Burun Estetiği Ameliyatını Düşünmek

Etrafınıza bakın. Bazı yüzleri ve burunları daha beğeneceksiniz. Peki neden? Beğeninizin kaynağını nedir? Bir burun kendi içerisinde de birçok estetik kısımlara ayrılır; burun ucu, burun sırtı, kanatlar gibi. Bunların birbirine oranı, diğer yüz yapıları ile uyumu, belki kaş dizaynınız, alnınızdaki ovallik, elmacıklarınız ve çeneniz ile ilişkisi…. daha bir çok neden bulunabilir. Bu yüzden bazı yüzler ve bazı burunlar daha güzeldir. Ve burun estetiği cerrahisi, yada daha profesyonel ismi ile rinoplasti budur: daha güzel algılanan burunlar yaratma sanatı.
Karşımızdaki insana baktığımızda önce onun burnunu görürüz. Tam yüzümüzün ortasındaki bu organ gerçekten de güzellik algımızın merkezini oluşturur. İşte bu yüzden, insanlar orta yüz bölgesinde ya da göz kapaklarında sarkma var mı yok mu bazen emin olamaz iken burunlarındaki bir görsel problemden genellikle haberdardır.

Burundaki estetik algımızı bozan şey kemik iskelete, kıkırdak yapılara ve cildimize yönelik problemler olabilir. Yapılan işlem bazen fazlalıkları almak, bazen başka yerlerden kıkırdak, dermis gibi dokuları eklemek bazen de mevcut dokuyu şekillendirmedir. Bu dokuların şekil olarak üç boyutlu özel bir dizaynı vardır. Bu dizayn üzerinde değişiklik yaparak şekillendirmeler yapmak özel teknikler gerektirir. Ayrıca ameliyat masasında elde edeceğiniz güzel bir görüntünün ileriki süreçte devam edebilmesi için de birçok önlem alınmalıdır.

Zira, kıkırdak dokular üzerindeki perikondrium denilen zarları ve kendi elastikiyetleri nedeni ile eski şekillerine dönme istekleri vardır. Bu nedenlerden dolayı burun estetiği bilgi, beceri ve tecrübenin önem kazandığı bir ameliyat çeşididir. Aslında “komplikasyon sadece zaman meselesidir” ve tecrübe seviyeniz ne olur ise olsun burun ameliyatı her zaman size bir sürpriz çıkartabilir. Kabul görmüş uluslararası yayınlarda risk ortalaması %10 olarak bildirilmektedir. Burada cerrahtan sıfır risk beklentisi yerine olabilecek tüm problemleri çözme becerisi beklemek, sizi yarı yolda bırakmayacağını bilmek önemlidir. Doğrusu da budur.

Açık rinoplasti ve Kapalı rinoplasti farkı nedir?


Açık rinoplasti kolumella denilen burun orta direği üzerinde yapılan bir kesi ile başlar ve burun derisini kıkırdak ve kemik üzerinden kaldırılması ile devam eden bir cerrahidir..

Kapalı rinoplastide de kesiler vardır, kesiler burun deliğinin içinde yer alır, bu yüzden görünmezler. Çünkü dar alanda çalışılır. Ama bu hiçbirşey görmeden körlemesine yapılan, sonuçları tanrıya havale edilmiş bir cerrahi değildir. Dokunduğumuz hemen her yapı açık rinoplastide ki kadar görülür. Burun ucu da buna dahildir. Açık rinoplastideki her manüplasyon kapalı rinoplastide de yapılabilir, hem de burunu açmadan.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Burnum doğal olacak mı?

Hastaların en büyük endişesidir bu. Ve haklıdır. Kötü örneklerle hepimiz karşılaşıyoruz. 1980’lerde burnun kaydırak gibi oyulduğu bir dönem olmuş ve hastalar bunu beğenmiş. 1990’larda bu hastaların düzeltilmesi ile geçmiş ve sekonder burun estetiği ameliyatı ile ilgili bir çok çalışma yapılmış. Günümüzde burun estetiği ameliyatının hedefi yapıldığı anlaşılmayan doğal görünümlü ve fonksiyon kaybı olmayan burunlar elde etmektir. Altını çizelim, günümüzde kimsenin amacı delikleri traktör farı gibi karşıdan görülen, kaydırak şeklindeki burunlar değildir. Rastladığımız örnekler belki teknik hatalardan ya da doktorları ile iletişimsizlikten kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum. Cerrahınızın sizin burnu ile ilgili düşüncesini en iyi anlayabilme yolu simülasyon çalışmalarıdır. Elbette burnunuzu bir bilgisayar ameliyat etmeyecek, bu çalışmalar ister kâğıt üzerinde, ister yüzünüzün maskesi alınarak ister ise üç boyutlu görüntüleme ile çalışılsın sizin göreceğiniz şey cerrahınızın aklındaki güzel kavramıdır. Siz o çalışmayı beğenirseniz cerrahınızın estetik algısının iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Amelitaytınızda sizin burnunuz, cerrahınız ve onun bıçağı baş başa kalır. Bir de güzel bir müzik elbette.

Burun Estetiği Ameliyatında Burun Kemiklerimi Kıracak mısınız?

Bu öyle bir soru ki benim bile tüylerim diken diken oluyor. Kırmak kaba bir tariftir ki, burun estetiğinin şiirsel ahengine uymaz. Burun estetiği ameliyatında manevralar milimetrelerle ölçülür ve kemik ya da kıkırdaklarınızdaki fazlalıklar (var ise eğer) ölçülerek kesilir. Kesilen parça kibarca çıkarılır. Evet, kapalı rinoplastide bunu o burnunuzun küçücük deliğinden kesmeden ve açmadan yapılır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Tampon Kullanacak mısınız?

Septuma (burnun orta duvarı) ya da konkaya müdahele olmadı ise genellikle tampon kullanmaya gerek yoktur. Müdahele edildi ise kullanılan şey, “splint” adı verilen basit, ince silikon desteklerdir. Ortasındaki deliklerden dolayı nefes alabilmektesiniz ve çok kolay çıkmaktadır. O çok korkulan metrelerce uzunluktaki eziyet araçları gibi değildir. Şu an tanıdığım plastik cerrahların neredeyse tamamı slikon splint kullanmaktadır. Yani bu konuda rahat olabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nefes Alma Problemim de Düzelecek mi?

Bazı burun şekil bozuklukları direkt olarak burnun fonksiyonunu etkilemektedir. Buradan yola çıkarak şöyle söyleyebiliriz, bazı burunların şekli düzelince nefes alma problemleriniz de düzelir. Bunu en çok deviye (yani eğri) burunlarda görürüz. Burnu orta hatta getirince tüm hava yolu birden açılabilir. Bunun kışındaki konka ve septum problemlerinde aynı anda müdahale edilebilmektedir. Plastik cerrah kendi tecrübe ve pratiğine göre bir KBB uzmanı ile birlikte ya da tek başına solunum problemlerinizi düzeltebilir. Bu konuda plastik cerrahınızın seçimini sormalısınız.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Kanatlarım da Küçülür mü?

Gerekiyor ise evet. Burun üç boyutlu bir organdır sonuçta. Eğer diğer boyutlarında küçülme yaptıysam genellikle burun kanatlarından da gerekiyordur. Bu işlem burun deliklerinin de küçülmesi ile birlikte ya da delikler küçülmeden sadece kanadın etli yapısından eksiltme yaparak da yapılabilir. Aklınız mı karıştı? Burun delikleri küçülmeksizin de kanatların etli kenarları inceltilebilir, bilginiz olsun. Bazı hastalarda solunum problemlerine neden olmadan kanat küçültme yapabilmek adına bu önemlidir.

Burun Estetiği Ameliyat Süresi ve hastane süreci nasıldır?

Genellikle ameliyattan 1-2 saat önce hastaneye yatış yapmış olmalısınız. Elbette bir gece önceden aç ve susuz olarak. Yakın zamanda kan sulandırıcı herhangi bir ilaç almamış olmalısınız. Bazı vitaminler ve bitkisel çayların da kanama yapabileceğini bilmelisiniz. Daha önce dokunulmamış primer bir burun için ameliyat süresi genellikle 1,5-2 saattir. Sekonder vakalar için süre probleme göre değişir ve kaburga yada kulak kıkırdaklarını kullanmak gerekebilir. Ameliyatı sonrası genelde bir gece hastanede yatmanızın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak duruma göre hasta aynı gece de taburcu edilebilir.

Hastaneden çıktıktan sonra ne olacak? Nelere dikkat etmeliyim?

En önemli kural “lütfen burnunuzu çarpmayın”. İstediğiniz her şeyi yiyip içebilirsiniz. Hafif bir kanama, hafif bir şişlik ve morluk çok normaldir, bir hafta içerisinde kaybolacaktır. İki yastıkla baş yukarıda yatmak, ilk gün buz uygulamak faydalıdır. Burun derisi kalınlığı ve ödem olasılığınıza göre 7-10 gün ateliniz burnunuzda durmalıdır. Slikon desteğinizi bu süreye göre önce ya da atelinizle birlikte alınır. Şişlik durumuna göre burnunuza kağıt ince bir flaster yapıştırılır ve bunun bir hafta daha kalması önerilir. Ardından burnunuzu sprey ve çeşitli nemlendirici uygulamalarla nasıl bakacağınız anlatılır. Bu şekilde bakım yapmaya başlayacaksınız. Flasterler de çıktıktan sonra sizi birinci, altıncı ve onikinci ayda muayene edilmesi gerekir.

Birazda en kötü senaryolardan söz eder misiniz?

Elbette. Burunda eğrilik, aşırı kanama, yapışıklık, greft kaymaları, aşırı şişlik ve morluk, septumda delinme, enfeksiyon, sutür reaksiyonu, kulanılan ilaçlara karşı reaksiyonalar, anestezi komplikasyonları… Uluslararası yayınlar için ortalama komplikasyon %10 civarıdır. Bu cerrahtan cerraha değişmektedir. Cerrahide bir söz vardır: “ameliyat yapmayan doktorun komplikasyonu da olmaz”, bunu hiç unutmayın.

Son söz…

Konu burun estetiği olunca son söz diye birşey olamaz. Bu kısa bilgilendirme umarım işinize yaramıştır. Daha fazlası için görüş ve sorularınızı beklerim. Şimdiden geçmiş olsun 🙂

Op.Dr. Ozan BALIK 2019 2020  / İSTANBUL – Fiyatlar için formumuzu doldurmanız yeterlidir.

İstanbul Burun Estetiği Fiyatları 

Burun estetiği fiyatları ameliyatın gerçekleştiği kliniğe ve tercih edilen hekime göre değişiklik gösterir. Burun bölgesine nasıl bir müdahale gerçekleştirileceği gibi unsurlar da fiyat noktasında belirleyici olabilir. Başta operasyonun yapılacağı hastaneye bağlı olmak üzere, kişinin sigortasının olup olmamasına ve sigortasının bunu karşılayıp karşılamamasına göre değişmektedir. Bir ameliyatta en önemli husus ameliyat sonucunun hastayı tatmin etmesidir.

Maliyetler tabi ki önemlidir ama her zaman ikinci planda düşünülmelidir. Öncelik her zaman mutlu olabileceğiniz bir sonuca ulaşmak olmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak için formu doldurabilirsiniz. İstanbul 2020

Burun Estetiği Ameliyatları

Burun estetiği olmaya karar verdiniz. Birkaç gün sonra bir cerrahın bıçağı altına hem de genel anestezi ile yatacaksınız. Teslimiyetin zirvesi yani. Olaya hakim olmalı, tüm süreci yönetmelisiniz. Öyle mi? Üzgünüm bu komik bir çaba. Özellikle biz plastik cerrahlar açısından. Rinoplasti, namı diğer burun estetiği öyle özel bir konu ki herhangi bir tıp yada tıp uzmanlığı eğitimi alan bile konuya hakim olamaz. Yani sizin hiçbir şansınız yok.
Yapabileceğiniz en iyi şey cerrahınıza tanımak ve ona güvenmek. Çünkü cerrahlar kendi ruhuna göre bir cerrahi felsefeye sahiptir ve size bunu yansıtacağından emin olabilirsiniz.

Peki bu çok mu zor? Eğer henüz doğru doktorunuzu bulamadınız ve lütfen ameliyat olmayın.

Burada mümkün olduğunca açık yazdığım ve beni yansıtmasını dilediğim bir takım yazılar bulacaksınız. Lütfen sabırla okuyun. Çünkü burun estetiğinin bir defada olup halletmek istediğinizi unutmayın. Emin olun ben de öyle istiyorum….

burun-estetigi
burun-estetigi

Burun Estetiği Ameliyatı ve Fiyatları

Etrafınıza bakın. Bazı yüzleri ve burunları daha beğeneceksiniz. Peki neden? Beğeninizin kaynağını nedir? Bir burun kendi içerisinde de birçok estetik kısımlara ayrılır; burun ucu, burun sırtı, kanatlar gibi. Bunların birbirine oranı, diğer yüz yapıları ile uyumu, belki kaş dizaynınız, alnınızdaki ovallik, elmacıklarınız ve çeneniz ile ilişkisi….

revizyon-burun-ameliyati

Revizyon Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı sonrasında istenilmeyen bir sonuç oluşmuş ve ikincil bir işlem gerekiyor ise revizyon rinoplastiden söz ediliyor demektir. Bu biraz tatsız bir konu da olsa cerrahinin gerçeğidir. İyi tarafından bakalım: Çözümü vardır.

revizyon-burun-ameliyati
burun-ucu-estetigi
burun-ucu-estetigi

Burun Ucu Estetiği

Bir burunu güzel yada kötü gösteren bir çok ayrıntı vardı. Herkes kendi burnundaki en problemli alanları ön planda görür. Bir istatistiğe vurursak eğer burun ucu bu konuda liderdir. Peki burun ucu neden bu kadar önemlidir ve biz burun ucunu nasıl şekillendiriyoruz?

let-down-rinoplasti

Letdown Rinoplasti

Let down rinoplasti yada bir diğer ifade ile Preservation rinoplasti Fransız cerrah Yves Saban tarafından geliştirilmiş ve dünyaya tanıtılmış bir yöntemdir. Peki nedir let down rinoplasti (preservation rinoplasti), hangi ihtiyaca cevap vermek için düşünülmüş, ve nasıl yapılır? Bu konulara değinelim şimdi.

let-down-rinoplasti

Messenger

Doktora Sor

WhatsApp

Şimdi Ara