Skip links

Şakak Germe Estetiği

Yüz Estetiği
Doktora Sorun?

  Şakak Germe Estetiği Nedir?

  Yaşımızın ilerlemesi ile birlikte özellikle de 40 yaşından sonraki dönemde bazı belirleyici faktörlerden ötürü şakak bölgesinde estetik açıdan bazı bozulmalar gözlenmektedir. Bu dönemde bu bölgede gevşemeler ve sarkmalar oluşur. Bu da kaş ve gözün dış bölgelerine baskı yaparak aşağı düşmesine ve şekil bozulmasına yol açmaktadır. Yani şakak bölgesinde oluşacak estetik sorunlar, göz çevresi estetiğini de direkt olumsuz etkilemektedir. Kısacası ilerleyen yaşlarda genç görünümlü, sıkı ve gergin şakaklar için uygulanan bu yönteme şakak germe estetiği denir.

  Hastalarımız Kliniğimize geldiğinde saçlarını arkadan gergince toplar, göz kenarındaki kırışıklıkları gerer, kaşların kuyruğu yana ve yukarı gerilir ve “işte bunu istiyorum” der. Tanıdık geldi mi? Hadi devam edelim…

  Neden Şakak Bölgesinde Estetik Bozulmalar Olmaktadır?

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi şakak bölgesinin deformasyona uğramasında bazı belli başlı faktörler rol oynamaktadır. Kısaca bu faktörleri belirtecek olursak; yer çekimi, yaşın ilerlemesi, cilt yapısının özellikleri, sigara kullanımı, hareketsiz ve stresli yaşam, aşırı rüzgar ve güneşe maruz kalma, dengesiz ve sağlıksız beslenme ve mimiklerin yoğun olarak kullanılması şakak bölgesinin bozulmasına ve estetik yapısının kaybolmasına sebep olmaktadır.

  Şakak Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürede Yapılır?

  Şakak germe estetiği pratik, etkili sonuçlar veren risksiz bir günübirlik cerrahi operasyondur. Genellikle lokal anestezi altında yapılan bu operasyon 30 dakika ila 60 dakikada tamamlanır. Şakakların saç bölgesinde açılan mini kesilerden girilerek şakak derisi yukarı doğru çekilir. Fazla deri çıkarılarak kesiler özel malzemeyle dikilir.

  Şakak germe estetiği ile birlikte kaşların da yukarı kaldırılması uygulaması estetik açıdan bir ihtiyaç, bir bütünlük arz eder. Genç ve gergin şakaklar, kişiyi olduğundan daha genç gösterirken, kaşlara yapılan estetik müdahale bu şakak estetiğini pekiştirir. Şakak germe estetiği genellikle göz çevresi estetiği kapsamında değerlendirilen uygulamalardan biridir. Şakaktaki deformasyona göz kapağı bozulması eşlik ediyorsa şakak estetiği ve kaş estetiğine göz kapağı estetiği de eklenmelidir. Şakak, kaş ve göz kapağı estetiğini bir güzellik üçgeni olarak düşünebiliriz.

  Ameliyattan Sonraki İyileşme Süreci Nasıldır Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Hasta, ameliyatı günü taburcu edilir.
  • İyileşme döneminin ilk zamanlarında, işlem bölgesini zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Tam iyileşme 2 haftada gerçekleşir.
  • İyileşme sürecinde oluşacak şişlik ve morluklar birkaç gün içinde azalarak kaybolur.
  • Ameliyat izi şakaktaki saçlı deri içinde olacağı için görünmez.
  • İyileşmenin ardından şakak bölgesi doğal ve estetik bir görünüme kavuşur. Gençleşen şakaklar hastanın yüz ifadesine pozitif katkı sağlar.