Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Estetik cerrahi ile ilgili her konuda olduğu gibi göğüs estetiği de kendi evrimini geçirerek kendi estetik standartları ortaya çıktı. Her ne kadar geçici bir dönem küçük göğüsler moda olsa da güzel bir göğsün boy-omuz genişliği ile, kilo ile uyumlu, dolgun ve diri olması idealdir. Güzel bir göğüse sahip olmak elbette her kadının arzusudur fakat doğa herkese eşit davranmamıştır. Gelişim kusurları bir tarafa konulsa bile sözünü ettiğimiz oranlarda göğüslere rastlamak son derece zordur.

Neden Bazı Kadınların Memesi Büyük Olur?

Bildiğiniz gibi memeler sekonder yani ikincil seks karakteridir, kadınlığın tamamlayıcısıdır ve bebeklikten başlayıp menopoza kadar kadın vücudundaki her hormonal değişimden nasibini alır. Elbette bunun temelinde kadının özellikle de anne tarafına ait genetik alt yapısı çok önemlidir. Hormon seviyesi artışı bu hormana duyarlı meme dokusunun aşırı büyümesine neden olur. Sonucunda dev memeler ortaya çıkabilir.

Kadınların bazen aşırı kiloya bağlı, bazen gebelik, bazen de genetik yatkınlık sonucu yapısal olarak büyük göğüsleri olabilir. Sebebi ne olursa olsun, büyük göğüsler beraberinde başka tıbbi ve sosyal problemleri de getirir. Kollara vuran ağrılar, boyun fıtığı, ense ağrıları, hatta meme altında mantar enfeksiyonu ve pişikler problemlerin önde gelenidir. Elbette kıyafetlerin yakıştırılması da ayrı bir problemdir. Ergenliğin başında bu problemle karşılaşılmış ise göğüsleri saklamak için iki büklüm dolaşmak ve bunun doğuracağı tıbbi ve psikolojik sorunlar bir diğer ayrıntıdır.

Meme Anatomisini Anlamak

Bir göğsü oluşturan yapılar deri, deri altı yağ dokusu, ve süt bezleridir. Göğüs küçültme estetiğinde hedeflenen küçültme oranına göre bu sözünü ettiğimiz tüm dokulardan belli bir miktar doku atılacaktır. Deriden bir miktar atmak demek bir kesi olacağı ve bu kesiye bağlı bir ameliyat izinin kalacağı anlamına gelir.

Meme toparlama estetiğindeki gibi atılacak doku miktarına göre yapılacak kesi ve bu kesinin izi değişiklik göstermektedir. Seçilecek tekniği ve oluşacak izi doktorunuzla tartışabilirsiniz. Çok farklı tekniklerle bu işlem yapılabilmektedir.

Meme Küçültme Sonrası Süt Verebilir miyim?

Biliyorsunuz memenin bir kısmı süt bezlerinden oluşur. Süt bezlerinden bir miktar atmak ise ileride çocuk doğurmak düşünülüyor ise süt verme kapasitesinde azalma olacağı anlamına gelir. Sütünüzün ne kadar azalacağı da çıkarılacak süt bezi miktarı ile ilişkilidir. Özetle meme küçültme sonrası kişinin ne ölçüde süt vereceği kendi anatomisine, memenin içerdiği süt bezi oranına bağlıdır. Oysa bir meme büyütme ameliyatında ya da meme toparlama dikleştirme ameliyatında süt kaybı olmaz.

Meme Küçültmede Meme Ucum Korunacak mı?

Meme ucunun korunmadığı, yama olarak kullanıldığı bir teknik mevcut olmakla birlikte günümüzde hemen hemen her meme küçültme cerrahisinde meme ucunun korunacağını bilmelisiniz. Göğüs küçültme sırasında göğüs ucu genellikle korunur ve olması gereken ideal yerine yükseltilerek aynı zamanda göğüs dikleştirilmesi de yapılır. Zaten bunlardan herhangi birinin olmaması mutsuz bir meme cerrahisi olacağını gösterir.

Memeler Ne Boyutta Küçülebilir?

Özellikle trans-birey ameliyatlarında yada kanser vakalarında memeyi tamamen tabiki alabilmekteyiz ama meme küçültme cerrahisinde amacımız kadın formunun güzelliğini devam ettirecek boyut ve şekilde memenin geride kalması gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Meme Ucu Hissi Kaybolur mu?

Bu soruya kesinlikle hayır diyemeyiz. Meme ucuna giden duyu sinirleri kaburgalarımızın arasından gelir ve meme içerisinde bir yol izler. Eğer gerçekten sarkık ve büyük bir meme ile uğraşıyorsan bu sinirlerin bir kısmı da meme ile atılabilir ve meme ucu duyarlılığı azalabilir. Meme ucu duyarlılığını korumak adına yapılabilecek en doğru yaklaşım olabildiğinde meme santral pedikülü dediğimiz vasküler traseyi korumak olacaktır.

Neden Meme Küçültme Yapılır?

 • Omurgamızı bir terazinin merkezi olarak düşünürsek eğer bu terazinin ön kefesi pozisyonundaki memeler ağır ise orta yaş sonrası omurga düzleşmesi ve boyun ağrısı kaçınılmaz hale gelir.
 • Ağır memelerin sutyen askısını çekip omuzlara ağrı yapması da sık görülen bir problemdir.
 • Meme altının yaz sıcaklarında pişik olup mantar enfeksiyonuna zemin oluşturması da cabası.
 • Giyilen kıyafetlerin yakıştırılmaması kadınlarda ağrıdan daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkabilir.

Meme Küçültme Teknikleri Nelerdir?

Birçok göğüs küçültme tekniği mevcuttur. Doktorunuzla görüşerek, sizin için ideal olanının hangisi olduğuna, muayeneniz yapıldıktan sonra kararı birlikte verilebilirsiniz Elbette sizin ne oranda bir küçülme beklediğiniz de meme küçültme yönteminin seçiminde önemli olacaktır. Göğüs küçültme ameliyatı göğüs dikleştirme ameliyatına çok benzer. Burada da sadece göğüs çevresinden yapılan bir kesi ile yapılabileceği gibi, ters “T” şeklinde bir iz kalacak şekilde de yapılabilir.

Meme Küçültme Sonrasında İz Kalır mı?

Memeniz eğer çok büyük ise bu memeden çok doku atılacağı anlamına gelir. Bu doku elbette dışında deriyi de içerir ve deriden atmak demek kesi ve iz demektir. Hedeflenen küçülme arttıkça iz miktarı artıyor gibi düşünülebilir. Hiç ameliyata oluşan izler tam olarak asla yok olmaz fakat biraz da kişinin iyileşme özelliklerine bağlı olarak yıllar içerisinde belirginliği azalmaktadır. Bizler elbette bu izleri azaltacak çeşitli lazer tedavilerini, silikon yara örtülerini ve iz geçirici kremleri kullanarak izlerinizin daha iyi olması için çaba veriyor olacağız. Ameliyat sonrası izlerin daha iyi olması için yapılacak en güçlü hamle ise ameliyat sırasında dokuya saygılı atravmatik tekniklerle ve doğru ip seçimleri ile dikişi atmaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı ile Meme Kanseri Azalır mı?

Meme kanseri meme süt bezleri ve süt kanallarından oluşan kanserlerdir. Meme küçültme ameliyatlarında meme süt bezlerinden de atıldığı için istatistiksel olarak meme kanseri oluşma olasılığı da azalmış olmaktadır. Bu varsayım klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Ameliyat Öncesi Özel Testler İstenecek mi?

Her ameliyat öncesi anesteziye hazırlık için standart testlerin yanında ailede kanser hikayesi olan, Birads 3 ve üzeri tanı kriterli memede kitlesi olan, yaşı 40 üzeri olan herkesten mammografi ve USG yi ameliyat öncesi talep etmekteyiz.

Kliniğimizde Meme Küçültme Ameliyatı Süreci Nasıl Seyretmektedir?

 • Tüm cerrahi uygulamaların öncesinde olduğu gibi öncelikle klinik muayenede hastamızın ne istediğinin tam adını koymak lazım. Özellikle meme küçültme sadece estetik değil sağlık açısından da gerekliliği olan bir konu olduğu için çoğu hasta alın atın bunları benden diye başvuruyor. Oysa gelecekte güzel şekilli bir memeye duyulacak ihtiyacın da baştan konuşulması ve doğru boyutun belirlenmesi gerekir.
 • Tıbbi açıdan hasta-hekim anlaşması sağlandıktan sonra ameliyat günü belirlenip fotoğraflarınız çekilecektir. Endişe etmeyin bu fotolar şifreli olarak saklanmaktadır.
 • Meme küçültme fiyatlandırması ile ilgili konular da halledildikten sonra ameliyat günü buluşmak üzere uğurlanırsınız.
 • Yaşınız 40 üzerinde ise, ailede meme kanseri hikayesi varsa yada takipte şüpheli kitleniz var ise mammografi ve USG testlerini ameliyat gününden önce bize ulaştırmalısınız.
 • Ameliyat günü erkenden hastaneye yatmış olmalısınız ki anestezi testleri yetişsin. Ve anestezi muayeneniz tamamlansın.
 • Ek hastalıklarınız var ise önceden konsültasyonlarını tamamlamış olmalıyız.
 • Hastaneden genellikle bir gece yatmak yeterlidir.
 • Taburculuktan sonra erken dönemde daha sık olmak üzere belli aralıklarla sizleri kliniğimde görmek isterim.
 • Yurt dışına gidecek hastalarımız ise ameliyattan 3-4 gün sonra dönüş yapabilirler.

Devlet Hastanesinde Meme Küçültme Ameliyatı ve Fiyatları

Meme büyüklüğünün yarattığı sağlık problemleri nedeni ile devletin desteklediği ameliyat gruplarındandır. Öncelikle bel ve omurga sağlığı açısından devlet hastanesinden heyete girmeniz ve heyet tarafından da sağlık sorunlarınızın belgelenmesinin ardından devlet hastanesinden meme küçültme olabilirsiniz. Elbette meme küçültme cerrahisi yada diğer tüm cerrahilerde   hastanın ekonomik gücü de önemli bir konu. Bununla birlikte meme büyüklüğünün sağlık etkisi yanında estetik açıdan da önemini unutmadan ve bu ameliyatta her doktor kendi estetik algısını yansıtacağını unutmadan terazinin bir kefesine memeleri diğer kefesine de bütçenizi koyarak bir karar vermelisiniz. Meme küçültme ameliyatı fiyatları da her şey gibi günün şartları ile değişecektir, bu nedenle bizden bilgi alabilirsiniz.

Meme küçültme estetiği yapılan kişilerin aynı zamanda ciddi fiziksel sıkıntıları vardır ve bu ameliyattan sonra ağız birliği yapmışcasına aynı şeyi söylerler: “yeniden doğdum”. Hastalar açısından son derece yüksek memnuniyet oranlarına sahip uygulamalar olan göğüs estetiği ameliyatları ile öz^güveninizi yeniden inşa edebilirsiniz. Çok detaylı bir estetik ameliyat grubunu bu şekilde özetlemeye çalıştım, daha detaylı bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

Unutmadan meme küçültme sırasıda meme asimetrisi de düzeltilmektedir. Bu konuda yazılmış makaleme buradan ulaşabilirsiniz: https://www.ozanbalik.com/meme-asimetrisi

Siz de İstanbul’da 2021 Göğüs Küçültme Fiyatları konusunda bilgi isterseniz formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

  Messenger

  Doktora Sor

  WhatsApp

  Şimdi Ara