Skip links

Labioplasti: Vajina Dudağı Estetiği

Kadın Genital Estetik
Doktora Sorun?

  Labioplasti: Vajina Dudağı Estetiği Nedir?

  Kadın genital estetiği plastik cerrahinin belli bir standarttan en uzak konusudur.

  Çünkü;

  • Bir burun estetiğinde olduğu gibi genital bölge ortada olmadığı için kişiler arasında estetik görünümü hiçbir zaman bir tartışma konusu olmuyor. Ve kendi içerisinde bir genital estetik kültürü oluşmuyor. Meme estetiği bile bu konuda çok daha fazla şanslı.
  • Zaten bir tabu olan cinsellikte kriter genelde karşı cins üzerindeki çekicilik kriter alınıyor ama gelin görün ki ülkemizin erkeklerinin düşüncesi kriter alınamayacak kadar sığdır bu konuda. Öyle olunca da kadınlarda yanlış yönde güdülenmiş oluyor
  • Cinsel ilişkide kadınlar biyolojik açıdan hemen her zaman daha şanslı olmasına rağmen erkek egemen toplumda erkek kendini korumayı çok iyi başarmış ve kendi tatminsizliği ya da ilgisizliğini kadına yıkmıştır.

  Özetle konu hakkındaki bilgisizlik ve tek kriter erkek bakış açısı ve bu bakış açısının ürünü pornografi olunca canına tak eden kadın hastalarımız bazen genitalinden renginden, bazen vajina sıkılığından, bazen dudaklarının fazla olmasından bazen de kokusundan şikayet ile gelebiliyor. Hatta bir kısmı kendi genitaline bile dokunamamaktadır.

  Konu çok uzun. Burada sadece labialardan ve labioplasti yani vajina dudağı estetiğinden söz edeceğim. Vajina yanlarında dışta bulunana büyük vajina dudağı, İçte bulunan ince olanına küçük vajina dudağı denilir. Yazının devamında bu ayrım ile devam edeceğim.

  Vajina Büyük (Dış) Dudağı Estetiği

  Vajina büyük dudağı içerisinde yağ ve bağ dokunun baskın olduğu bir yapıdır. O yüzden en çok kilo alıp verme ile ve hamileliğin hormonal etkisi ile deforme olur. Kişi eğer aşırı kilodan muzdarip ise hem vulvada hem de büyük vajina dudakları aşırı dolgunlaşabilmektedir. Hastalarımız bu dudaklara liposuction yani yağ aldırma amacı ile başvurabilmektedir. Tanı ve tedavi doğrudur. Sadece hastalarımız büyük dudaklardan yağ alındıktan sonra sarkma riski var ise deriden de bir eksiltme yapılması gerektiğini bilememektedir. Aynı seansta vajina büyük dudağından yağ alınıp derisinden de atılabilir. Klinikte vajina büyük dudağı ile ilgili olarak daha çok atrofiler görmekteyiz. Atrofi ne demek? Büyük dudakların hacim kaybetmesinden dolayı sönmüş ve buruşuk durmasıdır. Bu durumlarda deri fazlası var mı önce bunu analiz ederiz. Var ise deriyi çıkararak yok ise olduğu hali ile yağ enjeksiyonu yapmaktayız. Bu şekilde yaşlı ve buruşuk durmasını engelleyebilmekteyiz.

  Vajina Küçük (İç) Dudağı Estetiği

  Vajina iç dudağı iç yüzü mukoza dışı modifiye bir ince epitel ile kaplı yassı dokudur. Kilo alma ile değil hormolan uyarımla boyutu ve rengi değişir. Bir kadının iki hormonal devrimi vardır. Bunlardan biri ergenlik süreci diğeri hamileliktir. Menapoz döneminde ise gerileme sürecine girer. Belki bunu da üçüncü dönem diye kabul edebiliriz.

  Ergenlik öncesinde labia minoralar yani vajina küçük dudakları yanlardaki büyük dudakların içinde saklıdır genellikle. Ergenlik dönemine ait hormonal değişikliklerle uzunluğu artarak dış dudakları geçer, rengide özellikle uç kısımlarında koyulaşmaya başlar. Hastalarımız vajen küçük dudaklarının aşırı büyük olması, aşırı sarkık olması ve uçlarının çok tırtıklı ve koyu görünmesi şikayetleri ile başvururlar ki maalesef çoğu şikayet konusu bir kadının normal anatomisidir. Gerçekten de biz ne ölçünde küçük dudaklar büyür ise bunu bir tıbbi sorun olarak kabul ederiz, ne ölçünde sarkar ise bunu tıbbi açıdan sakıncalı buluruz yada ne kadar büyür ise iç çamaşırında sıkışıp ağrı yapar sorularının net bir cevabı yoktur. Gerçekte çok daha az hastaya vajina küçük dudağı estetiği (labioplasti) yapmaya gerek vardır.

  Çünkü gerçekte çok az hastada estetik anlamda sıkıntı yapacak kadar büyüme olur. Yada çok az hastada rahatsız edici asimetri olur. Diğer hastalara ne istediklerini sorduğumuzda “küçük dudaklar hiç görülmesin” derler. “Peki en son küçük dudakların büyük dudaklar içerisinde görünmeden durduğuna şahit oldunuz” sorusuna ise verilen cevap “ergenlik öncesidir”.

  Peki bir erişkin kadın neden ergenlik öncesindeki bir vajen görüntüsünü ister? Genellikle genital anatomi konusundaki toplumsal yanılgılarımız bizleri bu noktaya getirmektedir. Bununla birlikte vajen küçük dudaklarının koyu kenarlarından hoşlanmamanın psikolijisi de aynıdır. Çünkü bu kenarlar vajen hassasiyetinde önemli yeri vardır, labioplasti yapılsa bile korunması gerekir. En azından bir kısmının.  İç çamaşırı giyildiğinde ağrı yapması tıp kitaplarında olmayan bir konudur. Çünkü yapmaz. Yaptığını hissetmeniz de toplumsal şartlanma ve yanlış yönlendirme ile ilgilidir. Penisi büyük diye iç çamaşırına sıkışıp ağrı yaptığını söyleyen bir erkek hiç duydunuz mu? 🙂

  Özetle labioplasti ameliyatları son derece kolay ve yüz güldürücü ameliyatlardır ama en önemli konu buna gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığının ortaya konulması gerekir. Bir kadın olarak bedeninizi keşfetmeniz ve kendinizle barışmanız ise hepsinden daha önemlidir.

  Detaylı bilgi ve muayene için lütfen bizden randevu talep ediniz.