Burun Estetiği Ameliyatı

burun estetiği fiyatları

Burun Estetiğini Düşünmek

Etrafınıza bakın. Bazı yüzleri ve burunları daha beğeneceksiniz. Peki neden? Beğeninizin kaynağını nedir? Bir burun kendi içerisinde de birçok estetik kısımlara ayrılır; burun ucu, burun sırtı, kanatlar gibi. Bunların birbirine oranı, diğer yüz yapıları ile uyumu, belki kaş dizaynınız, alnınızdaki ovallik, elmacıklarınız ve çeneniz ile ilişkisi…. daha bir çok neden bulunabilir. Bu yüzden bazı yüzler ve bazı burunlar daha güzeldir. Ve burun estetiği ameliyatı, yada daha profesyonel ismi ile rinoplasti budur: daha güzel algılanan burunlar yaratma sanatı. Karşımızdaki insana baktığımızda önce onun burnunu görürüz. Tam yüzümüzün ortasındaki bu organ gerçekten de güzellik algımızın merkezini oluşturur. İşte bu yüzden, insanlar orta yüz bölgesinde yada göz kapaklarında sarkma var mı yok mu bazen emin olamaz iken burunlarındaki bir görsel problemden genellikle haberdardır. Burundaki estetik algımızı bozan şey kemik iskelete, kıkırdak yapılara ve cildimize yönelik problemler olabilir. Yaptığımız işlem bazen fazlalıkları almak, bazen başka yerlerden kıkırdak, dermis gibi dokuları eklemek bazen de mevcut dokuyu şekillendirmedir. Bu dokuların şekil olarak üç boyutlu özel bir dizaynı vardır. Bu dizayn üzerinde değişiklik yaparak şekillendirmeler yapmak özel teknikler gerektirir. Ayrıca ameliyat masasında elde edeceğiniz güzel bir görüntünün iler ki süreçte devam edebilmesi için de bir çok önlem alınmalıdır. Zira, kıkırdak dokular üzerindeki perikondrium denilen zarları ve kendi elastikiyetleri nedeni ile eski şekillerine dönme istekleri vardır. Bu nedenlerden dolayı burun estetiği bilgi, beceri ve tecrübenin önem kazandığı bir ameliyat çeşididir. Aslında “komplikasyon sadece zaman meselesidir” ve tecrübe seviyeniz ne olur ise olsun burun estetiği her zaman size bir süpriz çıkartabilir. Burun estetiğinde kabul görmüş uluslararası yayınlarda risk ortalaması %10 olarak bildirilmektedir. Burada cerrahtan sıfır risk beklentisi yerine olabilecek tüm problemleri çözme becerisi beklemek, sizi yarı yolda bırakmayacağını bilmek önemlidir. Doğrusuda budur. Aynaya baktınız (aslında uzun zamandır bakıyorsunuz) ve “zamanı geldi” dediniz, artık burun estetiği olmaya hazırsınız. Şimdi burun estetiği ile alakalı uzun bir soru cevap maratonu başlıyor sizin için. Bunlardan bazılarını yanıtlayayım.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatını kim yapmalı?

 Burun estetiği ameliyatı için bir plastik cerrahına gitmeniz gerektiğini önerirsem bu sizin için şaşırtıcı olmayacaktır. Estetik algı bir eğitimdir ve plastik cerrahinin doğal süreci içerisinde son derece önemli bir yer tutar. Bizler bir kanserli dokuyu çıkarırken bile sonrasında nasıl görünürü düşünürüz. Tehlikeli olanlar “ nefesini açmışken şurasını da biraz düzelteyim” diyenlerdir.  Burun estetiği ameliyatını bu kadar basite indirgeyen cerrahtan korkmak lazım. Yine uluslararası camiada, bir cerrah yılda 150-200 burun estetiği ameliyatı yapıyor ise o cerrah özellikle rinoplasti cerrahı olarak anılır. Bu da sizin için bir kriter olabilir.

Kapalı Burun Estetiği mi, Açık Burun Estetiği mi Olmalıyım? Farkı Nedir?

Açık burun estetiği ameliyatı kolumella denilen burun orta direği üzerinde yapılan bir kesi ile başlar ve burun derisini kıkırdak ve kemik üzerinden kaldırılması ile devam eden bir cerrahidir. Açık burun estetiğini savunanlar “tüm yapıları görerek ameliyat etmek daha iyi sonuç verir” der. Bununla birlikte çoğu cerrahın %95 i şu an açık burun estetiği yapmasına rağmen revizyon oranının neden bukadar yüksek olduğunu açıklayamazlar. Kapalı burun estetiğinde de kesiler vardır, kesiler burun deliğinin içinde yer alır, bu yüzden görünmezler. Bu konuda yeterli eğitimi almayana zor gelir elbette. Çünkü dar alanda çalışılır. Ama bu hiçbirşey görmeden körlemesine yapılan, sonuçları tanrıya havale edilmiş bir cerrahi değildir. Dokunduğumuz hemen her yapı açık burun estetiğinde ki kadar görülür. Burun ucu da buna dahildir. Açık burun estetiğindeki her manüplasyon kapalı burun estetiğinde de yapılabilir, hem de burunu açmadan. Şişlikler (özellikle burun ucundaki) kapalı burun estetiğinde daha hızlı kaybolmaktadır. Ve açık burun estetiğinde kolumella dikişlerini koyup kapatana kadar ne yaptığınızı kendiniz bile tam göremezsiniz. Genel bir değerlendirme ile açık burun estetiği yapan bir çok meslektaşımız var tabiki. Kapalı tekniğe hakim olmayan bir cerrah için bu yöntem uzaktan çok zor görünmesini de anlayabiliyorum. Ama tekniğe hakim olmayan bir cerrahın da size kapalı burun estetiği olmaz demesini de kabul etmiyorum. Yukarıda yazdıklarımdan anlaşılacağı üzeri kapalı burun estetiğine aşığım ben. Daha az travma ve kesi ile bu iş yapılabiliyorsa öyle yapılması gerektiğine inanıyorum.

Burun Estetiği Sonrası Burnum doğal olacak mı?

Burun estetiğinde hastaların en büyük endişesidir bu. Ve haklıdır. Kötü örneklerle hepimiz karşılaşıyoruz. 1980 lerde burnun kaydırak gibi oyulduğu bir dönem olmuş ve hastalar bunu beğenmiş. 1990 larda bu hastaların düzeltilmesi ile geçmiş ve sekonder burun estetiği ile ilgili bir çok çalışma yapılmış. Günümüzde burun estetiği ameliyatının hedefi yapıldığı anlaşılmayan doğal görünümlü ve fonksiyon kaybı olmayan burunlar elde etmektir. Altını çizelim, günümüzde kimsenin amacı delikleri traktör farı gibi karşıdan görülen, kaydırak şeklindeki burunlar değildir. Rastladığımız örnekler belki teknik hatalardan yada doktorları ile iletişimsizlikten kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum. Cerrahınızın sizin burnu ile ilgili düşüncesini en iyi anlayabilme yolu simülasyon çalışmalarıdır. Elbette burnunuzu bir bilgisayar ameliyat etmeyecek, bu çalışmalar ister kağıt üzerinde, ister yüzünüzün maskesi alınarak ister ise üç boyutlu görüntüleme ile çalışılsın sizin göreceğiniz şey cerrahınızın aklındaki güzel kavramıdır. Siz o çalışmayı beğenirseniz cerrahınızın estetik algısının iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Amelitaınızda sizin burnunuz, cerrahınız ve onun bıçağı başbaşa kalır. Bir de güzel bir müzik elbette.

Burun Estetiği Ameliyatında Burun Kemiklerimi Kıracak mısınız?

Bu öyle bir soruki benim bile tüylerim diken diken oluyor. Kırmak kaba bir tariftir ki,burun estetiği ameliyatının şiirsel ahengine uymaz. Burun estetiği ameliyatında manevralar milimetrelerle ölçülür ve kemik yada kıkırdaklarınızdaki fazlalıklar (var ise eğer) ölçülerek kesilir. Kesilen parça kibarca çıkarılır. Evet, kapalı burun estetiğinde bunu o burnunuzun küçücük deliğinden kesmeden ve açmadan yapıyoruz.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Tampon Kullanacak mısınız?

Septuma (burnun orta duvarı) yada konkaya müdahele olmadı ise genellikle burun estetiğin ameliyatında tampon kullanmaya gerek yoktur. Müdahele edildi ise kullandığımız şey, “splint” adı verilen basit, ince silikon desteklerdir. Ortasındaki deliklerden dolayı nefes alabilmektesiniz ve çok kolay çıkmaktadır. O çok korkulan metrelerce uzunluktaki eziyet araçları gibi değildir. Şu an tanıdığım plastik cerrahların neredeyse tamamı slikon splint kullanmaktadır. Yani bu konuda rahat olabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nefes Alma Problemim de Düzelecek mi?

Bazı burun şekil bozuklukları direkt olarak burnun fonksiyonunu etkilemektedir. Buradan yola çıkarak şöyle söyleyebiliriz, bazı burunların şekli düzelince nefes alma problemleriniz de düzelir. Bunu en çok deviye (yani eğri) burunlarda görürüz. Burnu orta hatta getirince tüm hava yolu birden açılabilir. Bunun kışındaki konka ve septum problemlerinde aynı anda müdahele edilebilmektedir. Plastik cerrah kendi tecrübe ve pratiğine göre bir KBB uzmanı ile birlikte yada tek başına solunum problemlerinizi düzeltebilir. Bu konuda plastik cerrahınızın seçimini sormalısınız. Benim seçimim mi? Ben bir gemiye iki kaptan olmaz diye düşünenlerdenim. Bu nedenle burun estetiği ameliyatında solunum problemlerini de kendim düzeltmeyi tercih ediyorum. Sinüzit ve aşırı polipleşmeleri bunun dışında tutuyorum.

Burun Estetiği Sonrası Burun Kanatlarım da Küçülür mü?

Gerekiyor ise evet. Burun üç boyutlu bir organdır sonuçta. Eğer diğer boyutlarında küçülme yaptıysam genellikle burun kanatlarından da gerekiyordur. Kendi pratiğimde burun estetiği ameliyatlarında, neredeyse hastalarımın %95’inin burun kanatlarını küçültmekteyim. Bu işlem burun deliklerinin de küçülmesi ile birlikte yada delikler küçülmeden sadece kanadın etli yapısından eksiltme yaparak ta yapılabilir. Aklınız mı karıştı? Burun delikleri küçülmeksizin de kanatların etli kenarları inceltilebilinir, bilginiz olsun. Bazı hastalarda solunum problemlerine neden olmadan kanat küçültme yapabilmek adına bu önemlidir.

Burun Estetiğinde Ameliyat Süresi ve Hastane Süreci Nasıldır?

Genellikle burun estetiği ameliyatından 1-2 saat önce hastaneye yatış yapmış olmalısınız. Elbette bir gece önceden aç ve susuz olarak. Yakın zamanda kan sulandırıcı herhangi bir ilaç almamış olmalısınız. Bazı vitaminler ve bitkisel çayların da kanama yapabileceğini bilmelisiniz. Genel anestezi altında çalışmayı tercih ediyorum, lokal anestezi ile konforlu bir burun estetiği olmamaktadır. Daha önce dokunulmamış primer bir burun için burun estetiği ameliyat sürem genellikle 1,5-2 saattir. Sekonder vakalar için süre probleme göre değişir ve kaburga yada kulak kıkırdaklarını kullanmamız gerekebilir. Burun estetiği ameliyatı sonrası genelde bir gece hastanede yatmanızın daha doğru olduğunu düşünüyorum, çok mecbursak eğer aynı gece tabucu olabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatında Hastaneden Çıktıktan Sonra Ne Olacak? Nelere Dikkat Etmeliyim?

En önemli kural “lütfen burnunuzu çarpmayın”. İstediğiniz herşeyi yiyip içebilirsiniz. Hafif bir kanama, hafif bir şişlik ve morluk çok normaldir, bir hafta içerisinde kaybolacaktır. İki yastıkla baş yukarıda yatmak, ilk gün buz uygulamak faydalıdır. Burun derisi kalınlığı ve ödem olasılığınıza göre 7-10 gün atelinizi burnunuzda tutarım. Slikon desteğinizi bu süreye göre önce yada atelinizle birlikte alırım. Şişlik durumuna göre burnunuza kağıt ince bir flaster yapıştırabilirim ve bunun bir hafta daha kalmasını isteyebilirim. Ardından burnunuzu sprey ve çeşitli nemlendirici uygulamalarla nasıl bakacağınızı anlatacağım. Bu şekilde bakım yapmaya başlayacaksınız. Flasterler de çıktıktan sonra sizi birinci, altıncı ve on ikinci ayda görmek isterim. Olurda ek sıkıntılarınız olur ise kapım her zaman açıktır.

Burun Estetiğinde Birazda En Kötü Senaryolardan Söz Eder misiniz?

Elbette. Burunda eğrilik, aşırı kanama, yapışıklık, greft kaymaları, aşırı şişlik ve morluk, septumda delinme, enfeksiyon, sutür reaksiyonu, kullanılan ilaçlara karşı reaksiyonlar, anestezi komplikasyonları… Uluslararası yayınlar için ortalama komplikasyon %10 civarıdır. Bu cerrahtan cerraha değişmektedir. Kendi ortalamam %6 civarındadır. Bunların yarısı ofis ortamında sohbet ederek 5-10 dk. İçerisinde halledebileceğimiz kadar basit şeylerdir. Tekrar ameliyathaneye girme oranım %2-3 tür. Cerrahide bir söz vardır: “ameliyat yapmayan doktorun komplikasyonu da olmaz”, bunu hiç unutmayın.

Son söz…

Burun estetiği olunca son söz diye birşey olamaz. Bu kısa bilgilendirme umarım işinize yaramıştır. Daha fazlası için görüş ve sorularınızı beklerim. Şimdiden geçmiş olsun 🙂

Op.Dr. Ozan BALIK 2017  / İSTANBUL – Fiyatlar için formumuzu doldurmanız yeterlidir.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Op. Dr. Ozan Balık Klinik

 • Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL
 • +90 532 445 87 33
 • info@ozanbalik.com

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi- Cuma
  09:30 – 19:00
 • Cumartesi
  10:00 - 19:30
 • Pazar
  Kapalı

E-Bülten

WhatsApp