Skip links
sac dokulmesi sikayeti var ozan balik 1

Saç Dökülmesi Şikayeti Olan Var Mı

Saç Dökülmesinden Şikayeti Olan Var mı?

Saç ekimi evet kelliğin en köklü çözümü. Olur yapalım. Ama saçlarınız neden döküldü. Genellikle saç ekimi görüşmelerinde ailede de benzer bir hikaye var ise bunu genetik olarak dökülmeye proglamlanmış saçlar olarak kabul edip.

Klinik gözlemimize güvenerek saç ekimine direk yönlenebiliyoruz. Genelliklede hasta beklentisi bu yönde oluyor. Ama unutulmaması gereken bir detay var.

Özellikle tam kellik oluşmamış ise ve saçlar cılız ise bu bize saç beslenmesi ve yaşaması ile ilgili metabolik bir sorun olabileceğini hatırlatmalıdır.

Vücudumuzda işleyen birçok metabolik süreç saç döngüsünü direkt olarak etkilemektedir. Belkide sadece tiroid beziniz az çalışıyor ve alacağınız basit bir tablet hem sizi metabolik olarak dengeye getirir hem de saçlarınızın yeniden çıkmasına neden olur.

Yada özellikle kadınlarda sık gördüğümüz saç dökülmesi şikayeti sebebi basit bir demir eksikliğidir. Sadece demir hapı kullanarak hem kan seviyeniz yerine oturur, hem kendinizi daha enerjik hissedersiniz hem de saçlarınız kurtulur.

O yüzden saç muayenesi dur köklerine bir bakayım demekle olan bir şey değildir. Elbette metabolik sorunlar  yada eksikler yanında saç derisine ait alerjik durumlar ve egzamatöz haller de saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

Yada korona virüsü nedeni ile gündeme gelen D vitamini konusu. Bugün biz biliyoruz ki saç döngüsünde immün sistem son derece önemli yer tutuyor, hatta neredeyse modülatör o.

Saç hekimi hakkında detaylı bilgi almak için hemen tıkla.

Özetle Ozan Balık hocam saç dökülmesi şikayetim var hangi testleri yaptırmalıyım diyorsanız. Aşağıda listesi mevcut.  Elbette bu makale doktor muayenesinin yerini tutmaz, bunu da unutmayın…

Rutin Kan Sayımı

Demir

Demir Bağlama

Çinko

Bakır

Selenyum

D vitamini

B1

B6

B12

Kalsiyum

Folik Asit

Tiroid Tarama Testi (T3,T4,TSH)

Testesteron

DHEA

Total Protein

Albumin

Saç ekimi ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen linki tıklayın: https://www.ozanbalik.com/sac-ekimi/

Leave a comment