Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç köklerinin genetik faktörler ve çevresel etkenlerle güçsüzleşmesi ve dökülmesinin ardından uygulanan bir işlemdir. Saç eksikliği oluşan bu bölgelere enseden aldığımız sağlıklı saç kökleri nakledilir. Saç ekimi, saç azalması ve kellik yaşayanlar için en kalıcı çözümdür.

Saç ekimi özellikle erkeklerin tercih ettiği ve son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız bir işlemdir. Günlük hayatımızda adını sıkça duyduğumuz bu işlemi gelin detaylı bir şekilde tanıyalım!

Birçok kişi işlem sırasında yapay veya başkasına ait saç köklerinin kendisine nakledildiğini düşünüyor. Ancak bu işlemde tamamen kişinin kendi saç kökleri kullanılır. Genellikle ensede bulunan ve dökülmeye karşı dirençli olan saç kökleri tercih ediliyor.

Ardından sapphire percutan blade ile mikro kanallar açılarak saç olmayan bölgelere saç ekimi yapılabilir yada bu mikro kanallar açılmaksızın choi implanter ile DHI dediğimiz tekniği uygulayabiliriz.  

Son dönemlerde talebin artmasıyla birlikte bu işlemi yapan merkezlerin sayısında da ciddi bir artış görüldü. Ancak saç ekim küçük bir cerrahi operasyondur. Bu nedenle bir uzman eşliğinde yaptırılmalıdır.

Saç Kökü Nedir?

Saç kökleri aslında bildiğimiz kökler değildir. Bu işlem esnasında saç kökleri teker teker alınıp nakledilmez. Greft adı verilen yapılar nakledilir. Gref, içeriğinde saç kökü ve deri barındırır. Greftlerin içerisinde bir, iki, üç veya dört adet saç kökü bulunur. Greft nakli ile aynı anda birden fazla saç kökünün saçsız bölgeye nakledilmesi sağlanır.

Saç ekimi esnasında greftlere ekstra özen gösterilmelidir. Çünkü nakledilen köklerden uzama sağlanabilmesi için canlı köklerin kullanılması gerekir. Greftlere bir zarar gelirse kökler ölür ve bunun anlaşılması yaklaşık 3 ila 6 ay arasında bir sürece yayılır. Bu süre zarfında saçta uzama görülmezse saç ekim başarısız sayılır. Bu nedenle işlem esnasında greftlere azami özen gösterilmelidir.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

İşlemlerin sağlıklı bir şekilde sonuçlanabilmesi için öncelikle saç yapısını detaylı bir şekilde irdelemeniz gerekir. Saç, saç kökü ve saç teli olmak üzere iki farklı bölgeden oluşur. Saçlar, köklerine kadar uzanan yağ bezeleri ile beslenirler.

Saçlarımızdaki yağlanmalar saçı besleyen yağ bezeleri sayesindedir. Böylelikle saç dokusuna yumuşaklık sağlanır.

Her bir saç telinin yapısında %80 oranında protein bulunur. Proteinler saçı besler ve uzamayı destekler. Saçların %10’luk kısmını canlılık ve elastikiyet özellikleri sağlayan su molekülleri oluşturur. %6’sı ise yağ bezeleri tarafından üretilen yağlardır.

Yağlar saçların nem bariyerini meydana getiriyor. %3’lük kısım pigmentlerden oluşur ve saça rengini veren maddedir.

Bunların haricinde saçlar üç katmandan oluşuyor. Bunlar var olan saçın dayanıklılığı ile ilgili unsurlardır. Bir saç kılı üç farklı katmandan oluşuyor. Bu üç katman medulla, kortex (kabuk) ve ölü hücrelerin bulunduğu cuticle tabakasıdır. Bu katmanlar bir saç kılının gövdesini oluşturur ve saç tipi çeşitlerini belirlemede yardımcı olur.

 • İnce saç tipi: En sık rastlanan saç tipidir. Hassastır ve kolay yıpranır.
 • Kalın saç tipi: Saç gövdeleri ince saç tipine nazaran daha dayanıklıdır. Kolayca yıpranmazlar.
 • Yağlı saç tipi: Yağlı saç tipi, saçın yapısında bulunan yağ bezlerinin fazla çalışması sonucunda ortaya çıkar. Yağlar saçı besler ancak fazlası saçın güçsüzleşmesine neden olur.
 • Kuru saç tipi: Kuru saç tipinde saç kökü doğal yağlar tarafından yeterince beslenemediğinden dolayı cansız görünürler. Yıpranmaya karşı da oldukça hassaslardır. Yeterli miktarda su tutmadıkları için güçsüzleşirler.
 • Karma saç tipi: Karma saç tipi, saç derisi ile alakalı bir durumdur. Yağ bezleri düzenli olarak çalışmasına rağmen bu yağ saç derisinde birikir. Deri tekrar yağı emer ve bu nedenle de bazı cilt hastalıkları meydana gelebilir.
 • Normal saç tipi: En ideal saç tipi normal saç tipidir. Saçlar güçlüdür ve dengeli bir yağ dağılımına sahiptir.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen bir işlemdir. 19 – 20 yaşlarından itibaren saç dökülmesi yaşayan kişilere uygulanabilir. Saç dökülmesinin sebebi için bir engel değildir.

 • Bu tedaviye başvurmanız için, mani olacak fizyolojik bir engeliniz olmamalıdır.
 • Saç kökü donörü kişinin kendisidir. Bu nedenle yeterince saç folikülüne sahip olmalısınız.
 • Yara, yanık ve ameliyat izleri bir engel değildir.
 • Kadınlarda oluşan saçsızlık bölgeleri daha küçük alanlardır. Ancak buna uygun işlem yapılabilir.
 • Çeşitli hastalıklar nedeniyle dökülen saçların yerine de saç ekimi yapılabilir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

 1. FUT Tekniği

En eski saç ekimi yöntemidir. Bu teknikte, ekimde kullanılacak saç kökleri kulaklar ve ense arasında kalan bölgeden deri tabakasıyla birlikte çıkartılır. Yaklaşık bu deri tabakası 3 cm²’dir. Bu tabaka işlem yapılacak olan bölgeye nakledilir.

İyileşme süresinin diğer tekniklere göre çok daha uzun olması ve iz kalmasından dolayı günümüzde çok sık tercih edilmiyor.

 1. FUE Tekniği

Bu teknikte enseden saç kökleri teker teker toplanır. Mikromotor cihazı veya manuel punch ile çıkartılan saç kökleri soğuk bir ortamda özel solüsyon içerisinde bekletilir. Saç ekimi yapılacak olan bölgenin işleme hazırlanmasının ardından bekletilen kökler ilgili bölgeye yerleştirilir.

Bu işlemin dezavantajı, saç köklerinin teker teker nakledilmesinden dolayı uzun sürmesidir. Bunun yanında iyileşme sürecinin kısa olması, iz kalmaması ve daha birçok sebep son 15 yıldır en çok tercih edilen yöntem olmasını sağlıyor.

 1. Manuel Punch

FUE tekniğinin bir çeşidi olan manuel punch ile saç köklerinin alınacağı bölgedeki köklerin etrafında küçük delikler açılır. Bu sayede saç kökleri toplanır. Ancak bu işlem uzun sürdüğünden dolayı micromotor punch aleti geliştirilmiştir. Bu alet manuel punch’ın yaptığı işlemi çok daha kısa bir sürede yapar. Saç köklerinin canlı kalma yüzdesi bu alet ile arttırılır.

 1. DHI

En yeni yöntemlerden biridir. FUE tekniği ile toplanan saç kökleri DHI yöntemi ile ekilir. Özel kalemi sayesinde kanal açma ve saç ekimi aynı anda yapılır. Bu sayede saç ekimi işlem süresi kısalır ve başarı oranı artar. Ayrıca saç sıklaştırma yöntemi olarak da kullanılabilir.

 1. Robotik Saç Ekimi

Saç kökü toplama ve ekim işlemi bilgisayar tarafından kontrol edilir. FUE tekniğine benzerdir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Her ne kadar saç ekimi için birçok yöntem geliştirilmiş olsa da hepsinin altında aynı çalışma mekanizması yatıyor. Kişiye özel olarak planlanır. Genellikle ensedeki dayanıklı saç kökleri toplanır. Ardından saç olmayan bölgelerde kanallar açılır ve bu saç kökleri buraya ekilir.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

 • Saç dökülmesi için kesin çözümdür. Kellik durumlarında başarılı sonuçlar sağlanabilir.
 • Saç dökülmesinin erken evrelerini yakalamak zorunda değilsiniz. İleri evrelerde uygulandığında da başarılı sonuçlar elde edilir.
 • Saç ekiminden sonra çıkan saçlar tamamen kişinin kendisine ait olduğundan dolayı doğaldır. Ayrıca planlı bir tasarım yapıldığında ilerleyen aylarda hiç belli olmaz. Oldukça doğal bir görünüme sahip olabilirsiniz.
 • Saç ekimi sonrasında saçlarınız yeniden dökülmez. Bu sayede gürleşmiş ve estetik bir görünüme kavuşmuş saçlara uzun yıllar boyunca sahip olabilirsiniz.
 • Kadın ve erkek fark etmeksiniz, 19 – 20 yaşından büyük her yaşta kişiye uygulanabilir.

Hangi Aylar Saç Ekimi için Uygundur?

Genel bağlamda saç ekimi için özel bir ay veya mevsim bulunmuyor. Fakat, saç ekiminden sonra belirli bir süre boyunca yaşantınıza ve aktivitelerinize dikkat etmeniz gerekiyor. 10 gün boyunca güneşten ve yüzmeden uzak durmalısınız. Bununla birlikte işlem sonrasında soğuktan da korunmalısınız. Bu detaylara bakarak değerlendirecek olursak sonbahar ve ilkbahar mevsimleri için en uygun zamanlardır.

Saç Ekimi için Yaş Sınırı Nedir?

Kesin bir yaş kuralı bulunmuyor. Bununla birlikte uzmanlar 30 yaş altındaki kişilere saç ekimi için acele etmemeleri gerektiğini tavsiye ediyorlar. Bunun yanında, saçları belirli bir oranın üstünde dökülmeye devam devam eden bireylerin de işlem yaptırmak için belirli bir süre beklemesi faydalı olacaktır.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Gelişen teknolojiyle birlikte her ne kadar büyük gelişmeler göstermiş olsa da cerrahi operasyon sınıfında yer alan bir işlemdir. Bu nedenle işlemin süresi kadar işlem sonrasındaki iyileşme dönemine de dikkat edilmelidir.

Saç ekimi toplamda 3 ila 5 saat aralığında süren bir işlemdir. Kişinin saç ektirdiğinin çevreden fark edilmemesi için gereken süre ise ortalama 15 gündür. Ancak işlem sonrasındaki 2 günlük süre zarfında kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Saç Ekimi Sonucu Ne Zaman Görülür?

Saç ekimi sonrasında kişinin saç derisinde kırmızı kabuklanmalar görülüyor. Kişinin günlük yaşamına dönmesi için beklemesi gereken 2 günlük sürenin en önemli nedeni de bu kabuklanmalardır. Ortalama bir haftalık süre içerisinde bu kabuklar dökülür.

Ayrıca ekim yapılan ilk saçlar da dökülür. Bu durum kişileri olumsuz bir durum olduğu yönünde korkutsa da oldukça normaldir. Sonuç olarak 1 ay içerisinde kişi ekim yapılmadan önceki görünümüne geri döner.

Kişiye bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 3 boyunca saçlarda herhangi bir değişim gözlenmez. Üçüncü aydan sonra saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar. Beşinci aydan sonra saçlar tamamen kendini toplar ve estetik bir görünüme kavuşmaya başlar. Her ay saçlar düzenli olarak uzamaya ve çıkmaya devam ederler. Tüm saç ekimi işleminin sonucu birinci yılda görülebilir.

Saç Ekimi Öncesi Nasıl Bir Cilt Bakımı Yapılması Gerekir?

 • İşlemden bir hafta önce saç derisine ve saçınıza ilaç veya losyon sürmeyin.
 • İşlem öncesinde saçlarınızı ve saç derinizi yıkayın. Jöle veya sprey kullanmayın.
 • Yeşil çay, sigara, zencefil, alkol ve benzeri ürünleri işlemden bir hafta önce tüketmeyi bırakın. Bu sayede iyileşme süreciniz hızlanır.
 • Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçları tüketmeyin.

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Yaklaşık 3 – 4 gün sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saç yıkayacağınız ilk tarihe doktorunuz karar vermelidir.

İşlemden sonraki ilk günlerde kafa derinizde kabuklanmalar oluşur. Bu nedenle saçınızı yıkarken kabukları yumuşatmak için losyonlar kullanabilirsiniz. Normal yıkama rutininize ise işlemden bir hafta sonra dönebilirsiniz.

Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

 • Geçtiğimiz yıl FUE tekniği ile saç ekimi yaptırdım. İşlem öncesinde görüntüyle ilgili bazı düşüncelerim vardı. Ama şimdi her aynaya baktığımda iyi ki yaptırmışım diyorum.
 • İşlerden dolayı fırsat bulamadığım için sürekli saç ektirmeyi erteliyordum. Pandemi döneminde fırsat buldum ve yaptırma kararı aldım. Şu an hiç saç olmayan bölgelerimde yavaş yavaş yeni saçlar çıkmaya başladı, gidişattan gayet memnunum.
 • Bir kadın olarak saç ektirip ektirmeme konusunda biraz kararsızlıklar yaşadım. Aslında saçlarım var ama bazı bölgelerin daha gür olmasını istediğim için işlemi yaptırdım. İşlemin üzerinden dokuz ay geçti ve dipten saçlarım büyük ölçüde çıktı. Önümüzdeki yıllarda istediğim dolgun saçlara kavuşabileceğim.
 • Yirmili yaşlarımın sonuna doğru stresten dolayı saçlarım dökülmeye başladı ve ne yaparsam yapayım dökülmeyi engelleyemedim. Beş ay önce saç ektirdim ve şimdilerde saç derimdeki değişimi görebiliyorum. Herkese tavsiye ederim.
 • Saçlarımın ön kısmı gün geçtikçe açılmaya başladıkça görüntümden dolayı psikolojim bozulmaya başladı. Şampuanlar, losyonlar, kremler denesem de dökülmeyi engelleyemedim. Şu anki muhteşem saçlarımı saç ekimine borçluyum.

Saç Ekimi Fiyatları 2022

Saç ekimi fiyatları 2022 yılı için kaç greft ektireceğinize bağlı olarak değişim gösteriyor. Kaç greft ekileceği ise kişiden kişiye değişir. Örneğin 1 greft 0.8 Euro ise ve 1000 greft nakledilecekse 800 Euro ödemeniz gerekir. Elbette uygulana teknik te fiyatlandırmayı etkilemektedir. DHI traşsız bir saç ekimi yöntemi olup biraz daha pahalıdır.

Saç Ekimi İşlemi Nerede Kime Yaptırılır?

Küçük de olsa cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle doktor eşliğinde işlemler yürütülmelidir. İşlemi yaptıracağınız merkez konusunda ise hijyen, deneyim ve başarı oranlarına dikkat etmelisiniz. Ekimi yapacak ekiptekilere doktor diplomasını mutlaka sorunuz.  Ayrıca bakanlık onaylı sertifikalar da önemlidir.

Saç Ekimi İşlemi Kaç Saat Sürer? Konforlu mudur?

Ekilecek greft sayısına ve tekniğe bağlı olarak ortalama 3 ila 8 saat aralığında sürer. İşlem yaptıran kişi açısından konforludur. Rahat bir ortamda acısız bir şekilde tamamlanır.

Saç Ekimi Operasyonu Esnasında Ağrı Veya Acı Hissedilir mi?

Saç ekimi operasyonundan önce, ekim yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Bu şekilde herhangi bir acı veya ağrı hissetmeden işlemin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz.

Saç Ekimi Operasyonu için Kaç Gün Ayırmalıyım?

Yalnızca bir gün içerisinde tamamlanır. Ayrıca gidip gelmenizi gerektiren bir durum yoktur. Ancak iyileşme sürecinde en az 2 gün istirahat etmelisiniz. Bir haftanın ardından oluşan kabuklanmalar da geçer.

Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Bu işlem saç dökülmesine karşı uygulanan en etkili yöntemdir. Genetik açıdan dökülmeyen bölgelerden alınan greftler ile ömür boyu kalıcılığı devam eder. Sonuçta bu sizin saçınız.

Sedasyon Nedir?

Sedasyon, anestezi uzmanı kontrolünde bazı ilaçlar yardımıyla hastanın bilinci açıkken yapılan derin bir uykudur. Genel anestezi olarak anlaşılmamalıdır. Kaygı, ağrı ve rahatsızlık hissini minimuma indirir. Saç ekimi işleminde ağrı ve acının hissedilmemesi için sedasyon alınması faydalı olacaktır. Böylelikle nakil esnasında yaşanan hiçbir acıyı tam anlamıyla hissetmezsiniz.

Sedasyon Almak Zorunda mıyım?

Sedasyonlu saç ekimi hem işlemi yapana hem de yaptırana büyük konfor sağlıyor. Lokal anestezinin aksine psikolojik anlamda da sizi rahatlatır. Ancak hangi yöntem olursa olsun saç ekimi esnasında anestezi yapılması zorunlu bir işlemdir.

Lokal anestezi ile başınıza batırılan iğnelerin aksine bir ilaç veya serum yardımıyla gevşemeniz sağlanır. Bu sayede hiçbir acı hissetmeden işlem tamamlanır.

Saç Ekimi Zararlı mı?

Sizleri muhteşem görünüme kavuşturacak olsa da bu işlemde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor.

 • Uzmanların yapmadığı işlemlerde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.
 • Saç ekimi sonrası kişi birtakım ağrılar yaşayabilir. Buna hazırlıklı olmalısınız.
 • İşlem alanında mini kanamalar meydana gelebilir.
 • Saç köklerinin ekimi düzgün bir açıyla yapılmalıdır. Aksi bir durumda bozuk saç yapıları meydana gelebilir.
 • Doktor tavsiyelerine uymazsanız önemli sorunlar ortaya çıkabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz maddeler, saç ekimi esnasında, öncesinde ve sonrasında dikkat etmemiz gerekenlerdendir. Her ne kadar basit görülse de yaygın bir işlem olsa da bir çeşit cerrahi işlemdir. Bu nedenle doktorunuzu özenle seçmediğiniz ve bu işlemi tıbbi merkezde yaptırmadığınız takdirde orta ve uzun vadede bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların başında saç ekiminin başarısız olması geliyor.

Ayırdığınız vakit ve bütçe, karşılaştığınız zorluklar başarısız işlemlerde adeta boşa gidiyor. Ancak genel anlamda bakıldığında saç ekiminin ciddi yan etkileri olmadığını söyleyebiliriz. Sizler de doktor tavsiyesine uyarak saç ekiminin olası zararlarını en aza indirebilir, sağlıklı ve gür saçlara kavuşabilirsiniz.