Skip links

Göğüs Büyütme (Meme Büyütme)

Meme Estetiği
Doktora Sorun?

  Göğüs Büyütme (Meme Büyütme Estetiği)

  Ergenliğe girerken, sırf büyüdüğü için gelişmeye başlayan memeleri saklamaya çalışma dürtüsü ortaya çıkar. O dönemdeki sürekli olarak yapılan kambur duruş ilerleyen yaşlarda duruş bozukluklarına bile sebep olabilir. Bu arada bahsettiğimiz organın adı da göğüstür, meme bile diyemeyiz nedense. Bir grup var ki yukarıda bahsettiğim durumların hiçbirini yaşamaz. İşte şimdi konuşacağımız onların hikayesi…

  göğüs büyütme

  Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir?

  Öncelikle göğüs büyütme için meme boyutunun gözle fark edilebilir bir şekilde hacme kavuşması sonrada avucumuza sığması diyebiliriz. Tanımı çok mu ilkel ve sıradan buldunuz, yoksa size göre 90 beden bir sütyeni doldurmak mıdır büyük meme?

  Umarım değildir ki zaten bu yanlış bir sütyen beden hesabı anlamına gelir. Nedenini de anlatacağım. Açıkçası büyük bir memenin tanımını bilimsel olarak değil ancak sosyal olarak yapabiliriz. Zira üst sınırının olmadığını da yaşadığımız hayat bize öğretti. Öyleyse cümleyi toparladığımızda göğüs büyütme ameliyatı olmayan memelere bir varlık kazandırma işlemidir.

  Meme Anatomisi Nasıldır?

  Meme Anatomisi dışta deriden bir kıyafeti olan, içeride ise yağ dokusu ve süt bezlerinden oluşan bir organdır. Memeleri bir askı gibi asan ortalama 20 kadar asıcı bağ vardır bunlara Cooper ligamanları denir.

  Yağ dokusu ve süt bezleri bir çok hormonal ve metabolik sebeplerle hacim kaybedebilir. Onları sarıp sarmalayan deri de her zaman bu gelgit durumlarına uyum sağlayamayabilir. Öyle olduğunda da küçülme sorununa ek olarak bir de sarkma eklenir. Şimdilik bu küçük ön bilgi meme estetiği ile ilgili bir çok konuyu açıklarken kavramanız için yeterli olacaktır.

  Göğsümüz (aslında meme) Neden Küçük Kalır?

  Elbette hikâye her zaman yukarıda anlattığım gibi olmayabilir. Genetik olarak meme dokusunun hiç gelişmediği kişiler hasta grubumuzun neredeyse yarısını oluştururken,hastalarımızın diğer yarısında var olan memenin sonradan kaybolan bir meme hacmi  vardır.  Peki meme neden sonradan hacim kaybeder;

  • Meme kanseri tedavilerinde cerrahi olarak memenin bir parçası ya da tamamnı çıkarılmış olabilir. Bu durumların bazısı basit bir implant takılması ile bazısı da özel onarım teknikleri ile düzeltilebilir.
  • Süt verme süreci sonrasında da süt bezi atrofisi nedeni ile meme küçülmesi olabilir
  • Hamilelikte hormon seviyeleri çok artar. Doğumla birlikte bu seviye normale çekilir ama bazen bu geri çekilmede meme dokusu normalde olduğundan daha da küçülmesi mümkündür.
  • Meme dokusunun bir kısmı yağ olduğu için kilo kayıpları memede küçülme yapabilir
  • Doğumsal olarak bir memesi büyük olanda da göğüs büyütme yapılarak eşitlik sağlanabilir
  • Daha önce meme protezi taktırmış ve şimdi daha büyük bir meme istemekte tekrar göğüs büyütme olarak düşünülebilir.

  Her ne sebepten olursa olsun karşımızda ya hep küçük olan  ya da sonradan küçülmüş olan bir meme var ve bunu büyütmeliyiz. Nasıl dediğinizi duyar gibiyim J Elbette doldurarak. Peki ne ile doldurucaz? İşte bu güzel bir soru. Çeşitli ilaçlar kullanarak ya da birtakım hormonal uygulamalar gibi yöntemleri geçiyor ve çok daha mantıklı yolları olan cerrahi seçenekleri karşılaştırmak istiyorum.

  Teorik olaraküç temel yol ile göğüs büyütme yaptırabilrsiniz. Bunlar: sentetik dolgularla, kendi yağınızla ve meme protezi (yani silikon implant) ile yapılan göğüs büyütme seçenekleridir.

  Göğüs Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

  Göğüs büyütme ameliyatı yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü meme dokusu yani hacmi yetersiz kalmış her birey için düşünülebilir. Kadınlık imajınızı yeterince yansıtamadığınızı hissettiğiniz yerde sıkıntının da meme boyutu ile ilişkili olduğunu gördüyseniz bu ameliyat siz uygundur. Bunu tıbbi bir hikayeye büründürmeye çalışmak bence yanlıştır.

  Meme yalnızca süt verme organı değildir. Aynı zamanda cinsel bir organdır. Hatta belki de önce cinsel bir organdır. Çünkü kliniğime yapılan başvurular içerisinde hiçbir kadın hastam henüz “ben yeterince süt veremiyorum” diye bana başvurmadı ama seksi bir meme için yapılan başvuruların hesabını inanın ben bile yapamam.

  göğüs büyütme yöntemleri

  Göğüs Büyütme Ameliyatını Kimler Olmalı?

  Göğüs büyütme ameliyatını, memesinin küçük olduğunu düşünen her kadın olabilir.  İstenilen meme boyutunun fazla büyük olduğunu düşünürsem bu sadece benim kişisel düşüncem ve estetik algım olur. Elbette kişisel düşüncem de estetik algımdan etkilenmekte ve işimi nasıl yapacağımı yönlendirmekte ama kişilerin beklentisine yanlış diyebileceğimiz çok az bilimsel detay veya vaka örnekleri var. Tabi ki de bu detayları yeri geldikçe hastalarımızla paylaşmaktayız.

  Ameliyatsız Göğüs Büyütme Nedir?

  Ameliyatsız Göğüs Büyütme,genellikle klinik ortamında ameliyathaneye girmeden yapılan ve memeye sentetik dolgular enjekte edilerek memenin büyütülmesi işlemleridir. Cerrah olmayan kişilerinde bu uygulamayı yapması mümkündür. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Bu amaçla çeşitli dolgu tipleri de üretilmiştir.

  Uygulamaları basit ve son derece kar marjı yüksek uygulamalardır bunlar ama hasta sağlığı açısından doğru değildir. Bunların ofiste bile uygulanabileceği söylense de o kadar güvenli ve doğru değildir. Kişisel fikrimi sorarsanız sentetik meme dolgularını memeye enjekte etmeyi önermem.

  Memenin ihtiyacı olan hacme  ve dolgunluğa ulaşana kadar çok fazla enjeksiyon yapılması gerekebilir. Böylece meme içerisinde büyük bir yabancı cisim havuzu oluşur ki bu da enfeksiyon riskini arttıran bir durumdur. Ayrıca bu dolgu materyalleri son derece akışkan olduğu için istenilen ve planlanan yerde kalması zor olmaktadır.

  Mantıklı olmamasının bir diğer nedeni de protezlerine göre çok daha yüksek maliyetlere ulaşabilir. Diyelim ki yaptırdınız, birkaç yıl sonra zaten vücut onu yok edecek ve tekrardan başa döneceksiniz. Dokuz yıl kadar vücutta kalabilen bir başka dolgu materyali mevcuttur eğer yaptırdığınız böyle bir dolgu ise enfeksiyon açısından çok daha büyük risk içermektedir.

  Şimdi şöyle diyebilirsiniz “meme protezi de yabancı cisim, o da enfeksiyon kapabilir”. Çok doğru, böyle bir ihtimal vardır. Ama böyle bir sorunla karşılaşıldığında protezi çıkarıp atabilirsiniz. Üstelik olasılığı da çok daha azdır. Enfeksiyon riski ile dolguda karşılaşırsanız ne yapacaksınız, memenin içerisine yayılmış enfekte bir dolguyu temizlemek,inanın hiç de kolay olmayacaktır.

  Göğüs Büyütme Estetiği Ameliyatı Süreci Nasıldır?

  •  Elbette ilk aşama karar aşamasıdır. Kliniğimizde yapacağımız görüşme sonrasında operasyon olmaya karar verdiğiniz takdirde bir ameliyat günü tarihi belirlememiz gerekiyor. Meme büyütme estetiği öncesi sonrası izin veren hastaların görselleri ile karar verme sürecinizi sizler için kolaylaştırıyoruz.

  • Her estetik cerrahi ameliyatında olduğu gibi bu ameliyat öncesi de fotoğrafların çekilmesi kaçınılmaz ritüeldir. Fotoğraflarınız şifreli kasa ve disklerde bizimle güvendedir

  • Silikon ile göğüs büyütme ameliyat fiyatlarımız her yıl olduğu gibi 2024’de de güncellendi elbette. Konunun maddi boyutunun ameliyat gününe taşınmaması için planlama önceden oluşturulur.

  • Tüm planlamaların ardından sizi ameliyat sabahı görüşmek üzere uğurlarız.
  • Sizin önceden beğenmiş olduğunuz mümkünse çıplak vücut fotolarınızı değerlendiriyoruz. Bu bize sizin hangi vücut/meme oranını sevdiğinizi gösterecek. Hatta hastalarıma ameliyat günü bana beğendiğiniz o göğüs fotoğraflarını mutlaka tekrar gösterin diyorum.
  • Hastaneye özel bir durum yok ise sabah erkenden yatırarak bazı kan testlerinin çıkması ve anesteziye hazırlık yapılır.
  • Ardından 45 dakika kadar sürecek olan ameliyatımızı yapmak üzere sizi ameliyathaneye alırız. Bu aşamada sakinleştirici verilerek sürecin sizin pencerenizden de daha keyifli geçmesi sağlanır.

  Memeye Yağ Enjeksiyonu ile Büyütmek

  Son yıllarda kendi yağınız ile yapılan meme dolgusu konusu gündeme çok sık geliyor. Bu işlemi de kesinlikle önermiyorum sebeplerine gelelim. Birincisi enjekte edilen yağ belli bir ölçüde eriyecektir. Bu erime miktarı eşit olmayabilir bu da memenizde orantısızlıklar yaratabilir. Hadi bundan vazgeçtim diyelim, ikinci ise büyük volüm enjeksiyonlarında erime daha fazla görülür (santral nekroz) ve enfeksiyon riskini de daha fazla arttırmış olursunuz. Fakat yağ enjeksiyonunda daha önemli olanve üçüncü madde ise mikro kalsifikasyonlardır.

  Mikro kalsifikasyon denilen şey, enjekte edilen yağın parçalanmış kısımlarına kalsiyumun yapışması sonucu küçük kristaller oluşturmasıdır. Aslında bu doğal bir fizyopatolojik süreçtir. Eee ne mi olur? Bu kalsifikasyonları çoğu tecrübeli radyologlar bile kanser dokusu ile karıştırmaktadır.

  Çektireceğiniz ilk mammografide içinize kanser olma ihtimalinizin kurdunu düşürecekler. Sonuçta radyolog da risk almak istemez ve mikrokalsifikasyonu görünce sizi haklı olarak risk grubuna alacaktır. Biyopsi dışında da sizi hiçbir şey maalesef ki rahatlatamaz. Memeye yağ enjeksiyonunda daha büyük bir sorun daha vardır.

  Olur da memenizde hayat boyu aktive olmayacak bir kanser hücresi var ise (pre-kanseröz hücreler) ve bizim enjekte ettiğimiz yağ dokusu içerisinde o pre-kanseröz hücrenin yanına gelir ve onu uyandırırsa ne olacak? Meme kanseri olmanız tetiklenir ise ne olacak? Bu hipotezime kesinlikle olmaz diyebilecek bilimsel temellere sahip henüz hiç kimse çıkmadı. Aranızda var ise lütfen beni aydınlatın.

  Sonuçta memenizi sağlıklı büyütmek için elimizde sadece bu işi doğru düzgün yapabileceğimiz meme protezi kaldı. Yani silikon implant.

  Göğüs Silikonu Nedir?

  Meme içerisine yerleştirilerek, memenin istenilen ideal formunu oluşturacak şekilde,memeye hacim katacak olan implantlardır. İmplant deyip geçmemek lazım. Çok çeşitli tipleri olan Pürtüklüsü,düz yüzeylisi, anatomik (damla) şekillisi,çift koheziflisi, roundu… Çeşit oldukça fazla. Peki hangisini seçeceksiniz? Doğrusu şu, bırakın,siz bu seçimi yapmayın. Siz sadece nasıl bir meme istediğinizi tarif edin doktorunuza.

  Doktorunuz da sizin hayal ettiğiniz memeyi karşılayacak olan ve aynı zamanda anatominiz ile en uyumlu implantı seçecektir. Dekolte giydiğiniz zaman köprücük kemiklerinizden (klavikula da denir) meme ucunuza kadar olan kısmın hafif bombeli bir şekilde durmasını mı istersiniz, daha az belirgin olmamasını mı, yoksa oldukça düşük bir eğimle meme ucunuza uzanmasını mı istersiniz?

  İsteğiniz belirgin bir göğüs dekoltesi ise, proteziniz yuvarlak (round) olacaktır. Yuvarlak protezi top gibi bir şey zannetmeyin. İkinci tarif ise anatomik protez (damla) ile elde edilir. Ofisimde anatomik ile round protezi yan yana gören hastalarım daha önce hiç böyle hayal etmediklerini söylüyor. Lütfen hayal gücünüzü cerrahi konularda zorlamayın. Biz sizin yerinize bunu yaparız.

  göğüs boyutu

  Göğüs Büyütmede Kullanılan İmplant (Silikon) Çeşitleri;

   İçerdiği Maddeye Göre

  • Silikon içerenler
  • Serum Fizyolojik, yani tuzlu su içerenler
  • Soya yağı içerenler (artık üretilmiyor)
  • İçi boş ama sonradan şişirilebilenler
  • İçerisi hava gözenekli olan ekstra hafif

  Kabuk Yapısına Göre

  • Düz yüzeyli: Yüzeyi tamamen pürüzsüzdür. Kapsül oluşma riski daha yüksektir
  • Pürtüklü (textured): Kapsül oluşumunu engelleyecek şekilde özelleşmiş bir yüzeyi vardır
  • Mikto-textured: Pürtük çapı daha küçük olarak tasarlanmış olan, nispeten yeni bir teknoloji
  • Teflon kaplı olanlar: Kapsül oluşturma riskini ortadan kaldırmak üzere yapılmıştır
  • Poliüretan yapılı olanlar

  Projeksiyona Göre

  • Ultra High Profile
  • High Profile
  • Medium Profile
  • Low Profile

  Yoğunluğuna Göre

  • Grade 1 silikon: yumuşak jele sahiptir
  • Grade 2 silikon: orta sert jele sahiptir
  • Grade 3 silikon: sert jele sahiptir
  • Çift kohezif silikon: Bazı kısımları daha sert, bazı kısımları daha yumuşak jele sahiptir.

  Şekline Göre

  • Yuvarlak: Üst ve alt kubbesi eşit oval yapıdadır. Ama bu memede portakal gibi duracak anlamına gelmez. Göğüs dekoltesi dolgun isteyen her hastada bunları seçeriz.
  • Anatomik: Halk arasında damla şeklinde implant diye de bilinir. İmplantın üst kısmı daha basık, alt kısmı daha hacimlidir.

  Hala protezinizi seçmek istediğinize emin misiniz?

  Silikon İmplantlarda FDA onayı ne anlam taşır?

  FDA Amerika’da gıda ve ilaç bakanlığı konumundaki bir kurumdur ve Amerikan standartlarını kasteder. Ve bir ürünün FDA tarafından onay alması için Amerika’da satışa sunulmuş olması gerekmektedir.

  Eğer bir ürünün Amerika’da satışı yapılmayacaksa  FDA değerlendirmesi hiç yapılmıyor zaten. Bu bağlamda bir ürün sırf Amerikada satılmadığı için FDA onayı alamıyor diye aslında güvenilmez olduğu anlamına gelmez. Yine de ürüne bu kadar  bağlı bir cerrahi yaptığımızda biz de FDA onayının huzurlu gölgesinden etkileniyoruz ve silikon implantları ona göre seçmeye çalışıyoruz.

  Özetle kliniğimizde göğüs büyütme estetiği olurken güvenlik standartları son derece yüksek implantlarla bu ameliyatı olduğunuzu ve size ameliyat sonunda uluslararası garanti belgeleri verildiğinizi bilmenizi isterim.

  Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Özel bir sutyeni iki ay kadar giymenizi isteyeceğiz.
  • Göğüs bandı dediğimiz elastik bir kuşağı ise iki hafta kullanacaksınız.
  • Özel bir bant ile kesileriniz kapalı olacağı için pansumana ihtiyacınız olmayacak.
  • Hiç olmayan bir yere bir hacim kazandırdığınızda dokular biraz gerilir ve bu da bir miktar ağrıyla karışık gergin his yaratır. Burada püf nokta siz kendinizi ne kadar rahat bırakırsanız o kadar hızla bu his kaybolur ve rahatlarsınız.
  • Uyurken sağa sola dönüp protezi baskı altına almanızı istemem. Yan yatmak için en erken süre 3-4 aydır.
  • Sizi ameliyat sonrası birinci gün, üçüncü gün, onuncu gün ve yirmibirinci gün gördükten sonra meme durumuna göre arayı açarak görmeye devam edeceğim.
  • Ameliyat sonrası size verilecek silikon implant kimliği ve garanti belgelerini saklayınız.

  Göğüs Büyütme Estetiği Sonrası Protez Anlaşılır mı?

  Göğüs büyütme ameliyatı ile ilgili birçok teknik detaydan yukarıda söz ettim. Bu detaylardan protezin dual planda(kas ve kas fasyası altına) yerleştirdiğimizi belirtmiştim.

  İşte protezi koyduğumuz bu plan, memenizdeki protezin anlaşılmamasını sağlamaktadır. Böylece memeniz her zaman doğal algılanacaktır.

  Göğüs büyütme ameliyatından sonra kaç beden olacağım?

  En çok sorulan ve meşhur sorumuz…Bu ameliyatta yalnızca memeniz büyüyecek, göğüs duvarınızın  çapı ya da iskelet genişliği değişmeyecek. Cevabı genelde ilk duyulduğunda pek etkileyici gelmiyor hastalara, çünkü aynı dili konuşabilmek için önce sütyen ölçüleri üzerine bir konuşma yapmamız gerekiyor.

  “Cup Size” denilen bir kavram var her kadın buna aşinadır. Memenin kubbe hacmi yani.

  Örneğin sütyenlerde 85B gibi ifade edilen “B” sizin “cup size” değerinizdir ve bu ameliyat ile o büyütülen bir şeydir , C olur, D olur gibi. 85 ise sizin göğüs iskeletinizin çevresini gösterir ve tam meme altından ölçülerek bulunan bir değerdir, hani o kalem testi yaptığınız yerden.

  Bu hesabı yapmayıp doğru ölçünüzü hesaplamazsanız sutyeninizi nereden aldığınıza göre beden ölçünüzü farklı görmeye devam edersiniz. Hastalarıma hep şunu söylerim. Bana göstermek için ameliyat öncesi birkaç tane beğendiğiniz vücut resmi gösterin. Dikkat edin yalnızca meme değil.

  Burada önemli olan şey o beğendiğiniz memenin, vücuda oranıdır. O resimdeki kadının boyu ve göğüs duvarı, omuz genişliği önemlidir. Sizin kaç cc protez ya da hangi cup size istediğinizden ziyade hangi meme/vücut oranını sevdiğinizi anlamam benim için daha önemlidir.

  Ameliyat ve sonrasında beni ne bekliyor?

  Ameliyatınız  45 dakika kadar sürecek ve genel anestezi altında hastanede yapılacak. Genellikle dren kullanmıyorum. Ameliyattan sıkı bir pansuman ile uyanacaksınız,koltuk altınızdan kuşak gibi saran bir elastik bandı genelde 2 hafta kadar kullanmanız gerekecek.

  Dikişlerin üzerinde ten rengi bir bant olacak,bu süre zarfında pansuman yapmanıza gerek yoktur ve kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınmasına da  gerek yoktur.Ameliyattan 4 hafta sonra denize girilebilirsiniz. Ağrı bu ameliyatta minimum düzeydedir,sosyal hayata hemen dönüş sağlayabilirsiniz.

  Göğüs Büyütme Sonrası masaj yapmam gerekecek mi?

  Göğüs büyütme ameliyatından sonra protezin yerleşme planına ve şekline göre kapsül oluşumunu önlemek amacı ile sizlerden masaj yapmanızı isteyeceğiz.

  Eskiden hastalarımızı bu masajlara çok erken başlatırdık ama güncel bilgiler masaja biraz daha geç başlanmasını önermektedir. Sebebi mikroskobik boyutlarda bile olsa protezden silikon ayrışmalarını engellemek içindir. Çok nadir olasılıklar üzerine yapılan güncellemeler bunlar.

  Küçük ve sarkık memelerde protez sarkmayı giderir mi?

  Her zaman değil elbette. Meme derisini boş bir kese olarak hayal edin. İçine koyacağınız protez bir miktar derinizi gerecektir ama unutmayın ki o protezin bir ağırlığı var ve yer çekimi zaten gevşek olan o memeyi aşağıya doğru iyice çekecektir.Özetle protezden dolayı iri olan ama deri fazlalığı ve gevşekliğinden dolayı sarkık bir çift memeniz olur.

  Çözüm nedir? Meme toplama (mastopexy) işlemlerinden size uygun olanı ile meme büyütme işleminizi birleştirmektir. Elbette seçilecek tekniğe göre memenizde ek bir kesi ve buna bağlı bir ameliyat izi olacaktır.

  Bu kesi genellikle memenin renkli kısmından (areola) meme altı katlantıya uzanan tek bir çizgi şeklindedir (vertikal skar), çok sarkık memelerde de ters T şeklindedir. Yapılan her keside bir iz elbette kalacaktır. Bunun hiçbir önemi yoktur. Önemli olan o izin hangi kalitede olduğu ve memenin tatmin edici bir güzelliğe ulaşıp ulaşmadığıdır.

  Meme Silikonu Kullanım Süresi Nedir?

  Uluslararası yasalar on yıldan fazla sürede kullanılan silikon implantlara garanti vermeyi reddeder. Bu nedenle protez kutularındaki bilgi formu bize yalnızca on yıl garanti vermektedir. Oysa pratik hayatta bu protezleri ömür boyu kullanmak mümkündür. Ve kaliteli bir protezi bir ömür kullanırsınız.

  Sadece FDA nın önerileri doğrultusunda meme protezi yapılan hastaların ameliyattan sonra yılda bir defa USG ile protez etrafında sıvı birikimi var mı yok mu diye kontrol edilmesini önermektedir.

  Eğer sıvı tespit edildiyse, silikon ilişkili bir patolojinin oluşmadığının ispatlanması ve sitoloji laboratuvarı için örnek alınması gerekmektedir. Bunun olasılığı ise zaten 1/500.000 dir.

  Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2024

  Göğüs büyütme estetiği fiyatları, merkezinde silikon protez gibi bir cerrahi sarf malzemesine bağlı olduğundan dolayı fiyatlanması buna göre değişmektedir. Yukarıda söz ettiğimiz protez çeşitlerini hatırlarsanız son derece fazla protez çeşidi olduğunu görmüş olursunuz.

  Pratik hayatta memenizi burnunuzu görenden daha az kişi görür ve eleştirir. Maalesef sırf bu değerlendirme daha az diye göğüs büyütme ameliyatında fiyat bazlı bir seçim yapmak sık yapılan bir hatadır.

  Silikon ile göğüs büyütme ameliyatı kaç liraya çıkardan ziyade, kadınlığın sembolü bu organınıza siz ne değer biçiyorsunuz onu planlamalısınız.

  Buna rağmen tüm dünyada bu protezler için hammadde kaynağı sağlayan yani silikon jel üreten iki fabrika bulunmaktadır. Bu yüzden 2024 yılında da meme silikon fiyatlarımız,bu iki firmanın ve Amerikan dolarının tekelinde olacaktır.

  Hele ki İstanbul’da silikonla göğüs büyütme ameliyatı fiyatları kesinlikle sizin sandıkta verdiğiniz oy ve ülke ekonomisi yönetimi ile ilişkilidir. Elbette hizmet alan son kullanıcı pozisyonundaki hastaların dünya pazarını maalesef yöneten firmaların para politikalarının üzerine cerrahisini yapacak doktorun tecrübe katsayısını da eklemesi gerekiyor.

  Birincil kozmetik rinoplasti için tahmini toplam maliyet, birincil standart rinoplasti için yaklaşık 4000 € (etnik burun için 6000 €) ve revizyon rinoplasti için yaklaşık 6000 €’dur.

  Tabii ki burun estetiği ameliyatı için ikamet ve otel-hastane-havalimanı bölgesinden transfer dahil birkaç paket var ve fiyat farklı. Danışma formundan veya whatsapp hattından öğrenebilirsiniz.

  En İyi Meme Büyütme (Breast augmentation cost) ameliyatının minimum ve maksimum fiyatı 2024 olarak tüm dünyada burun estetiği maliyeti nedir?

  5 Kayıttan 1 – 5 Arası Kayıtlar

  Neden Dr. Ozan Balık Kliniği

  En güvenilir tedavileri ve yüksek kaliteli hizmetleri kullanıyoruz

  • Breast Augmentation konusunda son derece tecrübe sahibiyiz
  • Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği ve Avrupa Rinoplasti Derneği üyesiyiz.
  • Türkiye Sağlık Bakanlığı’ndan akredite olduk.
  • Türkiye Sağlık Bakanlığı’ndan Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesine sahibiz.
  • Dünyanın geri kalanına kıyasla en iyi fiyat/fayda oranına sahibiz.
  • Breast Augmentation ameliyatını seviyoruz…

  Göğüs Silikonu Vücuda Zararlı mı?

  Göğüs silikon temel molekülü son derece inerttir. Yani dış faktörler etkisiyle değişime kolay kolay uğramaz ve kendi içerisinde son derece stabildir. Bu vücuttaki herhangi bir biyokimyasal reaksiyonun yönünü etkilemeyeceği anlamına gelir.

  Sırf bu özelliğinden dolayı kozmetik ve ilaç sektöründe silikon çok uzun süredir kullanılmaktadır. 1962 yılından bu yana da meme büyütme estetiğinde kendine yer edinmiştir.

  Göğüs Estetiğinde Meme Boyutu Ne Olmalıdır?

  Gelelim bir de protezde büyüklük konusuna. Ne kadar büyük yapacağız? Yukarıda size bir hikaye anlatmıştım… Eğer kişinin hiç memesi oluşmamışsa utangaçlık dönemini yaşayamadığını söylemiştim. İşte o kişiler o yaşayamadıkları utangaçlığı göğüs büyütme cerrahisinin hemen öncesinde yaşamaya başlıyorlar.

  Ve gerçekte olan meme boyutu beklentisini  pek telaffuz edemiyorlar. Bunu keşfettiğimden beri meme boyutunu belirlemede hastalarımızın gerçek beklentisini anlamak için ekstra çaba sarf ediyorum.

  Hastanın boyunun ve omuzlarının orantısının taşıyabileceği, ortada birleşmeyen, koltuk altına doğru yandan taşmayan vücuduna uygun en dolgun görünümlü protezleri takmaktan yanayım.

  Göğüs Büyütme Estetiği Sonrasında Süt Verebilir miyim?

  Korkmayın, süt verme ile ilgili hiçbir sıkıntınız olmayacak.

  Tanımlanmış cerrahi prosedürlerin neredeyse tamamında memenin süt bezleri ve süt kanallarının arkasında kalmaktayız. Yani süt kanallarınızı korumaktayız. Göğüs büyütme estetiği sonrasında da çocuğunuza süt verebileceksiniz.

  Protezim pürtüklü mü, düz yüzeyli mi olmalı?

  Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan implantların yüzeyinin pürtüklü mü, düz mü olmalı? Her iki protez grubunu da ayrı zamanlarda uzun süre deneyimleyen biri olarak pürtüklü olanları tercih ediyorum.

  Düz yüzeyli protezlerin yumuşaklık açısından küçük bir avantajı var gibi gelse de uzun vadede kapsül kontraktürü denilen memenin sertleşmesi ve protezin kaya gibi algılanmasına neden olma olasılığı yüksektir.

  Ayrıca memede açtığımız cebe düz yüzeyli bir implant koyduğumuzda ister istemez meme cebinde biriken kanın kaygan etkisi ile protezin kayması ve protezin istenmeyen yerlere geçme riski yüksektir. Pürtüklü implantlarda da pürtük teknolojisinin iyi olması gerekir ki protezin üzerinden dökülen pürtük parçacıkları vücudun immün sistemi tarafından istenmeyen reaksiyonlara neden olmasın.

  Bununla birlikte ne düz yüzeyli ne de pürtüklü sayılamayacak “microtextured” yüzeyli yeni implant grupları da üretilmiştir fakat klinik sonuçlarına bakıldığında aynı düz yüzeyli implantlar gibi yer değiştirme riski hala mevcuttur.

  Protezinizi nereden yerleştirelim?

  Göğüs büyütme ameliyatındaki bir diğer önemli konu da bu protezi nereden yerleştireceğimiz konusudur. Yekpare bir silikon implantı meme altından(submamarian),koltuk altından, meme ucundan (periareolar), karın germe sırasında karın dokusunun altından koymak mümkündür.

  Protezinizi sizin istediğiniz her yerden yerleştirebilecek tecrübeye sahibiz. Artılarını ve eksileri karşılaştırdığımızda ise benim sizlere önerim meme altından yerleştirmektir.

  Daha az ağrılı olması, hızlı yara iyileşmesi, konfor, güvenlik ve meme ucu duyusunun korunması vb. avantajları vardır. Bu konuyu kliniğe muayeneye geldiğiniz sırada tartışabilir ve birlikte karar verebiliriz.

  Şişirilebilir olan bir protez çeşidi daha var ki göbekten girerek meme içerisinde ulaşıp yerleştirilebilir (Serum fizyolojik ile şişirilen implantlardır).

  Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

  Protezi nereden yerleştireceğimize karar verdik, peki protez hangi planda duracak? Kas altında mı, meme bezinin altında mı (yani kas üstü mü)? Protez için iki ayrı plan içinde savunucular vardır ve her iki grupta kendilerince haklıdır. Her iki plan için de avantaj ve dezavantajlar durumu söz konusudur.

  Her iki tarafın haklılık payı varsa öyleyse hangisini seçeceğiz. 2000 li yılların başında “subfasyal” denilen, kasın zarının altına implant yerleştirme fikri uygulama alanımıza girdi. Amaç biir yandan kas altı ve üstüne ait avantajlarını yaşayabilmekken bir yandan da dezavantajlarından uzak durabilmekti. Bizler bu bilgiyi klasik “dual plan” ile birleştirdik.

  Yani protezinizin çoğunu kapsayacak şekilde üst kısmı kas, protezin daha az olan alt kısmını da kas zarı örtecek şekilde bir plana yerleştiriyoruz. Bu şekilde tüm planların avantajlarını kullanmış oluyoruz. Benim pratiğimde bunun bir istisnası vardır.

  O da aşırı spor yapan, vücut geliştime yapan kadınlarda protezin kas üzerine yerleştirilmesi fonksiyonel açıdan daha avantajlı olmaktadır. Çünkü bu grup hastalar pektoral kaslarını gerçekten çok güçlü kullanıyorlar ve meme ameliyatınızın deforme olmasını istemeyiz.

  Ek olarak “motion effect” denilen problem, pürtüklü protez kullanılsa bile bu hastalarda daha fazla görülür ki bu pek hoş bir görüntü değildir.

  Bu ameliyatı genel anestezi altında ve hastanede yapıyorum. Ameliyata bağlı enfeksiyon,anesteziye bağlı tüm riskler, kanama, iyileşme problemleri olabilir. Silikon implanta bağlı özel problemler, kapsül kontraktürü, silikon kaçakları nadir bir ihtimalde olsa olabilir.

  Meme ucundaki his kayıpları çok az sayıda görülen ve genellikle geçici komplikasyonlardır. Bu komplikasyonların son derece düşük yüzdelerde olduğunu çok rahat bir şekilde söyleyebilirim. Oluştuğu taktirde de çözümleri mevcuttur.

  Ameliyat süreci ve sonrası çok hızlı bir şekilde sosyal hayatınıza dönebileceğiniz yüz güldürücü bir ameliyattır.

  Bir saat içerisinde tüm dünyanız değişebilir. Yarısı sağınızda, yarısı solunuzda olmak üzere …

  Güzel bir meme büyütme cerrahisi geçirdiniz ama daha sonra ‘keşke büyütmeseydim eski halini özledim’ derseniz elbette bu mümkündür. Hatta daha çok gördüğümüz senaryo şu şekilde oluyor.

  Hastalar genellikle cerrahi işlem öncesinde istedikleri boyutu ifade etmeye çekindiği için işlem sonrası ‘keşke biraz daha büyük olsaydı’ diyebiliyor. Cerrahi işlem sonrası bu istekte bulunan hastalarda da meme protezini çıkarıp yerine daha büyüğünü koymak da mümkündür elbette.

  Sadece bu tür kararlar verirken hastamız kendine yeterli düşünme süresini vermeli ve nasıl bir görünüş istediğinde karar kılmalıdır ve bunu düşünürken de acele karar almamalıdır. Siz nasıl daha keyifli olabileceğinize karar verin, sürecinizi biz planlarız.

  Newton derki, her şey yerçekimine yönelir. Her şeyde olduğu gibi memelerde bundan nasibini alacaktır elbette. Sonuçta protezin de belli bir ağırlığı vardır ve bu ağırlıklar yerçekiminden maalesef ki muaf değildir. Bu arada belirteyim protez etrafında oluşacak olan ince bir fibrotik doku hem memeyi hem de protezi göğüs ön duvarına yapıştırarak sarkma sürecini yavaşlatıp geciktirmektedir.

  Peki meme sarkarsa ne olur? Sarkma oranına bağlı olarak aynı protez kullanılarak, üzerinden  bir toparlama işlemi bile yapılabilir. Fakat buradan şu kanıya varmayın, proteziniz memenizin sarkma sürecini hızlandırmaz.

  Aksine sarkma sürecini yavaşlatır. Ve konuştuğumuz bu süreç oldukça uzundur. Düzgün bir sütyen kullanımı da bu sarkma süreci oldukça uzatır. O yüzden sarkmalar yerine büyük memelerin keyfine odaklanın şimdilik.

  Meme büyütme ameliyatı riskleri, diğer tüm cerrahilerde olduğu gibi genel riskler ve özel riskler diye ikiye ayrılabilir. Genel anlamda meme büyütme ameliyatında da  yara iyileşme sorunları, kanama, enfeksiyon vb. komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

  Bunların yanında silikon meme implantlarının komplikasyonlarını sayarsak implantın yer değiştirmesi, kapsül oluşumu ve silikon kaçakları gibi nadir durumlar da söz konusudur. Lütfen meme büyütme ameliyatı öncesi bu risk konularını iyice değerlendirelim ve eğer ortaya çıkarsa nasıl çözeceğimizi tüm detayları ile konuşalım.

  Ameliyatın ilk haftası ağrı hissiniz büyük ölçüde bitmiş olur.

  • İlk ay memenizi çok sert ve dik bulabilirsiniz, böyle hissediyorsanız zamanla ilk iki ay içerisinde memenin yumuşadığını göreceksiniz.
  • Meme ucu uyuşukluğunuz genellikle olmaz. Nadiren olmuş olsa bile ilk üç ay içerisinde geçer. Çok nadir iki yıla uzayabiliyor.
  • Eskiden hastalarımıza ameliyat sonrası memeye masajı hemen başlatılırdık fakat FDA artık erken masajı önermiyor. Sebebi yukarıda da belirttiğim gibi silikon implant bütünlüğünü korumak ile ilgilidir.
  • Her ameliyatta olduğu gibi en önemli sağlık cerrahi kuralı aklınızdan çıkarmayın: pozitif insanların yarası da daha güzel iyileşiyor.
  • Lütfen kontrollere gelmeyi ihmal etmeyin
  Göğüs Büyütme Ameliyatında Son Söz

  Ve geldik son söze…

  Meme büyütme ameliyatı söz konusu olduğunda sizlere söyleyebileceğim son söz ne bu ameliyatın doğasından ne tekniğinden söz etmek olur. Son sözüm özgüven dolu hissetmek  ve kadın olmak ile ilgilidir.

  Bir defa geldiğimiz şu hayatta deforme olmuş yada hiç var olamamış bir organı diriltmekten ve onu tekrar östrojen ile yoğurmaktan söz ediyoruz. Yarım saatlik bir ameliyatla tüm dünyanız değişebilir. Yarısı sağ tarafınızda, diğer yarısı sol tarafınızda olacak şekilde.

  Hadi şimdi göğüs büyütelim…