Skip links

Karın Germe Ameliyatı

Vücut Estetiği
Doktora Sorun?

  Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty) Nedir?

  Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty), karın bölgesinde meydana gelen sarkıklığa diyet ve egzersiz ile çözüm sağlayamayan kadın ve erkekler için uygulanan ameliyat türüdür. Özellikle, birkaç defa doğum yapan kadınların karın bölgesinde meydana gelen çatlama ve sarkmalar sonrası zayıflayan kasların toparlanması ve ideal görünüme kavuşması açısından etkili bir yöntemdir.

  Düzgün bir fiziğe sahip olmak isteyen, sık kilo alıp vermeye bağlı karın bölgesinde estetik sorunları yaşayanlar karın estetiğini tercih etmektedirler. Var olan deformasyonun yok edilmesi ve karnın eski görüntüsüne ulaşması için en etkili ve hızlı yöntem Abdominoplasty olup, Liposuction ile birlikte uygulandığında daha hızlı sonuç elde edilmektedir.

  Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Genel anestezi ile yapılan karın germe ameliyatı ile orta ve alt karın bölgesinde yer alan sarkık cilt dokusu ve fazla yağların alındığı, karın kaslarının gerilmesi ile gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur.

  Ameliyat için sezaryen çizgisinin içerisine bir kesi yapılır ve ilk olarak buradan bu kısımdan yanlara doğru çizgi çizilir. Bu çizgi ile göbek deliği bölgesine kadar olan kısımda var olan sarkık ve çatlak deri alınır. Göbek deliğinin üst kısmındaki deri aşağı gerdirilir. Bu aşamada göbek deliğinin normal pozisyonda kalması için yeniden oluşturma işlemi yapılır.

  Gevşeklik ve sarkıklığın yanında hastada aşırı yağlanma olduğu durumlarda karın bölgesindeki yağ liposuction yöntemi ile alınır. Gevşemiş olan karın kasları karın duvarı zarı üzerine toplayıcı dikişler ile yerleştirilir. Böylece eski sertliği ve sıkılığına kavuşturulur. Ameliyat esnasında uygulanan kesiler estetik dikişler ile dikilir ve iz kalması minimuma indirilir.

  Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

  • Karın dokusunda sarkma ve çatlak gibi deformasyon yaşayanlar
  • İç karın kaslarında tahribat bulunanlar
  • Deri fazlalığı, sarkma gibi sorunları olanlar
  • Karın bölgesinde estetik görünüm kaybolanlar
  • Spor ve diyete rağmen karın yağlarından kurtulamayanlar

  Karın Germe Öncesi Neler Yapılmalı?

  • Ameliyat öncesi asprin ya da kan sulandırıcı ilaç kullanımından uzak durulmalıdır
  • Vitamin hapları ve ağrı kesiciler çok fazla kullanılmamalıdır
  • Alkol ya da sigara kullanımı bırakılmalıdır
  • Obezite sorunu olanlar ideal kilosuna ulaşmalıdır
  • Hafif yiyecekler tüketilmelidir
  • Kabızlığa neden olacak yiyeceklerden uzak durulmalıdır
  • Ameliyata hem fizikolojik ve psikolojik olarak hazır olmalıdır
  • Doktor tarafından gerekli tetkikler yapılıp kan değerleri ve gene sağlık durumu incelenmelidir
  • Kronik rahatsızlıklar var ise doktora bildirilmelidir
  • Karın bölgesindeki yağ dağılımı, deri kalitesi karın yapısının sarkıklığı ve genel sağlık durumu için genel tarama yapılmalıdır.

  Belirtilen hususlar karın germe öncesinde muhakkak dikkat edilmesi öngörülmektedir. Özel problemi olanlar mutlaka durumu doktoru ile görüşerek gerekli yönlendirme yapılmalıdır.

  Karın Germe İyileşme Süreci

  Operasyonun yapılmasının ardından hastalar genel olarak 48 saat içerisinde taburcu edilmektedir. İyileşme süreci bireysel farklılıklara göre değişmektedir. Doktor tarafından ilk 1 hafta yorucu ve ağır işlerden uzak durması istenir. Hastanın vücudunu toplaması 1 ayı bulmaktadır.

  Daha hızlı ve nitelikli bir şekilde iyileşme elde etmek için hastaların sigara ve alkol kullanımından uzak kalması gerekir. Vücut doğal şeklini 3 ay sonra almaya başlar. Ameliyattan kaynaklı şişlik ve ödemler ise bir ay içerisinde yavaş yavaş kaybolmaktadır.

  Karın Germe Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

  • Doktor tarafından verilen ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekir
  • Kıyafetlerin dar olmamalıdır
  • Ani hareketlerden uzak durulmalıdır
  • Yeteri miktarda sıvı alınmalıdır
  • Karın bölgesi darbelere karşı korunmalıdır
  • Doktor tavsiyelerine iyileşme sürecinde harfiyen uyulmalıdır
  • Doktor ve diyetisyen tarafından önerilen yiyecek ve içecekler tüketilmelidir
  • Düzenli olarak kontrollere gidilmelidir
  • Psikolojik destek sağlanmalıdır

  Karın germe estetiği sonrasında hastalara thromboz önleyici çorap giydirilir. İyileşme sürecinde karın korsesi kullanılır. Doktorunuz tarafından süreç kontrol altında tutulur. Vücut yapısı ve dirayete göre her hastada iyileşme süreci değişim gösterecektir.

  Mini Karın Germe (mini abdominoplasti) Estetiği

  Göbek altında deri kalitesi bozulmamış kısımlarda doğum ya da fazla kilo alıp verme sonrası meydana gelen belli bir miktar deri fazlalığı için uygulanan plastik cerrahi işlemidir.

  Karın bölgesindeki fazla derinin kaldırılarak, göbek deliğinin alt kısmına pürüzsüz bir görünüm kazandırılır. Karnın alt bölgesinden fazla deri alınır ve daha gergin hale getirilir. Mini karın germe estetiğinde göbek deliği değişmez ve kesi izi daha küçüktür.

  İzsiz karın germe (Endoskopik Karın Germe)

  İz kalması minimum seviyede olan bu estetik işlem endoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Karın bölgesinde minik bir kesi açılarak endoskopi ile girilir ve karın içerisinde yer alan karın kaslarının düzleştirilmesi ve toparlanması gerçekleştirilir.

  Daha çok hafif karın sarkması yaşayan hastalar için tercih edilen bir yöntemdir. Ameliyat süresi ortalama 1.5 saattir. Kesinin küçük olması nedeni ile izsiz karın germe işlemi adı verilmektedir.

  Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

  Ameliyat için uygulanacak yöntemler ve hastanın ameliyattan beklentisi göz önünde bulundurulup fiyatlar kişiden kişiye göre değişmektedir. Son yıllarda karın germe ameliyatı (abdominoplasty) estetiğine olan taleplerin artması nedeni ile fiyatlarda düşüş yaşansa da ameliyatın olacağı hastane, operasyonu yapacak doktor ve uygulayacağı yöntem ve kaliteli bir tecrübe fiyatların belirlenmesinde etkilidir.

  Karın bölgesinden ne kadar deri alınacağı doktorunuz tarafından belirlendikten sonra, hangi yöntemin uygulanacağı ve karın gerdirme sırasında ekstra işlemlerin yapılıp yapılmayacağı gibi konular değerlendirilerek tarafınıza gerekli fiyat bilgisi verilmektedir.

  Operasyon ne kadar sürer?

  Genel anestezi altında yapılan bu ameliyatın ortalama süresi 2 saattir. Eğer karın bölgesinde geniş bir alana liposuction uygulaması yapılacaksa ameliyat süresi 1 saat daha uzamaktadır. Ameliyat sonrası anestezinin etkisinin kaybolması ve dinlenmesi için 2 gece hastanede gözlem altında tutulması gerekir.

  Karın germe sonrası Hamile kalabilir miyim?

  Bu ameliyat hamile kalmayı ya da hamilelik sürecini etkileyen bir operasyon değildir. Bebek anne karnında normal olarak büyür ve sezaryen yöntemi yada normal vajinal yoldan doğumu gerçekleşir.

  Karın gerdirme estetiğinin yapılmasının ardından iyileşme süreci tamamlandıktan bir yıl sonra gebelik için en uygun hamilelik zamanına ulaşılmış olunur.

  Dikkat edilmesi gereken husus ise doğum sonrası yeniden karında meydana gelebilecek çatlaklar ve karın kaslarının ayrılmasıdır. Yeniden karın germe gerekir. Bu nedenle doğum yapmayı bitirdikten sonra ameliyat yapılması tavsiye edilmektedir.

  Karın Germe Ameliyatı Ağrılı mıdır?

  Ameliyat esnasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Ve anestezinin etkisi 4-36 saat devam ettiğinden dolayı hasta ağrı hissetmez. Karın germe operasyonu sanıldığı kadar ağrılı bir ameliyat değildir.

  Bireysel farklılıklar nedeni ile bazı hastalarda ağrı ve kanamalar meydana gelebilmektedir. Ancak bu durum geçici olup doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçlar ile kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır. Rahat olun.

  Karın germe sonra iz kalır mı?

  Karın bölgesinde uygulanan işleme ve yönteme göre iz kalma durumu olabilmektedir. Tam karın germe ameliyatı için kesiler boydan boya atılır bu nedenle kesi izi kalır.

  Mini karın gerdirme ameliyatında ise kesi karın altına gizlendiği için görünürlüğü azalmaktadır. Bir diğer yöntem olan endoskopik karın germe operasyonunda ise iz kalma sorunu yaşanmamaktadır.

  Operasyondan sonra hastaların pansumana ihtiyacı olur mu?

  Abdominoplasti ameliyatının ardından yaraların üzerine steril bantlar yapıştırılarak kapatılır. Bu bantlar 3 hafta yaranın üzerinde kalır. Hastalar bu bantlar ile banyo yapma imkanına sahiptirler. Banyo sonrası saç kurutma makinesi ile bantların üzeri kurutulur.

  3 haftalık süre tamamlandıktan sonra bantlar çıkarılır ve doktor tarafından silikon bant ya da silikon jel kullanılır. Silikon jel yara izlerinin giderilmesi için tercih edilmektedir. Pansumana gerek yoktur.

  Karın Germe ve Liposuction Beraber yapılır mı?

  Karın bölgesinde erimeyen ve inatçı yağ bulunan kişiler için karın gerdirme işlemi esnasında liposuction kullanılır. Genellikle karın bölgesi ve göbekte aşırı yağlanma sorunu olanlar, sarkıklıkla beraber basen ve bel gölgesinde yağlanma yaşayanlar için uzmanlar tarafından Liposuction önerilmektedir. Bu tercih tamamen hastanın durumuna bağlı olup doktorunuz tarafından karar verilmektedir.

  Operasyondan sonra korse kullanmak gerekir mi?

  Ameliyatın yapılmasının ardından hastalar 8-12 hafta korse kullanmalıdırlar. Doktorunuz tarafından bantlı korseler ya da mayo şeklinde giyilen korseler tavsiye edilmektedir. Korse kullanılmasının amacı karın germe karın derisinin deri altına uyum sağlaması ve deri altına kan ya da sıvı birikmesini önlemek içindir.

  Ameliyat Sonrası spor yapmaya ne zaman başlanmalıdır?

  Karın bölgesinde yapılan kesiler ve karın germe işleminin iyileşme sürecini tamamlaması için spor yapmak isteyenler 6 hafta beklemelidirler. Bu süre zarfında ağır kaldırmamaları gerekmektedir. İlk 6 hafta sonrasında karın hareketleri hariç spor yapılabilir. Ancak tüm sporları yapmak için 6 haftalık sürenin dolması beklenmelidir. Sonrasında yavş yavaş sporun temposu arttırılabilir.

  Kilolu Hastalara Karın Germe Yapılabilir mi?

  Çok kilolu insanlar için abdominoplasi ameliyatı iyileşme sürecinde risk taşır. Aynı zamanda istenen sonuca ulaşmayı da engellediği için önerilmez. Bu hastalar için kilo vermesi ve ideal kilosuna kavuştuktan sonra ameliyat olması tavsiye edilir.

  Doğum Sonrası Çatlaklar Karın germe ile geçer mi?

  Hamilelik sonrası ortaya çıkan karın çatlakları pek çok kadını psikolojik olarak etkilerken bu çatlaklardan kurtulmayı hedeflerler. Doğum sonrası oluşan karın bölgesindeki çatlaklar karın germe operasyonu ile ortadan kalkmaktadır.

  Mini karın germe ile göbek deliğinin altından karın bölgesi gerilerek yapılan operasyon sonrası çatlaklar yok edilir.  Çatlakların karın bölgesinin alt kısmında olduğu durumlarda bu yöntem uygulanır. Karnın tüm bölgesini kaplayan çatlaklar için ise tam karın germe yöntemi ile çatlaksız bir görünüm elde edilir.

  Karın Fıtığı Karın Germe ile giderilir mi?

  Karın germe estetiği sadece kilo ve sarkma için değil aynı zamanda karın fıtığı için de kesin sonuç vermektedir. Karın fıtığı yaşayan hastalar gönül rahatlığı ile doktorlarına danışarak bu ameliyatı tercih edebilirler.

  Ameliyat yazın uygulanır mı?

  Bu operasyonun uygulanması için herhangi bir mevsimin sakıncası yoktur ve her mevsim uygulanmaktadır. Yani yaz aylarında da ameliyat yapılması mümkündür. Ancak, eğer ameliyat yaz aylarında gerçekleşmiş ise güneş ışınlarından korunması gerekmektedir. Bunun için güneş koruyucu faktörlerin kullanılması önemlidir.

  Diğer yandan, ameliyat bölgesinde yer alan izler yaz aylarında sıcak nedeni ile kaşıntıya neden olabilir. Bu ihtimalleri göz önünde bulundurup yaz aylarında ameliyat olmakta sakınca yoktur.

  Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  Tüm ameliyatlarda olduğu gibi Abdominoplasti ameliyatında da riskler bulunmaktadır. Bu riskler arasında, ameliyat sonrası oluşabilecek basit yara iyileşme problemleri, kanamalar, enfeksiyon yer almaktadır.

  Operasyon bölgesinde sıvı birikmesi ya da ameliyat bölgesinde kanamalar meydana gelebilmektedir. Yaraların iyileşmesinde gecikmeler olabildiği gibi kan pıhtısı atması da bir diğer risktir. Ama bunların oranının son derece düşük olduğunu unutmamak lazım. Alanında uzman bir plastik cerrahi ile yapılan ameliyatlarda sonuçlar genelde sorunsuz ve tatmin edici olmaktadır.