Skip links

Yüz Germe Estetiği

Yüz Estetiği
Doktora Sorun?

  Yüz germe ameliyatı nedir?

  Duvarda gördüğünüz o saatin saniyeleri umarsızca ilerliyor. Hiçbir şey onu ilgilendirmiyor. Ne olursa olsun o ilerleyecek. Benzer bir saat hücrelerimizde de hiç durmaksızın işlemekte ve yer çekimi denilen inatçı kuvvet tüm dokularımıza asılarak aşağıya çekmekte. Savaşı onların kazandığının ilk işaretleri: YAŞLANMAK.

  Önce derinin elastik kuvvetleri direncini kaybeder, sonra da vücudumuzu kaplayan kumaşımız kollagen desteğini yitirmeye başlar. Kumaş incelir. Bunlar yapımızı meydana getiren ana taşlardır. Bir taraftan yitirilenin yerine yenisinin konulması gerekir, oysa üretim mekanizmaları yorulmaya başlamış ve gençlikteki kadar hızlı değildir. Beslenme düzensizliği var ise, hele ki sigara ile dostluğunuz var ise üretim fabrikalarınız çok hırpalanmış demektir. Güneşe aşırı maruz kaldıysanız, solaryum denilen akıl almaz cihazı seviyorsanız üretim döngünüz daha da zarar görmüş ve elastin yıkımınız daha da artmış, oksidan artıklar konusunda vücudunuz biraz daha çöplüğe dönmüş demektir. Bu sarsılmış yapılara yerçekimin de yıllarca asıldığını eklediğimizde sürecin nasıl geliştiği gözümüzün önünde daha net belirir.

  Şu ana kadar genel yaşlanmadan söz edildi ve bu süreçler tüm vücudumuzu etkilemesine rağmen muhtemelen siz bu deformasyonu yüz bölgesi olarak algıladınız. Oysa memelerde, karın derisinde, kalçalarda, genital bölge de tüm bu olaylar yaşanır. Fakat yaşlanma, yüz görüntüsü ile eşleştiriliyor genellikle. O yüzden bu makalede yüz merkezli bir yaşlanma bilimsel açıdan incelenecektir.

  Yüzde önce görünen cilt kalitesi kaybolur, cildiniz parlaklığını kaybeder, pembeliklerin yerini sarı-kahverengi matlık alır. Yüze dolgunluk veren yağ adacıkları vardır ki yaş ile birlikte onlarında hacminde genellikle azalma olur. Bu yağ adacıklarını olması gereken yerde tutan bağlayıcı ligamanlar (asıcı bağlar olarak düşünün) da gevşemiş ve yağ adalarını taşıyamaz hale gelir. Erken yaşlanmada göz altındaki yağ adası ile yanak yağ adası birbirinden ayrılmaya başlar. Çünkü her ikisini asan bağlar farklıdır ve yanak yağ adası daha ağır, yer çekimi tarafından daha çok çekilebilir pozisyondadır. Bu durum göz altında hale şeklinde bir oluk oluştu diye tarif edilir. Alt göz kapağında torbalanma oluştu denilse de bu genellikle doğru bir tespit değildir. Olup biten yanak yağının aşağı hızla göç etmesi ve göz altı yağlarının ortada tek başına kalmasıdır. Elbette göz altındaki yağı sınırlayan zarlar da gevşemiştir ama asıl mekanizma bu şekilde gelişir.

  Bu evre 1 şeklinde ifade edilebilir. Yaşlanma devam ederken yanak yağları iyice aşağı iner ve burun kenarında bulunan olukların derinliğini arttırır, işte buna da evre 2 denilir. Aynı süreç devam ederken hemen çene kenarında sarkmalar ortaya çıkar. Bu durumda Evre 3’e gelinmiştir. Eş zamanlı olarak göz kapağı ve kaşlarda düşüklük ve sarkmalar çeşitli evrelerde eşlik etmeye başlayacaktır. Boyun – da bu karmaşaya katılır ve sarkar ise evre 4’e ulaşmış olunur.

  Olup biten yetmezmiş gibi yüz iskeletinde de erimeler olur. Yaşlılarda hep kemik erimesinden söz edilir ama nedense yüz iskeletindeki erimeler hiç akla gelmemektedir.
  Hayatınızın bu anına kadar umarım mutlu yaşamışsınızdır. Önemli olan yaşamın süresi değil kalitesidir çünkü.

  Yaşlanmaya bağlı olarak yüzde beliren durumların ortadan kaldırılması için çeşitli tıbbi yöntemler mevcuttur. Yukarıda sözü edilen evre 1 ve evre 2 için yapılması gereken orta yüz germe işlemidir (mid facelift). Orta yüz germe ameliyatı için ayrı bir makalemiz de bulunmaktadır.

  Neresidir orta yüz? Orta yüz burunun kenarlarındaki oluk, dudak kenarlarının yatay hizası ve gözümüzün dış sınırından aşağı çizilerek elde edilen alanın adıdır. Bu çeşitli şekillerde yapılabilir. Saçlı deriden yapılacak bir kesi ile girerek endoskopik olarak orta yüze ulaşılabilir ya da alt göz kapağında kirpik dibinden yapılacak bir kesi ile de bu işlem yapılabilir. Her ikisini aynı anda yapmanız da gerekebilir. Bazı cerrahlar her iki şeklide ağızdan açılacak bir kesi ile birleştirebilmektedir. Göz altındaki deri bölgesinde fazlalıklar var ise kirpik dibinden bir kesi yapılması kaçınılmazdır. Sadece saçlı deriden girilecek ise endoskopik olarak yapılması şarttır. Başka türlü orta yüze ulaşıp görmeniz mümkün değildir.

  Eğer evre 3 ve 4 aşamasına ulaşıldı ise orta yüz germe – mid face lift yetersiz kalacaktır. Anlatmış olduğum manipülasyon çene sınırından aşağı sarkan dokuları kaldırmaya yetmez. Zaten bu noktadaki dokuların kalkması gereken yer tam 90 derece yukarısı değildir. Bu nedenle kulak önünden başlayıp, kulak arkasına dönen bir kesi ile yanak dokuları serbestleyerek yanak germe yapılır. Boyun müdahaleleri de bu kesi sırasında gerçekleştirilebilir. Elbette üst göz kapağı ve kaş kaldırma uygulamaları da yüz germe işlemine eşlik etmelidir. Çünkü yüzü gençleştirme işlemi yaparken göz kapaklarını ya da kaşı düşük bırakmak harmoniyi bozacaktır.

  Yaşlanma mekanizmaları içerisinde yüz iskeletindeki erimelerden (osteoporoza yada diş kayıplarına bağlı) dolayı hacimsel kayıplar oluşabileceğinden söz edilmişti. Öyle hastalar var ki, mid face yapıp da yukarı kaldırabileceğiniz yeterli hacimde yağ yastığı bulunamamakta, yada yetersiz miktarda. Bu hastalarda midface lift sonrasında elbette daha iyi bir görünüme kavuşmaktalar fakat o kemik volümü de ekleme şansı olur ise daha anatomik bir çözüm üretilmiş olur. Bu amaçla, malar bölgeye yağ dolgusu ya da implant (protez) uygulanabilmektedir. Malar implantlar (elmacık protezi) aynı seansta yerleştirilerek üzerinden midface yapılabilmektedir. Yağ dolgusu da uygulanabilmekle birlikte yağ greftlerinde bir miktar erime olasılığı unutulmamalıdır. Bununla birlikte elmacık implantları ya da elmacık bölgesine yağ enjeksiyonları hiçbir yaşlanma belirtisi olmayan kişilerde de daha orantılı bir yüz ifadesi elde etmek amacı ile çok sık yapılan- uygulamalardandır.evre 2 için yapılması gerekir.

  Yüz germe ameliyatı için doğru yaş nedir?

  İlk olarak ifade etmek gerekir ki, bazı sarkmalar direkt olarak yaş değil de kişinin anatomisiyle de ilgili olabilir. Midface için orta yaş, evre 3-4 için söz olarak söz edilen yanak germe (face lift) için ileri yaş denilebilir ama bunlar kişiden kişiye değişebilir.

  Yüz Germe Ameliyatı Başka ameliyatlarla birlikte yapılabilir mi?

  Hasta, – genellikle aynaya baktığında hoşnut olmağı bir ya da birkaç nokta görür. Ama sorun genelde bütündür. Özellikle yüz bölgesinde tüm yapılar birbirini direkt etkilemektedir. Bu sebeple, yüz bölgesinde olan yapılara bütüncül olarak bakılmalı ve duruma göre gereken tedavi uygulanmalıdır.Yüz germe ameliyatı, midface ile, göz kapağı ile, kaş ile, burun ameliyatı, kulak ameliyatları ile birleştirebilir. Diğer vücut bölgelerine ait işlemler hali ile kombine edilmesinde hiç bir problem yoktur. Yeter ki uzun ameliyat sürelerine yönelik medikal bir sorununuz olmasın. Yüz germe ameliyatı doğası gereği bichat yağ yastıklarını yukarı taşıdığımız için bir ek kazanç olarak Hollywood yanağı da yapmış oluyoruz. 

  Yüz Germe Ameliyatına girerken ve hemen sonrasında beni neler bekleyecek?

  Ameliyat genel anestezi altında yapılır. İşlem midface için 2,5 saat, face lift de eklenir ise 4 saat civarında sürer. Göz kapakları 30 dakika fark eklenir, kaş ya da temporal lift için 1 saat süre eklenir. Göz altında 5 gün kalmak üzere kâğıt bantlar yapıştırılmış olacak. Yanak germe de yapıldı ise elastik bir bandajı olacaktır. Genellikle dren kullanılmaz. Şişlik ve morluklar bu ameliyatın doğasında vardır. Bunlar ortalama 2 hafta sürer. Ameliyatınızdan bir hafta sonra sosyal hayatınıza dönebilir, makyaj yapabilirsiniz.

  Yüzüme kendi yağımdan dolgu yaparak da sonuç alamaz mıyım?

  Yağ dolguları birçok amaçla kullanılabilir ve doğru yerde güzel sonuçlar alınabilir. Özellikle eriyebileceği ve birden fazla seans gerekebileceği hasta tarafından kabul edildikten sonra sorun yok. Yapılan bölgeye volüm kazandırmaktadır. Böylelikle daha diri daha genç bir görünüş elde edilebilmektedir.

  Yüz Germe Ameliyatı olmadan ne yapabilirim?

  İki durumda ameliyatsız çözümler önerilebilir: Biri daha problemin erken evrelerinde olunması diğeri ise hastanın ameliyat olmak istememesidir. Peki seçenekler nelerdir? Cilt kalitesini arttırmak ve sıkılaştırmak adına lazer tedavileri, enjeksiyonlar, radyofrekans, silhouette soft, mezolift tedavileri gibi uygulamalar yapabilir. Cerrahi olan hastalarda da cilt kalitesini arttırmak üzere, ameliyattan belli bir süre sonra bu uygulamalar gerçekleştirilebilir.

  Cilde yönelik ne önerirsiniz?

  Yukarıda anlatılanlar cerrahi manipülasyonlar sizin anatominizdeki ana iskeleti ve onun örtüsünü düzeltir. Tendeki tazelik ve canlılık hissi ameliyat sonucunda elde edilmez. Cildin üst katmanına yönelik olarak fraksiyonel lazerler, kimyasal peelingler, Q-switch lazerler, radyofrekans, cilt bakımları, dermastamp, dermaterapiler, dolgu, mezoterapi ve daha bir çok dermakozmetik ürünler kullanılabilir. Bu minör işlemler ile cildin tazeliği ve canlılığı korunabilir.

  Peki ne kadar gençleşeceğim ve ne kadar sürecek bu etki?

  Bu soruya bilimsel bir cevap vermek zordur. Yüz bölgesindeki problem olarak söz edilen o katlantılar, kırışıklıklar, sarkmalar, hacim kayıpları en son hangi resminizde yok ise o yaşa kadar geri dönmüş olursunuz. Bu cerrahi işlem ile zaman sizin için geri alınabilir (metabolik olarak değil tabi) ama zaman maalesef akmaya devam edecek. İyi bir beslenmeyle, sigara dan uzak durarak, cilt bakımlarıyla elde edilen sonucu uzun yıllar koruyabilirsiniz.

  Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

  Yüz Germe ameliyatları da kendi içerisinde sınıflandırılabilir. Yüz germe içerisinde kliniğimizde orta yüz germe mutlaka varken her orta yüz germe vakasına yanaklardan yüz germe gerekmeyebilir. Yada Yüz germe ameliyatı sırasında elmacık yada çene ucu implant konulması gerekebilir. Tüm bunlar yüz germe ameliyat fiyatlarını etkilemektedir. Doğru bir yüz germe ameliyat fiyatlandırması için lütfen bizi le kontak kurunuz.