Skip links

Meme Dikleştirme

Meme Estetiği
Doktora Sorun?

  Meme Dikleştirme Nedir?

  Meme Dikleştirme, zamanla göğüslerin eski formunu kaybetmesi sonucu meydana gelen sarkmanın plastik cerrahi uzmanı tarafından düzenlenmesi işlemidir.

  Doğum sonrası emzirme, çok sık kilo alıp verme ve zaman içerisinde yer çekiminin etkisi nedeni ile ortaya çıkan sarkmalar, meme dikleştirme stetik cerrahisi ile eski haline kavuşabilmektedir. Zamanla kadınların memelerinin şekilleri değişir ve sıkılığını kaybeder, sebebi her ne olursa olsun meme dikleştirme operasyonu sayesinde daha dik ve dolgun meme görünümü sağlanmaktadır.

  Memelerin daha dik görünmesi için yapılan bu operasyon, büyüklüğü konusunda bir değişiklik yapmaz ve küçük boyutlu memelerin üst kısımlarında çok dolgunlaştırma olmaz. Küçük ebatta göğsü olanlar daha dolgun görünmesi için dikleştirme operasyonunun yanı sıra meme büyütme ameliyatını tercih edebilirler. Ya da daha küçük memelere sahip olmak isteyenler göğüs küçültme operasyonunu düşünebilirler.

  Göğüsler Neden Sarkar?

  İleri yaştaki insanların genel problemi olan göğüs sarkmaları farklı nedenlerden meydana gelmektedir. Bu nedenleri ana başlıklar halinde sıralayacak olursak şu şekilde bir tablo karşımıza çıkacaktır:

  • Genetik Faktörler

  Genetik miraslar insanoğluna geçmişten günümüze kadar aktarılmaktadır. Geçmişten günümüze varoluş yansıması olan genetik mirasın yansımalarından biri de göğüs sarkmaları olabilir.

  • Hamilelik

  Gebelik döneminde anne adaylarının göğüslerinde hormonların etkisi ile büyüme meydana gelir. Emzirmenin de etkisi ile göğüslerde sarkma meydana gelebilir.

  • Kilo

  Kilo alıp vermenin çok sık yaşandığı durumlarda göğüs sarkmalarının görülmesi muhtemel bir durumdur.

  • Sigara

  Göğüs sarkmasında önemli faktörlerden biri de sigara kullanımıdır. Ciltteki elastin adı verilen protein sigara ile parçalanır. Bu nedenle de cildin elastikiyeti azalır. Göğüs sarkması da bunun en belirgin sonuçlarından biridir.

  • Güneşe Maruz Kalma

  Her ne kadar güneşten alınan ışınlar vücudumuz için doğal ve yararlı olsa da, çok fazla UV ışığına maruz kalınması halinde ciddi sağlık problemleri açığa çıkmaktadır. Erken yaşlanma, cilt kanseri ve göğüs sarkması da bu zararların etkisi sonucu ortaya çıkmaktadır.

  • Desteksiz Egzersizler

  Özellikle büyük göğüslerin ileri geri ve sağa sola hareket etmesi sonucunda , eğer göğüsler dışarıdan desteklenmemiş ise göğsü destekleyen doku ve bağlar zarar görerek sarkma oluşmasına neden olur.

  Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

  Bu ameliyat genellikle meme büyütme ya da meme küçültme operasyonu esnasında eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Ameliyat esnasında areola bölgesi küçültülür. Memelerin eski formuna getirilmesi ve dik bir görünüme sahip olması sağlanır. Meme boyutunda aşırı büyüklük ya da aşırı küçüklük varsa operasyon esnasında ideal boyutu için eş zamanlı estetik uygulaması düzenlenir.

  Göğüs dikleştirme ameliyatında genel anestezi uygulanır. Ameliyat öncesi meme başlarının nereye alınacağı planlanır ve büyük memelerden doku çıkarılıp, küçük memelere ise silikon protez koyularak meme başı planlanan bölgeye yerleştirilir.

  Toplamda 2 saat süren bir operasyon olup, memenin sarkma derecesi, cilt tipi ve derideki sarkmaların durumuna göre değişiklik gösterir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri

  Bu operasyon için meme küçültme ameliyatındaki tekniklere benzer uygulama gerçekleştirilir. Meme dokusunda küçültmeye gidilmeden, memenin şeklini kapsayan estetik operasyon uygulanır.  Meme başındaki zamanla genişlemiş olan küçültülür.

  1.Derece sarkma olan hastalar için deri fazlalığı olmadığı durumlarda meme protezi yerleştirilir ve ve meme dikleştirilir.

  2. ve 3. Derece sarkmalarda hacim kaybı var ise deri çıkarılır ve meme dokusu toparlanarak şekillendirilir. Daha sonra meme protezi uygulanır.

  Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

  • Hamilelik ya da emzirme ile memelerde küçülme ve yumuşama olan kişiler
  • Aynı zamanda ilerleyen yaş ile birlikte meme dokusu kaybolan kişiler
  • Ani kilo kaybı ile sarkma yaşayan kişiler
  • 18 yaşını dolduran ve meme görüntüsünden şikayetçi olan tüm kadınlar
  • Meme başı çevresinde genişleme yaşayanlar
  • Kıyafet seçiminde sarkık göğüs problemi yaşayanlar
  • Sarkmış göğüslerden dolayı özgüven sorunu yaşayanlar

  Operasyona Hazırlık

  Ameliyat olmaya karar veren hastanın doktor muayenesinden geçmesi ile süreç başlar. Muayene esnasında kişinin meme dokusu ve meme başının konumu kontrol edilir. Sarkma derecesine göre yapılacak cerrahi müdahale hakkında bilgilendirme yapılır.

  Hastanın ameliyat sonrası nasıl bir göğüs yapısına sahip olmak istediği belirlenir.  Bunun için doktor tarafından simülasyon yapılarak net bir karar vermesi sağlanır. Mamografi ve ultrason tetkiklerinin ardından meme dikleştirme ameliyatı için gün planı yapılır.

  Meme Dikleştirme Öncesi

  • Her estetik ameliyatta olduğu günü göğüs dikleştirme ameliyatında da, ameliyattan 3 hafta önce alkol ve sigara kullanımı durdurulmalıdır.
  • Ameliyattan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulmalıdır.
  • Estetik cerrahı ile ameliyattan beklentiler, olası sorunlar ve ameliyatın uygulama şekli detaylı olarak konuşulmalıdır.
  • 40 yaş altındaki hastalar meme ultrasonu, 40 yaş üstü hastalar ise ilaveten mamografi çektirmelidir
  • Adet döneminde kanama riski artacağı için bu dönem geçtikten sonra ameliyat planlaması yapılmalıdır.
  • Ameliyat sabahı idrar ve kan tahlilleri hazır halde bulundurulmalıdır
  • Ameliyattan en az 6 saat önce yeme içme kesilmelidir.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonu olduğu durumlarda ameliyat ertelenmelidir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Sonrası Süreci

  • Operasyonun ardından 4 saat sonra hasta yemek yiyebilir ve ayağa kalkabilir.
  • Doktor tarafından farklı bir tavsiye olmadığı takdirde, ameliyatın 2. Günü duş alabilir
  • Kişinin genel sağlık durumu göz önünde tutularak günlük aktivitelere dönülebilir
  • Ameliyatın 3. Günü genel kontrol ve pansuman için hastaneye davet edilir
  • İlk 3 hafta sporcu sutyeni kullanılmalı ve sportif faaliyetlerden uzak durulmalıdır.
  • Haftanın bitmesi ile birlikte kol ve göğüs hareketleri gerektirmeyen hafif sporlar yapılabilir.
  • Memeler 3 ay gibi bir sürede san halini bulacaktır
  • Ameliyatın ardından 3. Ve 6. aylarda doktor kontrolü için hastaneye çağırılırlar
  • Ameliyatın 1. Yılının sonunda ultrason ve mamografi görüntülemesi yapılır.

  Meme Kaldırma Ameliyatından Sonra Emzirilebilir mi?

  Memelerin dikleştirilmesi için yapılan ameliyat sonrasında süt kanalları, meme başı ve meme bezi arasındaki ilişkinin bozulmamış olması oldukça önemlidir. Meme dikleştirme estetiği sırasında bu bölgelere zarar vermeyen teknikler tercih edildiği takdirde, emzirme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

  Ameliyat öncesi bu konu hakkında doktorunuz ile detaylı görüşme yapmanız, ilerleyen zaman diliminde emzirme konusunda sıkıntı yaşamanızı önleyecektir

  Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Tekrar Sarkma Olabilir mi?

  Ameliyatın hemen ardından, memeler fazla kalkık ve sert olur. Belli bir süre geçtikçe hafif şekilde sarkma ile doğal görünüme kavuşur.

  Ancak ameliyatın ardından kilo alınması halinde memelerin büyümesi ve yeniden kilo verilmesi ile yeniden sarkma yaşanabilir.  Bunun yanında, ameliyat sonrası hamilelik söz konusu olduğunda büyüyen ve emziren memeler sarkabilmektedir. Hamilelik düşünen kadınlar, meme dikleştirme ameliyatını ertelemelidirler. Ameliyatın ardından kilo kontrolü şarttır.

  Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyim?

  Ameliyat esnasında meme süt kanalları ile meme bezi arasındaki bağlantıya zarar verilmediği takdirde emzirilebilir. Doktorunuza ameliyat öncesi yeniden emzirmek istediğinize dair bilgi vermeniz halinde sorun yaşamazsınız.

  Meme Kaldırma Ameliyatı Memedeki Tüm Çatlakları Geçirir mi?

  Bu ameliyatın öncelikli amacı estetik operasyonu olması nedeni ile memeye yapısal estetik kazandırmak ön plandadır. Bu estetik ve dikleştirme sürecinde aynı zamanda memede meydana gelen çatlaklar ve deforme olan bölgeler ameliyat esnasında giderilebilmektedir.

  Göğüs Dikleştirme Sonrası Memede Kalacak İzler Rahatsız Edici midir?

  Meme ile alakalı her operasyon kesi ile yapılması nedeni ile dikiş izi kalmaktadır. Fakat bu izler hızlı şekilde iyileşebilen ve çizgi şeklinde çok hafif görünmektedir. Bu izler hastayı rahatsız edecek boyutta belirgin izler değildir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

  Bu ameliyat için yaş konusunda üst sınır söz konusu olmamakla birlikte, alt sınır olarak 20 yaşının doldurulması gerekmektedir. Diğer yandan, kişinin göğüs dikleştirme ameliyatı olmasını engelleyecek sağlık sorunu bulunmaması halinde her yaştaki insan bu ameliyatı olabilmektedir.

  Meme dikleştirme ve meme büyütme birlikte yapılabilir mi?

  Doktorunuz ile yapılan muayenenin ardından meme büyütme ameliyatı ile meme dikleştirme ameliyatı birlikte yapılabilir. Meme yapısında meydana gelen sarkıklık durumlarında meme büyütme ve göğüs dikleştirme ameliyatı aynı anda yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci zor olmayıp, olası ağrı durumunda ağrı kesiciler ile rahatlama sağlanmaktadır.

  Göğüs Dikleştirme Sonrası Koruyucu Sutyen Kullanımı

  Meme için uygulanan dikleştirme operasyonunun ardından 3 ay sonran özel sütyen kullanılması gerekmektedir. Sporcu sutyeni olarak da geçen bu ürünler memeyi tam kavrayarak özel yapısı sayesinde dikişlere zarar vermez.

  Göğüslerin doğal halde şekil almasına yardımcı olurlar. Korse olarak da bilinen bu sutyenler ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek ödemleri en aza indirme konusunda da doktor tarafından 3 ay kullanılması tavsiye edilmektedir.

  Göğüs Dikleştirme Ameliyatını SGK karşılar mı?

  Estetik ameliyatlarda en çok düşündüren kısım elbette ameliyatın fiyatlarıdır. Maliyet bakımından oldukça yüksek olan meme dikleştirme ameliyat ücretleri SGK tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle fiyatlar hakkında önceden piyasa araştırması yapılması, bütçelerini ayarlamaları açısından yerinde bir hareket olacaktır.

  Meme Dikleştirmede Göğüs Boyutum Değişecek mi?

  Dikleştirme operasyonu sonrasında memede olası bir büyüme ya da hacim artışı söz konusu değildir. Hal böyleyken, hasta tarafından memenin boyutu ile ilgili bir şikâyet var ise ameliyat öncesi doktoru ile görüşüp meme büyütme ya da meme küçültme işlemi talep etmesi gerekmektedir. Dikleştirme işlemi sonrasında göğüs boyutunda herhangi bir değişme olmayacaktır.

  Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün mü?

  Estetik sektöründe ameliyatsız olarak kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Egzersiz ve spor yaparak vücudun şekillendirilmesi de bunlardan biri olarak örnek verilebilir. Bu işlem kasların çok geliştirilmesi düşünüldüğünde yorucu ve uzun zaman alan bir süreçtir.

  Ayrıca memelerin sarkmasındaki nedenlerden biri bağ dokularıdır. Bağ dokuları da herhangi bir spor ya da egzersiz ile düzelemeyeceğinden dolayı estetik ameliyat tercih edilmelidir.

  Göğüs Dikleştirme Sonrası Hissizlik Olur Mu?

  Operasyonun ardından bireysel farklılıklar olması ile birlikte, kimi hastalarda ilk 6 hafta meme başı ya da göğüs altında hissizlik olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum geçici olup 6 hastanın sonunda tamamen ortadan kaybolmaktadır.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2024

  Göğüs dikleştirme ameliyatı esnasında her hasta için ameliyat sonrası görünümündeki beklentiler göz önünde bulundurularak plan hazırlanır. Farklı teknikleri bulunan bu tedavi yönteminde uygulanacak operasyonu göre fiyatlar da değişmektedir.

  Hastanın dilek istek ve şikayetleri göz önünde bulundurularak, doktor tarafından uygulanacak yöntem dahilinde fiyat belirlemesi yapılmaktadır. Bu konuda gerçek fiyatları öğrenmek için doktorunuz ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

  Sadece ameliyat yöntemleri ile kalmayıp, aynı zamanda meme küçültme ameliyatı gerçekleştirilecek olan hastane koşulları, doktorun uzmanlık derecesi gibi ayrıntılarda fiyat belirlemesinde etkilidir.

  En iyi fiyat bilgisi ve en doğru rakamlara ulaşmak için meme dikleştirme fiyatları 2024 hakkında görüşmek üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz.