Skip links

Kirpik Ekimi

Kozmetik
Doktora Sorun?

  Kirpik Ekimi Nedir?

  Kirpik ekimi çeşitli nedenlerle kirpik kaybı olan kişilere uygulanan ekimin adıdır. Kaş ve kirpikler bakışın güzelliğini ortaya koyan en önemli yapılardır. Peki neden kaybediyoruz kaşlarımızı;

  • Psikolojik sebeplerden dolayı aşırı ve tekrarlayan kirpik çıkarma
  • Genetik olarak zayıf kaşlar
  • alopesi
  • Yaralar, yanıklar veya dövmeler nedeniyle yara izi
  • Sitostatik ilaç veya radyasyon kullanan tıbbi tedaviler

  Kirpik ekimi daha planlama aşamasında özen gösterilmesi gereken bir yapıdır. Kirpik ekimi doğru açı kadar bu dizilimin doğru şekilde yapılması, tsarlanmasıda son derece önemlidir. Kılın rotasyon yönü doğru ayarlanmalıdır.

  Kirpik ekimi lokal anestezi ve sedasyon altında yapılır.Kirpik ekiminde birkaç farklı yöntem vardır.

  Bunlardan birisi FUE tekniğinde olduğu gibi saç kökleri toplanabildiği gibi kaş yapısına göre, eğer daha uygun çapta olacak ise vücut kılları bile kullanılabilir. Hatta saçtan alınacağı zaman biel enseye yakın kılların daha ince olması nedeni ile ense kılları tercih edilebilir. Teknik kıl inceliğine bağlı olaran micromotor FUE yada manuel FUE kullanılarak toplanır.

  Kaş ekilecek olan deri ve altındaki sert fibröz dokular ince slit kesileri ile implantasyona kolay kolay izin vermeyeceği için Choi implanterlar ile ekimin yapılması daha uygun olacaktır. Zaten oldukça ince olan greft kökleri travmaya maruz kalmadan kaş alanina transfer edilmelidir. Ve bu transfer oldukça yatay şekilde kaşın kendi doğal tasarımına uygun olmalıdır.

  Bir diğer yöntemde ise ensedfen FUT gibi bir parça saçlı deri alınarak kökler uzun kılla ayrıştırılır ve French Needle ile göz kapaklarına implante edilir. Her İki yöntemin de avantaj ve dez avantajı vardır. Doğru uygulamayı hastana özel olarak tasarlamak lazımdır.

  Ekilen yeni kaşlar ensedeki saçlarımız gibi uzama eğilimi gösterecek ve kısaltmanız gerekecektir.

İşlem öncesinde hastalarımızla karşılıklı görüşerek yeni kaşların şekli ve kalınlığını ekim alanına çizerek başlıyoruz.  Ardından ensedeki saçları yukarı kaldırarak kökleri toplayacağımız küçük bir alan buluyoruz ve sadece o alanı traş ediyoruz.

  Saçlarınızı daha sonra üzerine örterek çok kolay kamufule edebileceğiniz bir alandır bu.  Alınacak greft sayısı 50-200 arası ihtiyaca göre değişmektedir.
Ekim sonrası kirpiklerin çıkmaya başlaması 4-6 ay gibi bir süre alır. Yeni kaşların tam olgunluğa erişmesi 1 yıl sürecektir.

  Kirpik ekimi ister Choi implanter ile isterse French Needle ile yapılsın kirpikleri oluşturacak kılın kavis yönü yukarı taraf olmalıdır.

  İmplante edilen kirpikler için temel prensipler yine saçta olduğu gibidir. Ekilen killer öncelikle dökülecektir. 6-9 ay içerisinde yeni kirpikler çıkmaya başlar.

  Kirpik ekiminde en önemli vurgualayacağımız konu bu işleme uygun olup olmadığınızın iyice anlaşılması gerekmektedir. Çünkü sıklığı normal ama zayıf kıl yapısına sahip kişiler de kirpik ekimi talep edebiliyor ki bu doğru değildir.

  Kirpik sırasını çiftlemek gibi bir uygulama doğru değildir. Kirpik ekimi için gerçekten kirpit kaybının olması gereklidir. Kirpik kaybınız kısmi yada total olabilir.

  Lütfen doğru tanı ve uygulama içşin bizden ücretsiz konsültasyon isteyiniz.