Göğüs Büyütme Ameliyatı (Meme Büyütme Estetiği)

Her bayan göğüs büyütme için hamilelik sonrası aramalar yapmaktadır. Ayrıca kültürel özelliğimizdir: ergenliğe girerken, sırf büyüdüğü için gelişmeye başlayan memeleri saklama dürtüsü ortaya çıkar. O dönemdeki kambur duruş ilerleyen yaşlarda duruş bozukluklarına bile neden olabilir. Bu arada organın adı da göğüstür, meme bile diyemeyiz nedense. Bir grup var ki bunları hiç yaşamaz. İşte bu onların hikayesi.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir?

Göğüs Büyütme ameliyatı tanımı muhtemelen dünyanın en basit tanımlarından biri olacak. Öncelikle meme boyutunun göze fark edilebilir bir hacme sonrada avuca sığması diyebiliriz. Tanımı çok mu ilkel buldunuz, yoksa size göre 90 beden sütyeni doldurmak mıdır büyük meme?

Umarım değildir ki zaten bu yanlış bir sütyen beden hesabı anlamına gelir. Onu da anlatacağım. Açıkçası büyük meme tanımını bilimsel değil ancak sosyal olarak yapabiliriz. Zira üst sınırının olmadığını da bu yaşam bize öğretti. Öyleyse toparladığımızda göğüs büyütme meliyatı memelere varlık kazandırma işlemidir.

Meme Anatomisi Nasıldır?

Meme dışta deri, içeride yağ dokusu ve süt bezlerinden oluşur. Onları asan ortalama 20 kadar asıcı bağ vardır (Cooper ligamanları).

Yağ dokusu ve süt bezleri bir çok hormon ve metabolik sebepten dolayı hacim kaybedebilir. Fakat onları saran deri her zaman bu gelgitlere uyum sağlayamayabilir. Öyle olduğunda küçülme sorununa ek olarak bir de sarkma eklenir. Şimdilik bu temel bilgi meme estetiği ile ilgili bir çok konuyu açıklarken kavramanız için yeterli olacaktır.

Neden Göğsümüz (aslında meme) Küçük Kalır?

Elbette hikâye her zaman yukarıdaki gibi değildir. Genetik olarak meme dokusunun hiç gelişmediği durum hasta grubumuzun neredeyse yarısını oluştururken hastalarımızın diğer yarısında sonradan meme hacminin kaybı vardır.  Peki neden  meme sonradan hacim kaybeder;

 • Meme dokusunun bir kısmı yağ olduğu için kilo kayıpları memede küçülme yapabilir
 • Hamilelikte hormon seviyeleri çok artar. Doğumla birlikte bu seviye normale çekilir ama bazen bu geri çekilmede meme dokusu normalde olduğundan daha da küçülmesi mümkündür.
 • Süt verme süreci sonrasında da süt bezi atrofisi nedeni ile meme küçülmesi olabilir
 • Meme kanseri tedavilerinde cerrahi olarak memenin bir parçası ya da tamamnı çıkarılmış olabilir. Bu durumların bazısı basit bir implant takılması ile bazısı da özel onarım teknikleri ile düzeltilebilir.
 • Doğumsal olarak bir memesi büyük olanda da göğüs büyütme yapılarak eşitlik sağlanabilir
 • Daha önce meme protezi taktırmış ve şimdi daha büyük bir meme istemek te tekrar göğüs büyütme olarak düşünülebilir.

Her ne sebepten olursa olsun karşımızda küçük yada küçülmüş bir meme var ve bunu büyütmeliyiz. Nasıl mı? Elbette doldurarak. Peki ne ile? İşte bu güzel soru. Çeşitli ilaçlar ve hormonal uygulamalar gibi yöntemleri geçiyor ve çok daha mantıklı olan cerrahi seçenekleri karşılaştırmak istiyorum.

Teorik olarak sentetik dolgularla, kendi yağınızla ve meme protezi (yani silikon implant ) ile göğüs büyütme yaptırabilirsiniz.

Göğüs Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü meme dokusu yani hacmi yetersiz kalmış her birey için düşünülebilir.

Meme sadece süt verme organı değildir. Aynı zamanda cinsel bir organdır. Hatta belki de önce cinsel organdır. Çünkü hiçbir kadın daha “ben yeterince süt veremiyorum” diye bana başvurmadı ama seksi bir meme için yapılan başvuruların hesabını bile yapamam.

Kadınlık imajınızı yeterince yansıtamadığınızı hissettiğiniz yerde sıkıntının da meme boyutu ile ilişkili olduğunu gördüyseniz bu ameliyat size uygundur. Bunu tıbbi bir hikayeye büründürmeye çalışmak bence yanlıştır.

Göğüs Büyütme Kimler Olmalı?

Göğüs büyütme ameliyatı memesinin küçük olduğunu düşünen her kadına yapılabilir. İstenilen meme boyutunun fazla olduğunu düşünürsem bu sadece benim kişisel düşüncem olur. Elbette kişisel düşüncem estetik algımdan etkilenmekte ve işimi nasıl yapa

cağımı yönetmekte ama kişilerin beklentisine yanlış diyebileceğimiz çok az bilimsel detay var. Tabi ki de bu detayları yeri geldikçe hastalarımızla paylaşmaktayız.

Ameliyatsız Göğüs Büyütme Nedir?

Genellikle klinik ortamında ameliyata girmeksizin memeye sentetik dolguları enjekte ederek büyütülmesi işlemleridir. Cerrah olmayanlarında bu uygulamayı yapması mümkündür. Kulağa hoş geliyor değil mi? Bu amaçla çeşitli dolgu tipleri üretilmiştir.

Kişisel fikrimi sorarsanız sentetik meme dolgularını memeye enjekte etmeyi önermem. Oysa uygulamaları basit ve son derece kar marjı yüksek uygulamalardır bunlar ama hasta sağlığı açısından doğru değildir. Bunların ofiste bile uygulanabileceği söylense de o kadar güvenli ve doğru değildir.

Memenin ihtiyacı olan hacme ulaşana kadar çok fazla enjeksiyon yapılması gerekebilir. Böylece meme içerisinde büyük bir yabancı cisim havuzu oluşur ki bu da enfeksiyon riskini arttırır. Ayrıca bu dolgu materyalleri son derece akışkan olduğundan istenilen yerde kalması zor olmaktadır. 

Mantıklı olmamasının yanında meme protezlerine göre daha yüksek maliyetlere ulaşabilir. Yaptırdınız diyelim, birkaç yıl sonra zaten vücut onu yok eder ve başa dönersiniz. Dokuz yıl kadar vücutta kalabilen bir başka dolgu materyali ise enfeksiyon açısından çok daha büyük risk içermektedir.

Şimdi diyebilirsiniz ki “meme protezi de yabancı cisim, o da enfeksiyon kapabilir”. Çok doğru, olabilir. Ama böyle bir sorun olur ise çıkarıp atarsınız. Üstelik olasılığı çok daha azdır. Ya dolguyu ne yapacaksınız, memenin içerisine yayılmış enfekte bir dolguyu temizlemek hiç de kolay olmayacaktır.

Göğüs Büyütme Estetiği Ameliyatı Süreci Nasıldır?

 • Elbette ilk aşama karar aşamasıdır. Kliniğimizde yapacağımız görüşme sonrasında bir ameliyat tarihi belirlememiz gerekiyor. Meme büyütme estetiği öncesi sonrası izin veren hastaların görselleri ile karar verme sürecinizi kolaylaştırıyoruz
 • Sizin önceden beğenmiş olduğunuz mümkünse çıplak vücut fotolarınızı değerlendiriyoruz. Bu bize sizin hangi vücut/meme oranını sevdiğinizi gösterecek. Hatta hastalarıma ameliyat günü bana mutlaka tekrar gösterin diyorum
 • Silikon ile göğüs büyütme ameliyat fiyatları 2020 de de güncellendi elbette. Konunun maddi boyutunun ameliyat gününe taşınmaması için planlama oluşturulur.
 • Her estetik cerrahi ameliyatında olduğu gibi bu ameliyat öncesi de fotoğrafların çekilmesi kaçınılmaz ritüeldir.
 • Tüm planlamaların ardından sizi ameliyat sabahı görüşmek üzere uğurlarız.
 • Hastaneye özel bir durum yok ise sabah erkenden yatırarak bazı kan testlerinin çıkması ve anesteziye hazırlık yapılır.
 • Ardından 45 dakika kadar sürecek olan ameliyatımızı yapmak üzere sizi ameliyathaneye alırız. Bu aşamada sakinleştirici verilerek sürecin sizin pencerenizden de keyifli geçmesi sağlanır.

Memeye Yağ Enjeksiyonu İle Büyütmek

Son yıllarda kendi yağınız ile meme dolgusu konusu gündeme çok sık geliyor. Bu işlemi de kesinlikle önermiyorum. Şöyle ki, enjekte edilen yağ belli bir ölçüde eriyecektir. Bu erime miktarı eşit olmayabilir. Hadi bundan vazgeçtim diyelim, büyük volüm enjeksiyonlarında erime daha fazla görülür (santral nekroz) ve enfeksiyon riski de artmıştır. Ama yağ enjeksiyonunda daha önemli olan şey mikro kalsifikasyonlardır.

Mikro kalsifikasyon denilen durum, enjekte edilen yağın parçalanmış kısımlarına kalsiyumun yapışması sonucu küçük kristaller oluşturmasıdır. Aslında bu doğal bir fizyopatolojik süreçtir. Eee ne mi olur? Bu kalsifikasyonları çoğu tecrübeli radyologlar tarafından bile kanser dokusu ile karıştırmaktadır.

Çektireceğiniz ilk mammografide içinize kurdu düşürecekler. Sonuçta radyolog da risk almak istemez ve mikrokalsifikasyonu görünce risk grubuna alacaktır sizi haklı olarak. Biyopsi dışında da sizi hiçbir şey rahatlatamaz. Memeye yağ enjeksiyonunda daha büyük bir sorun daha vardır.

Olur da memenizde hayat boyu aktive olmayacak bir kanser hücresi var ise (pre-kanseröz hücreler) ve bizim enjekte ettiğimiz yağ dokusu içerisindeki kök hücreler o pre-kanseröz hücrenin yanına gelir ve onu uyandırır ise ne olacak? Meme kanseri olmanız tetiklenir ise ne olacak? Bu hipotezime kesinlikle olmaz diyebilecek bilimsel temellere sahip kimse çıkmadı. Aranızda var ise lütfen beni aydınlatın.

Sonuçta memenizi sağlıklı büyütmek için elimizde sadece bu işi doğru düzgün yapabileceğimiz meme protezi kaldı. Yani silikon implant.

Göğüs Silikonu Nedir?

Meme içerisine yerleştirilerek, meme ideal formunu oluşturacak şekilde memeye hacim katacak olan implantlardır. Silikon deyip geçmemek lazım. Çok çeşitli tipleri olan Düz yüzeylisi, pürtüklüsü, anatomik (damla) şekillisi, roundu, çift koheziflisi… Çeşit çok. Peki hangisini seçeceksiniz? Doğrusu şu, siz bu seçimi yapmayın. Siz sadece nasıl bir meme istediğinizi tarif edin doktorunuza.

Doktorunuz da sizin beklentinizi karşılayacak olan ve aynı zamanda anatominiz ile en uyumlu implantı seçecektir. Dekolte giydiğiniz zaman köprücük kemiklerinizden (klavikula da denir) meme ucunuza olan kısmın hafif bombeli bir şekilde durmasını mı istersiniz, daha az belirgin olmamasını mı, yoksa oldukça düşük bir eğimle meme ucunuza uzanmasını mı istersiniz?

İsteğiniz belirgin bir göğüs dekoltesi ise, proteziniz yuvarlak (round) olacaktır. İkinci tarif ise anatomik protez (damla) ile elde edilir. Yuvarlak protezi top gibi bir şey zannetmeyin. Ofisimde anatomik ile round protezi yan yana gören hastalarım hiç böyle hayal etmediklerini söylüyor. Lütfen hayal gücünüzü cerrahi konularda zorlamayın. Biz sizin1yerinize bunu yaparız.  Özetle;

Göğüs Büyütme Kullanılan İmplant (Silikon)Çeşitleri;

 • Şekline Göre
  • Yuvarlak: Üst ve alt kubbesi eşit oval yapıdadır. Ama bu memede portakal gibi duracak anlamına gelmez. Göğüs dekoltesi dolgun isteyen her hastada bunları seçeriz.
  • Anatomik: Halk arasında damla şeklinde implant diye de bilinir. İmplantın üst kısmı daha basık, alt kısmı daha hacimlidir.
 • Kabuk Yapısına Göre
  • Düz yüzeyli: Yüzeyi tamamen pürüzsüzdür. Kapsül oluşma riski daha yüksektir
  • Pürtüklü (textured): Kapsül oluşumunu engelleyecek şekilde özelleşmiş bir yüzeyi vardır
  • Mikto-textured: Pürtük çapı daha küçük olarak tasarlanmış olan, nispeten yeni bir teknoloji
  • Teflon kaplı olanlar: Kapsül oluşturma riskini ortadan kaldırmak üzere yapılmıştır
  • Poliüretan yapılı olanlar
 • Yoğunluğuna Göre
  • Grade 1 silikon: yumuşak jele sahiptir
  • Grade 2 silikon: orta sert jele sahiptir
  • Grade 3 silikon: sert jele sahiptir
  • Çift kohezif silikon: Bazı kısımları daha sert, bazı kısımları daha yumuşak jele sahiptir.
 • İçerdiği Maddeye Göre
  • Silikon içerenler
  • Serum Fizyolojik, yani tuzlu su içerenler
  • Soya yağı içerenler (artık üretilmiyor)
  • İçi boş ama sonradan şişirilebilenler
  • İçerisi hava gözenekli olan ekstra hafif
 • Projeksiyona Göre
  • Ultra High Profile
  • High Profile
  • Medium Profile
  • Low Profile

Hala protezinizi seçmek istediğinize emin misiniz? J

Silikon İmplantlarda FDA onayı ne anlam taşır?

FDA Amerika’da gıda ve ilaç bakanlığı konumundaki bir kurumdur ve Amerikan standartlarını kasteder. Ve bir ürünün FDA açısından onay alması için Amerika’da satışa sunulmuş olması gerekmektedir.

Eğer Amerika’da satışı olmayacaksa FDA değerlendirmesi hiç yapılmıyor zaten. Bu bağlamda Bir ürün sırf Amerikada satılmadığı için FDA onayı alamıyor olsa bile aslında güvenilmez olduğu anlamına gelmez. Yine de ürüne böylesine bağlı bir cerrahi yaptığımızda biz de FDA onayının huzurlu gölgesinden etkileniyoruz ve silikon implantları ona göre seçmeye çalışıyoruz.

Özetle kliniğimizde göğüs büyütme estetiği olurken güvenlik standartları son derece yüksek implantlarla bu ameliyatı olursunuz ve size ameliyat sonunda uluslararası garanti belgeleri verilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Hiç olmayan bir yere bir hacim kazandırdığınızda dokular biraz gerilir ve bu da bir miktar ağrıyla karışık gergin his yaratır. Burada püf nokta siz kendinizi ne kadar rahat bırakırsanız o kadar hızla bu his kaybolur ve rahatlarsınız.
 • Özel bir bant ile kesileriniz kapalı olacağı için pansumana ihtiyacınız olmayacak.
 • Özel bir sutyeni iki ay kadar giymenizi isteyeceğiz.
 • Göğüs bandı dediğimiz elastik bir kuşağı ise iki hafta kullanacaksınız.
 • Sizi ameliyat sonrası birinci gün, üçüncü gün, onuncu gün ve yirmibirinci gün gördükten sonra meme durumuna göre arayı açarak görmeye devam edeceğim.
 • Uyurken sağa sola dönüp protezi baskı altına almanızı istemem. Yan yatmak için en erken süre 3-4 aydır.
 • Ameliyat sonrası size verilecek silikon implant kimliği ve garanti belgelerini saklayınız.

Göğüs Büyütme Estetiği Sonrası Protez Anlaşılır mı?

Göğüs büyütme ameliyatı ile ilgili yukarıda teknik açıdan birçok detaydan söz ettim. Bu detaylardan protezin dual planda kas ve kas fasyası altına yerleştirdiğimizi belirtmiştim.

İşte bu plan memenizdeki protezin anlaşılmamasını sağlamaktadır. Böylece memeniz her zaman doğal algılanacaktır.

Göğüs büyütme ameliyatından sonra kaç beden olacağım?

En meşhur soru budur. Cevabı genelde ilk duyulduğunda pek etkileyici gelmiyor hastalara, çünkü aynı dili konuşabilmek için önce sütyen ölçüleri üzerine bir konuşma yapmamız gerekiyor. Bu ameliyatta memeniz büyüyecek, göğüs duvarınızın ne çapı ne de iskelet genişliği değişmeyecek. “Cup Size” denilen bir kavram var. Memenin kubbe hacmi yani.

Sutyenlerde örneğin 85B gibi ifade edilen “B” sizin “cup size” değerinizdir ve bu ameliyat ile o büyür, C olur, D olur gibi. 85 ise sizin göğüs iskeletinizin çevresini gösterir ve tam meme altından ölçülür, hani o kalem testi yaptığınız yerden.

Bu hesabı yapmazsanız sutyeninizi nereden aldığınıza göre beden ölçünüzü farklı görmeye devam edersiniz. Hastalarıma şunu söylerim hep. Bana ameliyat öncesi göstermek için birkaç beğendiğiniz vücut resmi gösterin diye. Dikkat edin sadece meme değil.

Burada önemli olan beğendiğiniz memenin o vücuda oranı önemlidir. O resimdeki kadının omuz genişliği, boyu ve göğüs duvarı çapı önemlidir. Sizin hangi cup size ya da kaç cc protez istediğinizden ziyade hangi meme/vücut oranını sevdiğinizi anlamam daha önemlidir.

Ameliyat ve sonrasında beni ne bekliyor?

Ameliyatınız 40 dakika kadar sürecek ve genel anestezi altında yapılacak. Ameliyattan sıkı bir pansuman ile uyanacaksınız. Dren kullanmıyorum. Ameliyattan hemen sonra koltuk altından kuşak gibi saran bir elastik bandı genelde 2 hafta kadar kullanmanız gerekecek.

Dikişlerin alınmasına gerek yoktur, kendiliğinden erirler. Ameliyattan 4 hafta sonra denize girilebilirsiniz. Ağrı bu ameliyatta minimum düzeydedir.

Göğüs Büyütme Sonrası masaj yapmam gerekecek mi?

Göğüs büyütme ameliyatından sonra protezin şekli, ve yerleşme planına göre, kapsül oluşumunu önlemek amacı ile sizlerden masaj yapmanızı isteyeceğiz.

Eskiden bu masajlara çok erken başlatırdık ama güncel bilgiler biraz daha geç masajı önermektedir. Sebebi mikroskobik boyutlarda bile olsa protezden silikon ayrışmalarının olmaması içindir. Çok nadir olasılıklar üzerine yapılan güncellemeler bunlar.

Küçük ve sarkık memelerde protez sarkmayı giderir mi?

Her zaman değil elbette. Meme derisini boş bir kese olarak hayal edin. İçine koyacağınız protez bir miktar derinizi gerecektir ama unutmayın ki o protezin bir ağırlığı var ve yer çekimi zaten gevşek olan o memeyi aşağıya doğru çekecektir.

Özetle protezden dolayı iri olan ama deri fazlalığı ve gevşekliğinden dolayı sarkık bir çift memeniz olur. Çözüm nedir? Meme toplama (mastopexy) işlemlerinden size uygun olanı ile meme büyütme işleminizi birleştirmektir. Elbette seçilecek tekniğe göre memenizde ek bir kesi ve buna bağlı bir ameliyat izi olacaktır.

Bu kesi genellikle memenin renkli kısmından (areola) meme altı katlantıya uzanan tek bir çizgi şeklindedir (vertikal skar), çok sarkık memelerde de ters T şeklindedir. Yapılan her keside bir iz elbette kalacaktır. Bunun hiçbir önemi yoktur. Önemli olan o izin hangi kalitede olduğu ve memenin tatmin edici bir güzelliğe ulaşıp ulaşmadığıdır.

Meme Silikonu Kullanım Süresi Nedir?

Uluslarası yasalar on yıldan fazla süreye garanti vermeyi rededer. Bu nedenle silikon protez kutularındaki bilgi formu bize on yıl garanti verir. Oysa pratik hayatta bu protezleri ömür boyu kullanmak mümkündür. Ve kaliteli bir protezi bir ömür kullanırsınız.

Sadece FDA nın önerileri doğrultusunda meme protezi yapılan hastaların ameliyatan sonra yılda bir defa USA ile protez etrafında sıvı birikimi var mı diye kontrol edilmesini önermektedir.

Bu 2020 yılı için bile yeni sayılabilir bir bilgidir. Eğer sıvı tespit mi edildi. Sitoloji laboratuvarı için örnek alınmalı ve slikon ilişkili bir patolojini oluşmadığının ispatlanması lazım. Bunun olasılığı ise zaten 1/500.000 dir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2021 

Göğüs büyütme estetiği fiyatları merkezinde silikon protez gibi bir cerrahi sarf malzemesine bağlı olduğundan fiyatlanması buna göre değişir. Yukarıda söz ettiğimiz protez çeşitlerini hatırlarsanız son derece fazla protez çeşidi olduğunu görmüş olursunuz.

Buna rağmen dünya

da bu protezler için hammadde yani silikon jel sağlayan iki fabrika bulunmaktadır. Bu yüzden 2021 yılında da meme silikon fiyatları, dolayısı ile göğüs büyütme estetiği fiyatları bu iki firmanın ve Amerikan dolarının tekelinde olacaktır.

Hele ki İstanbul’da silikonla göğüs büyütme ameliyatı fiyatları kesinlikle sizin sandıkta verdiğiniz oy ve ülke ekonomisi yönetimi ile ilişkilidir. Elbette hizmet alan son kullanıcı pozisyonundaki hastaların dünya pazarını maalesef yöneten firmaların para politikalarının üzerine cerrahisini yapacak doktorun tecrübe katsayısını da eklemesi gerekiyor. 

Pratik hayatta memenizi burnunuzu görenden daha az kişi görür ve eleştirir. Maalesef sırf bu değerlendirme daha az diye göğüs büyütme ameliyatında fiyat bazlı bir seçim yapmak sık yapılan bir hatadır.

Silikon ile göğüs büyütme ameliyatı kaç liraya çıkardan ziyade, kadınlığın sembolü bu organınıza siz ne değer biçiyorsunuz onu planlamalısınız.

Göğüs Silikonu Vücuda Zararlı mı?

Silikon temel molekülü son derece inerttir. Yani kendi içerisinde son derece stabildir ve dış faktörler ile değişime kolay kolay uğramaz. Bu vücuttaki herhangi bir biyokimyasal reaksiyonun yönünü etkilemeyeceği anlamına gelir.

Sırf bu özelliğinden dolayı ilaç ve kozmetik sektöründe silikon çok uzun süredir kullanılmaktadır. 1962 yılından bu yana da meme büyütme estetiğinde kendine yer edinmiştir.

Göğüs Estetiğinde Meme Boyutu Ne Olmalıdır?

Bir de büyüklük konusu var. Ne kadar büyük yapacağız. Yukarıda size bir hikaye anlatmıştım. Eğer kişinin hiç memesi oluşmamış ise utangaçlık dönemini yaşamadığını söylemiştim. İşte o kişiler o yaşamadıkları utangaçlığı göğüs büyütme cerrahisi öncesinde yaşamaya başlıyorlar.

Gerçek beklentisi olan meme boyutunu pek telaffuz edemiyorlar. Bunu keşfettiğimden beri meme boyutunu belirlemede hastalarımızın gerçek beklentisini anlamak için ekstra çaba sarf ediyorum.

Hastanın boyunun ve omuzlarının orantısının taşıyabileceği, ortada birleşmeyen, koltuk altına taşmayan vücuduna uygun en dolgun görünümlü protezleri takmaktan yanayım.

Göğüs Büyütme Estetiği Sonrasında Süt Verebilir miyim?

Memeler elbette süt vermeye de yarar ama öncelikle cinsel bir organdır ve öncelikle bu amaca yönelik yeterli tatminin oluşturulması gerekir. Böyle dediğim için korkmayın, süt verme ile ilgili hiçbir sıkıntınız olmayacak.

Tanımlanmış cerrahi prosedürlerin neredeyse tamamında memenin süt bezleri ve süt kanallarının arkasında kalmaktayız. Yani süt kanallarınız korunmaktadır. Göğüs büyütme estetiği sonrasında da süt verebileceksiniz.

Protezim pürtüklü mü, düz yüzeyli mi olmalı?

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan implantların yüzeyinin pürtüklü mü, düz mü? Her iki protez grubunu da uzun süre deneyimleyen biri olarak pürtüklü olanları tercih etmekteyim. Düz yüzeyli protezler yumuşaklık açısından küçük bir avantajı var gibi gelse de uzun vadede kapsül kontraktürü denilen memenin sertleşmesi ve protezin kaya gibi algılanmasına neden olma olasılığı yüksektir.

Ayrıca memede açtığımız cebe düz yüzeyli bir implant koyduğumuzda ister istemez meme cebindeki kanında kaygan etkisi ile protezin kayması ve istenmeyen yerlere geçmesi riski yüksektir. Pürtüklü implantlarda da pürtük teknolojisinin iyi olması gerekir ki protezin üzerinden dökülerek vücudun immün sistemi tarafından  istenmeyen reaksiyonlara neden olmasın.

Bununla birlikte ne düz yüzeyli ne de pürtüklü sayılamayacak “microtextured” yüzeyli yeni implant grupları da üretilmiştir fakat klinik sonuçlarına bakıldığında aynı düz yüzeyli implantlar gibi yer değiştirme riski hala mevcuttur.

Protezinizi nereden yerleştirelim?

Göğüs büyütme ameliyatındaki bir diğer önemli ayrıntı da bu protezi nereden yerleştireceğimiz konusudur. Yekpare bir silikon implantı meme altından (submamarian), meme ucundan (periareolar), koltuk altından, karın germe sırasında karın dokusunun altından koymak mümkündür.

Şişirilebilir olan bir protez çeşidi daha var ki göbekten girerek meme içerisinde ulaşıp yerleştirilebilir (Serum fizyolojik ile şişirilen implantlardır). Protezinizi sizin istediğiniz her yerden yerleştirebilecek tecrübeye sahibiz. Artı eksileri karşılaştırdığımızda ise benim önerim meme altından yerleştirmektir.

Daha az ağrı, hızlı yara iyileşmesi, konfor, güvenlik, meme ucu duyusu korunması vb. avantajları vardır. Bu konuyu da muayene sırasında tartışabilir ve birlikte karar verebiliriz.

Göğüs Büyütmede İmplantı (Silikon protezi) kas altına mı, kas üstüne mi konmalı?

Protezi nereden yerleştireceğimize karar verdik, peki protez hangi planda duracak. Kas altında mı, meme bezi altında mı (yani kas üstü mü)? Protez için iki ayrı plan içinde savunucular vardır ve her iki grupta haklıdır. Her iki plan için de avantaj ve dezavantajlar söz konusudur.

Öyle ise hangisini seçeceğiz. 2000 li yılların başında “subfasyal” denilen, kasın zarının altına implant yerleştirme fikri uygulama alanımıza girdi. Amaç kas altı ve üstüne ait avantajlarını yaşarken dezavantajlarından uzak durabilmek idi. Bizler bu bilgiyi klasik “dual plan” ile birleştirdik.

Yani protezinizin çoğunu kapsayacak şekilde üst kısmı kas, protezin daha az olan alt kısmını da altını da kas zarı örtecek şekilde bir plana yerleştiriyoruz. Bu şekilde tüm planların avantajlarını kullanmış oluyoruz. Benim pratiğimde bunun bir istisnası vardır.

O da aşırı spor yapan, vücutçu hanımlarda protez kas üzerine yerleştirilmesi fonksiyonel açıdan daha avantajlı olmaktadır. Çünkü bu grup hastalar pektoral kaslarını gerçekten çok güçlü kullanıyorlar ve meme ameliyatınızın deforme olmasını istemeyiz.

Ek olarak “motion effect” denilen problem pürtüklü protez kullanılsa bile bu hastalarda daha fazla görülür ki bu pek hoş bir görüntü değildir.

Beni bekleyen kötü senaryolar neler olabilir?

Bu ameliyatı genel anestezi altında yapıyorum. Anesteziye bağlı tüm riskler, ameliyata bağlı enfeksiyon, kanama, iyileşme problemleri olabilir. Silikon implanta bağlı özel problemler kapsül kontraktürü, silikon kaçakları nadir de olsa olabilir.

Meme ucunda his kayıpları nadir ve genellikle geçicidir. Bu komplikasyonların son derece düşük yüzdelerde olduğunu çok rahat söyleyebilirim.

Oluştuğu taktirde de çözümleri mevcuttur. Ameliyat süreci ve sonrası çok hızlı bir şekilde sosyal hayatınıza dönebileceğiniz yüz güldürücü bir ameliyattır.

Bir saat içerisinde tüm dünyanız değişir. Yarısı sağınızda, yarısı solunuzda …

Daha Sonra Meme Protezimi Çıkarabilir ya da Değiştirebilir miyim?

Güzel bir meme büyütme cerrahisi geçirdiniz ama daha sonra keşke büyütmeseydim eski halini dianabol uk özledim derseniz elbette bu mümkündür. Hatta daha çok gördüğümüz senaryo şöyle oluyor.

Hastalar genellikle istedikleri boyutu ifade etmeye çekindiği için işlem sonrası keşke daha büyük olsaydı diyen hastalar olabiliyor. Bu hastalarda da meme protezini çıkarıp daha büyüğünü koymak da mümkündür.

Sadece bu tür kararlar verirken hastamızın kendine yeterli düşünme süresini vermeli ve acele karar almamalıdır. Siz nasıl daha keyifli olabileceğinize karar verin, sürecinizi biz planlarız.

Meme Protezi Takıldıktan Sonra Sarkma Olur mu?

Newton derki, her şey yerçekimine koşar. Memelerde bundan nasibini alacaktır elbette. Sonuçta protezin de bir ağırlığı var ve yerçekiminden muaf değildir. Bu arada belirteyim protez etrafında oluşacak ince bir fibrotik doku hem memeyi hem de protezi göğüs ön duvarına yapıştırarak sarkma sürecini geciktirmektedir.

Peki sarkar ise ne olur. Elbette sarkma oranına bağlı olarak aynı protez üzerinden bir toparlama bile yapılabilir. Buradan şu kanıya varmayın, protez memenizin sarkma sürecini hızlandırmaz.

Tam tersine yavaşlatır. Ve konuştuğumuz süreç oldukça uzundur. Düzgün bir sutyen kullanımı da bu süreci oldukça uzatır. O yüzden büyük memelerin keyfine odaklanın şimdilik.

Göğüs Büyütme Riski Var Mıdır?

Meme büyütme ameliyatı riskleri de diğer tüm cerrahilerde olduğu gibi genel riskler ve özel riskler diye ikiye ayrılabilir. Genel anlamda meme büyütme ameliyatında da  yara iyileşme sorunları, kanam, enfeksiyon vb. ortaya çıkabilir.

Bunların yanında silikon meme implantlarında yer değiştirme, kapsül oluşumu ve silikon kaçakları gibi nadir durumlar da söz konusudur. Lütfen meme büyütme ameliyatı öncesi bu risk konularını ve ortaya çıkar ise nasıl çözeceğimizi tüm detayları ile konuşalım.

Göğüs Büyütme Estetiği Tam Olarak Ne zaman Oturur?

 • Ameliyat ilk haftası ağrı hissiniz büyük ölçüde bitmiş olur.
 • İlk ay memeyi çok sert ve dik bulabilirsiniz, böyle hissediyorsanız ilk iki ay içerisinde memenin yumuşadığını göreceksiniz.
 • Meme ucu uyuşukluk genellikle olmaz. Nadiren de olmuş olsa ilk üç ay içerisinde geçer. Çok nadir iki yıla uzayabiliyor.
 • Lütfen kontrollere gelmeyi ihmal etmeyin
 • Eskiden memeye masaj hemen başlatılır idi fakat FDA artık erken masajı önermiyor. Sebebi yukarıda da belirttiğim gibi silikon implant bütünlüğünü korumak ile ilgilidir.
 • Her ameliyatta olduğu gibi en önemli sağlık cerrahi kuralı aklınızdan çıkarmayın: pozitif insanların yarası da daha güzel iyileşiyor.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Son Söz…

Meme büyütme ameliyatı söz konusu olduğunda sizlere söyleyebileceğim son söz bu ameliyatın ne doğasından ne tekniğinden söz etmek olur. Son sözüm özgüven ve kadın olmak ile ilgilidir.

Bir defa geldiğimiz hayatta deforme olmuş yada hiç olmamış bir organı diriltmek ve onu tekrar östrojen ile yoğurmaktan söz ediyoruz. Yarım saatlik bir ameliyatla tüm dünyanız değişir. Yarısı sağ tarafınızda, yarısı sol tarafınızda olacak şekilde.

Hadi Göğüs büyütelim…