Skip links

Brezilya Kalçası Estetiği

Vücut Estetiği
Doktora Sorun?

  Brezilya Kalçası Estetiği (BBL) Nedir?

  Kadın vücudunda çeşitli kısımları için kadın figürünün nasıl yansıttığına dair bazı kriterler toplumda oluşmuştur. Örneğin kaşların dış kenarlarının yukarı kavisli olması daha çekici algılanacağı ortak görüştür (aksi bir çok örnek olsa bile), burnun üzerindeki hafif bir kalkık yapı, el parmaklarının ince ve uzun olması, boyunun biraz uzun olması. Hatta meme için bile ulusal testlerimiz var, altına kalem konduğunda düşmeden tutabilir mi, tehlike anında düz duvara tırmanabilir mi vb. J Ama gel gör ki kalçalar için nedense ülkemiz estetik bir hayal kurmamış bu konuda çok kafa yormamış.

  Kadınlara sorduğumuzda ise sadece bir oval çıkıntının arkalarında belirmesini istemekte, hepsi bu. Gerçekte ise her iki gluteal (popo) yuvarlağın birleştiği yerdeki çataldan, çatalın her iki yanında olan Venüs gamzelerine, bacakla birleştiği yerdeki bağlantı açısı, her iki poponun birbirine temas şekli, popoların yanlarda çukur yada oval olup olmaması gibi bazı ayrıntılar var ki güzel bir popo algımızı yönetirler. 

  İdealize ettiğimiz popoları oluştururken fazla yağların alınması, basık yada oyuk alanlara yağ enjeksiyonu, silikon protezlerin yerleştirilmesi, bazen cilt çıkarılması, bazen de beldeki fazla dokunun içe katlanması gibi gereksinimlere göre seçilebilecek birçok uygulama vardır. İyi bir muayeneyi takiben hastalarımızla yöntemlerden birini seçmekteyiz. Dijital bilgi kirliliği içerisinde büyük volümlerde sentetik dolgu enjeksiyonu ve iplerle askılama gibi ticari fantezilerle de karşılaşabilirsiniz ama pek önermiyorum. Nedenleri ise istenilirse daha sonra başka bir makalede tartışılabilir.

  Brezillian Butt Lift, Brezilya Kalça Kaldırma Estetiği (BBL)

  Nedir bu Brezilya’lı kadınları popo kraliçesi yapan şey? Genetik mirasları bu kadar kusursuz mu gerçekten?  Yada çok uzun yıllar orada yaşamış bir dostumun anlattığı gibi kızların çeyizlerine rutin olarak eklenen plastik cerrahi uygulamalarımı J.

  Elbette hiç kimse genetik avantajların getirebileceği üstünlüğü görmezden gelemez. Bununla birlikte genetik avantajlı olmayan kişilerinde bir kenara çekilip küsmesi gerekmez. Özellikle yaşamın tek kullanımlık bir hediye olduğunu düşünürsek.

  Peki Brezilya Kalçasının Çekici Tarafı Nedir?

  Brezillian popo denildiğinde şu temel kriter gözden geçirilmeli.

  Bunlardan ilki kalçaların basen bölgesinde yaptığı oval konturdur. Bu kısım nispeten en zor düzelen taraftır eğer kişide yağ yok ise. Çünkü bu bölge yaklaşık basen bölgesinin ovalleşmesini gerektirir ki bu bölge için bir implant çeşidi henüz icad edilmedi. Diğer bölgelerden alınan yağ ile doldurup ovalleştirebiliyoruz.

  İkinci konu poponun dışarı doğru çıkma payı. Biz buna projeksiyon diyoruz. Bu noktada iki seçeneğimiz mevcut. Ya diğer bölgelerden alına yağı enjekte edeceğiz ya da bu amaç ile üretilmiş popo silikon implantları kullanacağız. Uygun hastada her ikisi de doğru seçenektir. Sadece enjekte edilecek yağın bir miktarının eriyerek kaybolacağını unutmayın. Ha birde, popo silikon implant takıldığında, siz otururken asla altınızda minder gibi durmaz J. Yerleşim yeri arka ve yukarıdadır, siz onu asla hissetmezsiniz.

  Bir diğer konu bel oyuntusudur. Brazillian Butt Lift’te brezilya kalçası popoyu güzel gösteren en önemli ayrıntılardan biri de bele verilecek kavistir. Belden popoya yükselen yumuşak bir yokuştan daha çekici görüntü olamaz herhalde. Bunu VASER Lipoplasti ile gerçekleştiriyoruz. VASER ile hem o bölgedeki yağlar uzaklaştırılır hem de deride sıkılaşmayı sağlayabilmekteyiz.

  Bence çekici bir Brazillian Butt Lift’ te çok bilinmeyen ama çok önemli ayrıntılardan biri de her iki popo yarım adasının birbirine temas ettiği kısımların alt kutbunun oval olmasıdır. Yani poponun sadece dış konturu değil, birbirine bakan konturu da oval olarak birbirine temas etmelidir. Bu detay atlandığında asla mükemmel bir popodan söz edilemez. Burada gizli bir parantez vardır. Parantezin bir bacağı L5 vertebrası ile trochanter arasında, diğeri os coccyx ve siatik sinirin uyluğa çıktığı noktalara arasında uzanır ve konkav tarafı birbirine bakar. Bu detayı da yine VASER Lipoplasti ile yapmaktayız.

  Eskiden Brezilya Kalçası (Brazillian But Lift) denildiğinde sadece popo silikonu anlaşılırdı fakat günümüzde geldiğimiz son nokta hem popo protezini, hem yağ enjeksiyonunu hem de VASER Lipoplastiyi kombine kullanmaktan geçmektedir.

  popo estetiği

  Türk Kadınlarının Popo Tipi Nedir?

  Ülkemiz kadınlarında benim gözlemlediğim en büyük problem kalça yanlarında erkeksi olarak nitelendirebileceğimiz basık ya da çukur alanlar olmasıdır. Basık popo ikinci sırada geliyor. Bu iki sebepten dolayı ülkemiz kadınlarının çoğu erkeksi popolara sahip maalesef.

  Kalça (popo) Estetiği Neden Son Yıllarda Popüler Oldu?

  Bunun sebebi popüler kültür, internetin yaygınlaşması ve akıllı telefonlar üzerinden sosyal medya elbette. Ülkelerin ne kadar farklı kültüre sahip olursa olsun internet tek tip algı yolunda insanları birleştirecektir. Bu mekanizma üzerinden gidilirse gündeme ilk oturan estetik burun estetiği idi. Ortadaydı ve saklanamazdı. Saklaması kolay olan ve pek göz önünde olmayan popoların bunca zaman saklı kalması son derece mantıklı.

  Kalça Estetiğini İsteyen Her Kadın Yaptırabilir mi?

  Ameliyata engel sağlık problem olmayan her kadın bbl yaptırabilir elbette.

  Brezilya Kalçası estetiği hangi yöntemlerle yapılabilir?

  Yapacağımız popoya silikon implant yerleştirmek ise her iki kalça çatalından girilerek her iki tarafa implant yerleştirilebilir. Yağ enjeksiyonu ise vücudun başka yerlerinden alınarak hazırlanan yağ dolgusunun çukur ya da basık alanlara enjekte edilmesi ile olur. Popoyu büyük hacimlerde yağ enjeksiyonu ile dolduranlar da olmasına rağmen kendi pratiğimde popoyu tamamen doldurmak için yağ enjeksiyonunu tercih etmiyorum, silikon implantlar daha uygun oluyor. Sadece lokalize eksikleri doldurmak bana daha mantıklı geliyor.

  brezilya poposu

  Yağ enjeksiyonu kişinin kendinden mi alınıyor? Peki yeteri kadar yağ alınacak bölge yoksa nasıl yapılır?

  Yağ enjeksiyonunda kullanılan yağlar elbette kişinin kendinden alınır. Aksi halde organ naklindeki gibi doku uyum problemleri yaşanır. Kişinin kendinde yeterince yağ yok ise yağ enjeksiyonu seçeneği o kişi için yok sayılır.

  Kalça protezleri nasıl kullanılıyor? Onlarda meme protezleri gibi farklı büyüklükteler mi?

  Popo protezleri de meme protezleri gibi değişik boyut ve tiptedir. Kalça kaslarının içerisine yerleştirilerek kullanılır. Peki bu protezler belli olmuyor mu? Eğer protez kasın üzerine yani derinin hemen altına konulur ise dışarıdan görünmesi neredeyse kaçınılmazdır. Kötü sonuçların çoğu bu tekniğin seçilmesi ile olur. Bu sıkıntıdan kurtulmak için kas içine (gluteus maksimus) yerleştirmek gereklidir.

  Kalça estetiği operasyonu sonrası hasta nelere dikkat etmeli?

  Ağrı, iz oluyor mu? Popo implantları sonrası kişinin oturup yatmasında dikkat etmelidir. Genellikle bir iki hafta içerisinde hastalar kendini çok iyi hissetmeye başlaması ve ağrının olmaması nedeni ile tedbirli davranmayı ihmal etmeye başlar. Kalça kasları çok güçlü olduğu ve protez basıncı da düşünüldüğünde henüz yeni kaynamış olan kesi hattı baskı altında kalıp dört kat dikilmesine rağmen açılmalar oluşabilir. Kesimiz kalça çatalının altında kaldığı için görünmesi mümkün değildir.

  Kalça estetiği operasyonunun riskleri var mı?

  Elbette bu bir ameliyattır ve herhangi bir ameliyatta karşımıza çıkabilecek komplikasyonlar bu ameliyatta da görülebilir. Sonuçta yabancı bir madde vücuda konuluyor, vücudun ret etmesi gibi bir durum olabilir mi? Teorik olarak her türlü maddeye karşı vücudumuzda red reaksiyonu olabilir ama silikon son derece inert bir maddedir ve vücuttan reddi son derece zordur. En kötü hali ile protez etrafında kapsül olasılığı olabilir. Kendi pratiğimde silikon implantlara karşı bir ret reaksiyonu ile hiç karşılaşmadım.

  bbl popo

  Brezilya Kalçası Estetiği Fiyatları 2024

  Brezilya Kalça Estetiği Fiyatları fiyatlandırması en zor yapılan işlemlerdendir. Çünkü bu tanım altında hem popoya yağ enjeksiyonu, hem popo silikonu hem de VASER lipoplasti ile şekillendirme yapıldığından hangi işlemi hangi oranda uygulayacağımıza göre fiyatlandırma değişecektir. Hastalarımız genelde meme protezi fiyatları ile popo silikon protez fiyatlarını karşılaştırma eğilimindeler fakat popo silikonunun daha pahalı olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca her tür estetik cerrahide olduğu gibi brezilya kalçası fiyatları da popo silikon fiyatları da doktorunuzun hem tecrübesi hem de yapacağı işe biçeceği değer ile de ilişkilidir. Tabiki sizin kendi poponuza biçtiğiniz değer konusuna hiç girmiyorum :).