Foto Filtrelerin Sizin Ele Veriyor

Eskiden çok estetik yaptıran kişilerle ilgili “estetik hastalığınıa yakalandı” geyiği yapılırdı. İşin aslı şu: kişilerin estetik anlamda kendilerinden memnuniyetsizliğini bir defa gözünü karartıp yaptırdığında, bazı şeylerin nekadar kolay değiştirebileceğini öğrenmesidir olup biten. Sevmediğiniz bir burunu ağrısız sızısız bir kapalı  rinoplastiyle  kolayca değiştirdiğinizde kendinize şunu sormaya başlıyorsunuz, “neden küçük olan mememi büyütmeyeyim, yada eritemediğim şu yağları aldırmayayım”. Ekonomik olarak da bir ayarlama yapılabildikten sonra bir defa dünyaya geline şu dünyada insan kendine soruyor: neden olmasın?

Estetik hastalığı diye vurgulanan şey aslında “Body Dismorphic Disorders” yani vücut imge bozukluğu. Kişinin farklı sorunlarını çözmek yerine kendi vücudu ile gerekli gereksiz uğraşması. Bu konuda elbette ben de hem fikirim. Acil psikoterapi …

Şimdilerde  ise estetik cerrahi ile kişilerin kendini değiştirmesinden daha büyük bir tehlike var. Eskiden  en azından neyi sevip sevmediğimiz net idi ve bu konuda da yapılacak olan ya estetik cerrahi yaptırmak, yada kabullenip yaşamak idi. Oysa günümüzde delikanlı gibi değişimler yapmadan foto filtreler ile kendimizi değiştiriyoruz. Bunun nesi mi kötü 🙂 Foto filtre sonucuna herkes gibi onu kullanan kişi de inanıyor. Sonuç: gerçeklik algısı yıkılıyor.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Messenger

Doktora Sor

WhatsApp

Şimdi Ara