Skip links
safir perkutan sac ekimi 1

Safir Perkutan Saç Ekimi Fiyatları 2024

Nedir Safir Perkutan Saç Ekim Tekniği?

Konu erkekler olunca bazı ameliyatların, cerrahi işlemlerin açıklaması daha kolay oluyor. Çünkü genetik olarak erkekler daha analitik kalabiliyor.

Erkekleri kadınlara oranlarsak çok az estetik kaygısı olur ve onların başında da saç ekimi gelir. Şimdi bu makalede sizlere saç ekiminde bir süredir revaçta olan safir perkütan tekniğin neden bu kadar tutulduğunun matematiğini anlatacağım.

Konumuzun merkezi elbette FUE saç ekimi. Biliyorsunuz FUE pançları ile kesi ve yara izi olmadan enseden saçlar toplanmakta ve eksikliğin olduğu ön hatta transfer olur.

Gelişen teknoloji ve tecrübeler doğrultusunda günümüzde 0,7-08 mm pançlar kullanılmaktadır. Kimileri bu ölçütle şov yapmaya çalışıp 0,6 mm kullandığını söylese de bunu önermem.

Çünkü bu çapın içerisinde yaşaması gereken bir saç kökü vardır. En güzel sonuçlar minimum 0,8 mm FUE pançları ile elde edildiğini bilmelisiniz.

Enseden doğru bir şekilde saç greftleri toplamak işin sadece bir kısmıdır. Bu greftlerin eksikliğin olduğu ön hatta taşınması ise ayrı bir değerlendirme konusudur.

Şöyle ki, sağlıklı bir genç bireyde ön hatta santimetrekare de 150-400 arası saç teli olmalı. Bizler ise ekimde santimetreye 50-60 grefti yani yaklaşık 100-150 saç kökü koyabilirsek işlemi başarılı kabul etmekteyiz.

Şimdi işin matematiğine bir bakalım. 0,8 mm. panç ile alınan bir greftin alanı pi r2 den 0,5 mm2 eder. Çevresi ise 2 pi r’ den 2,5 mm dir (yani kesi boyu en az 1,25 mm olmalı, tam yarısı) . Düşünsenize 50 greftin toplam alanı 0,5×50=25 mm2 dir, yani 2,5 cm2.

Saçma bir hesap değil mi bu. 1 cm2 alana 50 greft koyduğunuzda 2,5 cm2 alanı 1 cm2 alana sıkıştırmış olmuyor muyuz? Bu hesap doğrudur, hiç şaşırmayın.

Böylesi bir sıkıştırmaya maruz kalan saç greftleri en azından canlılığını sağlayacak olan yatakları sıkı olmamalı ki canlılığı yüksek olsun.

Yakın zamana kadar slit denilen jilet tarzı düzlemsel bıçaklar ile kanal açılırdı ve bu kanallar şekil itibari ile çizgiye benzediğinden greftleri ileri derecede sıkıştırmaktaydı.

Oysa safir perkütan tekniğinde ileri teknoloji ürünü sıkıştırılmış cam bıçaklar greft anatomisine daha uygun şekilde ve saç derisine en az hasarı vererek kanalları açmamıza izin vermiştir.

Safir peruktan bıçaklar elmas benzeri uçları ile kesinin etrafındaki dokulara zarar vermeksizin, alınan greftin şekline en uygun kanalların oluşturulmasını sağlar.

Bu konu önemlidir, çünkü yukarıdaki sıkıcı hesaplamalar bize greftlerin 2,5 kat sıkışmak zorunda kaldığını göstermektedir.

Her geçen gün artan tecrübeyle safir perkütan saç ekimi tekniği altın standart olma yolundadır.

Üstelik maliyet açısından ciddi bir ek yük getirmediğine göre, bir erkek neden hayatında belki ilk ve tek sefer yaptıracağı böyle bir estetik girişimde safir perkütan saç ekimini tercih etmesin???

Ayrıca FUE Saç Ekiminde Frozel PLT konusunu incelmek için şu linke da bakınız: https://www.ozanbalik.com/sac-ekimi/

Leave a comment