Skip links

Kepçe Kulak Ameliyatı

Yüz Estetiği
Doktora Sorun?

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

  Elinize kalem verip hadi çizin denilse hatlarını hatırlamakta zorlanacağınız derecede kıvrımları ve engebeli yüzeyi olan kulaklarımız aslında son derece muntazam bir geometriye sahiptir. Bunu ancak katlantılarında ya da açılarında bir sorun olduğunda çok net olarak anlarız. Kepçe kulak denildiğinde kulak kepçesinin olması gerektiğinden daha büyük bir açı ile öne doğru eğilmiş olduğu anlaşılır. Öyle ki, bazen ön yüzde görülen ve superior heliks dediğimiz ana katlantı hiç olmayabilir. Bu durumda kulak üst yarısı tamamen düz olur. Halk arasında kimi zaman kepçe kulağı büyük kulak şeklinde değerlendirmektedir. Oysa gerçekte superior helikal katlantı olmadığı için bu sadece bir ilizyondur. 

  Kulakta olması gereken katlantı cerrahi olarak düzeltildiğinde problem kendiliğinden düzelir ve kulak normal boyutlarda algılanır. Kepçe kulak düzeltme ameliyatlarında kulak arkasından yapılacak küçük bir kesi ile girilerek kıkırdaklar şekillendirilir ve bazı özel dikişlerle ideal katlantılar elde edilir. Birçok dikiş tekniği mevcuttur, elde edilen şekillerin kalıcı olması ve kulakların tekrar açılmasını engellemek için birden fazla teknik kullanılarak şeklin stabilitesi arttırılabilir. 

  Kulak gelişiminin çok büyük bir kısmını (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlar. Bu yaş döneminin okul çağının öncesinde olması ciddi bir şanstır. Her ne kadar kulaklarımız başımızın yanlarında, biraz da saçlarımızla saklı da olsa kişilerin psikolojisini son derece kötü etkileyebilmektedir. Özellikle çocukluk çağı bu konuda çok acımasız saldırılara maruz kalınabilecek bir dönemdir. Bu nedenle bu işlemler okula başlamadan hemen önce yapılması çocuk ruh sağlığı için bir yatırım olabilir. Bir erişkinde lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilen bu işlem, çocukluk çağında yapılırken genel anestezi gerekli olacaktır. Elbette daha ileri yaşlarda da bu işlemin yapılması mümkündür ve lokal anestezi ile son derece konforlu bir şekilde yapılabilmektedir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kepçe kulak estetiği ameliyatları her bir kulak için yarım saat kadar sürer. İşlem kulak arkasından yapılır ve izler hiçbir şekilde fark edilemez. Bu işlemde amaç kulak kıkırdaklarının olması gerektiği gibi geriye katlı olarak şekillenmesini sağlamaktır. İşlemden hemen sonra evinize gidebilirsiniz. 2-3 gün boyunca kulak bandajı olması yeterlidir, kulakta bir miktar şişlik (ödem) ve morluk görmeniz son derece doğal olup hızla geçecektir. İlk sargılar çıkar çıkmaz duş alınabilir ama ben 4-5 gün kulak arkanızı koruyun derim. Kulağınızı ilk 3 ay ciddi darbelerden korumalısınız. Kulak estetiği denildiğinde ilk akla gelen kepçe kulaklar olsa da çok değişik anomalilerle karşılaşılmaktadır. Örneğin microtia dediğimiz vakalarda kulağın tamama yakınını yoktur, sadece kulak memesi bulunur. Tamamen bir kulağı oluşturabilmek için kendi kaburga kıkırdağından kulak oluşturup derisi içerisine yerleştirilmesi gerekebilmektedir.

  İple Kepçe Kulak Estetiği

  Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak ameliyatı da cerrahi işlem korkusu ile kulağınıza daha basit gibi gelen işlemlere yönelme eğilimi burada da var. Kepçe kulağın neden oluştuğunu çok iyi anlamak lazım. Kulağımızın kıkırdağının şekli nedeni ile öne doğru açılanma vardır. Kulağınızın arkasındaki bir ip ömür boyu kıkırdak elastikiyeti ile savaşamaz. 

  İple kepçe kulak onarımında bu ip gerginliği nedeni ile kulak arkasında kulak derisi yukarı kakmış bir görüntü ile karşımıza çıkar ve kronik kulak ağrısı sık görülen bir durumdur. Zaten oldukça basit bir cerrahi olan kepçe kulak ameliyatını daha da basite indirgemek adına hata yapılmamalıdır. İple kepçe kulak ameliyatını kesinlikle yapmıyor ve önermiyorum. Yaptırmış olanlar, sözünü ettiğim tarz şikayetleri var ise tadavisi için elbette başvurabilirler.

  Bunun dışında da birçok kulak şekil bozukluğu vardır ve her biri kendine özgü tekniklerle onarılıp, son derece tatmin edici sonuçlara ulaşılabilmektedir. Hadi gülümseyin. Artık saçlarınızı topuz yapabileceksiniz.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları 2024

  Kepçe Kulak Ameliyat Fiyatları 2022 ameliyatın lokal anestezi ile mi genel anestezi ile mi yapılacağına göre, Kulakta ek deformite olup olmamasına göre değişen bir fiyatlamaya sahiptir. Tüm estetik cerrahi işlemlerinde olduğu gibi Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları için de bir muayene olunması ve fiyat merkezli değil sağlık merkezli bir karar verilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

  Kepçe Kulak ameliyatları ilginç bir şekilde en çok burun estetiği ile kombine yapıyoruz.