Skip links

Hollywood Yanağı (Bişektomi)

Yüz Estetiği
Doktora Sorun?

  Newton’un En Sevdiği Estetik İşlem: Hollywood Yanağı (Bichat Fat Pad Removal)

  Yüz hatlarının estetik görünümüne önem veren hemen herkes estetik operasyon ile istediği sonuca ulaşabiliyor. Teknolojinin sunduğu yenilikler ile keskin yüz hatlarına sahip olmak isteyen ve yanak yağlarının alınması için gerçekleştirilen operasyon olan Bişektomi için de talep oldukça fazla. Hayallerindeki yüze kavuşmanın bir adım ötesine ulaştıran bişektomi ile halk arasında Hollywood yanağı olarak da bilinen estetik sonrası istenen yüz hatlarına kısa sürede kavuşmak mümkündür.

  Bişektomi Nedir?

  Elmacık kemikleri ve çenenin ön plana çıkmasını sağlayan yanak estetiği olarak da bilinen operasyona bişektomi denir. Çene ve elmacık kemikleri arasında üçgen hat oluşturulurken, aynı zamanda orantısızlıklar da giderilmektedir.

  Bişektomi operasyonu sonrasında kişinin yüz hatları keskinleşerek, daha genç ve çekici bir ifade almaktadır. Yanak inceltme estetiği de diyebileceğimiz bu operasyon, hem erkeklerde hem de kadınlarda uygulanmaktadır.

  Bişektomi yani yanak inceltme estetiği nasıl yapılır?

  Yanak estetiği ile estetik yüze kavuşmak isteyen kişi uzman doktor tarafından muayene edilir. Kişinin operasyon sonrasında nasıl bir yüze sahip olmak istediği konusunda detaylı değerlendirme yapılır.

  Operasyon öncesi planlanan miktarda yağ dokusu, belirlenen bölgeden çıkarılır. Aynı işlem diğer yanak için de uygulanır. Her iki yanakta da simetrik görünüm elde edilmesi sağlanır. Simetrik görünüm için gerektiği durumlarda, önceden alınan doku ya da dolgu malzemeleri yanağın iç kısmına eklenerek düzenleme yapılır. İstenen sonuç elde edilmesi ile birlikte kesi bölgeleri kapatılır ve bişektomi ameliyatı sonlandırılır.

  Kimler Bişektomi Yaptırabilir?

  Yaşlanamaya ya da yapısal nedenlere bağlı olarak bukkal dokusu dolgun görünüme sahip olan, fazla kilolardan kurtulmasına karşın yanakları dolgun görünen ve yüz hatlarında asimetrik görünüm olan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

  Bişektomi estetik uygulaması 20 yaşını doldurmuş yuvarlak yüze sahip erkek ve kadınlar için uygulanmaktadır. Ancak , aşırı kilolu olan ve 45 yaşın üzerindeki kişilere önerilmemektedir.

  Bişektomi ameliyatı için uygun olup olmadığı konusunda, kişinin hekim kontrolünden geçmesi ve kendisine yöneltilen soruları yanıtlaması en doğru karara ulaştıracaktır.

  Bişektomi Nasıl Yapılır?

  Yanak estetiği için yanağın içinden 1 cm’lik kesi açılır ve bu bölgede bulunan yağ tabakasına erişilir. Bu yağın %40-50’si alınır ve işlem bitiminde yanağın iç kısmına dikiş atılarak kapatılır.

  Bişektomi Ameliyatı Öncesi

  Estetik ve plastik cerrahi operasyonlarının tümünde olduğu gibi Bişektomi operasyonu öncesinde de alkol ve sigara kullanımı en az 1 hafta önce kesmek gerekir. Ayrıca, asprin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımına da ara verilmelidir.

  Kronik rahatsızlığı olanlar ve düzenli ilaç kullananlar bu durum hakkında plastik cerrahı bilgilendirmelidir.

  Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Operasyonun ardından, hastanın kısa süreli istirahati yeterli olacaktır. Hollywood yanağı estetiği sonrasında kişinin hastanede kalmasına gerek yoktur. Plastik cerrahi doktoru tarafından verilen antibiyotik ilaçların kullanımına önem verilmelidir.

  Ağız içinden gerçekleştirilen bir operasyon olması nedeni ile olası bir enfeksiyonun önüne geçmek adına, ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Bu kapsamda hekim tarafından düzenli diş bakımı, gargara yapılması ve ağız bakım önerileri verilecektir. Yine hekim tarafından belirlenen süre boyunca kişinin sıvı besinler alması gerekir. Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Bişektomi’nin Avantajları Nelerdir?

  Diğer estetik operasyonları ile karşılaştırdığımızda bişektomi estetiğinin avantajları şu şekildedir:

  • İşlem kısa sürelidir ve hastanede yatış gerektirmez
  • Diyet, rejim ve spor ile tombul yüze sahip kişilerin ulaşamadığı yüz hatlarına kısa sürede çözüm sunar
  • Lokal anestezi ile yapılır ve operasyon sonrası bulantı kusma gibi durumlar söz konusu değildir.
  • Protez ve dolgu olmaması nedeni ile daha pürüzsüz ve etkili bir görünüm sunar
  • Yeniden kilo alınması halinde yüz eski haline dönmez, Çünkü yanak içerisindeki yağ tabakası alınır.
  • Operasyon sonrası iyileşme süresi kısadır ve estetik problem oluşturmaz

  Bişektomi ameliyatında yaş sınırı var mıdır?

  Her geçen gün talep yoğunluğu yaşayan bişektomi estetik operasyonu için hastaların 20-25 yaşından büyük olmaları tavsiye edilmektedir. Yüz hatları tamamen oturmuş ve yanaktaki yağ dokusunun kalıcı hale gelmesi için bu yaş sınırı önemlidir. Bu nedenle ergenlik süreci bitmeden yanak estetiği önerilmemektedir.

  Bişektomi Ameliyatı Sonuçları

  Yanak estetiği operasyonu sonrasında yüz estetik görünüme sahip olur. İşlem sırasında her iki yanaktan da yağ keseleri alındığı için, eski görünümüne nazaran yüzde belirgin şekilde incelme görülür.

  Bişektomi sonrası cilt gerilir ve böylece kırışıklıklarda azalma görülür. Aynı zamanda cildin kolajen ve elastin üretimi artar. Yüzde kan sirkülasyonu meydana gelerek hyaluronik asit üretimi tetiklenir.

  Hollywood Yanağı Estetiği, Bişektomi Ameliyatıyla Mı Yapılır?

  Bİşektomi ameliyatının bir diğer adı da Hollywood yanağı olup, bunun dışında farklı isimleri de bulunmaktadır. Dolayısıyla, bişektomi estetik operasyonu yapıldığında aynı zamanda Hollywood yanağı estetiği de yapılmıştır.

  Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecek Risk Faktörleri

  Yanak estetiği genellikle risksiz olup, kısa süreli ve memnun edici sonuçlar ortaya koyan bir ameliyattır. Ameliyat sonrası komplikasyonlar düşüktür. Yanağa doğru noktadan girilmemesi durumunda, bichat yağ yastığı bulma sırasında doku travması, kanama gibi hasarlar meydana gelebilmektedir.

  Bişektomi Sonrası Ödem ve Şişlik

  Her estetik ameliyatı sonrasında karşılaşılan şişlik , yanak estetiği sonrasında da 2-3 hafta yanakta ödem ve şişlik meydana gelebilir. Bu aşamada buz paketleri ile şişlik en düşük seviyeye indirilir.

  Bişektomi’nin Zararları Var Mı?

  Her ne kadar basit bir ameliyat gibi görünse de bişektomi operasyonundaki en önemli etken doktordur. Uygulanan yöntem ve doktorun tecrübesi son derece önemlidir.

  Bişektominin yüz bölgesine zararı yoktur. Ancak ameliyata bağlı risk faktörleri oluşabilmektedir. Sinirlere yakın olan yağ torbaları alınırken, sinirlere baskı yapılması halinde ağrıya neden olabilir. En belirgin risk faktörü enfeksiyon kapmasıdır.

  Bişektominin dezavantajları nelerdir?

  Estetik ameliyatları arasında güvenli kabul edilen bir operasyon olan bişektomide kanama ve enfeksiyon riski bulunmaktadır. Yanlış doktor seçiminde nadiren de olsa yanaklarda asimetrik görünüm oluşabilmektedir.

  Bişektomi İşlemi Nerede Hangi Tür Anestezi ile Yapılır?

  Bu ameliyatta genel olarak lokal anestezi tercih edilmektedir. Ancak, sadece bişektomi operasyonu ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda eş zamanlı operasyonlar olacaksanız hekiminiz genel anestezi önerecektir.

  Alınan Yağlar Yüzde Herhangi Bir Bölgeye Enjekte Edilebilir mi?

  Her ne kadar vücuttan alınan yağlar diğer estetik operasyonlarında farklı bölgelerde kullanılıyor olsa da, bişektomi ameliyatında bu pek tercih edilmemektedir.

  Bunun nedenleri arasında ise ağız içinden yağların çıkarılıyor olması nedeni ile ağız bölgesinde bakterilerin çok olması yer almaktadır. Bu mikroorganizmalar, ağız içerisinde zararsız iken vücudun farklı yerlerine transfer edildiğindeenfeksiyona neden olabilirler. Bir diğer neden ise ağız içerisinden çıkarılan yağ dokusunun miktarı greft olarak yeterli olmamasındandır.

  Bişektomi ameliyatı ne kadar sürüyor?

  Operasyonun tamamı 30 ile 45 dakika arasında sürmektedir. Oldukça kısa süren bişektomi ameliyatı ardından hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir.

  Ameliyat sırasında herhangi bir acı hissedilir mi?

  Ameliyat öncesi lokal anestezi ile uyuşturulmasından dolayı kesinlikle acı hissedilmez. Gelişen teknoloji ile birlikte anestezi ilaçlarının etkisi en az 4 saat sürer ve ameliyat sonrası da acı hissi olmaz.

  İşlem sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

  Yanak estetiği Bişektomi , ayakta uygulanan cerrahi tedaviler kategorisindedir. İlkem sırasında hastanın yüzüne sıkı bir bandaj yerleştirilir. Bu bandaj 2 saat yanak bölgesinde kalmalıdır. Sadece bandaj çıkana kadar hastanede kalınmalıdır. Sonrasında bandaj çıkarılıp hasta taburcu edilmektedir.

  Bişektomi ameliyatı yeme içmeyi kısıtlar mı?

  Ameliyat uygulanırken işlem yanak içerisinde gerçekleşir. Bu nedenle kesi ve dikişler yanağın iç kesiminde kalır. Ağız içerisinde dikişler olduğu için ilk gün kesinlikle katı gıda tüketilmemelidir. Hem hasta çiğnemede güçlük yaşayabilir hem de çiğnemek dikişlere zarar verebilir.

  Doktor önerisi ile ikici günden itibaren hafif katı gıdalara ve devamında katı gıdalara geçiş kademli olarak sağlanmalıdır. Hassas olan bölgenin hasar görmemesi için ilk 3 gün ağız gargarası kullanılmalıdır. Enfeksiyon oluşmaması için yeme içme sonrası ağız temizliğine de dikkat edilmelidir. Aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

  İşlem sonrası ödem ve morluk olur mu?

  Ameliyat esnasında yağ alımı gerçekleşirken, dokuya temas edildiği için ödem ve morluk oluşacaktır ve bu doğal bir süreçtir. Bişektomi operasyonu ardından ödem oluşabilir. Ancak bu morluğun ve ödemin derecesi önem taşır. Artmaması için önlem alınmalıdır. Bir hafta sonrasında geçmeyen morluk ve ödemler için mutlaka doktorunuza başvurmanız tavsiye edilmektedir. Aksi halde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir

  Bişektomi işlemi kalıcı mıdır?

  İşlem uygulanırken yanakta bulunan yağ keselerinin büyük bir kısmı çıkartılır. Bu da kalıcı sonuçlar doğurmaktadır. Ameliyat sonrası kişinin fazla kilo alması ile birlikte işlem etkisini kaybedebilmektedir. Düzenli beslenme bu konuda önemli unsurlardandır. Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

  Bişektomi ameliyatında yaş sınırı var mıdır?

  Estetik operasyonlarında genellikle 18 yaşını doldurmak gerekmektedir. Ancak bişektomi estetiğinde yüz şeklinin oturması için ergenliğin tamamlanması daha uygun olacaktır. İşlemin başarılı olması için hormon dengesinin oturmuş olması tavsiye edilir. Üst yaş sınırı olmamakla birlikte genel sağlık durumu yerinde olan herkes bişektomi estetiği yaptırabilir.

  Bişektomi ameliyatına bağlı riskler nelerdir?

  Genel itibariyle risksiz, kısa süren ve sonuçları yüz güldüren bir operasyon olan bişektomi de kimi zaman bazı komplikasyonlar meydana gelebilmektedir

  Diğer riskleri sıralayacak olursak:

  • Deri altı su toplaması
  • Hematom
  • Aşırı kanama
  • Anesteziye vücudun tepki vermesi
  • Fasiyal sinir hasarı
  • Ağız açıklığının kısıtlanması
  • Aşırı kanama
  • Kesilerin zor iyileşmesi
  • Kardiyak pulmoder komplikasyonlar
  • Yetersiz estetik
  • Kalıcı ağrı
  • Yeniden cerrahi olasılığı 

  Erkekler de Yaptırabilirler Mi?

  Bu ameliyatı he ne kadar kadınlar talep ediyor olsa da, erkek hastalara da uygulanmaktadır. Estetik görünümüne önem veren ve yüzünde simetrik görünüm isteyen, tombul yanaklardan kurtulup keskin çene hatları ve belirgin elmacık kemiklerine sahip olmak isteyen erkekler de bişektomi yanak estetiği yaptırabilirler.

  Uygulama esnasında erkeklerin kemik ve yağ yapısı farklı olması nedeni  onlara yapılacak işlem sırasında daha az yağ çıkarılmaktadır.

  Bişektomi Fiyatları 2024

  Ameliyat fiyatları her hastane için değişiklik göstermektedir. Ayrıca, bişektomi ameliyatı sırasında kombine estetik talep edilmesi durumunda da fiyat farkı ortaya çıkacaktır. Bu nedenle detaylı bilgi almak için estetik cerrahı ile birebir görüşmek gerekir.

  Fiyatlar kadar doktor seçimi de büyük önem taşımaktadır. Yağ aldırma işleminde yağın nereden ve nasıl alınacağı, sonrasında dolgu gerekip gerekmediği gibi konular uzmanlık gerektirir. Bu nedenle yüze V şeklini verebilmek için total yüz hatlarının deneyimli estetik cerrahı tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

  Her hastanenin sunmuş olduğu teknolojik donanım ve hasta bakım hizmetleri de bişektomi fiyatlarını etkilemektedir.