Skip links

Annelik estetiği (Mommy Makeover)

Vücut Estetiği
Doktora Sorun?

  Annelik estetiği (Mommy Makeover)

  Annelik estetiği, hamilelik ve doğum ile birlikte vücutta oluşan değişikliklerin, gebelik öncesindeki görüntüsüne kavuşmasını hedefleyen kombine ameliyatlar bütünüdür. Genel olarak uygulanan yöntemler meme, liposuction ve karın germe ameliyatlarıdır. Kişinin vücut yapısına göre bu bölgelere uygulanacak işlemler değişiklik göstermektedir. Çünkü her kadının vücudunda farklı hasarlar oluşur ve kişiye özel yöntemler tercih edilir.

  Hamilelik ile birlikte kadın vücudunda memelerde büyüme, karın bölgesinde genişleme ve çatlak meydana gelmesi, bacak, sırt ve bel bölgesinde fazla kilo ile yağ artışı ortaya çıkmaktadır. Annelik sürecinde meydana gelen kalıcı hasarları , gebelik öncesi haline dönüştürmek hedeflenmektedir.

  Sağlıklı bir gebelikte anne adayının kilo alması olağan bir durumdur. Kimi zaman bu kiloları vermek zaman alsa da, teknolojinin sunduğu imkanlarla artık daha kolay hale gelmiştir. Her ne kadar diyetisyenler tarafından kişiye özel diyetler hazırlansa da eski formuna dönmek her zaman mümkün olmamaktadır. Spor ile üstesinden gelinemeyecek vücut deformasyonları zamanla kabusa dönüşebilmektedir. İşte Mommy Makeover ameliyatı tam da bu süreçte tercih edilmektedir.

  Doğum sonrası oluşan deformasyonlar için uygulanan annelik estetiği uygulamasında yer alan meme dikleştirme, meme büyütme, meme küçültme, liposuction ve karın germe işlemleri sonrasında sizler de özlediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz.

  Annelik estetiği (Mommy Makeover) nasıl uygulanır?

  Bu uygulamanın nasıl yapıldığı pek çok kişi tarafından merak edilirken, sizlere konu hakkında en net bilgileri hazırladık. Gebelik sürecinde yaşanan deformasyonlar bireysel farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle uygulanacak yöntemler öncesi doktor tarafından gerekli inceleme ve planlama yapılarak hareket edilir.

  Annelik estetiği uygulaması operasyonu uygulanırken, hastalar için genel anestezi uygulanır ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Ameliyat süreci ve uygulanacak operasyonlar değişkenlik göstermektedir.

  Ameliyat ortalama 5-6 saat sürmektedir. Öncesinde hastanın tahlilleri yapılarak, anestezi doktoru tarafından gerekli değerlendirmeler yapılır. Ameliyat öncesinde hastanın deforme olan vücut bölgelerinin resmi çekilir ve planlama bu verilere göre yapılır.

  Ameliyat esnasında işlem önceliği liposuction ile başlar. Bu bölgeler inceltildikten sonra, karın germe operasyonu ile devam edilir. Son olarak da meme ameliyatı ile operasyon tamamlanır. Ameliyat sırasında meme bölgeleri, karın germe alanları ve liposuction uygulanan alanlara drenler yerleştirilir. Böylelikle ameliyat sonrasında bu alanlara birikmesi muhtemel kan ve sıvıların tahliyesi ve ödemin giderilmesine yardımcı olunur. Ameliyattan sonra gerekli pansumanlar yapılır ve hastaya korse giydirilir. Hastanın kendisine gelmesi ile birlikte odasına alınır.

  Annelik estetiği ( mommy makeover ) hangi operasyonları içerir?

  Gebelik döneminde annelerin genel olarak göğüsleri ve karın bölgelerinde deformasyon oluşmaktadır. Şikâyetler de genelde bu gölgelerden gelmektedir. Ancak bireysel farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda farklı bölgeler de işin içine girmektedir.

  Genel anlamda operasyonu ele alacak olursak; liposuction, meme ameliyatları ve karın germe ameliyatı olarak 3 kombine ameliyat söz konusudur. Karın germe ameliyatı ile birlikte hem karın yanları hem de bel ve sırt bölgelerinde istenen inceliğe kavuşması sağlanır.

  Hastanın talepleri doğrultusunda kol ve bacaklar için de cerrahi işlem uygulanmaktadır. Ancak bu operasyonu annelik estetiği sürecinin dışında bir zaman diliminde gerçekleştirmek gerekir.

  Meme ameliyatları en çok talep gören operasyondur. Çünkü hem gebelik hem emzirme sürecinde en fazla deforme olan bölgedir. Hastanın durumu değerlendirilerek, meme küçültme, meme büyütme, meme protezi ve meme dikleştirme ameliyatı uygulanır. Doğum sonrası hastanın memesinde sarkma olması durumunda dikleştirme, meme hacminde fazlalık varsa da küçültme yapılır.

  Annelik estetiği işleminde neler yapılır?

  • Kol bacak germe
  • Meme küçültme
  • Meme dikleştirme
  • Liposuction
  • Karın germe
  • Meme büyütme
  • Yağ enjeksiyonu

  Sezaryen izi skar revizyonu işlemleri uygulanmaktadır.

  Annelik estetiği avantajları nelerdir?

  Ameliyatının yapılmasının ardından kadınların vücudunda oluşan değişimler daha genç ve düzgün bir görünümdür. Kıyafetler ve mayolar artık daha özgür ve özgüvenle giyilebilir. Ameliyat sonrası ince ve şekilli bir vücuda kavuşmayı sağlar. Doğum sonrası kendi ile barışık olan kadınlar aynı zamanda psikolojik olarak da kendilerini iyi hissederler. Beğenilme ve güzel görünme fıtratında olan her kadının memnun kalacağı sonuçlara ulaşmasını sağlar.

  Bu estetiği yaptıranlar kazandıkları özgüven ve estetik görünümlü vücut yapısı ile olumlu yorumlar yapmaktadır. Doğum sonrası meydana gelen psikolojik çöküntüler ve kendi vücudu ile savaş halinde olma durumundan kısa zamanda çıkmaktadırlar. Bu nedenle doğum sonrası süt verme işleminin üzerinden 1 yıl geçen çoğu kadın annelik estetiği yaptırma konusunda uzman kişilerden destek almaktadırlar.

  Annelik estetiği (Mommy Makeover) kimler için uygulanır?

  Bu kombine estetik ameliyat, doğum yaptıktan sonraki 1 yılın sonunda gerçekleştirilir. Bu aşamada en önemli husus; bebeğin sütten kesilmiş olmasıdır. Süt verme döneminin üzerinden 1 yıl geçmiş olması gerekmektedir.

  Meme ameliyatının daha erken dönemde yapılması süt kanallarının aktif olması nedeni ile meme hacminin değerlendirilmesine mani olur. Bunun yanında meme dokusunun enfeksiyona açık olması riskini de beraberinde getirir.

  Özetleyecek olursak, uygulanacak kişiler 1 yıl önce süt üretimini tamamlamış ve ideal kilosuna kavuşmuş annelere yapılır.

  Hangi yaşta tercih edilir?

  Bu estetik için uygun yaş aralığı 25 ile 40 yaştır. Gebelik sonrası yapılan diyet ve kilo verme işleminin ardından vücuttaki deforme olan bölgelerden şikâyet edilmesi halinde, belirtilen yaş aralığına uygun olan kişiler için tercih edilir.

  Mommy Makeover ameliyatından önce neler yapılmadır?

  Ameliyat öncesinde hastanın almış olduğu kiloların bir kısmını vermiş olması gerekir. Çünkü bu ameliyat kilo verme değil, vücudu şekillendirme operasyonudur.

  Emziren annelerde meme için uygulanacak operasyon öncesinde az önce de bahsettiğimiz gibi süt üretiminin 1 yıl önce tamamlanmış olması istenir. Hasta hormonlarının gebelik sonrası eski düzeyine kavuşmuş olması gerekir.

  Ameliyat öncesi ek hastalığı olan kişiler için ilgili branştan bilgi ve destek alınmalı ve bu ameliyata uygun olup olmadığı araştırılır.

  Ameliyattan üç hafta önce asprin gibi kan sulandırıcı ilaç alımı durdurulmalıdır. Sigara kullanımına da yine bu süreçte ara verilmesi gerekmektedir. Ağrı kesici grubundaki ilaçlar doktor kontrolünde ve tavsiyesinde alınmalıdır.

  Ameliyat öncesinde beslenmeye dikkat edilerek, kabızlık yapan seçeneklerden uzak durmalı, sebze ağırlıklı porsiyonlar tüketilmelidir. Bitki çayı kullanırken yeşil çay, kiraz sapı, keten tohumu gibi zayıflama ürünleri kullanılmamalıdır.

  Annelik estetiği sonrası süreç nasıldır?

  Ameliyatın ardından hasta kendine gelince odasına sevk edilir ve 5 saat gibi bir süre sonra yemek yemesine izin verilir. Yemeğin ardından yatağında oturur vaziyete getirilir. Tansiyonu kontrol edilir ve normal seviyeye gelince yürütülür.

  Kombine bir ameliyat olması nedeni ile hasta 2 gece hastanede gözlem altında tutulur. Bu süre zarfında tansiyon ve kan değerleri uzmanlar tarafından takip edilir.

  Hastaneden çıktıktan sonra 2 günde bir olmak üzere hasta kontrol edilir. Meme ameliyatı için yerleştirilen drenler 2 gün sonra alınır.

  Ameliyatın üzerinden geçen 5-6 ünün ardından karın germe ve liposuction bölgesine konmuş drenler alınır. Ameliyat bölgelerine steril bantlar yapıştırılarak drenlerin çıkarılmasından 2 gün sonra banyo yapmasına izin verilir.

  Operasyonunda ağrı olur mu?

  Estetik için yapılan kombine operasyonlar  sırasında ciddi ağrılar söz konusu değildir. Ameliyat esnasında genel anestezi uygulanmasından dolayı ağrı hissedilmez. Uygulanan anestezinin etkisi yaklaşık 12 saat kadar devam etmektedir. Bu durumda hasta ağrı hissetmemektedir.

  Ameliyatın ertesi gününde meydana gelebilecek ağrılı durumlar ağrı kesiciler ile dindirilebilir seviyededir. Hastanın bu konuda endişe etmesine gerek yoktur. Operasyon esnasında zaten ağrı olmayacağı gibi sonrasındaki ağrılar da birkaç gün içerisinde geçen hafif şiddettedirler.

  Annelik estetiğinden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

  Estetik operasyonu  sonrası yapılacak en önemli şey, hastanın kendisini yormadan mümkün olduğunca fazla hareket etmesidir. Çok fazla yürüyen hastalar çok çabuk toparlanarak iyileşme süreçlerini hızlandırmaktadırlar.

  Ameliyat sonrasında ödem oluşmaması için tuz ve şeker alımı azaltılmalıdır. Bunun yanında 6 hafta gibi bir süre içerisinde çok ağır şeyler kaldırmaması istenir.

  Diğer yandan, meme estetiği olan hastaların da aynı şekilde 6 hafta süresince kollarını çok fazla yukarı kaldırmamaları gerekmektedir.

  Hastanın bu süreçte kendisine dikkat etmesi durumunda eski haline dönmesi daha hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşmektedir.

  Annelik estetiği sonrası neden korse kullanılır?

  Estetik ameliyatının ardından annelerin korse kullanımı gereklidir. Özellikle liposuction ve karın germe uygulanan alanlar için önemlidir. Korse kullanımı ile ameliyat olan bu bölgelerdeki deriye baskı uygulanır ve işlem sonrası ameliyat bölgelerinde birikmesi muhtemel sıvı ve kanın önüne geçilir. Aynı zamanda ameliyat sırasında alınan yağ dokusunun ardından derinin yerine daha iyi ve hızlı uyum sağlamasında etkilidir. Ameliyat sonrasında 6 hafta kadar korse kullanılması gerekir.

  Korsenin yanı sıra, meme ameliyatı geçirmiş olan hastaların da yine 6 haftalık bir süreçte sporcu sütyeni ve meme bandı kullanması gerekmektedir. Memelerin bu zaman zarfında doğal hale kavuşması ve istenen yere gelmesi hedeflenmektedir.

  Annelik estetiği sonrası pansumana ihtiyaç olur mu?

  Estetik operasyonunun gerçekleştirilmesinin ardından, meydana gelen izlerin üzeri steril strip adı verilen bantlar ile kaplanır. Hasta bu bantlar ile banyo yapabilmekte olup 3 hafta sonra çıkarılmaktadır.

  Ameliyat sonrasında hasta için sürekli gereken bir pansumana ihtiyaç yoktur. İyileşme süreci normal giden ve herhangi bir problem yaşamayan hastalar için bu bantlar yeterli olmaktadır.

  Annelik estetiği sonrası oluşan izler kalıcı mı?

  Annelerin hak ettiği vücuda kavuşmasını sağlayan bu estetik uygulama bir ameliyattır ve diğer ameliyatlarda olduğu gibi bunda da izler kalacaktır. Ancak bu izleri daha az görünür hale getirmek ve soldurmak mümkündür. Ameliyatın ardından 3 hafta gibi bir süre sonra hastalar için silikon örtü ya da silikon jel kullanılmaya başlanır.

  Hastalarımızın kullandığı silikon jel ya da örtülere en az 3 ay devam etmeleri gerekmektedir. Zaman geçtikçe daha iyi bir görünüme gelecek olan bu izler 1 yıl sonra daha hafif izlere dönüşecektir.

  Peki, annelik estetiği izlerini kapatmak için ne gerekir? Elbette bunun da bir çözümü var. Tamamen izlerden kurtulmak isteyen hastalar için bir yıl geçmiş olması şartı ile yara izleri için pudralama yöntemi adı verilen aynı renk dövme yaptırılabilir. Böylece hiç iz yok gibi doğal bir görünüme kavuşmaları mümkün olmaktadır.

  Annelik estetiği sonrası ne zaman spora başlayabilirim?

  Her ne kadar kombine bir ameliyat olsa da bu operasyonunun ardından hastalar 4-5 hafta sonra zorlayıcı olmayan yürüyüş gibi egzersizlere başlayabilirler. Ancak spor konusunda belli bir düzeni olan ve spor salonuna giden hastalar bunun için 6-7 hafta beklemelidir.

  Annelik estetiği sonrası lenfatik masaj önerilir mi?

  Lenfatik masaj özellikle liposuction uygulaması sonrasında tavsiye edilir. Hatta ameliyatın artından hemen başlaması ve uygulanması olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlar. Karın ve bel bölgesine uygulanan lenfatik masaj sayesinde daha kıvrımlı bir bel bölgesine sahip olmak mümkündür.

  Kimler annelik estetiği yaptıramaz?

  Kombine estetik ameliyatı olan bu operasyon oldukça detaylıdır. Yaşı ileri olmayıp yeniden hamile kalma ihtimali bulunan kişiler, şeker hastası olmayan ve aşırı kilolu olmayan her kadın annelik estetiği yaptırabilir. Kilo söz konusu olduğunda, öncelikle kilo vermesi ve ameliyata uygun hale gelmesi gerekmektedir. Aşırı kilolu kişilerde tansiyon ve kalp sorunları ortaya çıkabileceği için risk grubuna girmektedirler.

  Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

  Ameliyatın ardından hemen iyileşmek için gerekli en önemli unsur, hastanın çok fazla yürümesidir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün yürümekte zorlanabilirler ve bu çok normaldir. Çünkü operasyon sırasında yerleştirilen drenler hareket etmekte zorlanmalarına neden olur. Ancak 1 hafta sonra drenler çekildiğinde hasta daha rahat bir şekilde yürüyebilir ve hareketlerindeki kısıtlama kalkar.

  Karın bölgesi için uygulanan estetik sonrası hastalar yürürken 1 hafta boyunca belden bükülerek ayakta durduklarında gerginlik azalacaktır. İlerleyen dönemlerde hastalar daha rahat hareket edebilir duruma gelecektir.

  Hastalar günlük yaşamına 2 hafta sonra dönmektedirler. Ameliyatın ardından 6 hafta boyunca hastaların kesinlikle ağır şeyler kaldırmaması ve kollarını yukarıya uzatmaması gerekmektedir.

  Annelik estetiği sonrası tekrar hamile kalmak mümkün mü?

  Yeniden anne olmayı düşünen ve karın gerdirme ameliyatı tercih eden hastalarımız tarafından çokça sorulan bir sorudur bu. Annelik estetiği ile gerçekleştirilen karın germe ameliyatının ardından yeniden anne olmaları mümkündür.

  Annelik ameliyatı gerçekleştirmiş olan hasta yeniden hamile kalması durumunda, vücudunda gebelik sonrası yeni deformasyonlar oluşacağından dolayı, revizyon ameliyatı gerekecektir.

  Bu yüzden, doğum yapmama kararı alan kişilerin bu estetiği yaptırmaları önerilmektedir. Böylece yeni şekil verilen vücut uzun yıllar görünümünü koruyacaktır.

  Estetik sonrasında sonuçları korumak için neler yapılmalıdır?

  Bu konuda hastaların ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken en önemli husus kilo almamalarıdır. Dengeli beslenerek formunu korumaları gerekmektedir. Özellikle alkol tüketimi karın içerisinde yağlanmayı artırdığı için az miktarda tercih edilmelidir.

  Cildin nemini koruması için dışarıdan destek sağlanmalıdır. Bunun için yapılması gereken ise nemlendiriciler ve losyonlar kullanılmasıdır. Karın bölgesinin estetik bir görünüme sahip olmasının ardından, bu durumu korumak ve yeniden güçlenmesini sağlamak adına egzersiz yapılması gerekmektedir.

  Annelik Estetiği Fiyatları 2024

  Annelik estetiği fiyatları belirlenirken, birçok unsur değerlendirilmektedir. Her ne kadar hastalar direk olarak bu fiyatı internet üzerinden öğrenmek istese de bu değişkenlik göstermektedir.

  Hastaların isteklerine göre farklı işlemler uygulanır. Bu çeşitlilik de fiyatların değişmesine neden olur. Kişinin doğum sonrası oluşan deformasyonuna göre annelik ameliyatı fiyatları artabilir ya da azalabilir.

  Tüm bunların yanında operasyon için kullanılacak malzemeler, ameliyat tekniği, doktorun tecrübesi ve operasyona dahil bölgeler de fiyat konusunda etkileyici unsurlar arasında yer almaktadır.

  Daha detaylı bilgi almak için annelik estetiği konusunda bizimle iletişime geçerek radevu oluşturabilirsiniz. Dilerseniz kliniğimize gelerek doktorlarımızla görüşebilirsiniz.