Skip links
neden erken bosaliriz 1

Neden Erken Boşalırız

Şimdi beyin yakan bir geziye çıkacağız, lütfen kemerlerinizi bağlayın.

Sabahın yedisi sokaktasınız, başınızı yukarı kaldırdınız. Orada yuvarlak, göz kamaştıracak kadar parlak bir cisim var gökyüzünde. O da ne üstelik ısı da yayıyor olmalı ki derinizde ısı da hissetmeye başladınız.

Adı neydi diye düşünme süreniz bir saniye bile sürmez ve “güneş” dersiniz. Peki bunu büyük bir sinema spotundan nasıl ayırdınız.

Etrafında direkler, borular ve kablolar görmedim diyebilirsiniz. Ne zaman boşalıyoruz dediğinizi duyar gibiyim :). Sabredin az kaldı. Peki güneşi tanımlarken beynimizde ne oldu gerçekten.

En basit hali ile çocukluk tecrübelerimizi arşivleyen bir nöral kütüphanedeki kayıtları kullanıyoruz. Başımızı yukarı kaldırırken ensemizdeki kaslardan uyarılar beynimize gider ve bu cisim yukarıda der. Yukarıda olacak bir çok olasılık hazırlanmaya başlar.

Bu olasılıklar gözümüzden gelen bilgi ile en parlak olanları diğerlerinden ayrılır. Olasılık oldukça azalmıştır. Azalan bu olasılıklar deriden gelen sıcaklık bilgisi ile yine elenir ve ısı kaynağı etkisi olanlar kalır sadece ön planda.

Sonra gündüz vakti olması, gökyüzünde olması, çok uzakta olması… vb. bir çok bilgiyi içeren nöronlar aynı anda çalıştığında ortak birleştiği bir nöronda “bu güneş” algısı oluşur.

Tabi ki bu ismi de erken çocuklukta bizi yetiştirenlerden “bak bu güneş” dendiğinde oluşturmuşuzdur.

Peki erken boşalmanın güneş ile ilgisi ne? Yok tabi, ama nöronlarla var. Devam edelim. Ergenlik döneminde ilk cinsel deneyiminizi yaşıyorsunuz.

Cinsellik insan varoluş temellerinden belki de en önemlisi. Bu ilk deneyimlerde her şeyin iyi geçmesini istiyorsunuz, çünkü çevreden de bir çok efsane ve ön yargıya sahipsiniz.

Bu yüzden genellikle kötü geçer ilk deneyimler. Sonraki deneyimlerde de bu ilk deneyim hatırlanır ve doğal olarak tekrarlanır.

Böylece cinsel ilişkide gerginlik ve erken boşalma kemikleşerek tekrar eder. Elbette hikaye psikolojik olarak başlamıştır ve yine bu yol ile çözülebilir. Sadece zordur.

Klinik olarak gözlemlerimiz de zor olduğu yönündedir. O gökyüzünde gördüğünüz, ısı veren şeyi Güneş olarak kodladıktan sonra da psikoterapi ile olmadığına ikna edilebilirsiniz. Ama zor bir iş tabi.

Peki biz ne yapıyoruz. Size güneşi unutturmak istersem, onunla ilgili bilgi kaynakları beynin neresinde ise orayı durdururum. Eğer erken boşalmayı durdurmak istersem de onu tetikleyen sinir uyarımlarını durdurur ya da yavaşlatırım.

Hikayeyi anlatabildim mi? Penisten beyne uzanan sinirlerde ileti sıklığı yada hızı aslında artmamıştır ama beyinde bu bilgiler panik ile hızlı ve yoğun olarak okunur.

Bunu çözmek için beynimizin içerisine bakmaktansa penis üzerinde sinir ileti hızını yavaşlatmak harika bir fikir değil mi?

Erken boşalma çaresiz bir problem değildir. Kökeni de gerçekten psikolojiktir. Cerrahi tarafta biz beyninizin yeniden formatlanıp, cinselliğe yeni bir pencereden bakabilmeniz için size fırsat yaratıyoruz.

Yukarıda erken boşalma ile ilgili anlattığım mekanizmalar özellikle lokal anestezik kremlerden fayda gören bireylerde faydalıdır. Mekanizmayı anlamanız çok önemlidir, bu sizin tedaviye uyumunuz ve fayda görebilmeniz için şarttır.

Siz anlattıklarımı düşünün, güneşi biz hallederiz 🙂 …

Erken Boşalma Tedavisinde Cerrahinin yeri ile ilgili daha fazla bilgiyi bu makalede bulabilirsiniz: https://www.ozanbalik.com/erken-bosalma-ameliyati/

Leave a comment