Laparoskopik Karın Germe Ameliyatına Uygun musunuz?

Vücut şekli yağlanamaya bağlı olarak bozulan birçok hasta liposuctiondan (yağ aldırma), karın germe ameliyatına (abdominoplasti), göbek estetiğinden, rektus kas sıkılaştırmasına kadar çeşitli işlemleri yaptırmak istemektedir. Peki estetik cerrahlar bu karar aşamasında ne düşünüyoruz? Sizi bu konuda bilgilendirmek istiyorum..

Karın Germe Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Öncelikle hastamızın yaşı ve yaşı ile alakalı olarak deri elastikiyeti çok önemlidir. Derimizin hemen altındaki dermis denilen tabaka da kollajen ve elastin lifleri bulunur ve deri hacmin büyük kısmını oluşturur. Bizler karar aşamasında şunu düşünürüz: acaba hastanın yağları alındıktan sonra içi boşalan deri kendini toparlayabilecek mi? İşte önemli olan soru bu. Eğer yağlanmanın olduğu alanda sarkma yok ise ve içi boşaldıktan sonra deri o elastik yapısı ile toparlayacak gibiyse hastaya sadece liposuction (yağ alma) önerilebilir. Eğer o deri toparlamayacak gibiyse, hatta işlem öncesi bile sarkması, katlantısı var ise peşin peşin liposuction (yağ alma) ve karın germe ameliyatı işlemleri birlikte uygulanması önerilir. Çalıştığımız alan karın da ise bu işlem karın germe ameliyatı, uylukta ise uyluk germe olarak adlandırılır. Elbette bu fazla dokuyu da keserek çıkarmak gerekir. Sonucunda ise uzun kesi izleri olur. Bu tür ameliyatlar kar zarar hesabı ile çalışır. Normal şartlarda küçücük bir izi bile kabul etmeyecek hastalar bu büyük izleri mutlulukla karşılar çünkü karşılığında edineceği form oldukça tatmin edicidir. Yine de bu değerlendirme aşamasında sanki bir basamak eksik gibidir. Kişinin karnında yağlanması var ama sarkması çok yok ve karın kasları gevşek olduğu için öne doğru bombeli. Hatta hastaya da söylenir bak şu karın şişliğin olmasaydı ne güzel sadece liposuction (yağ alma) yeterli olurdu diye. Karına o bombeliği veren şey tam ortada rektus abdominis ismini verdiğimiz kasların birbirinden ayrılması, enlemesine ve boylamasına gevşemesi ile olur. Karın germe ameliyatı ile bu durum en az iz ile ortadan kaldırılır.

Laparoskopİk Karın Germe Ameliyatında Olay Nedir Peki?

Yine klasik liposuctiondaki gibi karın etrafında ve göbek deliğinde yerleşen küçük 3 adet küçük kesi ile girilerek liposuctionunuz yapıldıktan sonra. Aynı liposuction kanülleri çapınada özel laparoskopik aletlerle karın kasları ile deri arasında çalışılıp, kasa ait kılıf sıkılaşacak şekilde onarılır. Bu şekilde karın dokusu kaldırılmadan karın kasları sıkılaşır. Ve yapılan sadece 3 adet küçük kesidir. Bunlar da iyileştikten sonra fark edilmesi son derece zordur. Cerrahide önemli olan doğru hastaya doğru tanı ile doğru cerrahiyi uygulamaktır. Belinizin yarısını saran büyük kesilerle yapılan karın germe ameliyatı yerine küçük kesilerle laparoskopik karın germe ameliyatı yaptırılabilir.Bu gruba girmiyorsanız yine de üzülmeyin o zaman da oluşacak ameliyat izine değecek şekilde deri çıkarılacak demektir. Karın germe ameliyatı hakkında aklınıza takılan farklı bir soru var ise lütfen yazmaktan çekinmeyiniz. Sağlıkla kalın…

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!