göz altı ışık dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu

Bana daha önce yüzünüzdeki yaşlanma süreçleri nedeni ile muayene olduysanız burada anlatacağım hikâyeye aşinasınız demektir. Hani o yüzümüzün birçok yağ yastığı ile dolu olduğu ve yaşlanma ile birlikte aşağıya doğru yer değiştirdiği hikayesi. Yaşla birlikte derimiz elastikiyetini kaybeder ve yumuşak doku ağırlığını kaldıramaz olur. Ek olarak da yerçekiminin inatçı etkisini de işin içine kattığımızda sarkma kaçınılmaz olur yüzümüzde. Önce göz altındaki yağ yastığı ve elmacıklarımızın yağlı dokusu birbirinden ayrılırken arada bir oluk ortaya çıkar. Buna hamak görüntüsü, mor halka, torba altı gibi isimler de veriliyor halk arasında. İlerleyen aşamada burun kenarı, çene kenarı ve boyunda sarkmalar derken alıp başını gidiyor. Yüz gençleştirme cerrahisi içerisinde bu konuyu çok detaylı anlatmıştım, burada o kadar ileriye gitmeden evre 1 dediğim, göz altı oluklarının oluştuğu yere odaklanalım istiyorum.

Problem ne ise onu çözmekten yanayım. Düştü ise yapılması gereken kaldırmaktır. Ama son derece insani bir refleks olarak hepimiz ameliyattan korkuyoruz. İşte tam da bu yüzden eğer evre 1 i geçmemişseniz, o göz altındaki çukurlara, çok da derin değil ise ışık dolgusu uygulaması yapılabilir. Hatta sırf bu oluktan dolayı göz altında sanki torbalanmanız varmış gibi görünür ki bu durum da ışık dolgusunu takiben ortadan kalkar. Yüz bölgesi sarkmalarında sadece bu başlangıç seviyesinde iseniz ışık dolgusunu önerilir. Biraz daha ilerlemiş hastaya ise ameliyat önerilir. Her sarkmayı dolgularla çözmeye çalışmak, şişmiş aslan suratlarına benzemek anlamına gelecektir.

Peki nedir bu Göz Altı Işık Dolgusu?

Aslında ışık dolgusu bizim bildiğimiz hyaluronik asittir. Sadece cc de 12 mg dan fazla olmayacak kadar yumuşak natürde ve ileri düzeyde saflaştırılmış bir kalitede olması gereklidir. Bu özellikte birkaç dolgu vardır piyasada.

Göz Altı Işık Dolgusu ağrılı bir uygulama mıdır?

Değildir. İşlem öncesi süreceğimiz lokal anestezik kremler yeterli anesteziyi sağlar. Zaten işlem iğne değil kanül kullanılarak yapıldığı için ağrı ve kanama olasılığı çok düşüktür.

Her boyuttaki oluk Göz Altı Işık Dolgusu ile doldurulabilir mi?

Elbette hayır. Göz çevresinin çok hassas bir lenfatik dolaşımı vardır. Fazla yapılacak bir Işık Dolgusu bu dolaşımı bozarak uzun süreli şişliklere neden olabilir. Doz ayarlaması ve sınırların bilinmesi çok önemlidir.

Göz Altı Işık Dolgusu gerçekten göz altını aydınlatır mı? Adı Nereden geliyor?

Göz altımızın mor görüntüsü büyük ölçüde o alandaki incelen derinin altındaki kas ve damarları görünür kılmasından kaynaklanıyor. Buna ek olarak o alandaki çukurlar da gölge efekti veriyor. Bu nedenle ışık dolgusu çukuru azalttığı için gölgelenme de azalır. Hyaluronik asit su tutarak o alana hacim kattığı için bir miktar da derinin parlaklığı artar. Tüm bunlar bir parıltı, bir aydınlanma efekti verir.

Göz Altı Işık Dolgusu kalıcılığı nedir?

Işık Dolgusu 9-12 ay kadar kalıcıdır.

Kalıcı Göz Altı Işık Dolgusu var mıdır?

Kalıcı birçok dolgu vardır ama bu bölgeye kalıcı bir sentetik dolgu önermiyorum. Arzu edilir ise seçilmiş vakalarda “nano-fat greft” dediğimiz çok ince yağ dolgusu yapılabilir, kişinin kendi yağından.