Skip links
memeye yag enjeksiyonu 1

Memeye Yağ Enjeksiyonu

Memeye Yağ Enjeksiyonu Kanser Yapabilir mi?

Burada sıkıntılı konu yağ enjeksiyonunun kendisi değil. Ben de sıklıkla yağ enjeksiyonunu vücudun farklı bölgelerinde farklı amaçlarla kullanmaktayım ama kadınlarda görülen en sık kanserin merkezi olan memeye enjeksiyon konusu biraz sıkıntılıdır.

Bir diğer meme doldurma yöntemi yağ dolgusu, lipofiling, lipo-mammoplasti ile meme büyütme”! Geleceği derken gerçekten gelecekten söz ediyorum. Bir kaç hafta yada ay, yıl değil.  Çalışmalar devam ediyor ve henüz çok faydalı klinik sonuçlar yok ortada. Özellikle karın ve kasık bölgelerimizdeki yağ dokumuz gerçekten bol miktarda pluripotent hücre içerir. Bu hücreler doğru uyaranla bir çok farklı dokuya dönüşebilir anlamındadır. Bu biyolojinin atom enerjisi sayılır. Hangi amaçla hangi yönde kullanacağınız çok önemlidir.

O bölgeden alınan  yağlarla birlikte alınıp birlikte enjekte edildiği için memede hacim artar. Memeyi büyüten yağ dolgusudur yani. Peki kendi dokunuz olduğuna göre sorun nedir? Öncelikle yukarıdaki enfeksiyon riski burada da vardır. Bir diğeri yağ enjeksiyonlarını takiben yağ hücre grupları etrafında kalsiyum tuzları oluşur ki, kalsifikasyon denilir buna, meme kanserindekine benzer bir radyolojik görüntü verir ve yanlış tanılara neden olabilir.  Daha da önemli bir risk vardır.

Bu konu en son katıldığım bir kongrede bir otör tarafından dile getirildi. Daha tüm yönleri ile ortaya konuşmadı ama olasılıkları son derece düşündürücü. Eğer kişinin memesinde kansere dönüşme olasılığı olan bir hücre yada hücre grubu var ise işte bu aktörleri bu dönüşümü uyarabilir, hızlandırabilir. Dediğim gibi bu konuda çalışmalar devam etmekle birlikte tıbbi güvenliği netleşmemiş bir uygulamayı yaparak, yaptırarak korkulu rüya görmeye gerek yok.

Günümüz modern tıbbı tarafından güvenirliği çok kez test edilmiş ve tüm dünyaca güvenli olduğu kesin kabul edilen basit bir uygulama ile harika memeler oluşturmak varken risk almanın ne anlamı var? Özetle, memenizi büyütmek mi istiyorsunuz: Silikon implant taktırın.

Sağlıklı bir şekilde meme büyütme isterseniz lütfen bu linki bir inceleyin: https://www.ozanbalik.com/gogus-buyutme/

Leave a comment