göğüs büyübme

Göğüs Büyütme

Göğüs Büyütme estetiği, meme formunu dönüştürmek, dolgunluğunu artırmak ve şeklini düzeltmek için yapılan estetik operasyonudur. Günümüzde vücut yapısına değer veren ve kendini daha iyi hissetmek isteyen her kadının başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır.

Göğüslerinin küçük olmasından rahatsızlık duyan ve meme gelişimini tamamlamayan herkese göğüs büyütme estetiği uygulanabilir. Bunun yanında; doğum sonrası memelerde meydana gelen sarkmalar, yaşlanma sürecindeki deformasyonlar, hızlı kilo kaybı gibi nedenlerden dolayı meme büyütme operasyonu gerçekleştirilmektedir.

Göğüs Büyütme Nedir?

Genellikle vücuduna göre küçük yapıya sahip memeleri olan ya da meme boyutundan memnun olmayan kişiler için yapılan cerrahi işlemdir. Uygulanan büyütme işlemi sonrasında daha dik ve daha hacimli göğüsler elde edilir.

Uygulama sırasında meme kaslarının altına yerleştirilen implantlar ve meme dokusu ile göğsün daha kalkık ve iri görünmesine olanak sağlanır. Cerrahi uzman tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatın tehlikesi yoktur. Bu operasyonun amacı sadece memeyi büyütmek değil aynı zamanda daha şekilli yapıya kavuşmasını sağlamaktır. 

Göğüs Büyütme Operasyonu 

Meme büyütme estetiği, göğüslerin simetrisini ve dolgunluğunu artırmak için gerçekleştirilen operasyondur. Estetik cerrahisinde hasta memnuniyetinin en fazla olduğu cerrahi işlemler arasında ilk sırada yer alır.

Göğüs Büyütme Estetiği Neden Yapılır?

Aslında bu sorunun cevabı yine soruda saklı. Memelerin küçük olması halinde hacimli görünüme kavuşması ve şekli düzgün olmayan memelere şekil kazandırmak amacı ile yapılır. Farklı nedenlerden dolayı memelerde meydana gelen deformasyonlar ve yapısal olarak memenin küçük olması durumunda meme büyütme estetiği en iyi çözüm yöntemidir.

Göğüs Büyütme Estetiği Kimler için Uygundur?

Meme büyütme estetiğine uygunluk için en doğru karar plastik cerrahi uzmanı tarafından verilir. Ameliyat olacak kişinin vücut yapısı, cilt dokusu ve beklentileri göz önünde bulundurularak operasyon planı yapılır. 18 yaş sınırını doldurmuş olmak gerekmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamıyor olmaması da bir diğer uygunluk gerekçesidir. Yaşı uygun olan ve sağlık durumu operasyona uygun olması halinde ise herkes göğüs büyütme operasyonu yaptırabilmektedir.

Göğüs Büyütme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Bu operasyon için iki farklı işlem uygulanmaktadır. En çok bilinen ve yaygın olarak kullanılanı silikon implant veya meme protezidir. Göğüs altına implant yerleştirerek uygulanan yöntem sonrasında kalkık bir göğüs görünümü elde edilir. Diğer bir yöntem ise göğüs dolgusu olup, hastaların göğüs kontürlerine belirlenen miktarda yağ enjekte edilir. İşlem sonrası daha büyük göğüs elde edilir.

Hangi meme büyütme yöntemi tercih edileceğine doktor tarafından kişinin göğüslerinin durumu, sağlık durumu ve elde etmek istediği sonuca göre karar verilir. Dolgu yönteminde memeye uygulanan enjeksiyon zamanla erir ve yenilenmesi gerekir. İmplant yöntemi ise kalıcı olup, implantların kalitesine göre belli zaman dilimlerinde değişiklik yapılır.

Göğüs Büyütme Operasyon Süreci

Operasyon öncesinde doktor tarafından en uygun slikon protez belirlenir. Protezin memeye yerleştirilmesi için 4 ayrı yerden kesi yapılır. Bu kesi bölgeleri; koltuk altı, meme başı çevresi, meme altı ve göbektir.

Meme başı çevresinde yer alan kahverengi bölgeye küçük kesi yapılır ve bu kesi esnasında süt kanallarına zarar vermemesi için çok itinalı olunması gerekir.

Memenin alt bölgesine atılan kesi ise süt kanalları için tehlike oluşturmaz. Küçük bir kesi ile işlem gerçekleştirilir.

Koltuk altı ve göbek bölgesi tercih edildiği durumlarda ise meme çevresinde kesi oluşmaz. Koltuk altından küçük bir kesi oluşturularak protez buradan yerleştirilir. Kesi sonrası meydana gelen yara izleri hafif kızarıklık şeklinde görünür.

Göğüs Büyütme Operasyonunda Kullanılan Silikonlar

Meme büyütme operasyonunda en çok silikonlar tercih edilir. Farklı markalardan çok sayıda silikon implant bulunmaktadır. Uzun ömürlü ve göğüslerin dik durması için yüksek standartlarda olan silikonlar kullanılması daha uygundur. En çok tercih edilen silikonlar arasında FDA onayı almış markalar yer alır.

Silikon implantlar ikiye ayrılır. Damla ve yuvarlak implant olarak adlandırılan bu silikonlar kişinin vücut yapısına göre tercih edilmektedir. Uzun boylu olup doğal görünüm isteyenler için damla implant kullanılır. Kısa boylu ve dolgun göğüs isteyenler için ise yuvarlak implantlar kullanılmaktadır.

Göğüs Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

 • Hastaya anestezi uygulanarak, implant yerleştirilecek bölgede kesi yapılır.
 • Kesi esnasında göğüs dokusu, göğüs kasları ve bağ dokularından ayrılır.
 • Göğüs duvarının en dışında bulunan pektoral kasın arka tarafından ya da önünden cep oluşturma işlemi yapılır
 • Oluşturulan cebe implant yerleştirilerek, göğüs ucunun arka tarafından ortalaması yapılır.
 • İmplant yerleştirilerek boş olan bölgeye konup, steril tuzlu su ile bölge doldurulur. Silikon jel implantlara önceden doldurulur.
 • Yerine uygun bir şekilde yerleştirilen implant sonrasında kesi dikilerek kapatılır. Daha sonra cilt yapıştırıcıları ve cerrahi bantlar ile bandajlanır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci

Ameliyat esnasında lokal anestezi kullanılması durumunda sersemleme ve anestezik etkilere daha az rastlanır. Hasta taburcu edildikten sonra 4 gün istirahat etmesi tavsiye edilir. Protezler iyileşme sürecinde ağrıya neden olabilir. Doktorunuz tarafından verilen ağrı kesiciler yeterlidir.

Ameliyat sonrası bölgede şişlik oluşabilmektedir. Bu durum normal olup, birkaç gün içerisinde inecektir.

Göğüs Büyütme Öncesi Neler Yapılmalıdır?

 • Hastanın genel sağlık durumu gözden geçirilir. Kronik rahatsızlık olup olmadığı ve ailede kanser öyküsü olup olmadığı araştırılır.
 • Asprin tarzı kan sulandırıcı ilaçlara, operasyon öncesinde son verilmelidir.
 • Ameliyat öncesi E vitamini ve multivitamin gibi ilaçlar 3-4 gün önce bırakılmalıdır.
 • Sigara kullanımı bırakılmalıdır. Kandaki oksijen oranını düşürdüğü için iyileşme sürecini uzatır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Neler Yapılabilir?

Ameliyat sonrası hasta ertesi gün hasta taburcu edilir. Bir hafta içerisinde normal hayata dönebilir. Bu süre içerisinde morluklar ve şişlikle görülebilir. İyileşme sürecinin hızlanması için hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar:

 • Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Kolların havaya aşırı şekilde kaldırılmaması ve hareketsiz de kalmaması gerekir.
 • Yatıp kalkarken birisinden destek alınması ve bunu tek başına yapılmaması gerekir.
 • Sürekli yatmak yerine sık sık yürümek gerekir.
 • Doktor tarafından önerilen sürelerde duş alınmalıdır. Operasyon sonrası 48 saat içerisinde duş alınabilmektedir.
 • Ameliyat sonrası özel sutyen kullanılmalıdır. Bu konuda doktorunuz tarafından bilgi alabilirsiniz
 • Estetik operasyonu sonrasında 6-8 hafta ağır spor yapılmamalıdır.

Göğüs Büyütme Estetiği Fiyatları 2022

Meme operasyonu için fiyat belirlenirken, kullanılacak yöntem, implantların kalitesi ve operasyon esnasında ek olarak yapılan işlemler göz önünde bulundurulur. Yani meme estetiği fiyatları konusunda net bilgi almanız için öncelikle doktor muayenesinden geçilmesi gerekmektedir. Böylece uygulanacak yönteme uygun şekilde net fiyat bilgisine ulaşılabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Kas Altına Yerleştirilen Silikon, Kolda Güç Kaybı Yapar mı?

Kas altına yerleştirilen protezler güç kaybı yapmazlar. Ancak ağır spor yapanlar için sorun teşkil etmemesi adına kas altına yerleştirilmesi önerilmez.

Meme Silikonu Taktırdım. Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Uçağa Binilebilir?

Estetik operasyonunda kullanılan implantların içerisinde hava kabarcığı olmaz. Bu nedenle barometrik değişimler etki etmez. Ameliyattan 4 gün sonra uçak yolculuğu yapmanın bir sakıncası yoktur.

Meme Silikonu Zamanla Patlar mı?

Üretim aşamasında gerekli testlerden geçen silikonların patlama olasılığı çok düşüktür.

Meme Silikonu Küçülür Mü?

Silikonlar küçülmez ancak, ilk aşamada bölgede ödem nedeni ile daha büyük görünüme neden olur. Operasyonun zamanla oturması sonrasında, göğüsler istenen boyuta gelir.

Meme Silikonuna Karşı Alerji Olur Mu?

Her ne kadar düşük bir ihtimal de olsa, silikonların zararlı bir madde içermemesine rağmen vücuda dışarıdan konan bir madde olduğu için alerji riski taşımaktadır.

Meme Silikonunu Değiştirmek Gerekiyor mu?

Meme estetiği için kullanılan implantlar , 10 yıllık kullanıma uygun şekilde üretilmektedirler. Bu süre kullanılmaya başladığı andan itibaren geçerlidir. Günümüzde üretilen yeni nesil implantlar ömürlük olup, dış etkenlerden kaynaklanan bir zarar olmadığı sürece değiştirilmesine gerek duyulmaz.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalacak Mı?

Estetik operasyonu esnasında kesi yapılması mecbur olup, bu kesiler kalıcıdır. Öncelikle kesilerin rengi kırmızı olduğu için fark edilmektedir. Zamanla bu kırmızılıklar derinin kendi rengine dönecek ve renginde açılma olacaktır. Yani ancak yakından dikkatli bakılırsa kesilerin izi görülebilir.

Estetik izleri uygulanan tekniğe göre de değişiklik göstermektedir. Genellikle meme altına yapılması nedeni ile izlerin görünmesi mümkün değildir.

Göğüs Büyütme Sonrasında His Kaybı Oluşacak mı?

Ameliyat sonrasında his kaybı ve hassasiyet durumu nadir yaşanmaktadır. Yaşanıyor olsa dahi birkaç ay içerisinde kaybolacaktır. Kimi zaman aşırı büyük implant kullanılması ile bilirlikte kalıcı his kaybı yaşanabilmektedir. Bu konudaki risk faktörleri doktorunuz tarafından size bildirilecektir

Meme Protezleri Kanser Yapar mı?

Meme protezinin kanser yaptığı yönünde herhangi bir somut veri bulunmamaktadır. Kullanılan protezin içerisinde zararlı madde yoktur. Özellikle yeni nesil meme protezlerinde bu gibi riskler en aza indirilmiştir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Ameliyatın ardından emzirme konusunda hiçbir sorun yaşanmaz. Süt kanalları ve süt bezlerine dikkat edilerek yapılan ameliyatta, emzirme fonksiyonlarında sorun oluşmaz.

Meme büyütme operasyonu esnasında göğüs kası arkasına yerleştirilen silikonlar aracılığı ile meme bezi daha öne gelir. Bebekler ise bu sayede meme ucunu daha iyi kavrayabilirler.

Meme Büyütme Meme Sarkmasına Neden Olur mu?

Ameliyat esnasında kullanılan malzemenin kalitesine göre bu durum değişiklik göstermektedir. Diğer yandan, uygulama esnasında yapılan hatalar da meme estetiği sonrası sarkmalara sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına kesinlikle uzman plastik cerrahi doktoruna müracaat edilmelidir.

Meme Silikonu ile Meme Asimetrisi Düzeltilebilir Mi?

 Meme silikonunun amaçlarından biri de iki meme arasındaki asimetrik görünümün düzeltilmesidir. Bazı kişilerde iki meme arasında şekil ve büyüklük farkı olabilir. Bu farkın düzeltilmedi için silikon uygulaması ile destek sağlanır ve eşitlik sorunu ortadan kaldırılır.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci Ne kadar Sürer?

Göğüs estetiği için uygulanan cerrahi müdahalenin ardından iyileşme süreci kişisel farklılıklar gösterebilir. Ortalama olarak 72 saat içerisinde meydana gelen morluklar ve şişlikler düzelmeye başlar. Normal hayata dönmek için en az 7-10 gün gerekir. Memenin doğal hale gelmesi ve son şeklini alması ise 6 – 12 ay arasında değişmektedir.

Operasyon Sonrasında Drenim Olacak Mı?

Estetik işlem sırasında dren kullanılıp kullanılmayacağı konusunda cerrah tarafından karar verilir. Ameliyatın durumuna göre doktorunuz tarafından gerek duyulduğunda uygulanır, gerek görülmezse uygulanmaz.

Meme Silikonu Sonrasında Meme Taramalarımı Yaptırabilecek Miyim?

Bu estetik ile meme taramasını engelleyen bir durum ortaya çıkmaz. Ultrason, MR ve mamografi gibi tetkikler yaptırılabilir. Tetkikler yapıldığında silikon olan bölge boşluk olarak görünecektir. Tetkiklerin sonucunda herhangi bir farklılığa neden olmaz. Meme taramasını yılda bir kez yaptırmak zorunda olanlar silikonları ile rahatlıkla gidebilirler.

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Ne Zaman Yapılabilir?

Bebeğinizi emziriyorsanız ve göğüs büyütme estetiğini yaptırmayı düşünüyorsanız, bu ameliyat için en az 6 aya ihtiyacınız bulunmaktadır. Göğsün toparlanıp normal hale gelmesi ve farklı komplikasyonlara neden olmaması için emzirmeyi bıraktıktan 6 ay sonra meme büyütme ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Sigara İçmek, İyileşme Sürecini Etkiler Mi?

Sigara içmek sadece meme ameliyatının iyileşmesini değil, tüm ameliyatların iyileşme sürecini etkilemektedir. Damarların daralmasına ve kandaki oksijenin azalmasına neden olması ile iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.

Ameliyat Sonrasında Göğüsler Dikleşir Mi?

Meme için uygulanan silikon cerrahisi esnasında meme içerisinde protez yerleştirilir ve meme dokusuna takviye yapılarak daha dik görünmesi sağlanır. Meme büyütme operasyonu sonrasında daha dik meme görünümüne kavuşursunuz.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Silikonların Çıkarılma

Memedeki silikondan bir süre sonra vazgeçip çıkarılmasını isteyenler olabilir.  Operasyon sonrasında silikonlar çıkarılabilir. Ancak silikonun çıkması ile birlikte gevşek ve içi boş bir yapı oluşur. Bu durum göğüslerin kötü görünmesine neden olur.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Cerrahi müdahalelerin çoğunda yaşandığı gibi meme büyütme operasyonunda da riskler bulunmaktadır. Narkoz kullanılarak gerçekleştirilen müdahalede çeşitli komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. Bunun yanında ağrı ve şişlik oluşabilir. Bunlar geçici şikâyetler olup, birkaç gün içerisinde ortadan kaybolur. Ancak protezden kaynaklı bir takım soranlar meydana gelebilir ve bunlar risk oluşturur. Bu risklere bakacak olursak:

 • Protez içeriğinin balon dışına sızması: Cerrahi işlem sırasında içi jel dolu olan protezin, dolgu bölgelerindeki alana sızması halinde, bu bölgede kitle oluşmasına neden olur. Salin dolgusu kullanılan protezlerde bu dolgu vücuda zarar vermez ve dokular tarafından emilebilir.
 • Kapsüler Kontraktür: Protezin yerleştirilmesinin ardından çevresindeki yaralar sıkışmasına neden olur. Bu durumda göğüsler çok sertmiş gibi hissedilir. Tedavisi mümkün olup paniğe gerek yoktur.
 • Silikon protezli memede kanser oluşumu: Doğal memede olduğu gibi silikon protezli memede de kanser meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, tıpkı protezsiz memeye uygulanan tedavi uygulanır. Kansere neden olan durum protez değildir.
 • Protezin yırtılması: Bu durum ameliyatla ilgili olmayıp, sonradan meydana gelen kazalar ve darbeler ile oluşabilmektedir.

 

Göğüs Büyütme Ameliyatın Yaş Sınırlaması

Bu estetik operasyonunda yaş sınırı en az 18 olmalıdır. Pek çok estetik operasyonunda bu yaş sınırı olup, göğüs büyütme ameliyatında memelerin gelişimini tamamlamış olması için önem arz etmektedir.

Göğüs Büyütmede Kullanılan İmplant Çeşitleri

Meme silikonu için kullanılan implantlar 2 gruba yarılır:

Salin İmplant

Steril tuzlu su ile doldurulmuş implantlardır. Bu implantlar kimi zaman ameliyat esnasında kimi zaman ise ameliyat öncesinde doldurulurlar. Daha az kesiye ihtiyaç duyularak yapılırlar ve sızma gibi durumlarda vücuda zarar vermezler.

Silikon Jel İmplant

Memede doğal görünüm yaratması nedeni ile çok tercih edilmektedir. Yırtıldığı takdirce belirti vermemesi olumsuz yönleri arasındadır. Yırtılma zamanla memede meydana gelen şekil bozukluğundan anlaşılır ve hemen değiştirilmesi gerekir.

Meme Silikonlarında Pürüzlü ve Pürüzsüz Yüzeyler Mevcut Arasındaki Fark Nedir?

Meme ameliyatında kullanılan silikonların dış yüzeyleri pürüzsüz ya da pürüzlü olabilmektedir. Aralarındaki farkın sonucu ise kapsüler kontraktür oluşumudur. Memeye yerleştirilen implantın o bölgede kapsül oluşturması doğal bir süreçtir. Ancak olağan dışı bir sertleşme söz konusu olduğunda, kapsül kontraktürü olarak adlandırılır. Bu bölgede ağrı ve meme şeklinde bozukluk meydana gelir. Dış yüzeyi pürtüklü implantların kullanılması durumunda bu sonuçlara daha az rastlanmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında en iyi sonuç, kişinin bedenine göre göğüslerin uygun büyüklüğe sahip olmasıdır. Ameliyatın başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından, kişinin fiziksel görünüşü daha güzel ve çekici hale gelir. Göğüs büyütme ameliyatı için alanında uzman ve işini en iyi yapan cerrah ile yolunuz kesiştiğinde, harika sonuçlar elde edebilirsiniz.