Modern tıbbi düşünceler çocukluk yaşlarda psikoterapi ile duygulanımı yönetmeye çalışmak, bu mümkün değil ise ergenlik sonrası cinsiyeti değiştirmektir. Erkek vücudunda kadın beynine sahip olmak ne bir ayıp, ne bir günah ne de felsefi bir tartışmanın konusu değildir. Tamamı ile bilimsel gerçekler doğrultusunda çözülmesi gereken, sosyal bir uzantısı olan tıbbi bir konudur. Elbette tersi kadından erkeğe cinsiyet değişimi için de geçerlidir.

Biz hekimlerin görevi, yasal olarak izinlerini almış, bir sağlık grubu tarafından değerlendirilerek ortak karara varılmış transseksüellerde cinsiyeti değiştirmek, bedenleri ile beyinleri arasında barışı oluşturarak kişileri topluma kazandırmaktır.

Peki cinsiyeti değiştirmekle her şey halloluyor mu? Elbette değil. Daha yürünmesi gereken çok uzun bir yok var. Diğer cinsiyete ait özeliklerin de ortadan kaldırılması gerekmektedir. En sık yapılan değişim erkekten kadına olduğu için bu yönde ilerleyeceğim. Erkekten kadına dönüşümde . Bu amaçla fasiyal feminizasyon içerisinde bir çok uygulama yapılmaktadır. Rinoplastiden elmacık protezi takılmasına, adem elması tıraşlanmasından alına yağ enjeksiyonuna kadar birçok şey yapılmaktadır. Sıklıkla başlangıçta unutulan ama genetik olarak hücrelerinizde kodlanmış ise saç dökülmeleri son derece önemli bir problem olmaktadır. XY genlere sahip saç köklerinizde aileden gelen dökülme sorunlarınız var ise ister cinsiyet değiştirin, ister testisleri aldırın isterseniz östrojen kullanın dökülmeyi ve kelleşmeyi engelleyemezsiniz. Eğer şanslıysanız ense bölgesinde yeterince saç kökü bulunabilirse saç ekimi yapılabilir demektir. Günümüzde saç ekimi trans bireylerin fasiyal feminizasyonun ayrılmaz bir parçası olarak görülmektedir.

Saç ekimi yıllar içerisinde gelişmiş ve teknikler modernize edilmiştir. Klasik olarak uygulanan FUE tekniği ile ensede herhangi bir kesi yapılmaksızın çok ince punç denilen iğnelerle saç kökleri tek tek toplanmaktadır. Günümüzde bu tekniği Frozen PLT dediğimiz yöntemle birleştirerek greft canlılığını arttırmaktayız. Frozen PLT de alınan saç kökleri sizin kendi kanınızdan hazırlanıp dondurulan özel ortamda saklandığı için enseden ayrıldıktan sonrada canlılığını uzun sürre devam ettirebilmektedir. Böylelikle saç köklerinin transferinde maksimum başarı elde edilebilmektedir. Transfer edilecek saç köklerinin ön saç çizgisindeki dizilimi her bireyde çok özenli olması gerekmekle birlikte trans bireylerde çok daha büyük önem arz etmektedir. Tekli saç köklerinin ön hatta oluşturduğu detaylı hatlar trans bireylerde daha zengin tutulması amaca daha uygun görüntü vermektedir. Mümkün mertebede saçları tıraş etmeden uygulama yapmaya çalışılmaktadır. Donör sahada tıraşlanan alan ise ensenin uzun saçları altında kolayca saklanabilmektedir.

Trans bireylerde FUE + Frozen PLT saç ekimi diğer bireyler gibi sigaradan ve alkolden uzak kalınması ile başarı artarken, hormon desteğinin bir süre kesilmesi ekimin başarısını arttırdığı ile ilgili klinik bir gözlemimiz vardır. Ekim sonrasında yine diğer herkes gibi 3. gün saçlar yıkanmaya başlamaktadır. Onuncu günden sonra işleme ait kızarıklıklar hemen hemen silinmiş olur. Her mevsim yapılabilir bu işlem. Elbette işlemden sonraki erken dönemde direkt güneş altında oturmamalısınız. Yeni evine tutunmaya çalışan köklerin neme ihtiyacı var ve güneş saç derisini kurutur.

Hastalarımızda doğru tanıyı koyabilmek ve doğru planlama için muayene etmeyi tercih etmekle birlikte iyi kalitedeki fotoğraflar ile de düşük yanılma paylı planlama, online konsültasyon yapılmaktadır.

Diğer tüm cerrahi prosedürler gibi saç ekiminde de ek sağlık problemleriniz var ise doktorunuzla paylaşmalı ve işlemin tıbbi güvenliğini sağlamalısınız. Ve en önemlisi içerisinde bir doktorun olduğu saç ekim ekibi ile bu yola çıkmalısınız.

Op.Dr. Ozan Balık Levent / İstanbul

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Messenger

Doktora Sor

WhatsApp

Şimdi Ara