safir saç ekimi

Safir Saç Ekimi Nedir?

Safir saç ekimi için bir çok web sayfasında daha kolay kanal açıldığı, vibrasyonun azaldığı, daha az doku hasarı verdiği, dolaşımı bozmadığı gibi bir çok faydasından söz edildiğini görebilirsiniz. Tümü yanlıştır. Peki Sapphire Blade Hair Transplant uygulamasının hiç mi faydası yok? Elbette var. Ama bu faydanın yeterince açıklanamaması yeterince anlaşılamamasından kaynaklanıyor da olabilir.

Kayşılaştırmayı fabrika standardı olan klasik çelik blade ile yaptığımızda tabiki sapphire blade kullanımı çok kolay ve hızlıdır. Çünkü uluslararası standart olarak kullanılan saç ekim scalp bladeleri kalındır ve çok çabuk keskinliğini kaybeder. Sizi yarı yolda bırakır, sinir eder. Oysa yüksek ısıda sıkıştırılılmış camdan oluşan diamond uçlu sapphire percutan blade son derece uzun dayanıklı ve keskin bir malzeme olduğundan kullanımı keyiflidir.

Bıraksanız kanalı sanki kendi açacak kadar kolaydır kullanımı. Ama bu karşılaştırma adil değil. Çünkü ülkemiz sağlık çalışanlarının inanılmaz cerrahşi pratik zekası ile ben bildim bileli biraz tecrübesi olan hiç kimse zaten o standart slit dediğimiz bıçakları kullanmaz, bildiğimiz klasik traş jiletlerinden kendi eline göre bir kalınlıkta bıçaklar keserek kendine kanal açacağı bladeleri yapar. Çünkü paslanmaz çelikten olan bu traş jiletleri son derece keskin ve kolay körelmezler, sudan da ucuz olduğu için çok rahatça yenilersiniz.

Keskinlik ve scalp’i delme hızı sapphire den geri kalmaz. Kıyaslama bu jiletlerden hand made yapılan slitler iel yapılsa daha doğru olur. Peki yapalım. Madem bu basit jiletler de sapphire percutan blade kadar kolay kanal açıyor ise sapphire percutan hair transplant gerçekten bir üstünlüğü var mıdır? Cevabımız evet. Ama sapphire hair transplantın avantajı ne hızlı yara iyileşmesi, ne de doku beslenmesidir.

Sadece püf noktası greftin yerleştirilmesinde geometrik olarak kökler adına ciddi bir avantaj sağlamasındandır. İster klasik fabrika standardı olan slitler ister ise jiletten hand made olsun açılan kanal yassı tek bir kanaldır. Bu kanala bir  greftin köküne yakın yerden tutup tek bir penset ile yerleştirmeye çalıştığınızda köke yakın shaft (boyun) bükülme riskine ve bükülme kuvvetine maruz kalır.

Hele ki birden fazla kök içeren greftlerde bu daha büyük bir sıkıntıdır. Bu slitleri kullanacaksanız çift jawellery penset kullanma alışkanlığı kazanmalısınız ki bu da hızı düşürebilir. Oysa Sapphire Hair Transplantta blade ucu diamond çok eksenli bir yapıya sahip olduğundan kökleri boynundan tutup yerleştirirken bükülme riski çok daha az olur ve yerleştirmek daha kolay olur.

Bu çok önemli bir detaydır. Sadece sapphire blade seçimi bile aynı ellerde %10-20 arası greft canlılığını arrtıracağını tahmin etmekteyim.

Bu teknik detaydan dolayı kliniğimizde DHI Hair Transplantasyon yapmadığımız durumlar dışında Sapphire Percutan Blade ile ekim yapmaktayız. Sizlerede bunu tavsiye ederim. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.