karın germe ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty) Nedir?

Karın Germe ameliyatı olarak bilen Abdominoplasty kelimesini duymamış, Abdominoplastiyi bilen ise Tummy Tuck ifadesini. Biraz isimlendirme karmaşası olsa da konumuz: Germek. Yani gevşek bir zemini gergin hale getirmek. Söz konusu olan zemin ise karnımız. Aslında çoğu hastanın tıbbi bir detay bilgiye sahip olmadan neredeyse bir içgüdü ile keşfettiği bir işlemdir karın germe.

Karın bölgenizde gevşeklik var ve bir estetik cerrah olmamanıza rağmen siz de biliyorsunuz ki o fazla karın derisi atılmalıdır.  Ondan kurtulmaya hazırsanız hadi başlayalım. İşte geliyor o meşhur karın germe ameliyatı ipuçları.

Karın Germe Kimlere Gereklidir?

 • Karın bölgeniz yağlı değil ama derinizde bir sarkma var ise. Olmaz demeyin ciddi kilo veren hastalarda bunu çok görürüz
 • Tam anlamı ile kilo verememiş ama göbek bölgesinde sarkması var olan kişiler
 • Bir hamilelik geçirdiniz, eski kilonuza yakın bir kilodasınız ama karın derisi tam toplanmadı var üstelik bir de çatlaklar eklendi ise
 • Baktığınızda çok sarkması yok ama göbeği bombeli duran kişler. Bu kişiler öne doğru eğildiğinde göbeği direkt olarak katlanır.
 • Ayakta sorunu olmayan ama oturduğunda göbeğini kucağına alanlar J.

Özetle göbek bölgenizi avuçladığınızda tutabiliyorsanız ve bundan hoşlan mıyorsanız karın germe için uygun aday olabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Karın germe ya da namı diğer abdominoplasty VASER liposuction ile birlikte yada tek başına yapılabilir. Klinik tecrübelerimize de bakıldığında liposuction hemen hemen her karın germede az yada çok kombine ettiğimiz bir işlemdir.

Karın germe sadece bir deri germe işlemi, değildir. Beraberinde o gerdiğimiz karın derisindeki fazla yağları da eş zamanlı olarak almalıyız. Bu durumda lipo-abdominoplastiden söz ederiz.

Karın ön bölgesinde olmasa bile bel kuşağından yağ almazsak eğer karın germe sonrası beli daha ince hale getirmiş olmalıyız. Bu da yetmez.

Karın derimiz karın kaslarımızı örter ve karın kaslarımız eğer gevşek ise göbeğimiz öne doğru bombe kalır. Bunun ileri evresini doğum yapanlarda çok görürüz ve rektus diastazı olarak adlandırılır. Peki bu konuda ne yapmalı.

Elbette karın kaslarımız karın germe ile sıkılaştırılır, sanki içten bir korse varmış gibi, derimiz ve yeni göbeğimiz bu sıkılaşmış kas planı üzerine oturtulur. Ancak sportmen, fit görünüm böyle elde edilir. Ve bu spor yapmışçasına bir görüntü elde etmek için ilk adımdır.

Karın Germe Ameliyatı ile Deri Elastikiyeti Arasındaki İlişki Nedir?

Karın Germe (abdominoplasty) öncelikle hastamızın yaşı ve yaşı ile alakalı olarak deri elastikiyeti çok önemlidir.  Derimizin hemen altındaki dermis denilen tabaka da kollajen ve elastin lifleri bulunur ve deri hacmin büyük kısmını oluşturur.

Bizler karar aşamasında şunu düşünürüz: acaba ben yağları aldıktan sonra içi boşalan deri kendini toparlayabilecek mi? İşte sihirli soru bu. Eğer yağlanmanın olduğu alanda sarkma yok ise ve içi boşaldıktan sonra deri o elastik yapısı ile toparlayacak gibiyse hastamıza sadece liposuction (yağ alma) öneririz.

Eğer o deri toparlamayacak gibiyse, hatta işlem öncesi bile sarkması, katlantısı var ise peşin peşin liposuction (yağ alma) ve karın germe işlemleri birlikte uygulanır. Çalıştığımız alan karın da ise bu işlem karın germe, uylukta ise uyluk germe olarak adlandırılır.

Elbette bu fazla dokuyu da keserek çıkarmak gerekir. Sonucunda ise uzun kesi izleri olur. Bu tür ameliyatlar kar zarar hesabı ile çalışır. Normal şartlarda küçücük bir izi bile kabul etmeyecek hastalar bu büyük izleri mutlulukla karşılar çünkü karşılığında edineceği form oldukça tatmin edicidir.

Yine de bu değerlendirme aşamasında sanki bir basamak eksik gibidir. Kişinin karnında yağlanması var ama sarkması çok yok ve karın kasları gevşek olduğu için öne doğru bombeli. Hatta hastaya da söylenir bak şu karın şişliğin olmasaydı ne güzel sadece liposuction (yağ alma) yeterli olurdu diye.

Karına o bombeliği veren şey tam ortada rektus abdominis ismini verdiğimiz kasların birbirinden ayrılması, enlemesine ve boylamasına gevşemesi ile olur. Çoğu kez de cerrah bile çok içine sinmeden karın germe ameliyatını yapar.

Tek yol bu olduğu için de hasta ile cerrah sonuçtan mutlu bir şekilde olay biterdi. Bugüne kadar tabi…. Cerrahinin birçok alanında kullanılmakta olan laparoskopik yöntemleri kısa bir süredir uygun vakalarda karın germe ameliyatında da kullanmaya başladık. Laparoskopi ile ilgili bilgiler çok eski ama bu kullanım alanı çok yenidir. Ve çok az hasta buna uygundur.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Karın germe ameliyatı öncesindeki süreci ikiye ayırmak lazım. Birincisi ameliyata karar süreci. Bu aşamada;

 • Tecrübeli ve bilimsel açıdan güvenilir bir noktada bedeninizi teslim ettiğinizden emin olun.
 • Kişi ya da merkezin sonuçlarını görün.
 • Her vücutta farklı sonuçlar elde edilebileceğini unutmayın
 • Saçma sapan reklamların hedefi olmayın
 • Sadece fiyat bazlı olmayın, kendi değerinizi önce siz biçin

İkinci aşama ise karar verildikten sonra başlar. Birçok hasta ameliyat ile tüm hayatının değişeceğini sanır ve yanılır. Bu ameliyatlar hikayeyi başa sarar sadece. Yani size bir şans daha verir.

Bu gerçekten de tüm hayatınız değiştirme şansıdır. Ama görüyoruz ki birçok hasta zaten ameliyat olacağım diyerek ameliyata doğru daha da salmış ve kilo almış olarak ameliyat masasına yatıyor.

Bu şartlarda ileriki yıllarda ikincil liposuctionlar ve revizyon karın germeler gündeme gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu bizi zengin sizi de mutsuz eder. İkinci kez bedeninize verilen şansın kıymetini lütfen anlayın. Öyleyse;

 • Yeni yaşam stillerinizi daha ameliyata girmeden oluşturun
 • Doğru bir yeme alışkanlığı tarzı edinin
 • Spor ile tanışın, en azından yürüyün
 • Ve ameliyatınızın sihirli bir değnek olmadığını sizin genlerinizi değiştirmediğini unutmayın

Mini Karın Germe Nedir, Nasıl Yapılır?

Mini karın germe biraz daha küçük bir kesi ile yapılan cerrahi karın germedir. Karın derisi sadece göbeğe kadar kaldırılır. Bu ameliyat bu durumda sarkması ve deri fazlası sadece göbeğe kadar olan vakalar uygun olacaktır.

Eğer tam karın germe gerekmesine rağmen sadece mini karın germe yaparsak göbek altı alan gergin iken göbek üstü gevşek kalır. Bu ciddi bir sorundur, çünkü görüntüye bu yansır. Ayrıca göbeği aşağıya çekerek üst karının göbeği örtmesine ve çirkin bir göbek oluşmasına neden olur. Bu nedenle sadece seçilmiş, doğru tanı konuşmuş kişilere yapılmalıdır.

Hastalar genelde olayın boyutunu daha da küçülterek daha az travmatik bir cerrahi geçirmek amacı ile mini karın germe istiyor, adı “mini” olunca çok daha masum sanılıyor ama emin olun sizin açınızdan çok az bir fark vardır tam karın germe ile mini karın germe arasında. Bu yüzden iyi bir tıbbi değerlendirme ile doğru cerrahinin yapılması daha sonra ikinci kez karın germe olmanızdan çok daha iyi olur.  

Karın Germe Sonrası Hamile Kalmak Mümkün mü?

Genellikle ameliyattan bir yıl sonra hamile kalmanızda bir sakınca yoktur. Çünkü genel yara iyileşmesi içerisinde biz plastik cerrahlar yara iyileşmesinin bir yıl da optimal olarak tamamlandığını biliyoruz. Onardığımız karın kaslarınız, yağını aldığımız deri ve gerdiğimiz karın tam olarak bir yılda yerine oturur.

Daha öncesinde de hamile kalabilirsiniz tabiki. Ama yaptığımız ameliyatın bozulmaması için bu süreç çok önemlidir. Yinede de her şeye rağmen eğer hamile kalırsanız karnınız büyür ve dokular yine gerilir ve yine sarkabilir.

Bunu unutmayın. Elbette bu biraz da gebelikte sizin ne kadar kilo almayı planladığınızla ilgili. “Planladığınız” diyorum çünkü bir miktar bu size de bağlı.

Kilo Alırsam Karın Germe Ameliyatı Sonucum Bozulur mu?

Karın Germe Ameliyatları tekrar edilebilir, evet. Tüm estetik cerrahi ameliyatları için bir kural vardır. Eğer ameliyat sonrası yaklaşık beş kilo kadar alır ya da verirseniz ameliyat planınız değişmiş olur. Ya da değişebilir diyelim. Tüm estetik ameliyatlar ameliyat öncesi sizin mevcut kilonuza göre tasarlanır. Bunu unutmayın.

Revizyon Karın Germe Olunur mu?

Elbette karın germeyi ikinci kez olabilirsiniz. olur. Elbette olmaması sizin açınızdan daha mantıklıdır. Dilerim diyetinize, sporunuza dikkat edersiniz ve sonucunuzu korursunuz.

Ha eğer kötü bir deneyim geçirdiyseniz de bu ameliyatı takrar etmek mümkündür. Elbette aynı cerrahi sahada tekrar bir karın germe yapmanın teknik birçok zorluğu ve riski vardır. Planlama son derece dikkatli ve mantıklı olmak zorundadır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Karın germe maalesef uzun bir kesi ile yapılır ama durun bu zannettiğiniz gibi kötü bir iz ile iyileşmez. Tabi ki yeterli özen gösterilir ve sürpriz bir yara iyileşme problemi yok ise. Her iki kalça kemiğiniz arasında uzanan, iç çamaşırınızın içerisinde kalan bir kesi iziniz olacak.

Asıl soru izin boyu değil, hangi kalitede iz kalacağıdır. Bir izin kalitesi bazı açılardan doktora bazı açılardan hastanın iyileşme mekanizmalarına bağlıdır. Hiçbir cerrah size garantili bir iz kalacağını söz veremez. Benim verebileceğim söz de yara bantlarınız açıldığında izlerinizin özenli dikildiği konusunda sizin de bizimle hemfikir olacağınızdır. 

Elbette iyileşme sürecinde sizin bedeninize ait bazı iyileşme faktörleri devreye girerek bu sonucu etkileyebilir. Bu süreçte biz de boş durmayacak bazı yara izi geçirici kremleri, slicon sheet uygulamalarını ve bazı lazerleri devreye sokarak yara izinizi mükemmele taşımaya çalışacağız.

Ameliyat Sonrası İzler Nasıldır?

Aslında karın germe ameliyatları içerisinde de çeşitli teknikler ve bu tekniklere bağlı olarak da farklı izler vardır. En sık şekli ile belinizde etek, pantolon tutan o kemikler var ya yanlarda, işte o iki kemik arasında uzanır ameliyat iziniz.

Elbette bu iz dümdüz değildir. Aşağı doğru bir yay çizer. Bu yay vajen dudaklarının 6 cm yukarısından geçer ve tüm iz iç çamaşırınızın ya da bikininizin içinde kalır.

Çok eskiden (ben hiç yaşamadım) eski hocalarımız hastalara en sevdikleri bikini ya da mayosunu getirmesini söyler ona göre ameliyat planı yaparmış. Çünkü 70’ler de Fransa’nın öncülüğünü yaptığı birçok farklı mayo dünyayı etkiliyormuş J.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Mümkün mü?

Karın germe sonrasında en çok sorulan sorulardan biri de budur. Karın germe sonrası cinsel ilişkiye girme ile ilgili kesin bir sınırlama yoktur. Elbette mevcut ameliyatın gerektirdiği pozisyonları bozmamak şartı ile bu mümkündür.

Yara yerleri özel bir bant ile kapalı olacağı ve pansuman gerektirmemesi nedeni ile karın germe sonrası cinsel ilişki açısından bir sıkıntı yoktur. Tekrar vurguluyorum, hastamızın pozisyonunu zorlamamak şartı ile…

Laparoskopik İzsiz Karın Germe Ameliyatına Uygun musunuz?

Burada size herhangi bir iz kalmaksızın nasıl karın germe yapılacağını anlatacağım. En önemli soru bu ameliyat neden ortaya çıktı ve acaba siz karın germe uygun şanslı grupta mısınız?

Vücut şekli yağlanamaya bağlı olarak bozulan birçok hasta ile görüşüyoruz ve liposuctiondan (yağ aldırma), karın germe ameliyatına (abdominoplasti), göbek estetiğinden, rektus kas sıkılaştırmasına kadar çeşitli seçenekleri sunuyoruz. Peki biz estetik cerrahlar bu karar aşamasında ne düşünüyoruz? Size önce bunlardan söz etmeliyim.

Laparoskopİk Karın Germe Ameliyatında Olay Nedir Peki?

Yine klasik liposuctiondaki gibi karın etrafında ve göbek deliğinde yerleşen küçük 3 adet küçük kesi ile girilerek liposuctionunuz yapıldıktan sonra.

Aynı liposuction kanülleri çapınada özel laparoskopik aletlerle karın kasları ile deri arasında çalışılıp, kasa ait kılıf sıkılaşacak şekilde onarılır. Bu  şekilde karın dokusu kaldırılmadan karın kasları sıkılaşır. Ve yapılan sadece 3 adet küçük kesidir. Bunlar da iyileştikten sonra fark edilmesi son derece zordur.

Cerrahide önemli olan doğru hastaya doğru tanı ile doğru cerrahiyi uygulamaktır. Yeterince şanslıysanız ve tanımlamaya çalıştığım hasta modeline uyuyorsunuz.

Belinizin yarısını saran büyük kesilerle yapılan karın germe yerine küçük kesilerle laparoskopik karın germe yaptırabilirsiniz. Bu gruba girmiyorsanız yine de üzülmeyin o zamanda oluşacak ameliyat izine değecek şekilde deri çıkarılacak demektir.  

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Karın germe ameliyatları sonrası hastanın nasıl iyileştiği elbette bir diğer önemli konu. İşin özeti ilk 10 gün siz bizimsiniz. Karın derisinin maksimmu olarak aşağı doğru çekilmesi ve maksimum gerginliğin elde edilmesi üzerine hastalarımızın ilk 10 gün eğilerek yürümesini isteriz.

Zaten bu sürenin ilk iki günü hastanede geçmektedir. Bu sürenin sonunda hastalarımız yavaşça doğrulmaya gece de düz olarak yatmaya başlayabilir. En gıcık dönem budur. Bu süre dolunca meyvelerini yemeye başlarsınız. Yemekten söz etmişken artık bir diyete geçiş yapın ki tekrar kilo alıp yağlanmayın. 

Bunu söylediğimde bazı hastalar çok şaşırıyor: “tekrar kilo alır mıyız?”. Ben de bunu sormalarına şaşırıyorum J:” Yediklerinizin bir yere gitmesi lazım değil mi?” Birlikte verdiğimiz emeği siz yok etmemelisiniz.

Yeni bir beden, sımsıkı bir karın, yeni bir hayat ve yaşam şeklini hak eder. Çaba sarf etmek zorundasınız. Elbette sonucunuzu korumak istiyorsanız J.

Karın Germe Sonrası Normal Yaşantıma Ne zaman Dönerim?

Karın germe ameliyatı, abdominoplasty sonrası normal yaşantıya dönüş biraz basamaklı bir süreç izler.

 • Yaşantıya dönmekten kasıt yürümek ise aynı gün yürümeye başlarsınız.
 • İkinci gün hastaneden taburcu olursunuz
 • Onuncu gün dik olarak yürümeye başlarsınız
 • Birinci ay hızlı olarak yürümeye başlarsınız
 • Üçüncü ay kardiyo tarzı sporlara başlarsınız
 • Altıncı ay yüzme ve koşmaya hazırsınız
 • Birinci yıl ameliyat olduğunuzu unutabilirsiniz

Karın Germe Sonrası Ne zaman Spor Yapabilirim?

Karın germe birinci ayda yürüyüş, üçüncü ay hızlı yürüyüş, altıncı ay koşma ve yüzmeye hazırsınız. Birinci yıl istediğiniz her sporu yapabilirsiniz. Süreyi ben özellikle uzun tutuyorum ki sonucunuz kalıcı olsun diye.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Karın germe ağrısız olduğunu söylemek isterdim ama değil. Bununla birlikte bu ağrının zannettiğiniz kadar çok olmadığını kesinlikle belirtmek isterim. Hatta hastalarıma bir dönem hep şu soruyu soruyordum: “karın germe mi sizi daha çok yordu, yoksa geçirdiğiniz sezeryan ameliyatı mı?”

Sezeryan geçirmiş olan hastalarım dan hiçbiri karın germe ameliyatı sezeryandan daha ağır demedi. Bu sizin için önemli bir kıyaslama bilgisi olabilir. Var olan hafif bir ağrı tamamen yüzeyde, derinize ait, gerilmeye. Sezeryandaki gibi iç organ teması ve sancı yok burada. Hadi yine iyisiniz.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatı ciddi bir cerrahidir. Ve diğer tüm cerrahilerde olduğu gibi genel ve kendime özel komplikasyon yani riskler içerir. Bu riskler basit kanamalardan tutun da yara iyileşme sorunlarına, enfeksiyonlardan emboliye kadar birçok detay vardır.

Bindiğimiz uçağın düşmesine odaklanmadığımız gibi bnu olasılıklara değil sonuca odaklanmak en iyisidir. Elbette buradan kastım tedbiri elden bırakalım değil. Bilimsel çerçevede uluslararası standartlara bağlı çalışan tecrübeli kişi ve merkezleri seçmekle mükellefsiniz, saçma sapan ucuz reklamları değil. Cesur ve seçici olun J.

Karın Germe Ameliyatı Kliniğimizde Hangi Süreçler İle Gerçekleşir?

Karın germe ameliyatı da diğer ameliyatlar gibi neyi beklediğinizin önceden belirlenmesi gereken cerrahi işlemlerdendir. Karın germe ameliyatında  beklentiler, hayaller, gerçekler ve size verebileceklerimiz arasında bir denge var.

En sağlıklısı bir klinik muayene ile ihtiyaçlarınızı bilimsel çerçevede belirlemek lazım. Muayeneniz ardından ek bir tıbbi sorununuz yok ise ameliyat gününüzü planlayıp, ameliyat günü de erkenden yatışınızı yapıp anestezi testlerinizi yaparız.

Ardından ameliyatınız gerçekleşir ve hastanede iki gün misafirimiz olursunuz. Taburculuğunuzun ardından sizi belli aralıklarla kliniğimizde kontrol ediyor olacağız.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2021

Diğer birçok ameliyat gibi karın germe ameliyatı fiyatları da hastaların görüşmelerinin sonunu taçlandırıyor J. Elbette herkesin ekonomisi önemlidir ama gövdenizin ortasındaki büyük bir cerrahiyi konuşuyoruz. Asla standardize edilemeyen bir cerrahi işlemdir bu.

Gerçi hiçbir estetik cerrahi fiyatlandırması standarda oturtulamaz. Size bakan cerrahın ameliyatınızda kafasına çizip kendinden bir şeyler katarak bedeninizi şekillendirecek. Ve her cerrah buna farklı değer biçecek.

Karın germe ameliyatı fiyatları konusunda nasıl bir fiyatlandırma yaptığımı ve sizin vücudunuza ne değer biçtiğinizi gerçekten tartışmak isterim J. Siz değerlisiniz unutmayın. Yine de web designerımı üzmeyerek bu kısımda da İstanbul’da 2021 karın germe ameliyat fiyatlarından söz etmiş olayım J.

Karın germe ameliyatı hakkında aklınıza takılan farklı bir soru var ise lütfen yazmaktan çekinmeyiniz. Sağlıkla kalın…

Karın germede kullandığımız VASER Liposuction cihazı ile ilgili daha fazla bilgi için bu sayfaya bakabilirsiniz: https://www.ozanbalik.com/vaser-liposuction-fiyatlari/