Estetik cerrahi ile ilgili her konuda olduğu gibi göğüs estetiği de kendi evrimini geçirerek kendi estetik standartları ortaya çıktı. Her ne kadar geçici bir dönem küçük göğüsler moda olsa da güzel bir göğsün boy-omuz genişliği ile, kilo ile uyumlu, dolgun ve diri olması idealdir. Güzel bir göğse sahip olmak elbette her kadının arzusudur fakat doğa herkese eşit davranmamıştır. Gelişim kusurları bir tarafa konulsa bile sözünü ettiğimiz oranlarda göğüslere rastlamak son derece zordur.

Kadınların bazen aşırı kiloya bağlı, bazen gebelik, bazen de genetik yatkınlık sonucu yapısal olarak büyük göğüsleri olabilir. Sebebi ne olursa olsun, büyük göğüsler beraberinde başka tıbbi ve sosyal problemleri de getirir. Kollara vuran ağrılar, boyun fıtığı, ense ağrıları, hatta meme altında mantar enfeksiyonu ve pişikler problemlerin önde gelenidir. Elbette kıyafetlerin yakıştırılması da ayrı bir problemdir. Ergenliğin başında bu problemle karşılaşılmış ise göğüsleri saklamak için iki büklüm dolaşmak ve bunun doğuracağı tıbbi ve psikolojik sorunlar bir diğer ayrıntıdır.

Bir göğüsü oluşturan yapılar deri, deri altı yağ dokusu, ve süt bezleridir. Göğüs küçültme estetiğinde hedeflenen küçültme oranına göre bu sözünü ettiğimiz tüm dokulardan belli bir miktar doku atılacaktır. Deriden bir miktar atmak demek bir kesi olacağı ve bu kesiye bağlı bir ameliyat izinin kalacağı anlamına gelir. Meme toparlama estetiğindeki gibi atılacak doku miktarına göre yapılacak kesi ve bu kesinin izi değişiklik göstermektedir. Seçilecek tekniği ve oluşacak izi doktorunuzla tartışabilirsiniz. Çok farklı tekniklerle bu işlem yapılabilmektedir. Süt bezlerinden bir miktar atmak ise ileride çocuk doğurmak düşünülüyor ise süt verme kapasitesinde azalma olacağı anlamına gelir. Sütünüzün ne kadar azalacağı da çıkarılacak süt bezi miktarı ile ilişkilidir. Göğüs küçültme sırasında göğüs ucu genellikle korunur ve olması gereken ideal yerine yükseltilerek aynı zamanda göğüs dikleştirilmesi de yapılır.

Bir çok göğüs küçültme tekniği mevcuttur. Doktorunuzla görüşerek, sizin için ideal olanının hangisi olduğuna, muayeneniz yapıldıktan sonra kararı birlikte verilebilirsiniz Elbette sizin ne oranda bir küçülme beklediğiniz de meme küçültme yönteminin seçiminde önemli olacaktır. Göğüs küçültme ameliyatı göğüs dikleştirme ameliyatına çok benzer. Burada da sadece göğüs çevresinden yapılan bir kesi ile yapılabileceği gibi, ters “T” şeklinde bir iz kalacak şekilde de yapılabilir. Hedeflenen küçülme arttıkça iz miktarı artıyor gibi düşünülebilir. Oluşan izler tam olarak bu ameliyatta da asla yok olmaz fakat biraz da kişinin iyileşme özelliklerine bağlı olarak yıllar içerisinde belirginliği azalmaktadır.
Meme küçültme estetiği yapılan kişilerin aynı zamanda ciddi fiziksel sıkıntıları vardır ve bu ameliyattan sonra ağız birliği yapmışçasına aynı şeyi söylerler: “yeniden doğdum”.
Ameliyatlarda genellikle genel anesteziyi tercih ediyorum, arzu edilir ise meme büyütme estetiği lokal anestezi ve sedasyon altında da yapılabilir. Elbette ameliyathane ortamında. Meme büyütme vakaları aynı gün hastaneden çıkabilir ama küçültme ve dikleştirme hastalarının bir gece yatması iyi olur diye düşünüyorum.

Hastalar açısından son derece yüksek memnuniyet oranlarına sahip uygulamalar olan göğüs estetiği ameliyatları ile özgüveninizi yeniden inşa edebilirsiniz. Çok detaylı bir estetik ameliyat grubunu bu şekilde özetlemeye çalıştım, daha detaylı bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.