Skip links
ben aldirma 1

Ben Aldırma Ameliyatı ve Fiyatları 2024

Sizin Ben’imle Ne Derdiniz Var?

Ne zaman bu konuda konuşacak olsam sevgili İzzet Altınmeşe’ nin “sizin ben’imle ne derdiniz var” capsini tebessüm ile anarım :). Evet sizin beninizle derdimiz var gerçekten…

Tıbbi adı nevüs, halk arasında ben diye adlandırılan ve genellikle de hiç bir tıbbi önemi olmayan deride bulunan, bazen deriden kabarık ta olabilen, genellikle rengi deriden koyu olan renkli deri parçalarıdır. Bir kısmı doğum sırasında olabilir ki bu son derece düşük bir olasılıktır. Üzeri tüylü ve geniş çaplı olanlar ileri yaşlarda risk doğurabilir. Genellikle ergenliğe ulaşıldığında ortalama bir bireyde 60 civarında nevüs (ben) bulunabileceği tespit edilmiştir. Çoğunluğu basit nevüstür ve tıbbi bir risk genellikle içermezler. Yıllık takipler yada kişilerin eğitilerek benlerini takip etmesi önerilir. Çıkarılması da gerekmez. Peki takipte nelere dikkat edilecek ve biz hangi benlerden (nevüs) korkmalıyız. Bu işin bir ABCD kuralı var:

A (Asimetry): özellikle bir nevüsün (benin) çevresine baktığımızda asimetrik olup olmaması önemli bir konudur. Bir ben ne kadar daire veya elipse yakın ise o kadar masumdur.
B (Border): Bir nevüsün (benin) normal deri ile olan sınırını net olarak seçemiyorsanız iş ciddi olabilir.
C (Color): Bir nevüsün (benin) rengi ne kadar çok ton içeriyor ise risk o kadar fazladır.
D (Diameter): Bir nevüsün (benin) çapı ne kadar büyük ise risk o kadar artmaktadır.

Bunların dışında bir nevüsün (benin) üzerinde kıl çıkması, pullanmanın olması, kılcal damarların görülmesi, kanaması, kaşınması gibi belirtilerde çok dikkatli olunması gerekir.
Önemsiz benlerin takibinde sıkıntı yok ama eğer daha sıkı takip edilmesi gereken şüpheli bir nevüsün (benin) varlığında hiç vakit kaybedilmeden çıkarılarak patolojiye gönderilmelidir.
Çapı büyük nevüsün (benin) kısmi biyopsisi düşünülebilir.

Halk arasında beni elletmek iyi değildir efsanesi ise kısmen doğrudur. Olay beni nasıl ellediğiniz ile ilişkili. Kısmi olarak yakılması, lazer uygulanması, tıraşlamalarda kötü bir kansere dönüşme sınırındaki bir beni (nevüsü) tetikleyebilir. Oysa tamamen çıkardığınız bir nevüste (ben) bu olasılık olmaz. Her zaman derim “ aklınızda kalacağında, patoloji kutusunda kalsın”.

Özetle sizin beninizle bir derdimiz yok efendim 🙂 Dertsiz günler dilerim…

Leave a comment