Revizyon Rinoplasti (Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı)

Burun estetiği ameliyatı sonrasında istenilmeyen bir sonuç oluşmuş ve ikincil bir işlem gerekiyor ise revizyon rinoplastiden söz ediliyor demektir. Bu biraz tatsız bir konu da olsa cerrahinin gerçeğidir. İyi tarafından bakalım: çözümü vardır.

Peki neden estetik burun revizyonu ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır?

Bunun bir kısım nedeni cerrahi hatalara, bir kısmı hastaya ait hatalara, bir kısmı da öngörülemeyen sebeplere bağlıdır, yani olası bir komplikasyondur. Sebebi ne olursa olsun sonucunda kemiği ya da kıkırdağı fazla alınmış burunlar, estetik olmayan açılar, doğal anatomi sınırlarını aşan asimetriler, güzel ama nefes alamayan burunlar revizyon nedeni olabilmektedir.

Vücudumuzdaki tüm dokular için geçerli olan bir iyileşme süresi ve mekanizması vardır. Cerrahi müdahaleye maruz kalmış olan dokular kendi orijinal yumuşaklığına ulaşana kadar bir yıla yakın bir süre geçer. Bu süre içerisinde revizyon amaçlı dahi olsa, dokular yeni bir cerrahi müdahaleye hazır değildir.

Sorununuz fazla alınmış ya da kaybedilmiş dokular ise, bunu yerine koymanın birkaç yolu vardır. Peki nasıl? Burun iskeleti hem kemik hem de kıkırdaktan oluşmaktadır ve ana iskelet sağlam bir doku ile desteklenmelidir. Basit vakalarda kulaktan alınacak kıkırdak doku ile eksiklikler giderilirken ileri derece problemlerde kaburga kıkırdağı, hatta kaburga kıkırdak ve kemiği bu onarım için kullanılabilir. Bu işleme saçlı deriden alınacak bir zar (temporal kas fasyası) da eklenebilir. Burun yumuşak dokusunun desteklenmesi için ise, deri altından alınan bir katmanın, hatta yağ enjeksiyonlarının kullanımı uygundur. Asimetrik burunlarda ise iskelet tekrar açılarak şekillendirmeler yapılabilmektedir. Düşük burun uçları yukarı taşınarak ideal yerlerine sabitlenebilir. Solunum problemlerinin kaynağı ise sınırdaki solunum sıkıntılarının gözden kaçırılmasıdır. Genellikle ilk görüşme sırasında nazal endoskopik muayenenin, çoğu cerrah tarafından yapılmayıp atlanması nedeni ile birçok estetik ameliyat solunum yollarından bihaber yapılıyor. Eğer ameliyat öncesi iyi bir fonksiyonel değerlendirme yapılır ise solunum problemleri de kapalı burun ameliyatı sırasında çözülebilmektedir.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!