Skip links

Göz Kapağı Estetiği

Yüz Estetiği
Doktora Sorun?

  Göz Kapağı Estetiği

  Daha çok göz kapağı estetiği olarak bilinen blefaroplasti sosyal hayatımız üzerindeki gücü tartışılmaz ameliyatlardır. İletişim kurmakta olduğumuz kişileri dinlerken ya gözlerine ya dudaklarına bakarız. Bu iletişimde ne derece ön planda olduğunu gösterir bize. Bununla birlikte yaşlılığın ve yaşamın yıpratıcı etkileri de önce göz kapaklarımız’da kendini gösterir.

  Göz kapağını oluşturan tüm yapılar diğer yüz bölgesi yapıları gibi yaşlanır, sarkar, kırışır. Tüm bunların sosyal yansıması yaşlı görünmenin de ötesinde yorgun ve üzgün bir ifadeye neden olmasıdır.

  Alt göz kapağı biraz farklı bir konudur. Güncel cerrahi yaklaşımlar ışığında, alt göz kapağı problemlerini sadece alt göz kapağı ile ilişkili olarak kabul edilmesi konuya bütüncül yaklaşılmaması sonucu eksik tedaviye yol açabilir. Göz altında torbalanma, gözaltında halkalanma gibi sorunlar gerçekte alt göz kapağının değil orta yüzün sorunu da olabilir. Alt göz kapağı ile ilgili şikayetleri olan kişilerin hemen hepsinde yapılması gereken orta yüz germedir. İçinde germe kelimesi olsa da bunu illaki yaşlılıkla ilişkilendirmemek gerekir. Bazen bu problemler yapısal olarak da bulunur. Bu konu ile ilgili orta yüz germe (midface lift) başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

  Göz Kapağı Estetiği ve Bakış Estetiği Kavramı

  Kendi pratiğimde göz kapağı estetiği dediğimde üst kapağı kastetmekteyim. Üst kapakta neler yapıyoruz, ondan söz edeyim. İlk göze çarpan şey üstteki katlantılardır. Bu katlantılar cerrahi olarak çıkarılmaktadır. İhtiyaca göre aşırı dolgunluk veren yağlar azaltılabilir, tam tersi üst göz kapağı çukurda görünenler için yağ dolgusu eklenebilir. Aslında bu bölgenin problemlerini değerlendirirken göz kapağı estetiği demek yerine bakış estetiği kavramı değerlendirmek gerekir. Bir bakışı güzel gösteren sadece göz kapakları değildir. Gözün iç ve dış köşelerinde göz pınarı (kantus) denen kısımların açısı, alın ve kaşların durumu, yanakların göz küresine göre çıkık olup olmaması gibi faktörler de bakışımızın güzelliğini ortaya koyar.

  Üst göz kapağı estetiği, üst kapağın açılırken yaptığı katlantıda yapılan kesiyle yapılır. Dikiş hattı da burada olacaktır. Vücudun en ince dermis tabakası burada olduğu için kesi bölgesinde de fark edilebilir bir iz genellikle kalmaz. Göz kapağı estetiği genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Her bir göz kapağının için işlem süresi yaklaşık 20-30 dakikadır. Yapılacak işlemden dolayı bir miktar şişlik ve morarma olması normaldir. Bu durum kişinin cilt özelliği ile ilişkili olarak 5-6 gün içinde kaybolacaktır. Göz kapağı estetiği diğer yüz estetiği işlemleri ile en çok kombine edilen cerrahi işlemlerdir.

  Özellikle de bunun bakış estetiği olduğu düşünülerek elmacık kemikleri, kaş ve alına yönelik kombine işlemler de uygulanabilir. Göz kapağı estetiği hakkında farklı bir sorunuz var ise lütfen yazmaktan çekinmeyin. Bu linki inceleyerek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz: