Skip links
kimler letdown rinoplastiye uygun

Kimler LetDown Rinoplasti İçin Uygun

Her Vaka Letdown Rinoplasti İçin Uygun Olmayabilir

Önce konuyu size bir hatırlatayım. rinoplasti olmak istiyorsunuz. Aslında burun çatınız güzel sadece biraz öne çıkık. Yani burnunuzda kemeriniz var.

Doktorunuz da burun sırtınızı almak yerine tabanından eksiltelim ki burun sırtınızı blok olarak geri çekme şansımız olsun dedi. İşte bu Let Down Rhinoplasti’dir.

Ya da bir diğer anılan adı ile Preservation Rhinoplasty. Hatırladınız mı? Neden böyle bir çabaya giriyorduk? Çünkü burun sırtını onarırken bazı istenmeyen komplikasyonlarla karşılaşma şanssızlığımız olmakta ve bundan kaçmak için burun sırtını korurken o kemer görüntüsünden de kurtulmak mümkün olmaktadır.

Her hasta let down rinoplasti yada preservation rinoplasti için uygun değildir. Burun sırtı üstte kemik altta kıkırdak parçalardan oluşur ki bu parçalar key stone area denilen yerde birbiri ile birleşir.

Burun kemerinizin en çıkıntılı yeri bu birleşim alanında ise alttan scorring dediğimiz bir manüplasyon ile yine let down rinoplasti (preservation rinoplasti) yapmak mümkün olmaktadır.

Fakat burun sırtının en çıkıntılı noktası kemik alana taşmış ise karşımıza üç olasılık çıkar: Ya yine let down rinoplasti (preservation rinoplasti) yapacağız ve o en çıkıntılı yere küçük bir törpüleme işlemi yeterli gelecek, ya o fazla çıkıntılı kemin alanını klasik yöntemlerden biri ile çözeceğiz let down rinoplasti yapmayacağız yada let down rinoplasti (preservation rinoplasti) yapacağız yine ama hastamıza önceden bilgi vereceğiz: “ o noktada hafif bir kemer kalabilir” diye.

İşte bu yüzden her hasta farklıdır, kendi içerisinde değerlendirilmeli ve her hastaya göre planlama yapılmalı.

Hasta bir burun estetiği düşünüyorsa doktoru ile aynı frekansa girip sonuçları tartışabilmesi iyi bir sonuç için en önemli faktördür diye düşünüyorum.

Bu arada bir dip not geçmeliyim Let Down rinoplasti (preservation rinoplasti) hem açık hem kapalı rinoplasti tekniği ile birlikte uygulanabilir. Kliniğimizde benim tercihim tahmin edeceğiniz gibi yine kapalı rinoplasti ile bu tekniğin taçlandırılması şeklindedir.

Leave a comment