Memeye Yağ Enjeksiyonu Kanser Yapabilir mi?

Meme büyütme işlemleri arasında gerek sentetik gerek ise kendi yağınızla yada piyasadaki reklam ismi ile “kök hücre ile” meme büyütmeyi önermediğim den  başka bir makalede söz etmiştim. Burada yağ enjeksiyonları ile ilgili korkularımdan ve inançlarımdan söz edeceğim.

Burada sıkıntılı konu yağ enjeksiyonunun kendisi değil. Ben de sıklıkla yağ enjeksiyonunu vücudun farklı bölgelerinde farklı amaçlarla kullanmaktayım ama kadınlarda görülen en sık kanserin merkezi olan memeye enjeksiyon konusu biraz sıkıntılıdır.

Bir diğer meme doldurma yöntemi yağ dolgusu, lipofiling, lipo-mammoplasti, yada daha cafcaflı ve para eden adı ile “kök hücre ile meme büyütme”! Kök hücre çalışmaları tıbbın geleceğidir. Geleceği derken gerçekten gelecekten söz ediyorum. Bir kaç hafta yada ay, yıl değil.  Çalışmalar devam ediyor ve henüz çok faydalı klinik sonuçlar yok ortada. Oysa, medya kök hücreyi ekmeğe sürüp yiyecek neredeyse. Özellikle karın ve kasık bölgelerimizdeki yağ dokumuz gerçekten bol miktarda pluripotent hücre (kök hücre de diyebiliriz) içerir. Bu hücreler doğru uyaranla bir çok farklı dokuya dönüşebilir anlamındadır. Bu biyolojinin atom enerjisi sayılır. Hangi amaçla hangi yönde kullanacağınız çok önemlidir. Bu bol sayıda dediğimiz kök hücrelerini sadece toplarsanız toplamı birkaç damla eder.

Olay kök hücre değil, o bölgeden alınan  yağlarla birlikte alınıp birlikte enjekte edildiği için memede hacim artar. Memeyi büyüten yağ dolgusudur yani. Peki kendi dokunuz olduğuna göre sorun nedir? Hem de içerisinde kök hücre de varmış? Öncelikle yukarıdaki enfeksiyon riski burada da vardır. Bir diğeri yağ enjeksiyonlarını takiben yağ hücre grupları etrafında kalsiyum tuzları oluşur ki, kalsifikasyon denilir buna, meme kanserindekine benzer bir radyolojik görüntü verir ve yanlış tanılara neden olabilir.  Daha da önemli bir risk vardır.

Bu konu en son katıldığım bir kongrede bir otör tarafından dile getirildi. Daha tüm yönleri ile ortaya konuşmadı ama olasılıkları son derece düşündürücü. Eğer kişinin memesinde kansere dönüşme olasılığı olan bir hücre yada hücre grubu var ise işte bu kök hücre aktörleri bu dönüşümü uyarabilir, hızlandırabilir. Dediğim gibi bu konuda çalışmalar devam etmekle birlikte tıbbi güvenliği netleşmemiş bir uygulamayı yaparak, yaptırarak korkulu rüya görmeye gerek yok.

Günümüz modern tıbbı tarafından güvenirliği çok kez test edilmiş ve tüm dünyaca güvenli olduğu kesin kabul edilen basit bir uygulama ile harika memeler oluşturmak varken risk almanın ne anlamı var? Özetle, memenizi büyütmek mi istiyorsunuz: Silikon implant taktırın.

Sağlıklı bir şekilde meme büyütme isterseniz lütfen bu linki bir inceleyin: https://www.ozanbalik.com/gogus-buyutme/