Karın Germe Ameliyatı

karın germe ameliyatı

Laparoskopik Karın Germe Ameliyatına Uygun musunuz?

Burada size sadece birkaç cm lik kesilerle nasıl karın germe ameliyatı yapılacağını anlatacağım. En önemli soru bu ameliyat neden ortaya çıktı ve acaba siz karın germe ameliyatına uygun şanslı grupta mısınız? Vücut şekli yağlanamaya bağlı olarak bozulan bir çok hasta ile görüşüyoruz ve liposuctiondan (yağ aldırma), karın germe ameliyatına (abdominoplasti), göbek estetiğinden, rektus kas sıkılaştırmasına kadar çeşitli seçenekleri sunuyoruz. Peki biz estetik cerrahlar bu karar aşamasında ne düşünüyoruz? Size önce bunlardan söz etmeliyim.

Karın Germe Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Öncelikle hastamızın yaşı ve yaşı ile alakalı olarak deri elastikiyeti çok önemlidir. Derimizin hemen altındaki dermis denilen tabaka da kollajen ve elastin lifleri bulunur ve deri hacmin büyük kısmını oluşturur. Bizler karar aşamasında şunu düşünürüz: acaba ben yağları aldıktan sonra içi boşalan deri kendini toparlayabilecek mi? İşte sihirli soru bu. Eğer yağlanmanın olduğu alanda sarkma yok ise ve içi boşaldıktan sonra deri o elastik yapısı ile toparlayacak gibiyse hastamıza sadece liposuction (yağ alma) öneririz. Eğer o deri toparlamayacak gibiyse, hatta işlem öncesi bile sarkması, katlantısı var ise peşin peşin liposuction (yağ alma) ve karın germe ameliyatı işlemleri birlikte uygulanır. Çalıştığımız alan karın da ise bu işlem karın germe ameliyatı, uylukta ise uyluk germe olarak adlandırılır. Elbette bu fazla dokuyu da keserek çıkarmak gerekir. Sonucunda ise uzun kesi izleri olur. Bu tür ameliyatlar kar zarar hesabı ile çalışır. Normal şartlarda küçücük bir izi bile kabul etmeyecek hastalar bu büyük izleri mutlulukla karşılar çünkü karşılığında edineceği form oldukça tatmin edicidir. Yine de bu değerlendirme aşamasında sanki bir basamak eksik gibidir. Kişinin karnında yağlanması var ama sarkması çok yok ve karın kasları gevşek olduğu için öne doğru bombeli. Hatta hastaya da söylenir bak şu karın şişliğin olmasaydı ne güzel sadece liposuction (yağ alma) yeterli olurdu diye. Karına o bombeliği veren şey tam ortada rektus abdominis ismini verdiğimiz kasların birbirinden ayrılması, enlemesine ve boylamasına gevşemesi ile olur. Çok fazla seçenek olmadığı için de karın germe uygulanır ve hasta ile cerrah sonuçtan mutlu bir şekilde olay biterdi. Bugüne kadar tabi…. Cerrahinin birçok alanında kullanılmakta olan laparoskopik yöntemleri kısa bir süredir uygun vakalarda karın germe ameliyatında da kullanmaya başladık. Laparoskopi ile ilgili bilgiler çok eski ama bu kullanım alanı çok yenidir.

Laparoskopİk Karın Germe Ameliyatında Olay Nedir Peki?

Yine klasik liposuctiondaki gibi karın etrafında ve göbek deliğinde yerleşen küçük 3 adet küçük kesi ile girilerek liposuctionunuz yapıldıktan sonra. Aynı liposuction kanülleri çapınada özel laparoskopik aletlerle karın kasları ile deri arasında çalışılıp, kasa ait kılıf sıkılaşacak şekilde onarılır. Bu şekilde karın dokusu kaldırılmadan karın kasları sıkılaşır. Ve yapılan sadece 3 adet küçük kesidir. Bunlar da iyileştikten sonra fark edilmesi son derece zordur. Cerrahide önemli olan doğru hastaya doğru tanı ile doğru cerrahiyi uygulamaktır. Yeterince şanslıysanız ve tanımlamaya çalıştığım hasta modeline uyuyorsunuz. Belinizin yarısını saran büyük kesilerle yapılan karın germe ameliyatı yerine küçük kesilerle laparoskopik karın germe ameliyatı yaptırabilirsiniz. Bu gruba girmiyorsanız yine de üzülmeyin o zaman da oluşacak ameliyat izine değecek şekilde deri çıkarılacak demektir. Karın germe ameliyatı hakkında aklınıza takılan farklı bir soru var ise lütfen yazmaktan çekinmeyiniz. Sağlıkla kalın…

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!
Op. Dr. Ozan Balık Klinik

 • Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL
 • +90 532 609 08 73
 • info@ozanbalik.com

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi- Cuma
  09:30 – 19:00
 • Cumartesi
  10:00 - 19:30
 • Pazar
  Kapalı

E-Bülten

WhatsApp
burun estetigi fiyatlari