Skip links

Meme Asimetrisi Düzeltme Ameliyatı

Meme Estetiği
Doktora Sorun?

  Meme Asimetrisi (Meme Orantısızlığı) Ameliyatı

  İki memenin birbirinden farklı hacimlerde olması aslında kadınlarda %90 üzerinde görülen bir durumdur. Ama bu durum genellikle fark edilmeyecek bir miktarda asimetri ile sınırlıdır. Meme asimetrisi her iki memenin orantısız gelişimi olarak karşımıza çıkan ve oldukça sık rastlanan bir durumdur. Eğer çok belirgin farklar yoksa kişi bunu kabullenir ve böyle yaşar; ancak aşırı farkları bulunanlar için ameliyat şarttır.

  İnsanın iki yarısı birbirinin aynısı değildir. Hemen her kadında iki göğüs arasında ufak farklılıklar vardır ve doğal karşılanmalıdır. Bununla birlikte kimi kadınlarda bu fark çok olabilir. Gariptir ki her kadın bu durumun yalnız kendisinde olduğunu zannederler. Estetik cerrahide meme asimetrisi ile ilgili yapılabilecek çok fazla tedavi şekli mevcuttur.

  Meme Asimetrisinde Ameliyat Süreci Nasıl İşler? Hangi Teknikler Kullanılır?

  İlk değerlendirme sırasında sizin beklentileriniz doğrultusunda neler yapılması gerektiği konuşulacak ve işlemlerin ayrıntıları planlanacaktır. Meme asimetrinizin hangi tekniklerle düzeltileceği sizin memenizdeki orantısızlığın boyutu ile ilgilidir. Meme asimetrili hastalarda meme küçültme, meme dikleştirme ya da meme büyütme işlemleri birleştirilerek uygulanabilir.

  Örneğin bir göğüs silikonla büyütülürken diğerine küçültme işlemi uygulanabilir. İşlem genel ya da lokal anestezi (uyutma ya da bölgesel uyuşturma) altında yapılabilir. İşlem sırasında süt kanalları korunur. İşlem sonrası kişi aynı gün taburcu olabilir evde birkaç gün dinlendikten sonra normal hayatına dönebilir. Bir iki gün içinde duş alınabilir. İlk hafta şiş olan göğüsler haftalar içinde oturur.

  Yapılan estetik dikişlerin izleri aylar, yıllar içinde solar. İz kalması korkusu ameliyattan önce daha yoğundur. Çoğu kişi işlem sonrası sağlanan güzellikle kalan izlerin önemsiz olduğunu düşünür. Uzun yıllar içinde süt verme, aşırı kilo alıp verme sonucu göğüslerde farklılık oluşabilir. Bunların büyük çoğunluğu küçük müdahaleler ile düzeltilebilir.

  İnsanın iki yarısı aynı değildir ve herkes tarafından doğal karşılanır. Bu fark göze batar hale gelirse yadırganmaya başlar. Bu durumun düzeltilmesi kişinin duyduğu eksiklik hissinin azalmasında, öz güvenin sağlanmasında yardımcı olur.

  Böyle olunca sosyal ve cinsel hayat olumlu etkilenir. Diğer meme ameliyatlarında genelde iki tarafa aynı işlem uygulanırken meme asimetrisinde her memeye farklı yöntemler uygulanır. Amaç farkı ortadan kaldırılırken aynı zamanda kişinin vücudu ve tarzına uyumlu güzel göğüsler yaratmaktır.

  Örneğin her iki meme küçükse farklı boyutlarda silikon kullanılarak denge sağlanır. Her iki meme de büyükse birine daha fazla küçültme uygulanarak uyum yakalanır. Memedeki orantısızlığın düzeltilmesi estetik cerrahın yaklaşımına, sizin ne büyüklükte göğüslere sahip olmak istediğinize ve silikon konmasını kabul edip etmemenize göre değişir.

  İşlemin iki amacı vardır asimetrinin azaltılması ve göğüslerin güzelleştirilmesi. Planlama genelde matematiksel ölçümlerle başlar. Kişinin vücut tipi, iddialı görünmeyi isteyip istemediği hesaba katılırsa başarı artar.

  İşlem öncesi ayna karşısında yapılan provalarla istenen sonuç canlandırılır ve plan tamamlanır. İki memeye farklı işlemler yapıldığı için ayrıntılı çalışma gerektirir. İşlem öncesi görüşmede iki memenin milimi milimine eşit olmayacağı az da olsa bir farklılık kalacağı anlatılmalıdır.

  Bu ameliyatlar memedeki süt kanalları korunarak yapılır. Meme asimetrisi düzeltilmesi sonrası süt veren birçok kadın vardır. Bazı kadınlar ise ameliyat olmasa bile süt veremezler. Bu durumun önceden belirlenmesi mümkün değildir. Süt vermiş tüm kadınlar bilir ki emzirdikten sonra göğüslerde mutlaka bir değişiklik olur. Ameliyat geçirmiş kadınlar için de bu geçerlidir. Emzirme bittikten sonra bu değişiklikler rahatsız edecek boyuttaysa tekrar düzeltme yapılabilir. Bu ikinci düzeltmeler çoğu kişide küçük müdahaleler şeklindedir.

  Orantısız Memelerin Düzeltilmesi Kaç Yaşında Başlanır?

  Meme oluşumu ergenlikle tamamlanır tamamlanmaz bu işlemlere başlanabilir. Kızlar için yaklaşık 18 yaş uygundur.

  Memedeki Orantısızlık Ameliyat Sonrası Tekrar Eder mi?

  Yapılan işlemler kalıcı işlemler olup tekrar etmesi beklenmez. Ama siz de taktir edersiniz ki gebelik, aşırı kilo alıp verme durumlarında memede tekrar bir asimetri olabilir.

  Meme Orantısızlığı Ameliyat Fiyatları 2024 Nedir?

  Yukarıda anlattığım gibi asimetrinin şekli, miktarı ve hangi yöntemlerle düzeltileceği gibi faktörler meme asimetrisinin (orantısızlık) onarım maliyetini belirler. Yani son derece kişiye özgü bir durum bu. Bu yüzden muayene öneririm.

  Meme Asimetrisi Onarımında Süreç Nasıl İşler?

  Her hastanın asimetri şekli de tedavisi de farklı olduğundan süreçler de yapılacak işleme göre değişir. Yine de muayeneye gelmeden önce kendinize hangi memenizi daha çok sevdiğinizi bir sorun ve muayeneye hazır olun :).