VASER – Vücut Şekillendirme Estetiği

Günlük yaşamımızda makyajla ve tarzımızı yansıtan o şık elbiselerle dış dünyada gezinir, çalışır ve yasarız. Gün batarken eve dönüş başlar, makyajlar gider, elbiseler çıkar. İşte o an elbise gibi çıkarıp atamadığınız bedeninizle baş başa kalırsınız. İşte aynadasınız, siz ve siz…

Daha genç yaşlarda metabolizmanız hızlı çalışırken, ne yeseniz zayıf kalabiliyordunuz, öyle değil mi? Gerçi, gençlik dönemini bile bu kadar şanslı yaşayamayan kişiler de var, hem de azımsanmayacak bir oranda. Veya son derece sağlıksınız ama geçirdiğiniz bir gebelik, bazı ilaçlara bağlı aşırı kilo alımları, bazı hormon bozukluklarının eşlik ettiği yağ dağılımı bozukluğu olabilir. Tüm bunların sonucunda da vücut şeklinizde problemler ortaya çıkabilir.

Her ne şekilde olur ise olsun ortada bir problemimiz var. Peki nasıl çözeceğiz? Maalesef bu durum diğer bir çok estetik cerrahi uygulamalarından farklı olarak sizin desteğinizi gerektiriyor. Ne liposuction, ne karın germe, ne de kombinasyonlarını bir zayıflama tekniği olarak düşünmemelisiniz. Bu işlemler sizin vücut şekillendirmenizde faydalı olacaktır. Öyle ise sizi bekleyen önemli görev var: zayıflamak. Bunu söylediğim hastalar madem ben zayıflayacağım size neden geldim diye bir tepki ortaya koyabiliyor. Onları anlayabiliyorum ama olay şu ki özellikle karın bölgesinde karın kaslarımızın önünde olduğu kadar arkasında da yağ birikimi olur ve ne liposuction (yağ aldırma) ile ne de karın germe ile o kasların arkasındaki yağlara ulaşamayız.

Sonuçta elbette eskisinden daha iyi bir görünümünüz olur ve yağ kaybedersiniz ama bununla yetinmemelisiniz. Diğer vücut bölgelerini düşündüğümüzde de durum benzerdir. Tüm vücudun her santimetre karesine liposuction uygulayamayız. Zaten en sağlıklı ve minimum risk için vücut ağırlığının %5 inden fazla yağ almamak iyi olur. VASER teknolojisi ise bize alınabilir yağ oranında %5-10 arasına çıkmamıza yardım eder.  Bir vücut şekillendirme cerrahisinin başarısını asla tartıda ölçmemelisiniz. Çünkü amaç şekillenmektir, kilo vermek değil.

Liposuction (Yağ Aldırma) Sonrası Sarkma olur mu?

Liposuctiona (yağ aldırma) karar verirken göz önünde tutulması gereken en önemli konulardan biri de yağı aldıktan sonra deri toplayacak mı, yoksa sarkacak mı sorusuna cevap verebilmektir. Her neresi olur ise olsun yağ alımından sonra deri kendini toparlayamaz ve sarkar diyorsak eğer mutlaka germe işlemleri de eklenmelidir. Konuştuğumuz bölge karın ise bunun adı karın germe (abdominoplasti, tummy tuck), bacak içi ise uyluk germe (medial thigh lift), kol içi ise kol germe (arm lift), sırt için torsolift olacaktır. Her iki ameliyat grubu birbirinden çok farklıdır. Sadece liposuction (yağ aldırma) yapılacak ise 4-6 mm.’lik küçük kesilerden VASER ultrasonik liposelection cihazının özel probu ile girilerek sadece yağ dokusunun erimesi sağlanır ve ardından özel kanüllerle girilerek VASER tarafından sıvılaştırılmış olan yağlarınız toplanır. Eritilmiş olan yağların toplanmasında lipomatik ya da microair gibi bir motor destekli aspiratör sistemi kullanılabilir ek olarak. Bu kesilerde birer dikiş olur ve dikişleri almak gerekmez. Bazen daha hızlı ödemlerin atılması için delikler açık bırakılabilir, sonrasında masaj yapılabilir.

Kesi çok küçük olduğu için bir iz kalma olasılığı çok zordur. İşlemden sonraki 8-12 hafta boyunca korse giymenizi isteyeceğim. Yine 3. haftadan sonra masaj, LPG, lenf drenaj gibi uygulamalar yapabiliriz. Bu lenf dolaşımınızı hızlandırır ve daha da rahatlatır sizi. VASER liposelection tekniği ile vücudunuzdan çıkanlar canlı yağ hücreleridir. Yağ hücreleri kendini yenilemez, sayısal olarak tekrar artmazlar. Bununla birlikte geride kalan yağ hücrelerinizin yağ depolamaya devam edebilileceğide unutulmamalıdır.  Bu nedenle liposucton sonrası da beslenmenize ve egzersize dikkat etmek zorundasınız.

VASER Liposelection’ın klasik liposuctiona göre birkaç önemli üstünlüğü vardır. Bunlardan ilki yayılan ses dalgasının frekansı itibari ile sadece yağ dokusunu sıvılaştırarak atılabilir hale getirmesidir ki bu etraftaki ya da yağ doku içindeki kan damarı, lenfatik ve sinirlerin ileri derecede korunması anlamına gelir. Bir diğer avantajı özel bir mod ve teknik ile deri altında fibroblastik aktiviteyi arttırmasıdır. Peki bu ne demek? Yani aktive olan fibroblastlar kollajen sentezini arttırır ve deride sıkılaşmaya da neden olur. Germe ihtiyacı sınırlarındaki birçok hastanın derisinde sıkılaşma sağlayarak, daha büyük bir cerrahiden kurtarabilir. Eğer yağ alınan bölgelerinizde VASER’e rağmen derinin toplamayacağına kanaat getiriyorsak germe işlemi de birlikte yapılmalıdır. Adından anlaşılacağı üzere germe işleminde bir serbest kenar olması gerekiyor ki germe işlemi gerçekleşsin. Karın germede (abdominoplasti) bu serbest kenar her iki kalça kemiği arasında aşağı yay şeklinde uzanan, iç çamaşırı içinde saklı kalan bir kesi yapılır. Uyluğu geriyorsak kesi tam bacağın gövdeye bağlandığı kasık bölgesinde saklıdır. Kolda germe yapılacak ise kolumuzun iç kenarı boyunca kesi yapılır.

Hem karın germe de hem de uyluk germede eriyen ipler kullanılır ve 8-12 hafta korse giymenizi öneririm. Bu ameliyatlarda hiç ağrı yok demek doğru değildir. Hastalarıma sıklıkla sorarım, karın germe mi daha ağrılı sezeryan mı diye? Şimdiye kadar hiçbir hastam karın germe sezeryandan daha ağrılı demedi. Bu bir fikir verebilir.

Karın germede sadece gevşek ve sarkmış cildi değil, gevşeyen karın kaslarını da onarılır (rektus diastazı). Germe ameliyatlarında ilk bir hafta hareketler oldukça yavaş olacaktır, alışmanız ve hızlanmanız vakit alır. Ağır sporlar için 6 ay gerekecektir. Son yıllarda endoskopik karın germe cerrahisi de uygulanmaya başlandı. Ama bu son derece kısıtlı bir hasta grubuna uygulanabilmektedir. Kişinin atılması gereken deri fazlası olmayacak ama sıkılaşması gereken bir kas zafiyeti bulunacak. Bu durumda liposuction delikleri gibi küçük kesilerden endoskopik abdominoplasti (karın germe) yapılabilir. Ve tabi iz olmaması bunu büyük bir efsane haline getiriyor.

Elbette her türlü karın germe VASER liposuction ile kombine yapılabilir, genelde de öyle oluyor. Hem karın germede (abdominoplasti) hem de liposuctionda (yağ aldırma) şişlik ve morluklar olur, son derece doğaldır. Bunu dert etmeyin. Hangi işlemi yaptırırsanız yaptırın diyetinize özen göstermek zorundasınız.

VASER Liposuction İle ilgili daha fazla bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz; https://www.ozanbalik.com/vaser-liposuction-fiyatlari/

Six Pack Önerirmisiniz (Hi-Def)?

Six pack mi istiyorsunuz? Öyle ise Hi-Def yani High Definition Lipoplasti size göredir. Elbette her hasta Hİ Def için uygun değildir. Başta sarkması olmaması gerekiyor. İkinci önemli bir detay bunun sadece görsel olduğunu unutmamalısınız. Yani yağlarınız kasa dönüşmüyor, yani yağların ısı bir heykeltıraş edası ile şekillendirip yalancı bir kas görüntüsü oluşturuyoruz. Ben buna en yalan ameliyatımız diyorum ama isteyene de engel olmamak lazım 🙂

Alınan Yağlar Enjekte Edilebilir mi ?

Çok güzel olur elbette. Yağ doku son derece değerli bir dokudur. Eğer vücudu forma sokmak adına hacime ihtiyaç var ise bu yağ dokuları kullanmaktayız. Alınan yağ dokusu yıkanıp, süzülüp hazırlandıktan sonra popoya enjekte edilerek brazilian popoları (BBL), alına enjekte edilerek feminen yüz elde edilebilir, göz altı çukuru doldurularak dolgun elmacıklar, doldurularak daha dinamik bir enerji elde edilebilir yada dudaklar, nazolabialler, jawlinelar doldurulabilir. Sadece memeye yağ enjeksiyonunu sevmem ve önermem. Nedenini de başka makalelerde yazdım zaten 🙂

Vücut Şekillendirme Ameliyatları İle İlgili Sık Sorulan Sorular;

Ne Zaman Ayağa Kalkacağım?

VASER Liposelection (ultrasonik yağ aldırma), ameliyattan 4-6 saat sonra, karın germede ise 8 saat sonra ayağa kalkarsınız ve yürürsünüz. VASER

Liposelection (ultrasonik yağ aldırma) da hissedeceğiniz hafif bir ağrı dışında sizi sınırlayan bir şey olmayacak. Fakat karın germede ilk bir hafta dik yürümekte zorlanırsınız. İlk hafta karın bölgenizde bir gerginlik hissedeceksiniz, ancak birinci haftanın sonunda dik bir şekilde yürüyebildiğinizi fark edeceksiniz. Bu durum ameliyatta karın kas kılıfınızın sıkılaştırıldığının bir kanıtı olacaktır.

Ne Zaman Spor Yapabilirim?

Karın germede birinci ayın sonunda hızlı yürüyüşler ve kol bacak egzersizleri başlar, ancak 3. Aydan sonra orta ağırlıkta sporlara başlanması ağır sporlar için ise 6. Ayı beklemekte fayda vardır. Birinci yılın sonunda hiç ameliyat olmamış gibi özgürsünüz.  Sadece VASER liposuction yaptıysak eğer birkaç gün içerisinde tempolu yürüyüşler, iki hafta içerisinde standart sporlarınıza, yüzmenize dönebilirsiniz. Spor lenfatik dolaşımı da arttıracağı için cerrahimiz için son derece faydalıdır.

Vücut Şekillendirme Sonrası Korse Giymek Zorunda mıyım?

Elbette ameliyat sonrası ödeminizin daha hızlı geçmesi ve deri altında serum birikimi olmaması için en az 8-12 hafta korse kullanımı önemlidir. Üstelik yeni korseler son derece modern çizgilere sahip ve kullanmayı seveceğinizi sanıyorum :).

Ameliyattan Sonra Diyet Yapma Zorunda mıyım?

Ameliyatımızın amacını karıştırmamak lazım. Siz bir şekillendirme ameliyatı oldunuz. Bu ameliyat ile metabolizmanızı değiştirmedik. Bu nedenle elbette yediğinize içtiğinize dikkat etmelisiniz. Buna hepimiz dikkat etmeliyiz.

Ameliyat İzlerim Geçecek mi?

Karın germe ameliyatlarında izin geçme süresi iyileşme hızı ile doğru orantılıdır. Kimi hastalarda neredeyse tamamen iyileşirken izi biraz daha belirgin olan hastalar da vardır. Uzun bir süredir, her tür ameliyat sonrasında ameliyat izlerine fraksiyonel lazer uygulamasını rutin olarak yapıyorum. Bu şekilde daha hızlı iyileşen ameliyat izleri elde ediyorum. VASER Liposelection (yağ aldırma) da ise ameliyat izleri o kadar küçüktür ki yok sayabilirsiniz. Bununla birlikte her cerrahi için söylediğim bir kural burada da geçerlidir. Kesi izini konuşuyoruz ama burada en önemli detay o kesinin ne özenle dikildiğidir. Mesajı aldınız mı :).

Ameliyat Sonrası Morluklar Olacak mı?

Elbette, bu geniş çaplı bir ameliyattır ve şişlikler kadar morluklar da bu ameliyatta görülür. Morlukların kaybolma süresi için bir söz vermek çok zordur. Kişiden kişiye çok değişir. Bu süre 1 hafta yada 1 ay olabilir. Elbette kullanmakta olduğumuz ultrasonik yağ alma teknolojisi (VASER) ile morluklar klasik liposuctiona göre son derece azalmış durumdadır. Esasında morlukların hızla geçeceğini her hasta az ya da çok bilir. Kanımca morluklara değil elde edilecek şekle odaklanmak çok daha mantıklı olacaktır.

Ameliyattan Sonra Çocuk Doğurabilir miyim ?

Karın germe ameliyatından 1 yıl sonra gebe kalabilir ve çocuk doğurabilirsiniz. Sağlık açısından bir problem oluşturmaz. VASER Liposelection (yağ aldırma) da gebelik ile ilgili hiçbir zaman kısıtlaması yoktur.

Ameliyat Sonrası Masaj Yaptırmam Gerekecek mi?

Hem liposuction (yağ aldırma) da hem de karın germede lenfatik dediğimiz bir dolaşım mekanizması cerrahi travmaya uğrar. Lenfatikler beyaz kanın dolaştığı sistem olarak bilinir halk arasında. Bu sistemin geçici olarak durması şişliklerin ana nedenidir. Bu grup ameliyatlardan sonra el masajı, pressoterapi, yüzme gibi cilde baskı yapan uygulamalar lenf drenajını arttırmakta ve kişiyi rahatlatabilmektedir. Elbette yapılmaz ise de ameliyat sonucunu olumsuz etkileyen bir durum oluşmaz.

Karın Germeden Önce Kilo Vermek Daha mı İyidir?

Kesinlikle öyledir. Tüm vücudunuzu çepeçevre liposuction (yağ aldırma) yapıp ardından germe işlemi yapmak mantıklı bir uygulama değildir. İdeal olan kişinin vücut kitle indeksinin en azından normale yaklaşması ardından karın germe yapılması daha uygundur. Zira vücuttan yağ almanın belli bir üst limiti vardır ve karın kaslarını altındaki yani iç organların etrafından yağ almak mümkün değildir. Öyle ise aşırı kilolu bir kişide, evet lipo-karın germe yapılır ama elde edeceğiniz sonuç mükemmellikten uzaklaşır. Kişi bu ameliyat için gereken diyet disiplinine ulaşıp kilo veremedi ise ameliyat sonrasında da bu düzensizlik devam edecek ve kilo problemi sürecek demektir.

Bir Dahiliye Doktoru İle Görüşmemde Fayda Var mıdır?

Eğer obezite düzeyinde bir problem hakkında konuşuyorsak bir endokrinoloji uzmanından destek alınması çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Karın germe ve liposuction (yağ aldırma) işlemlerinin kendisinin kurtuluşu olduğuna inanan hastalarımız arasında insülin direnci, diyabet, sendrom X, hiperlipidemi hiçte azımsanmayacak oranda görülmektedir. Bu nedenle öncelikle bu medikal sorunlar çözümlenmeli, hatta gerekiyor ise tüp mide gibi obezite cerrahisine yönelik girişimler planlanmalıdır.

Diyabet (Şeker) Hastası Olan Kişiler Bu Ameliyatı Olabilirler mi?

Bu ve başka her ameliyatı olabilir şeker hastaları. Burada önemli olan HbA1c değeridir. Eğer bu değer normal sınırlarda ise bu şu anlama gelir: Bu hasta en azından son 3-4 aydır kan şekerlerini kontrol altında tutmayı başarmıştır. Öyle ise bu ameliyatı olabilirsiniz. Aksi halde yara iyileşmesinde gecikme ve enfeksiyonlara yatkınlık sorunları nedeni ile ameliyat olmanız risklidir. Bu ameliyatlar hastanın da son derece bilinçli ve katılımcı olmasını gerektirir. Siz hazırsanız bu yolda birlikte yürünebilir ve ideal vücut imgenize birlikte ulaşılabiliriz.

Vücut şekillendirme de diğer tüm estetik cerrahi işlemlerinde olduğu gibi hasta beklentileri ve cerrahın verebileceklerinin ortak noktada kesişmesi halinde herkesi mutlu edebilecek işlemlerdir. Gördüğünüz gibi konu son derece geniş bu yüzden paniklemeyin ve birkaç fotoğrafınız ile bizlere danışın.