Skip links

Boyun Germe ve Gıdı Germe Ameliyatı

Yüz Estetiği
Doktora Sorun?

  Boyun ve Gıdı Germe Ne Demek?

  Yüz estetiğinde bir çok konu iç içe girdiği için, her ne kadar teknik açıdan çok farklı bir ameliyat olsa da, boyun germe ( neck lift ) felsefesini yüz germeninkinden ayırmak pek mümkün değildir. Bu nedenle bu konuyu okumaya başlamadan önce sitemde bulunan  yüz germe (face lift) kısmını incelemenizi öneririm.

  Daha önce de belirttiğimiz üzere yaşlanma sürecini bir takım kısımlara ayırdık ve bu evrelere göre tedavi yaklaşımlarından söz ettik. Hatırlayalım;

  Yüzümüz yaşlanmaya başladığında önce görünen  cilt kalitesi kaybolur. Cildiniz parlaklığını kaybeder, pembeliklerin yerini sarı-kahve rengi matlık alır. Yüzümüze dolgunluk veren yağ adacıkları vardır, ki yaş ile birlikte onun da hacminde genellikle azalma vardır. Bu yağ adacıklarını olması gereken yerde tutan bağlayıcı ligamanlar (asıcı bağlar olarak düşünün) da gevşemiş ve yağ adalarını taşıyamaz hale gelmiştir. Erken yaşlanmada göz altındaki yağ adası ile yanak yağ adası birbirinden ayrılmaya başlar.

  Çünkü her ikisini asan bağlar farklıdır ve yanak yağ adası daha ağır, yer çekimi tarafından daha çok çekilebilir pozisyondadır. Bizler bunu göz altımda hale şeklinde bir oluk oluştu diye tarif ederiz. Çoğumuz alt göz kapağında torbalanma oluştu desek de bu genellikle doğru bir tespit değildir. Olup biten yanak yağının aşağı hızla göç etmesi ve göz altı yağlarımızın ortada tek başına kalmasından dolayıdır.  Elbette göz altındaki yağı sınırlayan zarlar da gevşemiştir ama asıl mekanizma bu şekilde gelişir. Buna evre 1 diyebiliriz. Yaşlanma devam ederken yanak yağları iyice aşağı iner ve burun kenarımızda bulunan olukların derinliğini arttırır, işte buna da evre 2 diyorum ben. Aynı süreç devam ederken hemen çenemizin kenarında sarkmalar ortaya çıkar. Benzerliğinden dolayı buldog köpeği yanağı olarak ta tarif edilir bu görüntü. Evre 3 e gelinmiştir artık. Eş zamanlı olarak göz kapağı ve kaşlarda düşüklük ve sarkmalar çeşitli evrelerde eşlik etmeye başlayacaktır. Boynunuz da bu karmaşaya katılır ve sarkar ise evre 4.

  Eğer evre 3 ve 4 aşamasına ulaştıysanız yüz estetiğinde, aşağı sarkan dokuları kaldırmaya yetmez. Zaten bu noktadaki dokuların kalkması gereken yer tam 90 derece yukarısı değil, kulak yönündeki bir vektördür. Bu nedenle kulak önünden başlayıp, kulak arkasına dönen bir kesi ile yanak dokuları serbestleyerek yanak germe yapılır. Elbette gerilen şey sadece deri değil, SMAS adını verdiğimiz doku burada önem teşkil eder. Peki sarkmanın alt kısmı olan boyunda neler yapılacak.

  Boyuna müdahaleden önce boyunun kendine özgü anatomisi üzerine konuşmakta fayda vardır. Yanak bölgesinde sadece deriyi değil SMAS adlı dokunun gerilmesi önemli demiştik. Boyunda da SMAS incelir ve platisma denilen ince kas planı ile devamlılık gösterir. Yaş ile birlikte platisma kası gevşer ve boyunda bantlaşma ortaya çıkar. Ayrıca üzerindeki deri ile birlikte sarkmalar da görülür. Yüz germe (facelift) in diseksiyon planından boyuna inilerek platisma kası üzerinden boyun derisi kaldırılır ve fazlalıkları atılacak şekilde kulak arkasına çekilir.  Platisma kasının kesilerek şekillendirildiği farklı teknik detaylar da var ama bunlara girmeli miyim emin olamadım.

  Ameliyat genel anestezi altında yapılacak. İşlem midface için 2,5 saat, yanaklar da eklenir ise 4 saat civarında sürer. Boyun eklenir ise  1 saat süre eklenir. Ameliyat sonrası göz altında 5 gün kalmak üzere kağıt bantlar yapıştırılmış olacak. Yanak germe de yapıldı ise elastik bir bandajınız olacaktır. Genellikle dren kullanmıyorum. Şişlik ve morluklar bu ameliyatın doğasında vardır. Bunu dert etmemelisiniz 2-3 hafta sürecektir. Ameliyatınızdan 10 gün sonra fondöten ile çok rahat kamufle edebileceğinizi düşünüyorum.