sarkan yüz

Peki, başlayalım. Yüzünüzdeki sarkmayı çok net görüyorsunuz ama ameliyat masasına yatmaktan korkuyorsunuz. Hele ki Youtube sağ olsun, bu konuda bir şeyler izlediyseniz iyice yandınız. Hepiniz “You-TIP” mezunu olarak muayeneye geliyorsunuz. Sizleri çok iyi anlıyorum, ameliyat korkusunun  ne olduğunu biliyorum.  Korkularınız yüzünden, doğru şeyi bile olsa, ameliyat olmak istemeyebilirsiniz. Bu da gayet açık şekilde anlaşılabilir. Ama sırf bu yüzden yüzünüzü saçma sapan şekillere sokarak doldurmayın lütfen.  Burada size hangi ameliyatları olmanız gerektiğini anlatmayacağım, sadece yaşlanma sürecinden söz ederek bunun dolgularla neden onarılmaması gerektiğini açıklayacağım. Belki bu şekilde hipnotize olmuş gibi dolgulara koşmanızı engelleyebilirim.

Başka bir makalemde yaşlanma sürecini 4 evreye ayırarak açıklamıştım. Bu evreler yer çekimi ve derinin elastikiyet kaybı üzerinden açıklanır. Yüzümüzde önce görünen  cilt kalitesi kaybolur, cildiniz parlaklığını kaybeder, pembeliklerin yerini sarı-kahve rengi matlık alır. Yüzümüze dolgunluk veren yağ adacıkları vardır ki yaş ile birlikte onlarında hacminde genellikle azalma vardır. Bu yağ adacıklarını olması gereken yerde tutan bağlayıcı ligamanlar (asıcı bağlar olarak düşünün) da gevşemiş ve yağ adalarını taşıyamaz hale gelmiştir.

Evre 1: Erken yaşlanma da denilir. Göz altındaki yağ adası ile yanak yağ adası birbirinden ayrılmaya başlar. Çünkü her ikisini asan bağlar farklıdır. Biz bunu göz altımda halka oluştu diye tarifleriz genelde.  Yanak yağının aşağı hızla göç etmesi ile göz altı yağlarımızın ortada tek başına kaldığı için de torbalanma görüntüsüne neden olur. Ailevi bir anatomik sorun yok ise yaşımız yaklaşık 35 civarında demektir.

Evre 2: Yanak yağları iyice aşağı iner ve burun kenarımızda bulunan  olukların derinliğini arttırır ek olarak.  Hatta bunun kenarının hemen yanlarında bir oluk daha belirmeye başlar kişi yaş ortalaması 40-45 civarıdır.

Evre 3: Aynı süreç devam ederken hemen çenemizin kenarında sarkmalar ortaya çıkar. Benzerliğinden dolayı buldog köpeği yanağı olarak ta tarif edilir. Yaşımız 45-50 ortalamasına sahiptir.

Evre 4: Eş zamanlı olarak göz kapağı ve kaşlarda düşüklük ve sarkmalar çeşitli evrelerde eşlik etmeye başlayacaktır. Boynunuz da bu karmaşaya katılır ve sarkar. Yaşımız ise 55 üzeridir artık.

Amuda kalkarak hiç fotoğraf çekildiniz mi bilmiyorum ama böyle bir fotoğraf çekilirseniz yüzünüzde bir çok problem düzeldiğini ve daha genç göründüğünüzü fark edebilirsiniz. Yukarıda da problemlerin mekanizmasından söz etmiştik. Önemli oranda yer çekimi ve yağ yastıklarının aşağı yönde yer değiştirmesi asıl sorundur. Öyle ise ilk yapılması gereken sarkmış olanı olması gereken yere kaldırmaktır.

Sadece Evre 1 de göz altı oluklarına halk arasında ışık dolgusu olarak bilinen düşük yoğunluklu hyaluronik asit dolgusu enjekte edilerek, geçici bir kamuflaj yapılabilir. Bununda fazlası o bölgenin lenfatik dolaşımını bozacağı için çok dikkatli olunmalıdır.

Diğer evrelerde ise hastanın durumuna uyguna olarak mid facelift ve/veya facelift uygulamalarını yapmakta fayda vardır. Dolguları bu evrelerde kullanarak sarkmaları düzeltemezsiniz. Yanaklarınızı sarkan birer kese kağıdı olarak düşünürseniz, bu kese kağıdını eski yerine çekmek yerine içerisini yükle doldurduğunuzu bir düşünün.  Derinize gerginlik vermek adına, deri yüzeyini azaltmıyor içerisini doldurtarak germeye çalışıyorsunuz. Amaç ne olursa olsun mutlaka gergin olsun mantığı olmamalı. Aksi halde aslan yüzü olarak tariflenen kaba ve şiş yüz hatları elde edersiniz. Daha iyi anlaşılması için şu örnekle karşılaştırabilirsiniz de. Sönmüş ve sarkmış bir memeyi toparlama yapmadan içine protez koyarsanız,  dolgun ama sarkan torbalar elde edersiniz. Doğru mu?

Özetle dolgular, adından da anlaşılacağı üzere boşluğu dolduran maddelerdir. Bir yerde hacme ihtiyacınız var ise uygulanmalıdır. Doğru yerde, doğru zamanda, doğru dozda harika uygulamalardır. Ama asla her derdinizin devası sihirli değnek değildir…

Yüze yağ enjeksiyonu konusunu daha detaylı okumak isterseniz link burada: https://www.ozanbalik.com/yuze-yag-enjeksiyonu/