafetler tercih edilmelidir

  FUE Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Operasyonun tamamlanmasının ardından en önemli kısım, bu bölgenin korunmasıdır. Saç derisini aşındırabilecek etkenlerden bir süre uzak kalınmalıdır. Saçların belli bir zaman süresince yıkanmaması gerekmektedir. Islanmaması gereken saçlar, yağmur, gibi hava koşullarından da korunmalıdır.

  Uzman hekim tarafından saçların ne zaman yıkanacağına dair bilgi verilecektir. Yıkanma izninin ardından her ihtimale karşı hassas bir şekilde yıkanması gerekmektedir.

  İlk yıkama işlemi operasyonun gerçekleştirildiği merkezde yapılması önerilir. Genel itibariyle operasyondan 3 gün sonra saçların yıkanmasına izin verilmektedir ve hasta günlük yaşamına dönmektedir.

  Bir hafta sonrasında ense bölgesinde açılan küçük delikler tamamen iyileşir ve yara izi kalmaz. Saç ekimi yapılan bölgede ise kabuklanmalar devam ederken kaşıntı oluşmaktadır. Operasyon sonrası 10 gün tamamlanınca kabuklanmaların tamamen temizlendiği ve ekim yapılan alanda kabuklu yaralı görüntünün tamamen ortadan kaldığı görülecektir.

  FUE Saç Ekim Yönteminin Avantajları Nelerdir?

  Bu avantajlardan tam manası ile yararlanabilmek için operasyonun, alanında uzman bir plastik cerrahi doktoru tarafından yapılması gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır.  Peki, nedir bu avantajlar:

  • Lokal anestezi uygulanması nedeni ile işlem ağrısızdır
  • Saçların uzamasının ardından, donör bölgede yer alan saçlar kısa olarak da kullanılabilir
  • Uzman hekimler tarafından gerçekleştirildiğinde başarı oranı çok yüksektir
  • Genetik saç dökülmesi yaşayanların doğal ve sağlıklı saçlara kavuşmasını sağlar
  • Bu yöntem ile yapılan saç ekimi sonrası ağrı çok azdır. Ağrı kesiciler ile konforlu bir süreç geçirilir.
  • Daha kısa sürede iyileşme sağlanır ve normal yaşantıya rahatlıkla dönülür.
  • Saç ekimi sonrasında hiçbir iz kalmaz
  • Erkeklere ve kadınlara rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir
  • Yeni çıkan saçlar doğal ve yoğun görünüme sahiptir
  • Saç ekimi yapılan bölgede planlanan yoğunlukta saça ulaşılır
  • Doğru planlandığı takdirde, donör bölgeden alınan saç kökleri zarar görmez
  • Ekilen saç kökleri %98 verimlilikle saç derisinde büyürler
  • Yara izleri olanlar ya da farklı hastalıklar nedeni ile saçlarını kaybedenler bu teknik ile saçlara kavuşabilirler.
  • Hafif ya da ileri derecede saç dökülmelerine karşı kalıcı çözümler sunar

  FUE Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları 2024

  Saç dökülmesi sonrası geniş kapsamlı bir araştırmanın ardından FUE saç ekimi hastaların yorumları olumlu yönde olup, doğal görünüme kavuşmanın mutluluğunu belirtmektedirler.

  Yaşamın herhangi bir döneminde ve farklı nedenlerden dolayı karşılaşılan saç dökülmeleri fiziki olarak insanları olumsuz etkilemesi nedeni ile saçlarına yeniden kavuşmak için farklı arayışlara girmelerine neden olur. Kullanılan çok sayıda dermatolojik desteklerin de yanıt vermemesi üzerine doğal saçlara kavuşmak için en kolay ve acısız yönteme başvurmak durumunda kalırlar.

  İnsanlara hem en hızlı hem en doğal hem de kalıcı çözümler sunan tekniktir. Bu yönteme başvuran ve olumlu yorumları ile tavsiyede bulunan hastaların öncesi sonrası fotoğrafları incelendiğinde zaten durum gayet net anlaşılmaktadır.

  FUE Saç Ekim Yöntemi Fiyatları 2024

  Sağlamış olduğu avantajları ile dünya genelinde en çok tercih edilen saç ekim yöntemi olarak karşımıza çıkan FUE Saç Ekimi fiyatları da merak konusu. Saç ekimi yapılacak kişide köklerin temin edileceği alan ve ekimin yapılacağı alan uzman hekimler tarafından incelendikten sonra, yol haritası çizilerek Fue saç ekim fiyatları hakkında net bilgi verilecektir.

  Operasyon sonrası doğal görünüm sağlayan, iyileşme süreci oldukça hızlı olan ve görsellik bakımından en iyi sonuca ulaşmanızı sağlayan Fue yöntemi ile ilgili fiyat bilgilerini işlemi gerçekleştirecek olan estetik merkezinden öğrenebilirsiniz.

  FUE saç ekimi yaptıranların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

  Saç ekim sürecini başarı ile tamamlamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu konuda en doğru tavsiyeleri operasyonu gerçekleştiren doktorunuz verecektir. En kısa sürede sağlıklı ve doğal saçlara kavuşmak için doktor tavsiyesi ile verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bunun yanında FUE saç ekimi sonrası diğer dikkat edilecek hususlara da değinecek olursak:

  • İlk gün saçlar asla yıkanmamalıdır. İkinci gün ise şişliğin azalması adına bandajlı olması gerekmektedir.
  • Saçların yıkanması için 3. gün tercih edilmelidir ve ilk yıkama hekiminiz tarafından yapılmalıdır.
  • Operasyon sonrası yorulma, terleme ve duş alma gibi ağır işlerden uzak durulması gerekir. Aksi halde saç kökleri zarar görerek sağlıklı bir şekilde büyüme gerçekleşemez.
  • Ekim işleminin ardından ağrı ve rahatsızlık hissedilmesi normaldir. Lokal anesteziden kaynaklanan gerginlik de gözlemlenebilir. Doktor tavsiyelerine tam olarak uyulması halinde, birkaç gün içerisinde hepsi normale dönecektir
  • Saç ekiminin ardından stresli ortamlardan uzak durulmalı ve stresli sporlar yapılmamalıdır.
  • Ekim işlemi saçın arka bölümüne de yapılmış ise hastanın uzanması gerekmektedir.
  • Uygulamanın ardından antibiyotik kullanımı olacağı için kesinlikle alkol alınması yasaktır. Deriye ekilen yeni saçlar için alkol, kan yolu ile dolaşım sistemine karışması nedeni ile zararlıdır.
  • Saç ekimi sonrası deride şişlikler meydana gelebilir. Toplum içine çıkmak için bu şişliklerin inmesini beklemekte yarar vardır.
  • Saçların ekilmesinin ertesi günü boyun kısmındaki bandaj çıkarılır ve ödemin alına ya da gözlere çarpmasına mani olmak için alın bandajlanır.
  • Ekim işleminden 2 gün sonra, ekim yapılan bölgeye pansuman yapılmalıdır. Pansuman sonrası doktor tarafından verilen ilaçlar ve bakım tavsiyeleri dikkate alınmalıdır

  İLK 3 GÜN DİKKAT DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • İlk 3 gün ekim yapılan alana dokunulmamalıdır.
  • Sigara, alkol, çay, kahveden uzak durulmalıdır. Kana karışıyor olmaları nedeni ile saç köklerini uyararak olumsuz etkileyeceklerdir.
  • Çok soğuk ya da çok sıcak ortamdan uzak durulmalıdır. Aynı şekilde çok soğuk ya da çok sıcak su ile yıkanmamalıdır.
  • Yüzme havuzu, sauna ve denizden uzak durmalıdır. Bu tarz yerlerde enfeksiyon riski artacağından dolayı ameliyatın başarı oranını riske atacaktır.
  • Günün ardından özel bir şampuan ile yıkanmalıdır. Bu özel şampuanlar saç derisindeki bakterileri öldürerek köklerin büyümesini sağlayacaktır.
  • Yara ve kabuklanmalardan dolayı tedirgin olmamalıdır, bunlar geçici bir süreç olup kısa sürede kaybolacaktır.

  Saç Köklerinin Çıkış Yönünün Doğru Belirlenmesi

  Kafa derisindeki kelleşme olan bölgeye ense bölgesinden aç köklerinin transfer dildiği saç ekimi sırasında köklerin çıkış yönüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Ense bölgesinden toplanan saç kökleri yönleri ve uzunlukları doğru şekilde ayrıştırılmalıdırlar.

  Ayrıştırmanın tamamlanmasının ardından saç köklerinin kelleşme olan bölgeye çıkış yönüne uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir. Saç ekiminin en önemli aşaması bu kısımdır.

  Eğer alanında uzman bir cerrah tarafından saç ekim işlemi yapılıyorsa, ekim yapıldığı belli olmayacak şekilde doğal görünen başarılı sonuçlar elde edilir.  En doğal görüntüye kavuşması için saçın ön çizgisinin, alın çevresinde olan yoğunluğu ve saç kökünün çıkış yönü doğru olarak uzman cerrah tarafından yapılmış olmalıdır.

  Ekilecek Saç Köklerinin Ense Bölgesinden Alınmasının Nedeni

  Saç dökülmesine neden olan hormon testesterondur. Ve ense kökündeki kıllar testesteron hormonuna karşı duyarsız olup dökülmezler. Bu nedenle saç ekimi sonrasında dökülme yaşanmaması için bu bölgedeki kökler tercih edilir. Olası bir durumda ense kökündeki saçlar gölükmüş ya da yetersiz ise alternatif olarak göğüs ya da vücudun farklı bölgesindeki saç kökü kullanılabilmektedir.

  FUE Saç Ekimi Sonrası Normal Hayata Dönüş

  Operasyonun tamamlanmasının ardından doktorun verdiği ufak kurallara uyulması halinde normal hayata dönüş gerçekleşecektir. Birkaç gün içerisinde nelere dikkat edeceği hastaya anlatılır ve kurallara uyması istenir. Saç ekim işleminden 3 gün sonra şapka ya da bere takılabilir. Bir hafta sonra denize iki hafta sonra ise havuza girebilir.

  Çalışma hayatında masa başı iş yapan hastalar, saç ekim işleminin ertesi günü dinlendikten sonra işlerine dönebilirler. Ancak tozlu, sanayi ve inşaat gibi alanda çalışanlar için 3-4 gün işe ara verilmesi gerekmektedir.

  Tüm aşamaların tamamlanıp saç ekim işleminin bitmesinin ardından ekilen saç köklerinden yeni çıkan saçlar 1 ay içerisinde dökülür. Bu olağan bir süreçtir ve panik yapılmamalıdır. Bu dökülmenin gerçekleşmesinin ardından 5 ay içerisinde yeni ve kalıcı saçlar çıkacaktır.

  Yaşamının kalan kısmını dökülen saçları nedeniyle kel olarak geçirmek istemeyen herkesin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği saç ekim yöntemi FUE saç ekimidir.