Cinsiyet Değiştirmede İleri Cerrahi Teknikler

Yirminci yüzyılın ortalarında hala bir çok ülkede transseksüalite suç olarak kabul görüp, hastalar dışlanırken bir takım cerrahlar topluma öncü olan düşüncelerle insanları bilgilendirmeye çalışıyor ve bir taraftan da meslektaşları tarafından burun kıvrılsalar bile cinsiyet değiştirmenin tekniğini geliştirmeye çalışıyorlardır. Bir çok cerrahi teknik gibi cinsiyet değiştirme de emekleme dönemlerini sancılı geçirdi. Transseksüel hastalar bedenlerindeki mevcut cinsel organdan nefret ettiği için gerçek bir dönüşüm olmasa bile organını kaybetmek bile bir kazanım olmaktadır. En sık gördüğümüz şekli ile erkekten kadına cinsiyet değiştirmeden söz ederek bu konuyu açıklamak isterim. Bu grup hastalar kendi cinsel kimliklerinin farkına vardıkları andan bu yana taşıdıkları penisten iğrenmekte ve taşımak istememektedirler. Bu nedenle cinsiyet değiştirme ilk yapıldığı yıllarda çok başarılı şekilde vajina oluşturulamasa bile penisin vücuttan uzaklaştırılmış olmasını bir kazanç saymışlardır. Ülkemizde de bu ameliyat aynı yetersizlikle uzun süre yapılmış ve ne acıdır ki “duvar ameliyatı” olarak adlandırılmıştır. Zaten toplumda ciddi şekilde itilmiş olan bu kesim de bu ameliyatların sonucuna itiraz bile edemeden kabul etme kültürü kazanmıştır.

Peki Günümüzde Cinsiyet Değiştirme Ameliyatlarında Ne Gibi Gelişmeler Var?

Aradan geçen bunca zamandan sonra teknikler çok gelişti. Mikrocerrahi ile doku nakillerinden, mesh greftlemelere, uyluk ilerletmelerden, tüp barsak transpozisyonlarına kadar bir çok yöntem geliştirildi. Bunların birçok avantaj ve dezavantajları vardır ki bu başka bir makalenin konusu olabilir. Mevcut teknikler arasında Tayland’lı plastik cerrah Dr.Suporn Watanyusakul tarafından tanımlanan cinsiyet değiştirme tekniğinin diğer bir çok yönteme üstünlük sağladığını görmekteyiz. Gerek cinsiyet değişimi sonrasında yeni bir klitoris oluşturularak orgazm olunması mümkün olmakla birlikte, üretral mukozayı da vajen de kullanarak kendiliğinden nemlenmesi sağlanabilmektedir. Bu yöntem Tayland’da sünnetsiz kişilerde daha kolay uygulanmakla birlikte bizim gibi sünnetin yaygın olduğu toplumlar için yöntemin değişikliğe uğratılması gerekmiştir. Bu gereklilik yeni vajinanın duyarlılığı ve yeni klitoris oluşturulması için gereklidir. Yine aynı yöntemde, sünnetlilerde zor da olsa vajen küçük dudağı dahi yapılabilmektedir.

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatlarından Sonra Bakım Nasıl Olur?

Hangi yöntem seçilirse seçilsin yeni oluşturulan vajenin derinlik ve çapını koruyabilmesi için hastaya verilecek kalıpların uzun süre kullanımı ve iyileşme sırasında bilinçli bir temizliğin önemi büyüktür. Ayrıca ileride çocuk sahibi olma beklentisi içerisindeki kişilerin talebini cinsiyet değişiminden önce bildirmesi ve testislerden sperm alınarak dondurulması, ileride taşıyıcı annelik yolu ile çocuk sahibi olunması açısından önemlidir.

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatının Yasal Boyutu Nedir?

Ve elbette bu ameliyatlar, çeşitli biyokimyasal ve psikoanalitik testlerden geçmiş, yasal izni almış kişilere yapılması son derece önemlidir. Zira geri dönüşümü imkansız olmasa da son derece zordur.