yüz botoksu

“Botoks Nedir? “ Daha Önemlisi de “Ne Değildir?”

1820’de Dr. Justinus Kerner bayatlamış sosisler üzerinde bulunan bir bakterinin, günümüzde botilinium toksin A adını verdiğimiz bir maddeyi ürettiğini keşfetmiş. 1950’lerde bu maddenin kasları geçici olarak gevşettiğini keşfetmesi ile şaşılık tedavisinde kullanılmaya başlanmış. Ve nihayet 1989 da Allergen firması tarafından estetik uygulamalarda kullanmakta olduğumuz botulinium toksin A laboratuvarda üretilerek şişelendi.

Amerikan Sağlık Dairesi (FDA) tarafından da onaylanması ile “Botoks” doğdu. Ve şu an yeryüzünde en çok yapılan estetik uygulamadır. Alın ve göz kenarındaki ince kırışıklarınız ve çizgileriniz botoks ile giderilebilir. Mimik aktivitenize bağlı oluşan bu çizgiler botoks ile kendini bırakacak ve deri yüzeyinde bir düzelme ortaya çıkacaktır.

Bununla birlikte bu çizgiler derinin ters tarafındaki oyuklar ve yara izleri olarak düşünün. Yılların izi eğer derin ise bir botoks uygulamasından sonra çarşaf gibi dümdüz olmasını beklemek doğru değildir. Elbette ardışık uygulamalar ile etkinliği artacaktır.

Enjeksiyonun yapıldığı yerde kaslar artık çalışmıyorsa her şey yolunda demektir. Buraya kadar hiçbir sorun yok değil mi? Bu kadar harika olan bir uygulamanın hangi anlamlara gelmeyeceğini konuşalım şimdi. Botoks bir dolgu aracı değildir. Adı üzerinde, dolgu boşlukları doldurur. Yani burun kenarındaki oluklarınıza botoks yaptırmak gibi hayali bir uygulamayı düşünmeyin. Aynı şekilde botoks dudaklarınızı da kalınlaştırmaz. Dudak üzerindeki kırışıklıklarda bir miktar işe yarar ama şunu iyi hesaplayınız.

O kırışıklıkları dudak kaslarınız yapıyor. Kırışıklıkların tamamen gitmesi için kasların tamamen durması gerekir ki sizin o dudak kaslarına çalışırken ihtiyacınız var. Botoks gözümüzün kenarlarına uygulanır ama tam gözaltı bölgesine pek uygulanmaz çünkü gözaltı yağ yastıklarımızın öne doğru çıkıp torbalanmasını engelleyen mekanizmalardan biri de o bölgedeki kaslardır. Bu kasları botoks ile durdurursak eğer torbalanmanız artacaktır. Evet bazı kişilerde böyle bir etki olmuyor ama bunun sebebi orbital septum denilen bir zarın kas altında çok güçlü olması yâda gözaltı yağ yastığının az olmasındandır.

Özetle göz kenarlarımda kırışıklıklarım gitti ama iç kısımlarda botoks tutmadı demeniz anlamsızdır, çünkü oraya botoks yapılması tercih edilmemelidir. Botoks yılandan elde edilmez, botoks etkisine sahip bir kozmetik ürün (krem vb) yoktur. Düşünün ki botoksu küçük iğnelerle deri altına enjekte ediyoruz, kasların içine ve çok güçlü bir toksindir. Hangi krem deriden geçerek kasınıza ulaşacak ve kaslarınızı durduracak. Sonucunda mimiklerinize bağlı kırışıklarınız düzelmiş olacak.

Eğer yaşımız çok ileri yada göz kenarında deri birikimi fazla yada gevşek ise şakak germe işlemi için aday olabilirsiniz. Bu konuda makalemize bakabilirsiniz: https://www.ozanbalik.com/sakak-germe-estetigi/