Skip links

Meme Küçültme

Meme Estetiği
Doktora Sorun?

  Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

  Meme küçültme ameliyatı söz konusu olduğunda estetik cerrahi ile ilgili her konuda olduğu gibi göğüs estetiği de kendi evrimini geçirerek kendi estetik standartları ortaya çıktı. Her ne kadar geçici bir dönem küçük göğüsler moda olsa da güzel bir göğsün boy-omuz genişliği ile, kilo ile uyumlu, dolgun ve diri olması idealdir.

  Güzel bir göğse sahip olmak elbette her kadının arzusudur fakat doğa herkese eşit davranmamıştır. Gelişim kusurları bir tarafa konulsa bile sözünü ettiğimiz oranlarda göğüslere rastlamak son derece zordur. Ve meme hacminin olmaması gibi memenin aşırı büyük olduğu durumlarda zordur. Üstelik sadece estetik olarak değil sağlık açısından da.

  Neden Bazı Kadınların Memesi Büyük Olur?

  Bildiğiniz gibi memeler sekonder yani ikincil seks karakteridir, kadınlığın tamamlayıcısıdır ve bebeklikten başlayıp menopoza kadar kadın vücudundaki her hormonal değişimden nasibini alır. Elbette bunun temelinde kadının özellikle de anne tarafına ait genetik alt yapısı çok önemlidir.

  Hormon seviyesi artışı bu hormana duyarlı meme dokusunun aşırı büyümesine neden olur. Sonucunda dev memeler ortaya çıkabilir. Kadınların bazen aşırı kiloya bağlı, bazen gebelik, bazen de genetik yatkınlık sonucu yapısal olarak büyük göğüsleri olabilir.

  Sebebi ne olursa olsun, büyük göğüsler beraberinde başka tıbbi ve sosyal problemleri de getirir. Kollara vuran ağrılar, boyun fıtığı, ense ağrıları, hatta meme altında mantar enfeksiyonu ve pişikler problemlerin önde gelenidir.

  Elbette kıyafetlerin yakıştırılması da ayrı bir problemdir. Ergenliğin başında bu problemle karşılaşılmış ise göğüsleri saklamak için iki büklüm dolaşmak ve bunun doğuracağı tıbbi ve psikolojik sorunlar bir diğer ayrıntıdır.

  Meme Anatomisini Anlamak

  Bir göğsü oluşturan yapılar deri, deri altı yağ dokusu, ve süt bezleridir. Göğüs küçültme estetiğinde hedeflenen küçültme oranına göre bu sözünü ettiğimiz tüm dokulardan belli bir miktar doku atılacaktır. Deriden bir miktar atmak demek bir kesi olacağı ve bu kesiye bağlı bir ameliyat izinin kalacağı anlamına gelir.

  Meme toparlama estetiğindeki gibi atılacak doku miktarına göre yapılacak kesi ve bu kesinin izi değişiklik göstermektedir. Seçilecek tekniği ve oluşacak izi doktorunuzla tartışabilirsiniz. Çok farklı tekniklerle bu işlem yapılabilmektedir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır, Teknikleri nedir?

  Meme küçültme ameliyatı ile ilgili birçok teknik mevcuttur. Doktorunuzla görüşerek, sizin için ideal olanının hangisi olduğuna, muayeneniz yapıldıktan sonra kararı birlikte verilebilirsiniz Elbette sizin ne oranda bir küçülme beklediğiniz de meme küçültme yönteminin seçiminde önemli olacaktır.

  Göğüs küçültme ameliyatı göğüs dikleştirme ameliyatına çok benzer. Burada da sadece göğüs çevresinden yapılan bir kesi ile yapılabileceği gibi, ters “T” şeklinde bir iz kalacak şekilde de yapılabilir.

  Her ikisinin ortasında duran Lejour (lolipop izle göğüs küçültme) tekniği uygulanabilir. Meme ucunun greft şeklinde taşındığı teknikte meme ucu doğal görünümünü ve hissini kaybettiği için günümüzde çok nadir tercih ediliyor.

  Meme Küçültme Ameliyatı Süreci ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Tüm cerrahi uygulamaların öncesinde olduğu gibi öncelikle klinik muayenede hastamızın ne istediğinin tam adını koymak lazım.

  Özellikle göğüs küçültme sadece estetik değil sağlık açısından da gerekliliği olan bir konu olduğu için çoğu hasta alın atın bunları benden diye başvuruyor.

  Oysa gelecekte güzel şekilli bir memeye duyulacak ihtiyacın da baştan konuşulması ve doğru boyutun belirlenmesi gerekir.

  • Tıbbi açıdan hasta-hekim anlaşması sağlandıktan sonra ameliyat günü belirlenip fotoğraflarınız çekilecektir. Endişe etmeyin bu fotolar şifreli olarak saklanmaktadır.
  • Meme küçültme fiyatlandırması ile ilgili konular da halledildikten sonra ameliyat günü buluşmak üzere uğurlanırsınız
  • Yaşınız 40 üzerinde ise, ailede meme kanseri hikayesi varsa yada takipte şüpheli kitleniz var ise mammografi ve USG testlerini ameliyat gününden önce bize ulaştırmalısınız
  • Ameliyat günü erkenden hastaneye yatmış olmalısınız ki anestezi testleri yetişsin. Ve anestezi muayeneniz tamamlansın.
  • Ek hastalıklarınız var ise önceden konsültasyonlarını tamamlamış olmalıyız.
  • Hastaneden genellikle bir gece yatmak yeterlidir.
  • Taburculuktan sonra erken dönemde daha sık olmak üzere belli aralıklarla sizleri kliniğimde görmek isterim.
  • Yurtdışına gidecek hastalarımız ise ameliyattan 3-4 gün sonra dönüş yapabilirler.

  Meme Küçültme Sonrası Süt Verebilir miyim?

  Biliyorsunuz memenin bir kısmı süt bezlerinden oluşur. Süt bezlerinden bir miktar atmak ise ileride çocuk doğurmak düşünülüyor ise süt verme kapasitesinde azalma olacağı anlamına gelir. Sütünüzün ne kadar azalacağı da çıkarılacak süt bezi miktarı ile ilişkilidir.

  Özetle meme küçültme sonrası kişinin ne ölçüde süt vereceği kendi anatomisine, memenin içerdiği süt bezi oranına bağlıdır. Oysa bir meme büyütme ameliyatında ya da meme toparlama dikleştirme ameliyatında süt kaybı olmaz.

  Göğüs Küçültmede Meme Ucum Korunacak mı?

  Meme ucunun korunmadığı, yama olarak kullanıldığı bir teknik mevcut olmakla birlikte günümüzde hemen hemen her göğüs küçültme cerrahisinde meme ucunun korunacağını bilmelisiniz.

  Göğüs küçültme sırasında göğüs ucu genellikle korunur ve olması gereken ideal yerine yükseltilerek aynı zamanda göğüs dikleştirilmesi de yapılır. Zaten bunlardan herhangi birinin olmaması mutsuz bir meme cerrahisi olacağını gösterir.

  Memeler Ne Boyutta Küçülebilir?

  Özellikle trans-birey ameliyatlarında yada kanser vakalarında memeyi tamamen alabilmekteyiz tabiki ama meme küçültme cerrahisinde amacımız kadın formunun güzelliğini devam ettirecek boyut ve şekilde memenin geride kalması gerekir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Meme Ucu Hissi Kaybolur mu?

  Bu soruya kesinlikle hayır diyemeyiz. Meme ucuna giden duyu sinirleri kaburgalarımızın arasındn gelir ve meme içerisinde bir yol izler. Eğer gerçekten sarkık ve büyük bir meme ile uğraşıyorsan bu sinirlerin bir kısmı da meme ile atılabilir ve meme ucu duyarlılığı azalabilir.

  Meme ucu duyarlılığını korumak adına yapılabilecek en doğru yaklaşım olabildiğinde meme santral pedikülü dediğimiz vasküler traseyi korumak olacaktır.

  Neden Göğüs Küçültme Yapılır?

  • Omurgamızı bir terazinin merkezi olarak düşünürsek eğer bu terazinin ön kefesi pozisyonundaki memeler ağır ise orta yaş sonrası omurga düzleşmesi ve boyun ağrısı kaçınılmaz hale gelir.
  • Ağır memelerin sutyen askısını çekip omuzlara ağrı yapması da sık görülen bir problemdir.
  • Meme altının yaz sıcaklarında pişik olup mantar enfeksiyonuna zemin oluşturması da cabası.
  • Giyilen kıyafetlerin yakıştırılmaması kadınlarda ağrıdan daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkabilir.

  Meme Küçültme Sonrasında İz Kalır mı?

  Memeniz eğer çok büyük ise bu memeden çok doku atılacağı anlamına gelir. Bu doku elbette dışında deriyi de içerir ve deriden atmak demek kesi ve iz demektir. Hedeflenen küçülme arttıkça iz miktarı artıyor gibi düşünülebilir.

  Hiç ameliyata oluşan izler tam olarak asla yok olmaz fakat biraz da kişinin iyileşme özelliklerine bağlı olarak yıllar içerisinde belirginliği azalmaktadır. Bizler elbette bu izleri azaltacak çeşitli lazer tedavilerini, silikon yara örtülerini ve iz geçirici kremleri kullanarak izlerinizin daha iyi olması için çaba veriyor olacağız.

  Ameliyat sonrası izlerin daha iyi olması için yapılacak en güçlü hamle ise ameliyat sırasında dokuya saygılı atravmatik tekniklerle ve doğru ip seçimleri ile dikişi atmaktır.

  Meme Küçültme ameliyatının riskleri var mıdır?

  Diğer tüm ameliyatlar gibi meme küçültme ameliyatının da hem genel hem de kendine özgü riskleri vardır. Bunlar kanama, enfeksiyon ve yara iyileşme problemleri gibi klasik sıkıntılar olabildiği gibi tekniğe bağlı meme ucu uyuşukluğu, süt vermede azalma gibi göğüs küçültmeye özgü sorunlar da olabilir.

  Meme Küçültme Ameliyatı ile Meme Kansere Neden Olur mu?

  Meme küçültme ameliyatı meme kanserinine sebep olması bir yana meme kanserini azaltır. Meme kanseri meme süt bezleri ve süt kanallarından oluşan kanserlerdir.

  Göğüs küçültme ameliyatlarında da memenin hem meme süt bezlerinden hem derisinden hem de yağ tabakasından atıldığı için istatistiksel olarak meme kanseri oluşma olasılığı da azalmış olmaktadır. Bu varsayım klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

  Ameliyat Öncesi Özel Testler İstenecek mi?

  Her ameliyat öncesi anesteziye hazırlık için standart testlerin yanında ailede kanser hikayesi olan, Birads 3 ve üzeri tanı kriterli memede kitlesi olan, yaşı 40 üzeri olan herkesten mammografi ve USG yi ameliyat öncesi talep etmekteyiz.

  Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2024

  Meme büyüklüğünün yarattığı sağlık problemleri nedeni ile devletin desteklediği ameliyat gruplarındandır. Öncelikle bel ve omurga sağlığı açısından devlet hastanesinden heyete girmeniz ve heyet tarafından da sağlık sorunlarınızın belgelenmesinin ardından devlet hastanesinden meme küçültme olabilirsiniz.

  Elbette meme küçültme cerrahisi ya da diğer tüm cerrahilerde hastanın ekonomik gücü de önemli bir konu. Bununla birlikte meme büyüklüğünün sağlığa etkisi yanında estetik açıdan da önemini unutmadan ve bu ameliyatta her doktor kendi estetik algısını yansıtacağını unutmadan terazinin bir kefesine memeleri diğer kefesine de bütçenizi koyarak bir karar vermelisiniz.

  Meme küçültme ameliyatı fiyatları da her şey gibi günün şartları ile değişecektir, bu nedenle bizden bilgi alabilirsiniz.

  Meme küçültme estetiği yapılan kişilerin aynı zamanda ciddi fiziksel sıkıntıları vardır ve bu ameliyattan sonra ağız birliği yapmışçasına aynı şeyi söylerler: “yeniden doğdum”. Hastalar açısından son derece yüksek memnuniyet oranlarına sahip uygulamalar olan göğüs estetiği ameliyatları ile özgüveninizi yeniden inşa edebilirsiniz.

  Çok detaylı bir estetik ameliyat grubunu bu şekilde özetlemeye çalıştım, daha detaylı bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.