Skip links

Bacak Estetiği

Vücut Estetiği
Doktora Sorun?

  Baldır (Calf) İmplantı ve Bacak Estetiği – Dr. Ozan Balık

  Biz plastik cerrahlar cerrahi vizyonumuzda sınırların olmasını pek sevmiyoruz galiba. Yani bir hasta herhangi bir vücut bölgesinde bir deformiteden söz ettiği zaman içimize sinen bir şekilde tabi kolayca hallederiz diyebilmenin keyfini hep yaşamak istiyoruz. Bazı sorular ve sorunlar bize bizlerin de fani olduğunu ve tıbbın da bulunduğumuz zamana göre bir sınırı olduğunu hatırlatıyor. İşte çarpık bacak olarak halk arasında söylenen problem tam da bunu tarif etmektedir.

  Öncelikle çarpık bacak nedir? Ya da biz neye çarpık bacak diyoruz? Ya siz?

  Hastalarımıza sorduğumuzda aynaya tam karşıdan baktıklarında iki bacağın arasında fazla açıklık olması, bacakların birbirine parantez gibi eğimli bakması, bacakların dışa doğru bombe eğri olduğu durumların genel adının çarpık bacak olduğunu görürüz. Bu durumların hemen hepsi bacakta estetik soruna sebep olur. Peki neye göre bacakların estetik sorunu olduğuna karar verdik? Tabi ki sosyal medyanın pompaladığı görsellere bakarak.

  Parantez bacak genetik yatkınlıkla birlikte, kemik sertliğindeki bir problemle ya da kas asimetrik kuvvet uygulaması, yürüyüş problemleri ile ilişkili olabilir. Özellikle çocuklarda ilerleyici boyutta ise yürüme ortezleri, hatta ileri formunda düzeltici osteotomiler yani ciddi cerrahiler gerektirebilir. Aksi halde bacak ileeri derece eğrilebilir ve parantez görüntüsü alabilir. Buna O-Bain deformitesi denilir. Konu tamamen ortopedi ve fizyoterapinin dir.  Deformite hafif ise ve erişkin hayata kadar sorunsuz geldi ise şöyle yaklaşılabilir. Ortopedik bir girişim değil de eğriliğin merkezi olan dizin iç kısmı bölgesine (biraz aşağı ve yukarısı dahil) yağ enjekte edilerek daha düzgün bir görüntü elde edilebilir.

  Peki bacağın baldır bölgesi ne olacak? Bu bölge bacağın çarpıklığına bir katkısı yoktur. Karşıdan bakınca baldır kısmını görmezsiniz, arkada kalır. Baldır protezi tam da bu yere konulur. Bu yeri tam kafamıza çizdiğimizde bacağın çarpıklığına bir faydası olmadığını anlayabiliriz. Baldır implantını yani calf implantını diz seviyesinde kulanamayız.

  Baldır (Calf) İmplantı, Çarpık Bacaklar ve Bacak Estetiği

  Baldır implantının (calf implant) ne olmadığınını anlattığımıza göre şimdi de ne olduğuna gelelim. Bacağımızın tam arkasında dizimizin katlantısı ile topuğa uzanan alandaki hacimsel eksikleiklerde hacim kazantırmak için yerleştirilen silikon bir implanttır. Baldır implantları yani calf implantları bacak estetiği son derece önemli bir yeri olan malzemelerdir. Dışında silikon bir kılıf içerisinde de son derece yoğun silikon jel vardır. Bu hacimsel eksiklik genelde üst bacağın alta göre daha kalın kaldığı durumlarda hissedilir.

  Bacağın baldır bölgesindeki volüm eksiğini giderme kararı aldıktan sonra. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleşir. Diz katlantısından yapılan bir kesi ile girilerek kas fasyasının altında bir cep oluşturulur. Bu cebe de planlanan hacimde bir calf implantı (baldır implantı) yerleştirilir. Genellikle ameliyata tüm hacimlerde implant hazır tutulur ve açılan cep ölçülerek uygun implant yerleştirilir. İşlem yaklaşık bir saat kadar sürer ve ameliyat sonrası dördüncü saatte hasta yürüyebilir. Elbette ilk bir ay hızlı hareket etmenizi istemeyiz. Birinci aydan sonra hızlı yürüyüşler, üçüncü aydan sonra da koşabilmesine izin vermekteyiz.  Ameliyat sonrası erken dönemde çok sıkmayan bir varis çorabı giyilmesi önerilmektedir.

  Bacak estetiği nispeten cerrahi seçeneklerin dar olduğu bir konudur. İnternetin gereksiz bilgi kirliği içerisinde ve yanlış terimlerle bacak estetiğinden olabileceğinden fazlası beklenebiliyor.

  Doğru tanı ve bilimsel veriler çerçevesinde karar verilebildiği durumlarda bacak estetiği baldır implantı (calf implantı) ile son derece yüz güldürücü olabilmektedir.

  Her türlü soru ve görüşleriniz için lütfen iletişim kurmaktan çekinmeyiniz.