fue sac ekimi

FUE Saç Ekimi Nedir?

Her şeyde olduğu gibi saç ekimi de tarihle başlar. Nerede olduğumuzu ve nereye gittiğimizi bilmek için nereden geldiğimizi bilmeliyiz. Sadece pratik bilgileri tartışmak yerine neden böylesi bir evrimi geçirdiğimizi bilmek bizleri yaptığımız işi daha iyi anlamımıza ve geliştirebilmemize imkan tanır.

Saç ekimi ya da restorasyonu 1950’lerde donör hakimiyeti ilkesini keşfeden ünlü New York dermatolog Norman Orentreich ile başladı diye bilinse de dünyadaki saç ekimi, daha doğrusu ilk kıl nakli Japonya’da 1940’lı yılarda gerçekleşti ve sanılanın aksine bu bir saç ekimi değildi.

Genital bölgesinin yeterince tüylü olmadığını düşüne bir hastanın saçından genitaline kıl nakli şeklinde gerçekleşti. Yöntemin başarılı olması sonucunda bunu saç ekiminde de kullanmayı planlayarak erkeklerin baş belası bir konuda çözüm üretilmeye başlandı.

Elbette o dönemlerde FUT olarak kısalttığımız şekli ile saç greftleri enseden bir kesi ile iri parçalar şeklinde alınıyor, büyük yara izleri ortaya çıkıyor ve ekileceği yere transferleri bu şekilde oluyordu.

Bu teknik çok uzun yıllar boyunca saç ekimine hizmet etti. Ama her şeyde olduğu gibi burada da daha iyiye ulaşma yolunda sorgulamalarımız saç ekiminde donör sahadaki o izi ortadan kaldırmak adına yöntem arayışı sonuç verdi ve FUE adı verdiğimiz yöntem ortaya çıktı.

FUE  Foliküler Ünite Ekstraksiyonu kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Ekim amacı ile saç toplama yöntemlerinden biridir. Minimal travma ile gerçekleşmesi, kesi yada dikişe gerek bırakmaması, kıl yönlerinin daha net ayarlanabilmesi nedeni ile son yıllarda popülaritesi artmıştır.

FUE Saç ekimi, genetik olarak dökülme eğilimi olmayan ense bölgesinden saç köklerini alıp, boş olan ön kısımlara yerleştirme işlemidir. Yeni yerine yerleşen saç kökleri ense bölgesindeki gibi dökülmeye dirençli genlerini korumaktadırlar.  

Aynı yöntemlerle kaş, kirpik, sakal, bıyık ve yara yerine saç ekimi gibi uygulamalar da yapılmaktadır. İşlem alanın büyüklüğüne bağlı olarak 2-10 saat arası sürebilmektedir. Tüm işlemler lokal anestezi altında yapılmaktadır ve aynı gün işlemden hemen sonra evinize dönebilmektesiniz.

Ağrılı bir yöntem değildir. Sıklıkla uyguladığımız fue saç ekimi yönteminde kesi yada dikiş olmadığından herhangi bir iz de kalmamaktadır.  Saç ekimi işlemi karşılıklı sohbet içerisinde, yemek ve dinlenme molaları ile seyreden keyifli bir işlemdir.

İşlem her ne kadar böyle pembe bir tablo ile gerçekleşse de cerrahi bir işlemdir ve başında bir plastik cerrahın olduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilmelidir.  

Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

FUE saç ekiminde Punch yâda ekstraktör denilen çeşitli çaplara sahip aletler ile saç köklerinin tek tek toplanması prensibi ile işlemektedir. Bu punchlar 0,6-1,3 mm çap aralığında değişmektedir.

Daha dar olmasının bir avantajı değil tam tersine kıl köklerine zarar verme olasılığı olduğu için üretilmemektedir. Bu rakamların ticari olarak kullanılmasına aldanmayınız.Bu buluşa daha sonra mikromotorlar eklenmiş ve işlemin hızı artmıştır. Kimi yerlerde bu nedenle p-FUE (power-FUE) olarak anılmaktadır.

Bazı kök yapılarında, özellikle köklerin burgulu bir yol izlediği kişilerde ise Manuel FUE uygulaması ,işlemin başarısı için motordan daha iyi sonuç verebilir.

Fue Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Saç ekimi herhangi bir sağlık problemi olmayan erişkin dönemdeki her kese uygulanabilir fakat burada şöyle bir handikap var: Erkek tibi saç dökülmelerinin biyolojisinde ortalama 35 yaşlarına kadar dökülme devam edecektir. Yani daha erken yaşta yapılacak bir saç ekiminden sonrada dökülme devam edecektir.

Elbette dökülenler bizim ektiğimiz değil ön ve tepe bölgesinde var olan o bölgenin doğal saçlarıdır. Bu durumda bizim ektiklerimiz kalırken diğerleri dökülebileceği için arada boşluklar, seyrelmeler olabilir. Bu durumda erken yaşta yapılacak olan saç ekimlerinde kişi ileride ikinci seansa ihtiyacı olabileceğini bilmelidir.

Fue Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık

Saç ekimi küçük çaplı da olsa bir cerrahi girişimdir ve hiçbir aşamasında ihmale yer verilemez. Saç ekimi planladığımız hastalarımızda öncelikle kan sayımları, hepatit ve HIV başta olmak üzere enfeksiyon testleri yapmaktayız.

Öncesinde hastalarımızın doldurduğu medikal form doğrultusunda gerekli olan diğer tıbbi tetkikler de ön testlere tabi tutulabilir.

Saç Ekiminde Temel Aşamalar Nelerdir?

Saç ekimi işlemini planlama, lokal anestezi, saç greftlerinin toplanması, kanal açılımı ve saç greftlerinin açılmış kanallara implantasyonu şeklinde aşamaları vardır. İşlem arasında tuvalet ve yemek molaları verilir.

FUE Saç Ekimininde Greftleri Nasıl Topluyorsunuz?

Saç Ekimine aç gelmenizi istemiyoruz. Uygulama odasında fotoğraf çekimlerinizin ardından saçlarınız tarafımızca traş edilecektir. Böylelikle saç eğimlerinizi görmüş oluruz. Traşın ardından ekim yapılacak ve greftlerin alınacağı alanları çizerek belirliyoruz. Ekim için saçların dökülme özelliğinin olmadığı ense kısımları tercih edeceğiz.

Diğer vücut bölgelerinden kıl alınarak saçlı deriye nakillerde saç karakterinin iyi olmaması nedeni ile tercih pek edilmemektedir. Çizimi takiben yüzüstü uzanacaksınız ve ardından saç köklerinin toplanacağı alana lokal anestezi yapılacak. Burada hissedeceğiniz sadece çok ince iğne uçlarıdır.

Lokal anesteziden sonra ağrı kesinlikle duyulmaz. Yeterli uyuşmayı takiben saç kökleri toplanır ve özel olarak kliniğimizde sizin kanınız ile hazırlanan Frozen – PLT Graft Bankalama Tekniği ile canlılığını kaybetmeden uzun süre saklamaya alınır. Frozen – PLT Graft Bankalama Tekniği özellikle uzun süren saç ekimlerinde büyük öneme sahiptir.

Kök Hücre (Stem Cell FUE Hair Transplant) Saç Ekimi Nedir?

Kişinin kendi vücudundan alınan (kan değil) dokulardan ayrıştırılan kök hücrelerin saç ekimi yapılacak alanda kafa derisine uygulanması ile ekimin başarısını arttıran son derece etkili bir yöntemdir.

Anne karnında bir insan formunu ve organizasyonunu sağlayıp doğduktan sonra kısmen bekleme moduna giren bu hücreleri yeni ekilen ve yaşama tutunmaya çalışan saç kökleri ile buluşturduğumuzda saç köklerinin yaşayabilirliği artmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi için Stem Cell Hair Transplant adlı makalemi okuyunuz.

FUE Saç Ekimininde Greftleri Nasıl Yerleştirilir?

Bu işlemden sonra genellikle bir dinlenme molası verilir ve sonra sırtüstü uzanmanız istenir. Ön hatta ekim yapılacak yere yine lokal anestezi yapılır. Yeterli uyuşma sağlandıktan sonra özel mikro-bıçaklar ile saç köklerine yatak hazırlanır.

Günümüzde bu köklerin taşınmasında Yatakların açılmasını takiben saç kökleri bu yataklara plana uygun olarak teker teker yerleştirilmesi sağlanır. Bu noktada bu kanalların nasıl açıldığı, klasik slit mi yoksa sapphire percutan bıçaklarla mı yapıldığı, yerleştirirken mikropenset ile mi yoksa implanter ya da özel iğneler mi kullanıldığı gibi detaylar işçiliği mükemmelliğe taşınmasında son derece önemlidir.

İşlem tamamlandıktan sonra sadece ense kısmınız pansuman ile kapatılır, ekim yapılan yer açık bırakılacaktır. Ardından evinize gidebilir ve önerilerimizi uygulamaya başlayabilirsiniz. Çok nadir durumlarda birden fazla seans uygulamaktayız. Böyle bir durumu işlem öncesi hastalarımızla konuşarak belirleyebiliriz.

Saç Ekiminde Tek Seansta Ne Kadar Greft/Kök Elde Edilebilir?

Saç ekiminde tek seansla uygun hastalarda 3500-5000 greft çıkarılabilir. Bu greftlerin 1/3’ü tekli, 1/3’ü 2 li, 1/3’ ü ise 3-4 lü kök içereceği için kabaca bir seansta yaklaşık 7000-10000 kök nakli yapılmış olur.

Saç Ekimi öncesi bilinmesi gerekenler

 • Saç ekimi gerçek cerrahi bir işlemdir ve bilimseldir
 • Saç ekiminde deneyimli bir ekip ve bu ekibin başında d abir tıp doktorunun olması şarttır. Lütfen bana diplomamı sorun, tıbbi yetkinliğimi doğrulayın size göstermekten mutluluk duyarım
 • Saç ekiminde çeşitli prensip ve teknikler vardır. Size hangisinin uygun olduğunu önceden konuşmuş ve belirlemiş olun
 • Saç ekimi öncesi tıbbi bilgilerinizi doğru bir şekilde verin. Bazı hastalıkların ve metabolik sorunların saç dökülümü ve saç ekimi başarısı ile doğrudan ilişkili olduğunu unutmayın
 • Beslenme problemleri, sigara kullanımı gibi faktörlerin saç ekiminde çok önemli olduğunu unutmayın.
 • Saç ekimi sonrası bakımın en az saç ekimi kadar önemli olduğunuz aklınızdan çıkarmayın
 • Saç ekimi sonrası saçlarınızın döküleceğini (büyük olasılıkla) ve sonra cılız olarak çıkmaya başlayacağını, dolgunlaşmasının bir yılı bulacağını unutmayın
 • Lütfen işleminizin bir hekim sorumluğu ve gözetiminde olduğundan emin olun.

Saç Ekimi Merkezleri

Saç ekimi minör bir cerrahi girişimdir. Bir sağlık profesyoneli olarak bu işlemlerden kazanç elde ediyoruz. Bu konudaki eğitim, tecrübe ve yatırım doğrultusunda saç ekimi fiyatlandırması yapıyoruz.

Sırf bu ticari getirisi nedeni ile birçok yetkisiz ve doktor kontrolü dışında saç ekim merkezleri bulunmaktadır.  O yüzden saç ekim merkezinizi seçerken dikkatli olun. Başınıza saç ektirmeye çalışırken, başınıza iş açmayın.

Fue Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler

FUE saç ekimininden Sonrası bakım nasıl olur konusuna gelince… Ekimin ardından evinize dönebilir ve sırtüstü olarak uyuyabilirsiniz. Size vermiş olduğumuz reçeteyi kullanmaya başlayabilirsiz. 3. Gün kliniğimizde ilk saç yıkama gerçekleşecek ve nasıl saçlarınızı yıkayacağınızı size öğreteceğiz. Sonrasında ise takip programımızı anlatacağız.

Saç Ekimi sonuçlarında bizi neler bekliyor?

Saç ekimi sonrasında ekilen saçlar sıklıkla ilk 1 ay içerisinde şok bir dökülme dönemi,ne girer ve hiç ekilmemiş gibi olur. Nadiren bazı hastalarda bu şok dökülme yaşanmadan uzamanın devam ettiğini de gözlemliyebiliyoruz.

Şok dökülme ile kaybedilen saçlar 3-6 ay içerisinde çıkmaya başlar ama bu ilk çıkanlar oldukça ince ve cılız olacaktır.  Ardından bu yeni çıkan zayıf scalar 9-12 ay içerisinde normal kalınlık ve hedeflenen sıklığa ulaşırlar. Bu süre içerisinde size;

 • Ekilen saçlar nasıl yıkanır
 • Saç ekimi sonrasında saç bakımı nasıl olur
 • Ekilen saçlar için faydalı ve zararlı alışkanlıklar nelerdir
 • Ekilen saçlar nasıl korunur

tümünü size anlatıyor olacağız…

Fue Saç Ekimi Fiyatları 2022

Saç ekimi minör bir cerrahi girişimdir. Bir sağlık profesyoneli olarak bu işlemlerden kazanç elde ediyoruz. Bu konudaki eğitim, tecrübe ve yatırım doğrultusunda saç ekimi fiyatlandırması yapıyoruz.

Elbette bir de bunlara güncel ekonomik şartları ve elbette sizin ekiminizin zor yada kolay oluşu gibi faktörler eklendiğinde fiyatlandırma değişkenlik gösterebilmektedir.

Saç ekimi fiyatı almak son derece basit bir konsültasyon formu ile almak mümkün ve bu hizmet ücretsizdir. Lütfen iletişim formumuzu doldurarak sağlıklı ve bilimsel olarak saç ekiminiz için fiyatlandırmamızı alınız.