Skip links

Vajina Daraltma Ameliyatı

Kadın Genital Estetik
Doktora Sorun?

    Vajen Düzeltme ve Toparlama Ameliyatı

    Kadınlarımızın cinsel kimliklerini keşfi özellikle bizim gibi toplumlarda sancılı süreçler geçirmektedir. Toplumun eğitim seviyesi yükselişte bile olsa özünde var olan muhafazakâr yapının değişmesi daha çok uzun zaman alacak gibi görünüyor. Cinsel kimliğin gelişimi ile kadınlarda genital organların yapı ve fonksiyonu üzerinde de birçok sorgu sual ortaya çıkmıştır. Muayenede birçok kadın hasta gereksiz yere vajen dudaklarından şikayetçi olduğunu yada vajen darlıklarının yeterli olmadığı ile ilgili ön yargıları olduğu görülmektedir. Kadınlar kendini keşfetme serüveni içerisinde kendilerine gereksiz haksızlıklar yaptığı görülmektedir.

    Bununla birlikte gerçekten de cerrahi müdahale gerektirecek düzeyde vajina çapında genişlemeler mevcuttur. Bu genişlemeler cinsel ilişki sırasında gerek kadının gerek erkeğin hissiyatını azaltmakla birlikte idrarını tutamama şikayetlerine de neden olabilmektedir. İşte bu durumda cerrahiyi biz de önermekteyiz.

    Peki cerrahi olarak ne yapılır? Vajina kas dokusundan oluşan bir tüptür. Bazen genetik olarak bazen de doğum sonrası (sezeryan bile olsa) bu dokular gevşeyebilir, genişleyebilir. Bu durumda vajina daraltma tüp şeklin arka duvarı boyunca bazen de ön duvarı bazen de her iki duvardan daraltma yapılır. G noktası ön duvarda olduğu için idrar kaçağı sorunu yok ise ön duvara dokunmayı tercih etmiyorum.

    Bu işlemi tek başına ya da genital gençleştirme dediğimiz kombine bir işlemin parçası olarak da yapılabilir. Özellikle de bu ameliyatın neden olduğu konusuna odaklandığımızda orgazm problemleri ön plana çıkıyor.