Skip links

Covid-19 Sonrası En Çok Şikayet Edilen Estetik Problem

Kozmetik
Doktora Sorun?

  Covid-19 Virüs Salgını Sonrası En Çok Şikâyet Edilen Estetik Problem: Aşırı Yağlanma

  Çin’in Wuhan kentinde başlayıp inanılmaz bir hızla dünyaya yayılan geçtiğimiz aylarda pandemi ilan edilen salgının gerek ekonomik, gerek psikolojik gerek ise beden sağlığı açısından ağır bedelleri oldu ve olmaya da devam ediyor.

  Bu dönemde corona virüsü yok edeceğine inanılan trajikomik birçok uygulamayı gözlemledik. Bilgisizlik ve cahil cesaretinin de bir çok örneğini gördük.

  İnsanlar ondan bundan şikayet ederken kendilerine düşeni yapmıyorlar. Bu dönemde enfeksiyon hastalıkları olmamama rağmen bana da birçok soru geldi. Soruların bir kısmına bilimsel netliği olan bir kısmına da tıbbi varsayım ve algımla cevap vereyim.

  Peki Dr. Ozan Balık bu konuda ne düşünüyor.

  • Öncelikle covid-19 yok edilemeyecek. Bu gerçeği anlamalıyız. Onunla yaşamayı öğreneceğiz
  • Kesinlikle aşısı ve tedavisi bulunacak. Ama bu hastalığa yakalanan herkesi kurtarabileceğimiz anlamına gelmeyecek yine.
  • Hemen herkese bulaşacak. Bu da engellenemez, sadece büyük kitleler halinde enfekte olmayalım ki hastanede yatacak bir yatak, gerekirse bağlanabileceğimiz bir ventilatör bulalım.

  Bununla birlikte bu dönemin gizli ve sinsi ilerleyen bir diğer şikayet konusu aşırı yağlanma dır. Covid-19 bulaşma hızını azaltmak için evde izole olmaya çalışırken ben de dahil bir çok hastamızın kontrolsüzce kilo aldığını gözlemledik.

  Kapalı olan kliniğimizi ne zaman açacağımız belli değilken bile liposuction için ucu açık randevular vermeye başladık.

  Hastalarımızın  unutmaması gereken şeylerden biri liposuctiona güvenerek aşırı yağlanma sürecini salmamalarıdır. Fazla kilolarımdan ben de sizin gibi şikayet ediyorum ama elimizi taşın altına koyup çaba göstermeliyiz.

  Daha sağlıklı günlerde görüşmek üzere