gamze estetiği

Gamze Estetiği‘nin nasıl yapıldığını anlatmadan önce gamzenin ne olduğunu ama ondan da önce vücudumuzdaki kas hareketlerinden söz edeceğim. Böylelikle gamze estetiği ile ne bulup ne bulamayacağınızı anlayabileceksiniz.

Vücudumuzdaki tüm kaslar için bir origo yani sabit nokta bir de insersiyo yani hedef uç vardır. Örneğin pazu kasımızın origosu omuzdadır, insersiyosu ön kol kemiklerindedir. Bu nedenle pazu kasımızı kastığımızda kolumuz kalkar. Yüzümüzde de birçok kas vardır ve bunların çoğunluğunda origo kemikte olsada mimik kasları dudak kenarımıza 1-1,5 cm komşulukta modiolus denilen ve kemik olmayan yumuşak bir odağa tutunur. O nedenle dudaklarınızı büzdüğünüzde dudak kenarlarında sertleşen bir nokta olarak algılarsınız.

İşte bu modeolus noktası üzerindeki deri bazı kişilerde incedir ve zemine yapışıktır. Bu nedenle gamze adı verilen sempatik çukurcuk oluşur. Oriental toplumlarda daha büyük ilgi gören gamze batı toplumlarında da masumiyetle ilişkilendiriliyor.

Neden ve nasıl oluştuğunu bildiğimiz bu yapıyı taklit etmeye çalışıyoruz sadece. Lokal anestezi altında ağız içerisine küçük bir kesi yapılarak buradan yanak derinizi içe çekecek bir dikiş atılıyor. Bu dikişin özellikle modeolusdan geçmesi sağlanır ki gülümseme ile gamze derinliği değişsin. Uygulamalarda gülümsemezken de gamze fark edilmektedir, gülümseme ile derinleşir. Tam gamze hedeflenen bölgenin altından doku çıkarıldığı bir yöntem de vardır ama bunu tercih etmiyoruz. Şöyle ki uyguladığımız metotta kişi eğer sıkılır ve vazgeçmek ister ise geri dönüş daha kolayca sağlanmaktadır. Diğer yöntemde geri dönüş için gamze altını yağ dolgusu ile doldurmak gerekir. Ve kas dokusuna zarar verme olasılığı doku eksiltme yönteminde daha fazladır.

Venüs Gamzesi Estetiği

Penn isimli bir müellif çok beğenilen 150 memeyi incelemiş ve şu sorunun matematiğini hesaplamış:“bu memeleri beğeniyorum, ama neden?” Günümüzde estetik açıdan beğendiğimiz memelerin neye benzediği konusunda birçok matematiksel hesap vardır. Oysa söz konusu kalçalar olduğunda biraz tıkanıyoruz tanımı yapmakta. Yinde görsel sanatlarla uğraşanlar bilir, sırt ve kalça figürleri loş ışıktaki yansımaları nasıl taşıdığı ile gölgelenmeler ile beğenilir. Loş ışıkta kalçada oluşan gölgelenmelerden en dikkat çekenide kalça çatalının bel ile birleştiği yerdeki gamze şeklindeki çukurcuklardır. Bunlara Venüs Gamzesi denilmektedir. Aslında bu çukurcuklar tam da o bölgede buluna sakroiliak kemik bileştesinin deriye olan sıkı yapışıklığı sonucu oluşur. Aşırı kilolu kişilerde bu çukur doludur, ya da bazı kişilerde zayıf bile olsa hiç yoktur. Bizler kalça estetiği planlamasında Venüs Gamzesini de hastalarına anlatarak bu farkındalığı onlarla paylaştıktan sonra arzu edilir ise ameliyathanede venüs gamzesi yapabilir. Uygulanan yöntemde 4-5 mm lik basit kesilerden giren liposuction kanülleri ile o noktaların altındaki yağları alarak çukurcuk oluşması sağlıNır. Estetik algı ayrıntılarda gizlidir. Venüs Gamzesini ister tek başına isterseniz diğer işlemlerle kombine yaptırabilirsiniz. Tek başına venüs gamzesi oluşturmak ortalama 15 dk kadar bir süre alır ve tek başına bu işlemi istiyorsanız lokal anestezi yeterli olacaktır.