popo estetiği

Popo Estetiği Nedir?

Popo Estetiği, kişilerin kalçaları üzerinde yapılan estetik operasyonuna verilen adıdır çekici ve güzel görünümlü kalçalara sahip olmak ve daha yuvarlak hatlara sahip olmak isteyenler tarafından tercih edilir. Vücudun genel duruşunu etkileyen önemli bir estetiktir. Kadın figürünün en çarpıcı unsurlarından olan popo estetiği ile poponun dolgun ve dik olması herhangi bir kıyafeti taşırken estetik görünümüne direk etki eder.

Sarkık ve küçük duran popolar genel vücut görünümünde olumsuz etkiye neden olur. Yaşlanma ve sarkmalara bağlı bu tarz görünümlerin üstesinden gelmek için popo dikleştirme ve popo büyütme estetiği tercih edilmektedir.

Popo estetiği ameliyatları genel olarak popo büyütme, popo dikleştirme, popo küçültme olarak üç ana başlıkta toplanır.  Hastanın ihtiyacına göre operasyonun türü belirlenir.  Operasyon türüne göre yağ enjeksiyonu, popo dikleştirme ve implant gibi farklı teknikler tercih edilir. Bu operasyon tek başına yapılabildiği gibi ihtiyaç doğrultusunda diğer vücut şekillendirme ameliyatları ile kombine edilebilmektedir.

Popo Dikleştirme ve Büyütme Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Uygulama için hangi tekniğin kullanılacağına karar verdikten sonra operasyon planı hazırlanır. Ortalama 45 dakika ile 2.5 saat arasında uygulama süresi değişmektedir. Yöntem ne olursa olsun operasyon sırasında genel anestezi uygulanmaktadır. Ancak ameliyazsız dolgu uygulamaları için lokal anestezi tercih edilir.

Popo Dikleştirme Ameliyatında üst kalça kısmında yer alan yağ dokularının daha yuvarlak ve dolgun olması sağlanır.  Orta kalça kısmında yer alan çukur ve boşluk görüntüsü (çentikleşme) yağ enjeksiyonu uygulanır. Alt kalçada yer alan aşırı yağlanmalardan dolayı düşük görünümü ortadan kaldırmak için liposuction ile fazla yağlar çekilir ve fazla deri olması halinde cerrahi müdahale ile alınır.

Popo Büyütme Ameliyatında kişinin kendisinden alınan yağlar yoğunlaştırılarak popoya uygulanır. Yoğunlaştırılmasının amacı poponun daha dik ve sert olmasını sağlamaktır.

Yağ enjeksiyonunun yeterli olmadığı durumlarda ise silikon protez ile popo büyütme operasyonu uygulanır. Bu işlem sırasında poponun arasındaki oluğa silikon yerleştirilir.

Cerrahi operasyon istemeyen kişiler için ise dolgu ile popo büyütme alternatifi sunulmaktadır. Kişinin vücuduna iğne ile enjekte edilmektedir.

Kimler Popo Estetiği Yaptırabilir?

Yaş almaya bağlı olarak meydana gelmesi mümkün sarkmalar, asimetri gibi şekil bozukluklarının giderilmesinde popo estetiği uygulanmaktadır. Popo görünümünden rahatsız olan ve bu nedenle özgüven eksikliği yaşayan istediği kıyafetleri giyemeyen kişiler bu operasyon sayesinde yaşam kalitelerini üst seviyeye çıkarabilirler.

 • Poposunun çok küçük olduğunu düşünenler
 • Popo hatlarında yuvarlaklık ve genel şeklinden memnun olmayanlar
 • Genetik nedenlerden ötürü düz görünümlü popoya sahip olanlar
 • Asimetrik popoya sahip olanlar
 • Fazla kilo dalgalanmalarından dolayı düa ya da sarkık popo görünümü olan kişiler
 • Daha çekici ve seksi görünmek isteyenler
 • Glutel bölgede çok belirgin şekilde doku gevşekliği yaşayan kişiler popo estetiği yaptırabilirler

Kalça Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Kalça estetiği uygulaması olan popo büyütme, popo dikleştirme ve popo küçültme operasyonları farklı amaçlar için gerçekleştirilmektedir. Popo büyütme operasyonu kalça implantı yağ enjeksiyonu veya iki teknik bir arada kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

 • Yağ Enjeksiyonu ile Uygulama

Lipusuction adı verilen yöntemde bel, basen ve poponun alt kısmından alınan yağlar sonrasında düzgün görünüm elde edilir

 • Popo Kaldırma

Çok fazla kilolu olup sonrasında zayıflayan kişiler için uygulanır, fazla kiloların gitmesi ile meydana gelen sarklamlar ortadan kaldırılır.

 • Popo Silikon

Liposuction ile yağ aldırmanın yetersiz kalacağı durumlarda popo silikon uygulaması devreye girer ve daha dik bir görünüm elde edilir.

Popo Estetiği için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Popo görünümünde doğuştan meydana gelen şekil ya da görüntü bozukluğu mevcut ise 18 – 20 yaşından itibaren popo estetiği yapılabilmektedir. Hastalar ilerleyen yaş dönemlerinde popolarında oluşan sarkmalar ya da aşırı kilo nedeni ile oluşan sarkmalar ile popo estetiği için estetik doktoruna başvurabilirler.

Popo Dikleştirme Ameliyatı

Yaşın ilerlemesi ile birlikte cilt zamanla gevşer ve değişime uğrar. Bunun yanınında güneş ışınları ve kilo dalgalanmaları , genetik faktörler ile popoda sarkmalar meydana gelir.

Popo dikleştirme ya da popo kaldırma işlemi bu aşamada devreye girer. Poponun görünümünün iyileştirilmesi için uygulanır. Popo dikleştirme ameliyatı; kasık, uyluk, karın şekillendirme operasyonlarının bir parçasıdır. Tek başına kalçaya hacim kazandırmaz.

Popo dikleştirme işlemi sırasında kalçanın boyutu yağ grefleri ile değiştirilir. İşlem esnasında alt sırt boyunca kesi uygulanır. Kesi altında yer alan fazla deri yukarı çekilir ve kalçalar kaldırılır.  İşlemin ardından kalçadaki fazla yağ ve deri alınarak daha formda bir görünüm için yeniden şekillendirilir.

Popo Büyütme ve Popo Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Popo büyütme estetiği yöntemleri için en etkili olanları sıralayacak olursak 3 ayrı yöntemi sıralayabiliriz.

 • Yağ Enjensiyonu
 • Popo Kaldırma Operasyonu
 • Protez Uygulaması

Yağ Enjeksiyonu ile Popo Büyütme

Günümüzde en çok tercih edilen ve en etkili yöntemler arasında yer alan liposuction yöntemidir. Kalçanın şekillendirilmesi ve var olan kusurların giderilmesi için idealdir.

Yağ enjeksiyonu ile popo büyütme operasyonunda hastanın kendi yağ dokusundan alınan yağlar yoğunlaştırılır ve popoya uygulanır. Bu operasyonda sadece popo büyütme işlemi değil kalçada meydana gelen göçükler ve çökmeler düzeltilir. Sarkmalar için ideal bir yöntemdir. Kalça şekillendirmede daha kavisli bir kalça yaratmak için kullanılır.

Silikon Protez ile Popo Büyütme

Yağ enjeksiyonu yetersiz kaldığında genel olarak silikon protez ile popo büyütme operasyonu gerçekleştirilir.  Uygulama esnasında poponun arkasındaki oluğa silikon yerleştirilerek kalçanın daha büyük ve kalkık görünmesi sağlanır.

Protez yerleştirmek için kalça oluğuna kesi yapılır ve protezler bu alana yerleştirilir. İşlem sonrası ameliyat izi kalmaz.

Dolgu ile Popo Büyütme

Özel dolgu malzemesi ile gerçekleştirilen bir yöntemdir. Aquafilling işlemi olarak adlandırılan bu malzeme kişimin vücuduna iğne ile enjekte edilir. Sağlığa hiçbir zararı ve yan etkisi yoktur.  Kalıcı bir yöntem olup,  kişiden kişiye değişmekle birlikte 5-8 yıl dayanmaktadır.

Kalça Kaldırma Operasyonu

Fazla kilo veren kişilerde daha sıkı ve kalkık görüntü sağlamak için tercih edilir. Aşırı kilo verme sonrası deri altında oluşan boşluklar ve çökmeler için yağ enjeksiyonu yetersiz kaldığında popo kaldırma estetiği uygulanır. Genel anestezi uygulanarak 1 ile 3 saat arasında gerçekleştirilir.

Popo Estetiği Öncesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Estetik için karar verdiğinizde bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir:
 • Popo estetiği öncesinde kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar kullanılmamalıdır
 • Ameliyattan 48 saat önce alkol tüketimine ara verilmelidir
 • Estetik ameliyatından 1 hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır.
 • Tansiyon hastaları ameliyat sabahında ilaçlarını doktor kontrolünde almalıdır
 • Bitki çaylarında kan sulandırma özelliği göz önünde bulundurularak içilmemelidir

Erkekler de Popo Estetiği Yaptırır Mı?

Evet erkekler de popo esteti yaptırabilir. Düz ya da silik popoya sahip olanlar için daha belirgin popo için ya da popo küçültmek isteyenler için bu operasyon uygulanmaktadır.

Genellikle kadınların tercih ettiği bir yöntem gibi görünse de erkek hastalar tarafından da popo estetiği sıklıkla tercih edilmektedir.

Popo Estetiği Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Estetik uygulamasının hemen ardından popoda dolgunluk kendisini belli edecektir. Ancak, işleme bağlı olarak meydana gelen yan etkilerin ortadan kalkması için birkaç hafta gerekeceğinden dolayı en net sonuca 1 ay sonra ulaşılmaktadır.

Yağ Dolgusuyla Popo Estetiği Nasıl Yapılıyor?

Estetik uygulanacak kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokuları direk ya da işlenmiş olarak , popo estetiği için belirlenen alana enjekte edilir. Enjekte edilen bu yağ tabakasının bir kısmı eriyeceğinden dolayı 1 yıl gibi bir süre sonunda yeniden aynı işlem uygulanmalıdır.

Kalça Estetiği İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Estetik operasyonu için tercih edilen yöntemin ve prosedürün içeriğine göre iyileşme süreci farklılık gösterebilmektedir.

 • Daha hızlı iyileşme için doktor tavsiyesi göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınır.
 • Ödem ve şişliği azaltmak için özel korse kullanılır.
 • Popo büyütme estetiği sonrası birkaç gün ağrı sızı olabilir.
 • Ameliyat sonrası az miktarda da olsa morluk ve ödem oluşabilir
 • İşlemin ardından 1 ay hafif tempoda yürüyüş yapılabilir
 • Eriyen dikiş kullanıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur.
 • Ameliyattan 3 gün sonra banyo yapılır

Popo Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk 3 gün duş yapılmaması önerilmektedir.
 • Ameliyat sonrası en az 3 hafta doktor tarafından verilen özel korse kullanılmalıdır
 • İlk günlerde ağrı sızı normal olup ağrı kesiciler ile üstesinden gelinebilmektedir.
 • Estetik sonrasında birkaç hafta ağır egzersiz ve uzun yürüyüşler yapılmamalıdır
 • Şekil oluşması için 15 gün poponuzun üzerine oturmamalısınız
 • İşlemden sonra 2 hafta sigara içilmemesi önerilir

Kalça Estetiği İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Kalçalarının görünümünden memnun olmayan, bu bölgede sorun yaşayan kişiler için uygulanır.

En Sık Tercih Edilen Popo Estetiği BBL’nin (Brezilya Poposu) Farkı Nedir?

Brezilya popo estetiği etkili bir vücut şekillendirme ameliyatıdır. Popo implantından farklı olarak iki aşamada gerçekleştirilen bir operasyondur.

İlk aşamada karın, bel, uyluk ve diğer bölgeler için liposuction uygulanarak kişinin kendi yağı alınır. Böylece belirlenen bölgelerde incelme sağlanır.

İkinci aşamada ise kendi vücudundan alınan yağlar saflaştırılarak kalçaya enjekte edilerek popo büyütülür. Her iki işlem bütün olarak kalçanın ve bedenin şekillenmesini sağlar.

Brezilya Popo Estetiği

Brezilyalı kadınların meşhur poposuna sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir.

Kalçaların daha kalkık ve yuvarlak görüntüye kavuşması için bel, göbek, bacak bölgesinden yağlar alınarak, popoya yerleştirilmesi ve şekillendirilmesi işlemine Brezilya Popo Estetiği denir.

Popo büyütme, yükseltme, küçültme basen fazlalıklarının giderilmesi gibi işlemler bir arada yapılmaktadır.

Popo Sarkması Nasıl Düzeltilir?

Aşırı kilo veren kişilerde meydana gelen popo sarkması sonrasında dikleştirme ve germe işlemi uygulanır.  Bunun yanında yağ enjeksiyonu ile kalça beslenerek daha sık ve dolgun görünüm elde edilir.

Popo sarkması için kalça sıkılaştırma ve yağ enjeksiyonu birlikte uygulandığında daha iyi sonuç elde edilir.

Kalça Küçültme Operasyonu

Özellikle erkeklerde çok büyük kalçalar can sıkıcı bir görünümdür.  Kilo vermek isteyenler için de en zor bölge kalçalardır.  Böylesi durumlarda kalça küçültme operasyonu devreye girmektedir.

Kalça küçültme operasyonu liposuction yöntemi ile gerçekleştirilir. Orantılı yağ alınması önemlidir. Fazla alınması halinde selülitli görünüm ve çukurlaşma problemi meydana gelebilir.

Popo Estetiği Fiyatları 2022

Uygulanacak olan popo estetiği yöntemine göre fiyatlar değişmektedir. Bu konuda en doğru cevabı almak için doktorunuz ile görüşerek, belirlenen tekniğe göre fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Popo Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Popo estetik operasyonları riskli mi?

Cerrahi bir operasyon olması nedeni ile diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi anesteziye bağlı olarak risk oluşabilmektedir. Popo protez uygulaması sonrasında ilk 15 gün önemlidir. Yara açılması ya da yara iyileşmesi problemleri azami miktarda görülebilmektedir.

Silikon protez uygulamasında, protezin yenilenmesi gerekir mi?

Popo bölgesi çok yük alan bölge olması nedeniyle, 10 yılda bir protezin kalitesi ve kullanımına bağlı olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Kalça estetiği sonrasında iz kalır mı?

Bu estetik için uygulanan en yaygın teknik yağ enjeksiyonudur ve hiçbir şekilde iz kalmaz.  Protez uygulamalarında ise iki kalça kıvrımı arasına işlem uygulandığından dolayı iz kalsa da dışarıdan belli olmayacaktır.

Popo kaldırma estetiğinde ise popo üst kıvrımında ince çizgi olarak hafif bir iz kalacaktır.

Operasyon sonrasında dikişlerin alınması gerekir mi?

Kalça estetiği sırasında eriyen ipler kullanılmaktadır. Bu nedenle dikiş alınmasına gerek yoktur.