vücut estetiği

Vücut Şekillendirme Ameliyatından Sonra Sizi Bekleyen Süreç Nelerdir

Öncelikle Vücut Şekillendirme ameliyatınızı bana olduğunuz için teşekkür ederim. Güveninizi boşa çıkarmamak adına elimden gelenin en iyisini yaptığımdan emin olun. Şimdi ameliyattan çıkmış ve yatağınızda olduğunuzu farz ediyorum. Asistanlarım sistematik çalışıyor ise bu yazı ve video linki size tam da bu anda gönderilmiş olmalı. Ameliyattan çıktığınız için işin büyük ve zor kısmının bittiğini sanabilirsiniz. Bir bakıma belki de öyledir ama biten kısım aslında sizin için en belirsiz olan kısımdı sadece. Uykuda olduğunuzu için size en korkunç gelen tarafı. Ama hikâye aslında yeni başlıyor. Şimdi bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı detaylardan size söz edeceğim.

Önerilere geçmeden önce vücut şekillendirme tanımı içerisine giren birçok ameliyat olmasına rağmen buradaki bakım ve tedavi bilgilerini liposuction, karın germe ameliyatları üzerinden anlatmaya çalışacağım. Diğer vücut şekillendirme ameliyatlarında da benzer yaklaşımlar doğrudur.

 • Korse Kullanımı: Korse kullanımı liposuctionda ve karın germe de son derece önemli

bir yer tutmaktadır. Çünkü liposuctionda yağın eksildiği alanda karın germede ise gerilmek üzere kaldırılan karın derisi altında büyük boşluklar oluşur. Vücudumuz boşlukları sevmez, sıvı ile doldurmak ister. İşte korse bu sıvı birikimini azaltır ve derinin zemine doğru bir şekilde yapışmasını sağlar. Doğru ve kaliteli korse son derece önemlidir. Elastikiyeti çabuk bozulmamalıdır genellikle sekiz hafta giymenizi isteyeceğiz. Giydiğiniz korse katlanmamalı ki çizgi şeklinde bası izleri yaratmamalıdır.

 • Yatış pozisyonunuzu ayarlayın: Liposuctiona bacak bölgesi hariç genelde yatış için özel bir pozisyon yoktur. Kollar ve bacaklara uygulandı ise liposuction bir yastık ile kol ve bacakları yükseltmek ödem açısından avantajlıdır. Bu arada eğer lipo sonrası popoya veya başka yere enjekte edildiyse enjekte edilen bölgenin üzerine yatılmaması daha doğrudur. Çünkü zaten enjekte edildiği yerde yaşama tutunmaya çalışan yağ hücreleri baskı ile tutma oranını düşürmüş oluruz. Yatış pozisyonu en çok karın germede önem arz eder. Karın germe ameliyatında sadece deri germe işlemi değil, karın ön duvarında da plikasyon dediğimiz bir teknik ile sıkılaşma sağlanır. Deri bu sıkılaşmış kasın üzerinden maksimum seviyede aşağı çekilerek fazlası belirlenip atılır. Ameliyat masasındayken daha fazla deriyi atmak için belden otuz derece kadar sizi öne katlayıp o şekilde fazlalıkları alıyoruz. İşte tam da bu yüzden ameliyat sonrası iki hafta tam doğrulmanızı istemeyiz. Denerseniz canınız yanabilir, dikişleriniz zorlanabilir. Uyurken de yatağınızın başına ve ayak altına yorgan vb koyarak yatağınızda 30-40 derece açı oluşturmalısınız. Yan yatmak teknik olarak mümkündür ama yan dönerken karın kaslarınızda twist etki oluşturacağınızdan bu kasınızdaki plikasyonu bozabilir. İki hafta sonra yatağınızda düz yatabilirsiniz. Yan dönmek için ise iki ay geçmesi harika olur.
 • Uyku ilaçları kullanmayın: Uykuda dönme riskinden dolayı çok derin ve kontrolsüz bir

uykuyu asla istemiyoruz. Bilinç altımızın bizi koruma fonksiyonunu devre dışı bırakmak istemeyiz.

 • Reçetenizi düzenli kullanın: Burun estetiği ameliyatı sonrasında hemen hemen standart olan bir reçete verilir ve bunu düzenli olarak kullanmanız istenir.
  • Antibiyotik: Ameliyat sonrasında genellikle günde iki defa tok karnına almanız gereken antibiyotiğiniz olacaktır. Genellikle Cefaks, Augmentin bazen de alerjik bünyelerde Cipro gibi tablatler yazılabilir. Marka özellikle belirttim çünkü etken maddeler isim olarak bile size karışık gelecektir. Bu daha güvenli sizin için.
  • Ağrı kesici: Genellikle Dex Fotrte gibi antienflamatuar etkisi de güçlü olan ilaçları kullanırız ki bunu da günde iki defa almalısınız. Eğer mide ülseri, gastrit gibi sorunlarınız var ise mide koruyucu da eklenebilir.
  • Bactroban, Fucidin vb: Bu antibiyotikli pomatları bantlarınızın çıkmasından sonra günde iki defa ve banyoya girmeden önce dikiş hattınıza uygulamanız gerekmektedir.
  • Contractubex: Son derece allerjikte olsa dikişlerin güzel ve belirsiz bir iz ile iyileşebilmesi için kullanırız. Unutmayın bu kremi kullanmaya ameliyattan iki hafta sonra başlayacağız. İdeali ünde dört defa uygulamaktır. Ve her uygulamada yara izine bir dakika kadar süren minik masajlarla kremi yedirmeliyiz. İlk ay bu masajların baskısı az olmalı. Sadece sürüp bırakılan kremin bir faydası olmayacağını unutmayınız. Toplamda altı ay kullanmalısınız.
 • Masaj: Deri altından yağ dokunun eksildiğini ve üzerindeki derinin bol kaldığını

düşünün. Vücudunuz o deriyi bir miktar sıkıştıracaktır elbette ama sizin masaj ile desteklemeniz bir ütüleme etkisi ile derinin zemine doğru şekilde oturmasını sağlayacaktır. Liposuction eğer kapalı delikli olarak yapıldı ise bir hafta sonrasında masaja başlanması uygundur. Eğer yüksek volümlü yağ alınacak yada lipödem gibi bir tanınız var ise liposuction delikleriniz açık bırakılabilir. Böylelikle deri altında birikecek fazla miktardaki seroma dışarı sızar ve hemen ameliyattan sonra başlanacak masajla da sağma etkisi elde edilip iyileşme süreci hızlandırılabilir. Elbetet görüntü olarak bazı hastalar bundan rahatsız olabiliyor. Sonuçta hafif kan ile karışık seroma deliklerden sızmaktadır. Bu nedenle de yatağınıza koruyucu hasta pedleri sermeniz mantıklı olacaktır. Endişe etmeyin bu sandığınızdan daha basit ve kontrollü bir süreçtir. Karın germelerde masaja bir ay sonra başlanabilir.

 • Deniz ve Havuz: Havuz ve deniz hidroterapi etkisi yarattığından önerilen bir durumdur.

Havuza yada denize girmek için liposuctiondan sonra 2 hafta geçmesi yeterlidir. Karın germe ameliyattan sonra bir ay geçmiş olması gerekmektedir. Karın germede dikkat edilmesi gereken bir detay vardır. Yüzme karın kaslarını ciddi çalıştıran bir egzersiz olduğundan en azından üçüncü ayınızı bitirmeden yüzmenizi önermem.

 • Banyo: Karın germe ameliyatından sonra banyo yapmak için yara iyileşmesini

destekleyen özel bantlarınızın çıkmasını beklemelisiniz. Aslında bu bantlar teorik olarak su geçirmez yani ıslanmazlar. Erken dönem de banyo yapılmasına engel yoktur ama birçok kez hastaların bu bantları açtığını ve yara problemlerine neden olduğu için bu banyo meselesinde biraz korkak davranıyorum. Belki streç ile kapatarak kısa bir banyo yapılabilir. Liposuction sonrasında ise eğer kapalı delikli yapılmış ise üçüncü gün deliklere antibiyotikli kreminizi sürerek duşa girebilirsiniz. Açık delikli liposuction uygulamalarında ise ilk hafta masaj ile delikler açık tutulduğu için, masajı bıraktıktan üç gün sonra banyo yapılabilir. Tabi ki yine antibiyotikli pomad sürülerek duşa girilmelidir.

 • Spor: Liposuctionlardan hemen sonra spora başlayabilirsiniz. Karın germelerde ise ilk

aydan sonra hızlı yürüyüşe, üçüncü aydan  sonra kardiyo, altıncı aydan sonra ağırlık kaldırmaya, birinci yıla doğru mekik çekme yapılabilir. Burada sınırlayıcı olan şey onarılmış olan karın kaslarımızı korumamız gerekmektedir.

 • Sigara-Alkol: Sigara doku beslenmesini en çok bozan faktörlerden biridir. Ayrıca yara

izinizin kötü olmasına neden olabilir. Yağ enjekte edildi ise yağın canlılığını, tutunma olasılığını bozar. Alkol de yara metabolizmasını olumsuz etkiler. Bırakmanız en doğrusudur. Ne zaman mı? Olabildiğince erken…

 • Doktorunuza doğruyu söyleyin: İlaçlarınızı unuttuğunuzda yada yanlış kullanmış

olmanız, banyoda pansumanlarınızı ıslattığınızda, ameliyat bölgenize darbe aldığınızda mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Böylelikle alınacak basit önlem ve müdahaleler ile sorunların büyümesi engellenebilir. Oysa ülkemizde hastalar bu tür durumları saklama eğilimindeler. Burada unutulmaması gereken doktorunuz ve siz aynı tarafta olduğudur. Aynı takımın oyuncususunuz. Her iki tarafında amacı başarılı bir ameliyat ve mutlu hastalar kazanmaktır.  Bunu unutmamalısınız.

 • Yaşayan bir dokuyu ameliyat ettiğimizi unutmayın: Vücut şekillendirme

ameliyatlarında deri, yağ tabakası ve kas fasyasını yeniden şekillendiririz. Tüm bu dokular cerrahi de olsa bir travma geçirmiş sayılır. Vücudumuz yaralandığını düşünür ve hızla onarmak ister. İşte vücudun bu onarım çabası bazen istemediğimiz sonuçlara neden olabilir. Nadir de olsa bu tür durumlarla karşılaştığımızda bazen masajlarla, bazen korsenin baskısının değiştirerek, bazen korseyi çıkararak, bazen de lokal anestezi ile minik dokunuşlar olabilir. Böyle bir girişimin yapılmış olması belki tatsız bir durumdur ama ameliyatınızın başarısız olduğu anlamına asla gelmez.

Vücut şekillendirme ameliyatları sonrasında yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda aklıma gelenleri burada yazdım. Yine de benim unuttuğum sizin aklınıza gelen bir konu var ise lütfen bana yazın, makaleyi birlikte geliştirelim.