meme dikleştirme ameliyatı

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi) Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatından söz etmeden önce memenin tarihine bakmak lazım. Tarihin farklı evrelerinde kadın memesi o kadar çok fazla anlamlar yüklenmiştir ki. Rönesans Avrupa’sında dolgun ve iri göğüsler doğurganlığın simgesi oldu. Bu yüzden dolgun olmalıydı ki sütü bol olsun.

Sağlıklı kadını simgeledi, zira o dönemlerde kadın ömür de çok kısaydı. Küçük memeler korselerle dekolteden çıkacak şekilde giyinilirdi bu yüzden. Öncesi ve sonrasında ise anneliğin simgesi oldu tarih boyunca. Ama ne olursa olsun çekici kadın imajının merkezindeydi her zaman.

Birçok cerrahi yöntemlerle omuz genişliği ve kişinin boyu ile uyumlu, süt kanalları korunarak meme estetiği yapılabilmektedir. Bu şekilde kimi zaman bir memeyi büyütüyor, bazen küçültüyor, bazen de hacmi iyi ama sarkmış bir memeyi meme dikleştirme operasyonu ile toparlıyoruz. Ne sebeple olursa olsun (başta kanserler, sonra yanıklar ) memesini kaybetmiş kişilerde yeniden bir meme yapıyoruz.

Sonuçta elde edilen şey güzel bir memeden daha fazlası: kadının özgüveni…

Peki biz bu özgüveni güçlendirmek için ne yapacağız. Problem merkezli düşünmek lazım. Eğer problem memenin küçük olması ise meme büyütme yapılması gereken işin adıdır. Detaylı bilgi için https://www.ozanbalik.com/gogus-buyutme  linkine bakabilirsiniz.

Meme ister küçük ister ise büyük olsun beraberinde sarkma problemi de var ise yapılması gereken meme toparlama ya da meme dikleştirme işlemi olacaktır. Memeler hem küçük hem de sarkık ise sadece protez ile göğüs dikleştirme de denilen mastopeksinin yapılması gerekecektir.

Meme dikleştirme ameliyatlarına geçmeden önce bazı kavramları yerine oturtmamız lazım.

Meme ya da Göğüs Neden Sarkar?

Memenin neden sarktığını şöyle tarif edeyim. Çok çeşitli sınıflamalar olsa da en pratik olarak size şu ip ucunu vereyim. Hani kızlar arasında bir kalem testi vardır ya. Tam meme alt katlantısına kalem koyarlar ya, meme sarkık ise kalemi tutuyordur, değil ise düşer. İşte tam o meme altı katlantısı ile meme ucunun seviyesini karşılaştırabilirsiniz.

Eğer meme ucunun bu meme altı katlantısı seviyesinin altındaysa memeniz sarkmış demektir. Meme sarkık ise de protez ile ya da protezsiz o memenin toparlanması gerekir. Elbette daha az karşılaştığımız hem büyük hem de sarkık memeler de var. Bu durumda hem memeyi küçültüp hem de dikleştirmemiz gerekebilir.

Memeler Neden Sarkar, Çünkü;

  • Meme sarkmasının en sık nedeni doğum sonrası hormon çekilmesine bağlı olarak meme atrofisi dediğimiz durumdur. Çünkü genellikle hamilelikte östrojenin yükselmesini ile irileşen memelerin en azından eski haline dönmesi beklenirken bu durumda çok daha fazla hacim kaybı ve sarkma olur
  • Süt çekilmesi de mekanik olarak gerilmiş meme dokusununda içi boşalmış, sönmüş bir meme görünümüne neden olur.
  • Aşırı kilo verme durumlarında memenin bir kısmı yağdan oluştuğu için memeler yine sarkabilir
  • Bazı hormon ilaçları kullanımı de memelerde küçülme yapabilmektedir.

Meme Sarkması Nasıl Önlenebilir?

Yukarıda meme sarkma mekanizmalarından söz ettiğim üzere iki faktörü kontrol altında tutabilirseniz memelerin sarkma riski en aza iner;

  • Olabildiğince kilonuzu sabit tutmalısınız. Çünkü memenin bir kısmı yağ deposudur ve aşırı kilo alıp vermelerde meme derisi gevşer.
  • Doğru sutyen kullanımı son derece önemlidir. Hele ki gebelik ve sonrası büyüyen memeleri yer çekimine emanet ederseniz bir daha eski yerinde bulamazsınız. J
  • Hormon replasmanları kullanıyorsanız memeniz daha ödemli ve ağır olabilir, bu da meme derisini gevşeten bir durumdur yine. Dikkat etmelisiniz
  • Kilo alıp vermelerde memede çatlaklar oluşuyor ise o meme muhtemelen sarkacaktır, derinin taşıma kapasitesi düşüktür. Meme derisini besleyici kremlerle bakım altında tutabilirsiniz.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün mü?

Bu ilginç soruyu hastalarımız büyük bir inanç ve umutla bizlere sorabiliyor. Ama meme büyütmede olduğu gibi göğüs dikleştirme ameliyatında da herhangi bir hormon ya da bitkisel tedavi ile göğüs dikleştirme yapılamaz. Yine aynı şekilde meme büyütmede de önermediğim sentetik dolgularla ya da yağ enjeksiyonları ile toparlama yapılamaz.

Unutmayın elinizde içi boşalmış bir torba var. Bu torbayı doldurarak germeyi ve gererek te dikleştirmeyi planlamak hatadır. O torba sarkık ise içindekileri yukarı kaldıramıyor ise o torbayı sıkı ve içeriğine göre dar hale getirmek stratejik olarak en doğru işlemdir.  Özetle ameliyatsız meme dikleştirme yada meme toparlama diye bir kavram maalesef yoktur

Meme Askısı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı makalesinde meme anatomisinden söz etmiştim. Hani orada memeyi asan yaklaşık 20 adet Cooper ligamanı denilen asıcı bağlar vardı. İşte bir dönem bazı hekimler ameliyata gerek kalmadan memenin yükünü yukarı çekecek balık kancası gibi askı ipleri kullandı.

Hatta bunu popo kaldırmada da deneyen oldu. Ama tahmin edeceğiniz gibi popo da meme de yerçekimine karşı ağır yapılardır. Bu nedenle uzun vadede başarılı olamadan terk edildi. O yüzden askı uygulamaları sadece yüz bölgesinde uygulanabilir kaldı.

Meme Dikleştirme Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme yada diğer bir değişle göğüs dikleştirme işlemlerinde kriter meme ucunun bulunduğu seviyedir. Eğer meme ucu göğüs altı katlantı seviyesinin altına inmiş ise göğsü sarkmış kabul edebiliriz. Bu durum kimi zaman yapısaldır kimi zaman da doğum sonrasında emzirme sürecinin sonucu olarak ortaya çıkar.

Kimi zaman da aşırı kilo vermelerden meme dokusu çok etkilenir. Sebebi ne olursa olsun meme dikleştirme ameliyatı ile bu sorunlar giderilebilir, memeler ideal seviyesine yükseltilebilir ve dik bir forma ulaşılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatında göğsün sarkma ameliyatında da çok çeşitli teknikler vardır. Bu teknikler meme dokusunun miktarına ve hacmine göre uygulanan teknikler değişmektedir.

Uygun vakalarda sadece göğüs ucu etrafında bir kesi yapılması yeterliyken bazı vakalarda da “ters T” dediğimiz şekilde bir kesi yapılması gerekebilir. Ara formlarda var elbette.

Sarkma miktarı azaldıkça oluşacak kesinin ve izlerin miktarı az olacaktır diye düşünebilirsiniz. Burada söz edilen Ters T şeklindeki bir iz tamamen kaybolmayacaktır elbette ama yıllar içerisinde soluklaşırlar.

Birçok ameliyat sonrası bakım ve tedavi uygulamaları ile izin azaltılması desteklenir. Sadece göğüs ucu çevresinden yapılan kesi ile meme toparlama ancak hafif sarkmalarda uygun olacaktır.

Meme toparlama işleminde sarkma giderilip te meme toplu bir hale geldikten sonraki hacim hasta için tatmin edici olacak mı sorusu çok önemlidir.

Eğer toparlama yeterli bir hacmi sağlamayacak ise toparlama ile birlikte meme protezi uygulanması gereklidir. Bu fikir aklınızdan bir defa geçti ise muhtemelen doğrudur. Doktorunuza düşüncenizi açıkça söyleyin.

Ameliyatlarda genellikle genel anesteziyi tercih ediyorum. Elbette ameliyathane ortamında. Meme büyütme vakaları aynı gün hastaneden çıkabilir ama göğüs dikleştirme hastalarının bir gece yatması iyi olur diye düşünüyorum.

Hastalar açısından son derece yüksek memnuniyet oranlarına sahip uygulamalar olan meme estetiği ameliyatları ile özgüveninizi yeniden inşa edebilirsiniz.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Meme dikleştirme ameliyatını yukarıda sarkım bir meme ile ilgili verdiğimiz tanıma uyan herkes olabilir. Meme ucu yani nipple eğer meme alt sınırının da altına inmiş ise o meme artık sarkıktır. Ve sarkık meme ne olursa olsun kadın figürünü ortaya koymaktan uzaktır.

Hastalarım beni bilir, memeyi her zaman için bir cinsel organ olarak vurgularım. Sarkık bir cinsel organ sizi yaşam enerjisinden uzaklaştırır. Genel anestezi almaya engeli olmayan her sarkmış meme bu ameliyatı geçirebilir.

Meme Dikleştirme Fiyatları 2021

Meme dikleştirme ameliyatı da diğer ameliyatlar gibi güncel ulusal fiyat politikalarından etkilenmektedir. İstanbul’da meme dikleştirme fiyatlarının 2021 de olması gerektiği ile ilgili açıklayıcı bir şeyler yazmam istense de ben bu yazıyı yazarken bile ekonomik şartlar maalesef değişiyor.

Hatta beni etkilememesi için haberleri kapatarak yazmak zorunda kalıyorum J. Neden 2021 meme dikleştirme fiyatları İstanbul’da ne olmuş diye bize mail atmıyorsunuz J.

Bu arada meme dikleştirme yapılırken elbette meme büyütme de yapılabilir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı da diğer meme ile ilgili bir estetik girişimler gibi ergenliğin tamamlanması ile gerçekleşebilir. Bu da yaklaşık olarak 17-18 yaş civarıdır ki yasal olarak reşit olmasını da eklersek 18 ideal gibi görünmektedir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı oldunuz, yatağınızdasınız. Güzel. Merak etmeyin bu gece hastanede kalacaksınız, ertesi gün sabah taburcusunuz. Eğer eş zamanlı olaram memeye protez kaoyduysak ki implant kas altındadır, biraz ağrınız olabilir.

İmplant yok ise neredeyse sıfıra yakın bir ağrı var yada yoktur. Evde sporcu sutyeniniz ile memenizi korumanız son derece önemlidir.

Pansumana ihtiyacınız olmayacak çünkü özel bandajlarla yaranız kapalı olacak. Şişlik, ödem çok normldir haftalar içerisinde geri çekilecektir. Ve sizi yakından izliyor olacağız.

Meme Dikleştirme Ameliyatını SGK karşılar mı?

Meme dikleştirme ameliyatını devletin sosyal sigortalar kurumundan beklemek konusu anlaşılabilir bir konu değildir.

Zira hiçbir hasta gelecekte daha iyi nasıl süt verebilirim sorusu ile değil gençliğimde bunlar dimdikti diye geldiğine göre, göğüs dikleştirmenin bir kadın cinsel organını estetiği olduğuna göre devlet neden seks hayatımıza girsin, girdiği kadarı yeter bence J.

Kısacası, hayır, SGK göğüs dikleştirme ameliyatını karşılamaz. Çünkü konu sağlık değil, erotizmdir.  Burada bir dip not düşmek lazım, büyük meme sorunu bundan farklıdır, sağlık sorunları ile ilişkilidir.

Meme Dikleştirmede Göğüs Boyutum Değişecek mi?

Meme dikleştirme ameliyatında meme dokusu olması gereken yere taşınırken onu saran derideki fazlalıklar da çıkarılır.

O yüzden meme toparlama ameliyatındaki izler meme büyütme ameliyatındakinden daha fazladır ve derimiz memeyi daha sıkı saracağı için meme boyutu sanki eskisine göre daha küçükmüş gibi algılanır.

Eğer sınırda bir meme büyüklüğü var ise aynı ameliyatta memeye silikon meme implantı da konularak memeye hacim de kazandırılması gerekmektedir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Hissizlik Olur Mu?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında meme ucunda hissizlik olabilir. Bu durum Genellikle iki yıl içerisinde azalmakla birlikte düşük bir olasılıkla kalıcı olabilir.

Bu olasılık kaldırılacak olan memenin ne oranda sarktığı ve memenin ne kadar büyük olduğuyla ve uygulanacak cerrahi teknik ile son derece yakın ilişkilidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyim?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası elbette tekrar emzirebilirsiniz. Bu ameliyatta amaç süt bezlerinden atmak değildir.

Öncelikle süt bezleri ile deri birbirinden ayrılır, süt bezleri yukarı taşınır, deri ise yeni yerine taşına süt bezlerine yeniden sarılarak meme şekillendirilir. Bu prensipler çerçevesinde memede, süt bezlerinde ve süt kanallarında bir kayıp oluşmaz. Yani evet, yine süt verebilirsiniz. Hem de tek bir damla eksilmeden.

Meme dikleştirme ve meme büyütme birlikte yapılabilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı meme büyütme ameliyatı ile birlikte yapılır ve sıklıkla da yapılması gerekiyor. Şöyle ki klinik tecrübelerimize göre en sık meme sarkma sebebi doğum ve kilo kayıpları. Durduk yere memeler sarkmıyor sonuçta. Bu iki sık durumda meme hacim de kaybetmektedir, içi boşalmaktadır.

Klinik pratiğimizde bu sebeplerden dolayı meme toparlama ameliyatı yaparken memeye hacim katabilmek adına eş zamanlı meme implantı yani silikon implantlar da koymayı tercih ediyoruz.  Yani evet meme toparlama ameliyatı ile meme büyütmeyi aynı anda yapıyoruz.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Memede Kalacak İzler Rahatsız Edici midir?

Göğüs dikleştirme sonrası memede kalan izler bence rahatsız edici değildir. Çok sevdiğim bir hocamın dediği gibi şekil herşeydir.

Eğer meme şekli yeterince dolgun ve seksi ise iz o kadar da önemli olmuyor. Elbette çuval gibi dikilmekten söz etmiyorum.

Olabildiğince özenli estetik bir dikiş uygulanır ve en kabul edilebilir estetik sonuçlar elde edilebilir. Ve bu meme dikleştirme sonuçları bir çok kişi tarafından sevinçle kabul edilir. Şekil her şeydir ve tecrübeyle sabittir J.

Meme Toparlama Hangi Ameliyatlarla Kombine Olabilir?

Meme toparlama ameliyatı aynı meme büyütme ameliyatı gibi gerek burun estetiği ile gerek ise vücut şekillendirme ile gerek ise genital estetik ile kombine olabilecek bir ameliyat çeşididir. Bu kombinasyon olasılığının neredeyse sınırı yok gibidir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Koruyucu Sutyen Kullanımı

Göğüs dikleştirme ameliyatını bir hayal edin. Memenin derisi ve diğer kısımları ayrılmış, süt bezleri yukarı taşınmış ve meme derisi ceket gibi yeni memeye sardırılmış. Bu sırada yer çekimi denilen alçak sürekli takipte ve memenize asılmakta.

Unutmayın yer çekimi her zaman kazanır. Kesinlikle. Öyle ise göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası sonucu nasıl korumak lazım. Olabildiğince meme yeni yerine tutunup bağlarını kuvvetlendirinceye kadar askıları güçlü bir sutyen ile memeyi yukarıda tutmak lazım.

Hastalar bunu pek sevmese de işin doğrusu bu süre bir yıldır (en az). Bunu daha az söylediği hastalarım olabilir, burada itiraf ediyorum beni çok sıkıştırmışlardır ben de bıkmış ve peki 6 ay olsun demişimdir J.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Tekrar Sarkma Olabilir mi?

Göğüs dikleştirme sonrasında memede sarkma elbette tekrar olabilir. Neden olmasın ki. Yer çekimi hala memenize asılmaya devam ediyor ve yaşlanma süreciniz nefes bile almadan gençliğinizi sizden söküp alıyor.

Memeler mi buna direnecek? Konu bu olmamalı. Biz size ameliyat sonrası nelere dikkat ederseniz memenizin daha geç sarkacağını anlatacağız. Neden mi burada anlatmıyorum J, yüz yüze konuşacak şeyler de kalsın değil miJ.

Meme Kaldırma Ameliyatı Memedeki Tüm Çatlakları Geçirir mi?

Meme kaldırma ameliyatı sırasında memeyi deriden ayırıp şekillendirdikten sonra derisini ceket gibi yeniden giydirdiğimizden söz etmiştim ya. İşte o ceket gibi deriyi giydirirken deride fazlalıklar kalır. Biz o fazlalıkları atarız. İşte bazı insanlar çok şanslıdır ki o attığımız yerlerde zaten çatlakları vardır.

Yani meme dikleştirme ameliyatı olurken memedeki çatlaklardan da kurtulma olasılığı vardır. Peki bu ne oranda olacak? Bunu ezbere söylemek imkansızdır, sizin çatlaklarınızın memenizin neresinde olduğu ile ilgilidir. Öyle ise detaylı bir görüş için fotoğraflarınızı mail atmanızı bekliyoruz J.

Meme Toparlama Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir?

Meme toparlama ameliyatı son derece güvenli ve başarı oranı son derece yüksek bir ameliyat çeşididir. Bununla birlikte elbette yara iyileşme problemleri, kanama, enfeksiyon, doku beslenme problemleri, gibi klasik cerrahi riskler taşıyabilir.

Bu riskler son derece düşük olasılıklarda bile olsa meme toparlama profesyonel bir şekilde planlanması gereken bir ameliyattır.

Elbette siz de ameliyat sonrası memenizin üzerine yatmaz, memeyi sıkıştırmaz, alkol ve sigara kullanmazsanız risklerin azaltılması konusunda doktorunuza yardım etmiş olursunuz. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Bu kadar mı?

Tabi ki değil. Çok detaylı bir estetik ameliyat grubunu bu şekilde özetlemeye çalıştım, daha detaylı bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında merak ettiğiniz farklı konular var ise lütfen yazmaktan çekinmeyin. Sağlıkla kalın…