lipomatik

Lipomatik

Lipomatik Liposuction mı VASER Liposelection mı?

İstenmeyen yağlar eskiden sadece kadınların başının belasıydı ama şimdi erkeklerde ciddi oranda yağ aldırma (liposuction) ile ilgilenmektedirler. İlgilenen çok ama o kadar ciddi bir bilgi kirliliği var ki hangi yöntem daha güvenli, hangisi daha etkili gerçekten seçim yapmak zorlaşıyor değil mi?

Yıllar içerisinde bir çok yağ aldırma (liposuction) yöntemi ortaya çıktı. Peki neden bu kadar çok arayış var. Neden altın standart oluşturulamamış. İhtiyaçların bir kaç sebebi var.

a) Bunların başında cerrahın konforu geliyor. Klasik liposuction son derece yorucu bir işlemdir. Ve bir çok cerrah bunu sıkıcı bulur zaten. Teknoloji önce cerrahı rahatlatmayı hedefledi.

b) Arayışın bir diğer nedeni hasta güvenliği. Bu işlem sırasında alınmak istenen yağ doku ise neden diğer dokular da zarar görsün ki? Özellikle yağ dokuyu seçecek teknolojiler arandı.

c) Bir diğer neden teknik üstünlük. Liposuction sonrası dalgalı görüntülerden şikayetçi insanları duymuşsunuzdur. Kullanılan teknoloji cerrahın dikkati dışında da yağ alınan alanın düzgün taranmasına imkan tanımalı, işlemi kolaylaştırmalıdır.

d) Bir diğer arayış ta fazla yağ alımı sonrasında derinin sıkılaşarak sarkmamasını sağlamaktır.

Bir süredir yağ aldırmak isteyen hastalarımız lipomatik mi yoksa VASER mi daha başarılıdır sorusunu bize sormaktadır. Bu makalede sizler için Lipomatik ile VASER liposuction arasındaki farkları anlatacağım ve bunu yukarıda sıraladığım arayışlar çerçevesinde açıklayacağım.

a) Lipomatik Liposuction cihazı klasik liposuctiondakine benzer bir kanülün elektirik motoruna bağlanması ile ortaya çıkmıştır. Cerrah çok efor harcamaz çünkü yağı rendeleyen bir kanül sistemini motor çevirir. VASER Liposuction‘ da yağı çekmeden önce sıvılaşmasını sağlayanses ötesi ( ultrasonik) dalgalar yayar sonra erimiş yağlar kesici olmayan kibar kanüller ile dışarı çeklir. Yağ önce eritildiği için cerrahı yoran bir işlem değildir.

b) Lipomatik klasik liposuctionda kullanılana benzeyen ve motorun çevirdiği bir kanül sistemi kullanır. Bu sistem önüne ne gelir ise onu keser ve çıkarır. VASER yaydığı ses dalgaları nedeni ile yağ doku tarafından emilir sadece. Probunun hemen yanındaki ne sinir ne de damar dokusu zarar görmez. Zeten bu nedenle “liposelection” ifadesi sadece VASER için kullanılır.

c) Lipomatikte alına yağ kanülün geçtiği hat boyuncadır. VASER de ise ses dalgası balon etkisi ile yayıldığı alan boyunca yumuşak geçişlerle dalgalı görünüm riskini en aza indirir.

d) Lipomatik tamamı ile mekanik bir cihazdır. Fazlaca yağ aldığınız bir bireyin derisinde herhangi bir sıkılaşma etkisi yoktur. Bu açıdan lipomatik klasik liposuctiondan üstün değildir. Oysa VASER ultrasonik liposuction cihazının sıkılaştırıcı modu ile deri altına uygulanarak fibroblsatların tetiklenmesi üzerinden deride ilerleyici bir sıkılaşma olmaktadır. Karın germe sınırındaki hastalarda bile germe yapmaksızın başarı elde edilebilmektedir.

Tedavinizde kullanılacak cihazları ticari söylevlerin dışında teknik özelliklerini değerlendirerek kıyaslamak sizleri doğru sonuca götürecektir.

Op.Dr. Ozan Balık Levent / İstanbul

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.