Skip links

Jinekomasti Ameliyatı

Meme Estetiği
Doktora Sorun?

  Jinekomasti Ameliyatı: (Erkeklerde Meme Küçültme)

  Jinekomasti erkeklerdeki kadınsı meme oluşumudur. Bir erkekte kadın tipi meme oluşmasının çok çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan en sık olanı gelişimin doğal bir süreç olup ergenliğe girmek üzere olan erkeklerde görülen şeklidir. Bu durum birkaç yıl içerisinde kendiliğinden düzelecektir. Ergenliğe geçiş hormonal dalgalanmaların son derece fazla olduğu bir dönemdir. Bunun dışında yine sık görülen jinekomasti nedeni alkol ve ilaç kullanımıdır. Alkol özellikle karaciğerin bazı biyokimyasal fonksiyonlarını işgal ettiği için östrojenin ve bazı steroid bazlı moleküllerin yıkımı azalmaktadır ve meme dokusu bundan direk etkilenmektedir. Bazı epilepsi ilaçları, antidepresanlar, hormon ilaçları, bazı tansiyon ilaçları da jinekomasti yapabilmektedir.

  Bunların dışında hepatit, siroz, bazı kanserler, uyuşturucu madde bağımlılığı da jinekomasti nedenlerindendir. Son olarak da yaşlılık döneminde hormon siklusu bozulduğundan aynı problemler ortaya çıkabilir. Jinekomastide memenin içerdiği dokunun yağlı yada glandüler olamasına göre sınıflaması yapılmaktadır. Bu sınıflama tedavi protokolümüzü direk etkilemektedir. Eğer yağlı bir artış varsa sadece liposuction yapılması yeterli olabilirken, glandüler artışta meme bezlerinin de çıkarılması gerekecektir ve bunu liposuction ile yapmak pek mümkün değildir. Bu nedenle bazen ameliyat öncesi ultrasound ile analiz yapmak faydalı olabilmektedir.

  Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Jinekomasti ameliyatı için  kullanılmak üzere çeşitli teknikler önerilmiştir. Bu yöntemler arasında belirleyici olan bir diğer konu da içerideki dokular çıkarıldıktan sonra deride sarkma olup olmayacağıdır. Çoğu erkekte gerekmemekle birlikte bazen meme cildinden de çıkarılması gerekmektedir. Böyle ağır jinekomasti vakalarında kişilere kalacak olan izlerden söz etmek gerekmektedir. Oysa basit yağlı bir jinekomastide yaklaşık 5 mm. kesiden giren ince liposuction kanülleri ile sonuca ulaşılabilmektedir. Ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir.

  Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

  Jinekomasti düzeltmesinden sonra 4 hafta kadar, göğüs bölgesine baskı yapan elastik sargılar kullanılmaktadır. Bu meme cildinin göğüs duvarına düzgün yapışmasını sağlayacaktır. Eriyen ipler kullanılacağı için dikiş alma problemi olmayacaktır.

  Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2024

  Erkeklerde kadın tipi meme diyebileceğimiz jinekomasti yukarıda da anlatıldığı gibi liposuction kanülleri ile ya da cerrahi olarak kesilerek yapılabilir. Bazen de bu iki teknik kombine edilebilir. Ek olarak sarkma ve büyüklük oranı da fiyatlandırmayı etkilemektedir. Öyle ise jinekomasti ameliyatı fiyatları 2022 için bir ön muayene gördüğünüz üzere son derece önemlidir.