Skip links

Genital Estetik

Kadın Genital Estetiği

Kadın Genital Estetiği

Erkek Genital Bölge Estetiği

Erkek Genital Bölge Estetiği

Genital Estetik ve Güzelleştirme

Bu makalenin de yapılan işleminde en zor tarafı ismini koymaktı J Şöyle bir örnekten yola çıkayım. Hastalarımız örneğin yüz bölgesinde bir sıkıntısı var ve aynada değerlendirebildiği çerçevede burnu, göz kapağı, dudağı veya elmacıklarından birindeki problemi yakalar yada öyle zanneder ve muayenede karşımıza gelir. Görüşmede de neden yüzünden memnun olmadığını ifade eder ve sebebi olarak bulduğu noktanın ameliyat edilmesini talep eder. Oysa bizlerin yüz algısı öyle tek bir noktadan doğmaz. Hiç kimseyi sadece burun yada göz kapağı olarak görmeyiz. Her zaman komşu yapılar birbirini etkiler.

Genital bölgede de bir çok anatomik yapı, ve her anatomik yapının da ayrı bir görevi var. Ve bu yapılar birbiri ile ilişki içerisindedir. Buna rağmen hastalarımız ilginçtir mutsuzluklarını yada problemlerini dile getirmek yerine vajina daraltmak istiyorum yada, iç dudakları küçültmek istiyorum diye başvuruyor. Ve neredeyse muayene bile olmadan ameliyat olmak istiyor. Oysa genital bölge bir bütündür. Bu bütünlük içerisinde vajen, vajen iç dudağı, dış dudağı, klitoris ve klitorisi örten dokular ve anüs çevresi dahil vajinayı kuşatan bölge bulunur.

Tüm tıbbi problemler gibi genital estetik de sorunun ne olduğu üzerine başlamalı her şey. Vajen daraltma için gelen bir hastada bunu neden istediği konuşulmalı. Yada vajen küçük dudağını kısaltmak isteme sebebi nedir?  Hastaların genel yaklaşımı ilişki sırasında yeterli hissetmemek yada dışardan kötü görünmesi en sık söyledikleri problem. Fakat neye göre, kime göre. Bir vajen dudağının şeklinin çirkin olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Buradaki güzellik standardize midir, öyle ise bu standartlar nelerdir? Cinsel ilişki sırasında yeterince hissedememe yada zevk alamamanız gerçekten de vajina sıkılığınızın yetersiz olmasından mı kaynaklanmıştır? En büyük duyarga noktanız olan klitorisiniz belki de fazla örtülüdür ve basit bir klitoral unhooding cerrahisi ile tüm hayatınız değişecek.

Peki ya partneriniz ile ilgili bir problemi belki de siz üstleniyorsunuz. Ya vajen dış dudaklarınız? Genellikle hep unutulan ama görsel algıyı en çok tetikleyen yapılardan biridir. Görsel algı neden önemli peki? Çünkü seks önce zihinde başlar.

Cinsellik gibi bir konunun estetiğini dar kalıplara sokamazsınız. Gerçek bir tedavi için ne hissettiğinizi doktorunuzla paylaşarak başlamalısınız. Çünkü işlemlerin sonucunu elinizde cetvelle değil ne hissettiğiniz ile  değerlendireceksiniz. Siz kadınlar, erkeklerin sizi kendilerine benzeterek santimetrelerle ölçülen bir yarışa sokmalarına izin vermeyin. Zira kadın genitalinin güzelliği farklı bir bakış açısı gerektirir.