Skip links

Lipödem Tedavisi ve Ameliyatı

Vücut Estetiği
Doktora Sorun?

  Lipödem Tedavisi ve Ameliyatı

  Halk arasında ağrılı yağlanma olarak da bilinen lipödem özellikle kadınların %10’unu etkileyen bir durumdur. Erkeklerde hemen hemen lipödem tedavisi hiç görülmez. Bu genetik özelliklerle ilgili bir durumdur. Genetik olarak yatkın kişilerde gebelik, hareket azlığı, kortizon tedavisi, alt ekstremite cerrahisi sonrası ortaya çıkabilir.

  Obez hastalara çok benzese de vücudun üst kısmı normal görünürken belden aşağısında yağlanma artışı tipik bir görüntüdür. Ve bu görüntü ile obeziteden ayrılır. Lenfödemde de benzer şekilde bacak ve basenlerde irileşme olsa da bacakların kaldırılması ile çözülme bariz olabilmektedir ve bastırmakla çukurların (gode) oluşumu farklılık gösterir. Doğru tedavi için obezite ve lenfödemle ayrımının çok doğru yapılması gerekir. Elbette obezite süreç içerisinde lipödemi tetikleyebilse de tedavi mantığı çok farklıdır.

  Peki nedir bu lipödem, nasıl olur?

  Lipödemi anlamak için öncelikle vücudumuzun vasküler sistemini çok iyi anlamak lazım. Arter dediğimiz damarlar besin ve oksijen yüklü kanı vücudumuza dağıtırken ven dediğimiz toplayıcı damarlar kirli kanı kalbe geri taşır. Bu taşımada venler basınç açısından yetersiz olduğu için lenf dolaşımı dediğimiz tampon bir sistem yardımcı olur. Halk arasında beyaz kan taşıyıcıları olarak da bilinir bu sistem. Yukarıda saydığımız gibi genetik olarak yatkın kişilerde derinin hemen altında oluşan ani bir yağlanma artışı ile lenfler baskı altına girer ve dolaşım bozulmaya başlar.

  Dolaşım bozuldukça da ödem olur. Bu kişilerde dokunma ile ağrıları olur, ayakları çabuk üşür, morarmaları kolaydır. Tarif ettiğimiz selülite de benzer bir mekanizma olduğu için selüliti lipödemin erken evresi kabul edebiliriz. Her lipödem hastası selülit evresini geçirir fakat her selüliti olan lipödem olmaz. Problemin tanımını yaptığımıza göre tedavisine gelebiliriz. Probemin kaynağı lenf ve küçük toplar damarlara bası yapan yağlanma olduğuna göre, lenfatik ve damarlara zarar vermeden yağların uzaklaştırılması ile tedavi edilmelidir.

  Lipödem Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

  Lipödem tedavisinde VASER klasik liposuctiondan farklı olarak özellikle yağ dokusunu eriten bir sistem olup venlere ve lenfatikleri seçici olarak korur Klasik liposuction da doku farkı gözetmeksizin kanülün ucuna gelen her doku parçalanarak dışarı çekilir. Bu sırada lenfatik hasarı oluşabilir ve lipödemi tedavi etmeye çalışırken başka sorunlarla karşılaşıla bilinir. Zaten bu sebepten VASER uygulaması liposuctiondan daha çok liposelection olarak anılır: yani yağ dokunun seçildiği işlem.

  Sizde de lipödem olduğunu düşünüyor ve saydığımız bulguları taşıyorsanız ve Lipödem tedavisi hakkında farklı sorularınız var ise lütfen yazmaktan çekinmeyin. Sağlıkla kalın…