Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde Burun Estetiği Ameliyatı

Plastik cerrahi ile ilk tanıştığım 2002 yıllarında tahminen estetik hastalarımızın %10’unu erkekler oluşturuyordu. Ve tabiki erkek rinoplasti hastaları da bu orana dahildi. Aradan yıllar geçti ve toplum algısı çok değişti. Ve tabi ki erkeklerin dünyası da.

Nosejob, nose reshaping, burun estetiği, rinoplasti, rino vb ne isim verirseniz verin özünde daha güzel görünen burunlar elde etme işinde kadınlar çok ön plandaydı. Elbette zarif burunlar hedefleniyordu. Çok uzun yıllar algı zarif, ince, kibar burun kavramı üzerinden yürüdüğü için erkekler itici buluyordu. Bence bir bakıma haklıydılar. Oysa her rinoplastinin hedefi incelmiş, daralmış burunlar değildir. Yüze yakışan, asil görünüşlü, doğal burunlar telaffuz edilmeye başlandığında erkekler de bir durup düşündüler. Erkeksi ifadelerini bozmadan daha yakışıklı olmanın kapısı açılmış oldu böylece.

Hatırlıyorum bundan bir 15 yıl önce erkek rinoplasti hastaların ameliyat öncesi görüşmelerinde en büyük sıkıntıları kadınsı bir algının yüzlerine oturmasını istemiyorlardı. Elbette bunu isteyen de vardı ama bu başka bir konu tabi ki. Gerçekten de kadınsı standartlarda bir burnu erkek yüzüne oturtmaya çalışılır ise ortay çok kötü sonuçlar çıkar. Erkek yüzü kadından farklı olarak kaş altındaki kemik çıkıntılar belirgindir (frontal bar denilir), elmacıklar öne ve yana doğru daha belirgindir, çene kemiğinin yan ve uç çıkıntıları dah güçlüdür. Böylesi anatomik farklılıklar varken kadına ve erkeğe aynı burnu tasarlayamazsınız. Ayrıca erkekler burnunda kemik de kıkırdak ta deri de kadından daha kalındır. Deri daha yağlıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı burnun şişliği daha uzun sürer ameliyat sonrasında. Bu detay bile ameliyat planlarını etkilemektedir.

Özetle erkeklerde burun estetiği bazı ayrıntılarından dolayı en az kadın rinoplastisi kadar, belki daha da dikkatli olunması gereken bir konudur. İyi bir planlama, özenli bir cerrahi ile erkeklerde rinoplasti erkek figürünü ve algısını değil bozmak, tam tersine daha karizmatik hale getirebilmelidir.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.