Skip links

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüz Estetiği
Doktora Sorun?

  Nano-Fat Transfer Yağ Dolgusu (Yüze Yağ Enjeksiyonu)

  Kalbi yerinden çıkartıp bir yere transfer edecek olsaydık onun o muhteşem dört odacıklı tasarımını korumak zorunda kalırdık. Ya böbrekleri kullanmak gerekseydi, ya da akciğerleri… Hangi organı kullanırsak kullanalım bütünlüğünü korursak ancak o organın tüm özelliklerinden faydalanabiliriz. Parçalarına, hücrelerine ayrılan akciğer solunmaya, hücrelerine ayrılan böbrek kanı süzme görevini yapamaz. Ama yağ doku yapar.

  Metabolizmaya ilişkili birçok görevini düşünürsek yağ dokuyu bir çeşit endokrin organ gibi bile düşünebiliriz belki. Bir üzüm salkımına benzer yağ dokusu. Yağ hücreleri önce kendi aralarında birleşir sonra dallar bir araya gelir ve salkımları oluşturur. Bu yapıyı ne kadar küçültürseniz küçültün canlılığını ve fonksiyonlarını korur yağ dokusu. Hücresel boyutta olsa bile.

  Peki yağ dokuyu küçücük parçalara ayırmak neden bu kadar önemli olsun ki? Şöyle ki yağ dokusunu günümüzde brazillian poposu yapmakta, elmacıkları belirginleştirmekte, alını oval hale getirmekte, dudak dolgunlaştırmakta, genital güzelleştirmede, el gençleştirmede sıkça kullanıyoruz. Göz altı çukurlarını doldurmak için ise eskiden yaptığımız şekli ile büyük parçalı yağ dolguları göz altının nazik lenfatik dolaşımlarını zora sokabiliyor, ele gelen kaba kitlelere neden olabiliyordu. Oysa günümüzde nano-fat transfer denilen bir kavram var. Bu kavram bir kaç elekten geçirilerek yağ dokunun neredeyse sıvı hale gelmesinin sağlandığı ileri derecede inceltilmiş yağ dolgularını anlatır. Yağ dokusu bu seviyede inceltildikten sonra hem göz altında hem de üst göz kapağı çok oyuk kişilerde dolgu materyali olarak güvenle kullanılabilmektedir.

  Vücudumuzda özellikle büyük hacim gerektiğinde ve yeterli yağ dolgusunu elde edebileceğimiz miktarda da yağ dokunuz var ise dolgu işlemini kendi öz kaynaklarınızla yapmak kulağa hoş gelen bir fikirdir.

  Her geçen gün hakkında yeni bir şeyler öğrendiğimiz yağ dokusu gelecekte de estetik cerrahinin göz bebeklerinden olmaya devam edecek gibi görünmektedir.

  Not: Yağ dolgularını ister klasik hali ile isterse nano-fat transfer şeklinde olsun sıkça kullanmamıza rağmen meme büyütme dolgusu amacıyla asla yağ kullanmıyorum ve önermiyorum.